Гикавка у новонароджених: причини, що робити, поради лікарів

Батьків з новонародженою дитиною на руках турбує здоров’я і самопочуття малюка. Немовля після народження піддається впливу зовнішніх факторів. У перший місяць у грудного малюка приходить в норму терморегуляція організму, відбувається зміна роботи травлення.

Молода мама стикається з таким явищем, як гикавка у новонароджених. Батьки повинні представляти процес виникнення, знати, як допомогти дитині впоратися з неприємним явищем.

Чому немовлята гикають

Гикати дитина, перебуваючи в утробі матері. Жінки відзначають, що в третьому триместрі вагітності, коли плід досить великий, малюк ніби гикає. Діафрагма немовляти готується до майбутніх умов життя після народження.

Перші три місяці життя травлення, нервова система не сформовані. Немовля можуть турбувати коліки, здуття живота, запори, ікання.

Немовля гикає внаслідок судомного скорочення діафрагмальної м’язи. Педіатри кажуть, що причиною стає блукаючий нерв. Він збуджується, реагує на різні фактори.

Гикавка у новонароджених: причини, що робити, поради лікарів

Найчастіше судорожне скорочення м’язів діафрагми турбує немовляти після годування. Переповнений шлунок розтягується і чинить тиск на м’язи діафрагми, може виникати ікання. Якщо дитина наковтався повітря в процесі годування, то це теж провокує судорожне скорочення м’язів діафрагми і шлункові коліки.

Переохолодження – зовнішній фактор, який запускає процес икания. У грудних дітей в перший місяць відбувається терморегуляція. Новонароджена дитина схильний до перегрівання і переохолодження. Лікарі радять перший час підтримувати певний температурний режим в кімнаті немовляти. Під час прогулянок одягати по погоді, щоб новонародженому не було жарко або він не замерз. Коли у малюка охолоджуються ручки, ніжки, носик, він починає гикати.

Причини фізіологічної гикавки у новонароджених:

 • Переїдання;
 • У шлунок потрапило багато повітря;
 • Спрага, голод;
 • Переляк, гучний звук, стуки викликають гикавку у новонародженого нервового походження;
 • Переохолодження організму.

Епізодична гикавка – природний процес у розвитку органів травлення. Немовляті подібне явище не завдає шкоди. Може доставляти дискомфорт у животі. Окремого лікування лікарськими препаратами не вимагає. Триває 10-15 хвилин, проходить самостійно. Є способи, що допомагають зняти симптом.

Коли гикавка у новонароджених небезпечна для здоров’я

Часта безупинна гикавка у немовляти може говорити про проблеми зі здоров’ям. Запальні процеси в органах травлення або порушення функціонування центральної нервової системи можуть призводити до порушення блукаючий нерв м’язи діафрагми.

Гикавка у новонароджених: причини, що робити, поради лікарів

Звернутися за медичною допомогою необхідно, якщо:

 • Новонароджений гикає без видимих причин, скорочення діафрагмальної м’язи не проходить тривалий час;
 • Дитина стала неспокійною, цілий день плаче;
 • Після годування відригує;
 • Підвищується температура тіла;
 • Стан дитини погіршується, з’являється сонливість, млявість.

Ікання можуть провокувати серйозні патологічні процеси в організмі. Вони вимагають негайного лікування. Хвороби, які викликають подразнення блукаючого нерва діафрагмальної м’язи:

 • Енцефалопатія;
 • Патології спинного мозку;
 • Запалення легенів;
 • Порушення роботи органів травлення, викликане хвороботворними мікроорганізмами.

Крім можливих захворювань, ікання може бути неврологічним. Якщо були складні пологи, гіпоксія в період вагітності. Лікар направляє пройти ультразвукове дослідження тім’ячка. Оцінюється правильність будови мозку, наявність згустків, внутрішньочерепний тиск. У разі виявлення патологій призначаються медикаментозні препарати, які в дитячому віці допомагають впоратися з джерелом хвороби.

Батьки повинні уважно стежити за самопочуттям дитини, спостерігати періодичність икания. При необхідності звертатися за лікарською допомогою. Якщо немовля турбує ікання, він стає неспокійним, проконсультуйтеся з педіатром.

Як усунути гикавку у дітей

Новонароджений потребує дбайливого, уважного ставлення. Важливо правильно піклуватися про неї, знати, як можна допомогти своєму малюку при гикавці.

Гикавка у новонароджених: причини, що робити, поради лікарів

Молода мама може розгубитися, перший раз зіткнувшись з гикавкою у новонародженого. Є прості і дієві способи.

Якщо малюк почав гикати під час їжі (грудне, штучне вигодовування), рекомендується припинити годування. Взяти немовля на руки у вертикальному положенні, обережно притиснути до себе, притримуючи головку малюка. Потримати 5-10 хвилин. Малюк повинен зробити відрижку. Зайве повітря вийде з шлунка, немовля буде легше.

Намагайтеся не допускати переїдання у дітей. Після годування тримайте немовля стовпчиком. Можна покласти дитину на животик.

Поради батькам

Батьки не повинні панікувати при виникненні икания у новонародженого. Він росте, організм формується, пристосовується до нового життя. Дотримуйтесь порад, щоб допомогти малюкові впоратися з симптомом:

 • Уважно подивіться, як новонароджений захоплює груди. Якщо постійно виникає ікання після їжі, можливо, йому незручно, він у процесі годування заковтує повітря. Спробуйте змінити положення годування груддю.
 • Немовляті, який може пити з пляшечки, запропонуйте теплу кип’ячену воду. Рідина допоможе зупинити ікання. Вона змінює ритм дихання, допомагає заспокоїти роздратований нерв діафрагмальної м’язи.
 • Якщо новонароджений гикає від переохолодження, необхідно зігріти. Укутайте дитини в дитяче ковдру, накиньте теплу розлітайку. Запропонуйте малюкові поїсти теплу суміш (для искусственников), грудне молоко. Він швидше зігріється, перестане гикати.
 • Щоб зрозуміти, холодно малюкові, поторкайте ручки, ніжки, носик. Якщо прохолодні – новонародженому холодно. Гикавка у новонароджених: причини, що робити, поради лікарів
 • Якщо причини, що провокують ікання малюка – це гучна музика, шуми, дуже яскраве світло, миготіння – усуньте фактори. Підіть у спокійне місце, заспокойте його. Мамин голос благотворно впливає на дитину. Постарайтеся відвернути співом.
 • Новонароджений при плачі заковтує повітря ротом, він потрапляє в шлунок. Це призводить до розширення живота, натиснення на діафрагмальну м’яз, виникає судорожне скорочення грудної клітини. Постарайтеся уникати тривалого плачу, заспокоюйте малюка.
 • Ікання від переляку сторонніх людей, до яких малюк не звик, усувається шляхом обмеження відвідування гостей. Перший місяць життя не рекомендується відвідувати шумні, багатолюдні місця, святкові вечері.

Батько цілком може допомогти малюкові швидше зняти напад икания. Дотримуйтесь правил харчування, не допускайте охолодження новонародженого.

Пам’ятаєте! Чим старша дитина, тим рідше буде турбувати дане явище. Він адаптується, шлунково-кишковий тракт буде стійкий до зовнішніх подразників. Для дітей до року – ікання вважається природним фізіологічним явищем, не робить негативного впливу на здоров’я, самопочуття дитини.

Рекомендації лікарів

Лікарі радять молодим батькам заздалегідь готуватися до появи майбутньої дитини. Ходити на підготовчі курси для молодих мам, де вчать, показують, пояснюють, як треба правильно годувати дитину грудьми, пляшкою. Розповідають, що робити після годування, як зрозуміти, що малюк наївся.

Якщо для годівлі використовується пляшечка, подивіться, щоб отвір було невелике. При природному вигодовуванні важливо правильно прикладати дитину до грудей.

Якщо поради не допомагають усунути швидко судорожне скорочення діафрагмальної м’язи новонародженого, почекайте – природна гикавка пройде самостійно протягом 10-15 хвилин. Мама поряд з малюком повинна відчувати себе впевнено і спокійно. Нервовий стан, неспокій передаються дитині.

Батьки повинні знати тривожні ознаки, при яких необхідна негайна госпіталізація, огляд лікаря. Перелік симптомів, коли треба звернутися у швидку допомогу:

 • Ікання довго не проходить, напад триває більше 15 хвилин.
 • Безпричинна, проявляється періодично, 2-3 рази на добу.
 • Дитина веде себе неспокійно, плаксивий, примхливий.

Гикавка у новонароджених: причини, що робити, поради лікарів

Педіатр після огляду встановлює джерело і призначає лікування, якщо потрібно – застосовуються лікарські препарати. Якщо причини неврологічного характеру, то проводиться УЗД тім’ячка (неврологія може бути при складних пологах, гіпоксії при вагітності).

Забороняється проводити самолікування маленьких дітей.

Батькам на замітку – дві основні причини гикавки у немовляти:

 • Годування (переїдання, неправильне прикладання до грудей, пляшечка для суміші з широким отвором у соску).
 • Переохолодження (порушення нормальної терморегуляції в організмі).

Така гикавка дуже швидко проходить самостійно. Не треба боятися такого явища. Після годування не допускайте часте зригування в горизонтальному положенні. Походіть з немовлям по будинку, тримаючи його стовпчиком. Прибрати гикавку від переохолодження можна, просто тепліше одягнувши немовляти. Маленькі діти не потребують в лікуванні цього фізіологічного процесу.

Гикавки не треба боятися, дотримуйтесь правил годівлі та запобігайте поява гикавки у дитини. Боротися з иканием необхідно, якщо є медичні показання.