Гіпергідроз голови та обличчя — як проходить лікування краниального гіпергідрозу

У професійних колах сильна пітливість голови називається краниальным гіпергідрозом, тобто, рясним виділенням шкірного секрету. У звичайному житті жінкам і чоловікам подібні прояви приносять масу дискомфорту, занепокоєння, викликають роздратування, непевність у собі і комплекси.

Сьогодні терпіти прояви гіпергідрозу голови і особи немає необхідності. Проблема вирішувана причому на самих різних рівнях. Який спосіб вибрати? Багато чого буде залежати від причини пітливості, особливостей організму, особистих переконань.

Гіпергідроз голови та обличчя — як проходить лікування краниального гіпергідрозу

Зміст

 • Чому потіють голова і обличчя: про причини гіпергідрозу
 • Травма голови — одна з причин гіпергідрозу
 • Методи лікування пітливості голови: які використовують
 • Коли і кому потрібна операція
 • Народна аптека в боротьбі з гіпергідрозом голови

Чому потіють голова і обличчя: про причини гіпергідрозу

Засоби проти поту, в тому числі і в області голови використовуються, як народні, так і медикаментозні. І тими і іншими користуватися без ризику погіршення становища можна тільки після з’ясування основної причини гіпергідрозу.

Важливо з’ясувати, з чим пов’язана підвищена секреція потових залоз. Одна справа, якщо це спадкова особливість організму, гормональна перебудова в період менопауз у жінок або наслідок прийому будь-яких ліків. Інше, якщо піт на голові та обличчі в рясному кількості — ознака назрівання хвороби.

Так чи інакше, але для того, щоб виключити найстрашніше, потрібно пройти діагностику. За результатами аналізів вийде визначити, що викликає гіпергідроз і які методи і кошти для боротьби з ним або причинами його появи будуть доречні.

Традиційно медики проводять обстеження страждає пітливістю голови і обличчя людини, щоб виключити наступні проблеми:

 • вегетосудинну дистонію;
 • підвищену активність симпатичної нервової системою, що відповідає за функціонування внутрішніх органів в нормальному режимі;
 • захворювання інфекційного характеру;
 • гормональні збої;
 • алергічні прояви;
 • збої в роботі ендокринної системи;
 • інтоксикацію організму;
 • захворювання серцево-судинної системи;
 • злоякісні пухлини;
 • надмірна вага;
 • наркологічної та алкогольної залежності.

Гіпергідроз голови та обличчя — як проходить лікування краниального гіпергідрозу

Потрібно відзначити, що на перший погляд нешкідлива проблема — підвищена пітливість голови може приховувати за собою хвороби легень (туберкульоз), гіпоглікемію і
ВІЛ-інфекцію. Досвідчений лікар зможе визначити напрямок для подальших дій з одного лише запаху поту.

Вважається, що піт, що нагадує запах гнилих фруктів і кислого меду, характеризує розвиток цукрового діабету. Гнильний аромат з’являється від спітнілих обличчя і голови при зараженні грибковою інфекцією. Проблеми з нирками пов’язують з появою аміачного запаху, а захворювання кишечника роблять піт по запаху схожим з протухлими яйцями.

Особливий «аромат» має пот у онкохворих — гіпергідроз голови і обличчя в них проявляється з сильним запахом сірководню.

Первинний огляд пацієнта з визначенням характеру поту, місця його локалізації та отримання відповідей на основні питання про спосіб життя, раціон харчування, стійкості до стресів, дозволить лікарю скласти план подальшого обстеження і, якщо потрібно, лікування.

Травма голови — одна з причин гіпергідрозу

Як у дорослого, так і у підлітка і навіть дитини рясна пітливість голови і обличчя може бути пов’язана з нещодавно отриманої черепно-мозковою травмою. Струс мозку провокує судинні зміни і викликає гіпергідроз. Супутніми явищами в таких випадках є:

 • нудота;
 • загальне нездужання;
 • блювання;
 • запаморочення і болю в голові;
 • шум у вухах;
 • безсоння.

При прояві всіх перерахованих вище ознак, слід терміново звернутися в травмпункт для діагностики струсу мозку і надання першої допомоги. Гіпергідроз голови в цьому випадку пройде у міру поліпшення стану після удару.

Гіпергідроз голови та обличчя — як проходить лікування краниального гіпергідрозу

Методи лікування пітливості голови: які використовують

Розібравшись, чому пітніє голова і обличчя, можна приступати до усунення проблеми. Якщо причина — не перераховані вище захворювання або травма, а, наприклад, вікові зміни, спадковість або збої в роботі нервової системи, варто спробувати на практиці варіанти з консервативним, хірургічним втручанням або лікуванням народними методами. Який з них вибрати — кожен визначає для себе сам.

Консервативне лікування будується на прийомі призначених лікарем препаратів, що дозволяють знизити активність потових залоз. Попутно з пацієнтом працює психолог або психотерапевт, допомагаючи навчитися справлятися зі стресами, емоційною напругою, нервозністю, комплексами.

Простий, доступний і дієвий варіант зменшити пітливість голови і обличчя при відсутності серйозних патологій — використання спеціально розроблених для вирішення цієї проблеми засобів. Мова йде про антиперсперантах, але не в звичному вигляді — з різкими віддушками, ефектом крему або пудри, а медичних, без кольору і запаху, у вигляді рідин і аерозолів.

Засоби допоможуть впоратися з підвищеним потовиділенням в зонах голови, шиї, обличчя, лоба, не викликаючи подразнень. Хороший приклад такого препарату — «Одабан», підходящий для лікування гіпергідрозу голови. Купити його можна в аптеці.

Гіпергідроз голови та обличчя — як проходить лікування краниального гіпергідрозу

Ефективний метод боротьби з підвищеною пітливістю голови і обличчя частіше у жінок, ніж у чоловіків — ін’єкції ботокса. Застосовується в сучасних студіях краси, дозволяє паралізувати нервові закінчення, з’єднані з потовими залозами.

Після проведення процедури (займає не більше години, безболісна і безпечна) активне вироблення поту в проблемних ділянках скорочується на 80%, при тому, що ефект зберігається не менш ніж півроку. Протипоказань метод з введенням ін’єкцій ботокса практично не має.

Коли і кому потрібна операція

Якщо постійно пітніє лоб і обличчя, шия і голова, заважаючи повноцінно жити, працювати, відпочивати, будувати відносини, проблему потрібно вирішувати радикально, у тому числі і оперативним шляхом. Консервативні методи ефективні лише при незначних проявах гіпергідрозу і в більшості варіантів можуть давати надію на тимчасовий результат.

Операція, проведена в стінах клініки з лікування підвищеної пітливості голови, дасть стабільний довічний результат, а в деяких випадках допоможе кардинально змінити життя.

У ході хірургічного втручання лікар перериває нервовий імпульс, що йде від стовбура головного мозку до потових залоз, руйнуючи або блокуючи симпатичний стовбур, використовуючи титанову кліпсу.

Діагноз гіпергідроз обличчя і голови в гострому вигляді є показанням до проведення операції одним із способів:

 • з застосуванням ендоскопа — самий сучасний, зручний і безпечний метод;
 • відкритим способом — за класичною методикою з використанням скальпеля (залишаються рубці і шрами);
 • шляхом численних тонких і глибоких проколів в шкірі.

Гіпергідроз голови та обличчя — як проходить лікування краниального гіпергідрозу

Метод проведення операції вибирає пацієнт, у якого сильно потіє обличчя і голова, враховуючи особисті можливості, особливості організму, потреби. Перший і останній варіанти оперативного втручання практикуються лише сучасних, оснащених новітнім обладнанням клініках. Класична операція з використанням скальпеля обійдеться дешевше і може бути проведена у звичайній клініці.

Варто розуміти, що навіть сама безпечна на вигляд операція вимагатиме дотримання рекомендацій в післяопераційний період і так чи інакше пов’язана з певними ризиками.

Ніхто не застрахований і від побічних ефектів прояви наслідків неякісно виконаної операції або особливої нестандартної реакції на неї організму. Так, наприклад, потеющее обличчя у жінок після невдалого хірургічного втручання може почати потіти з однією з сторін. Такий ефект носить назву симптому Арлекіно. Не менш небезпечно пошкодження нервових волокон, відповідальних за міміку обличчя. Як пацієнт, так і лікар перед початком операції повинні усвідомлювати ризики і бути до них готовими.

Народна аптека в боротьбі з гіпергідрозом голови

Коли консервативне лікування здається недоречним, а оперативне втручання — невиправдано ризикованим, варто спробувати вирішити проблему надмірної пітливості голови та обличчя за допомогою народних засобів і методів.

Вважається, наприклад, що всім, у кого сильно потіє обличчя допоможе настоянка на основі шавлії. Рослина подрібнюють, заливають окропом і дають настоятися. Приймають внутрішньо до сніданку кожен день до тих пір, поки не стануть помітні поліпшення. Як варіант, до настоянці додають ягоди китайського лимонника, які зарекомендували себе як природний продукт з антибактеріальну й антиоксидантну дію для нормалізації природного відводу рідини з організму.Гіпергідроз голови та обличчя — як проходить лікування краниального гіпергідрозу

Простий і доступний варіант для лікування пітливості голови — розчин соди. Чайну ложку соди змішують зі склянкою теплої води, п’ють натщесерце щодня, таким чином пригнічуючи потовиділення.

Суміш з оцту і меду здатна, на думку народних знахарів, творити чудеса. Якщо змішати дві чайні ложки оцту зі столовою ложкою меду, приймаючи засіб три рази в день за півгодини до їжі, можна побачити позитивну динаміку і навіть повністю позбутися від пітливості за кілька тижнів.

Для зменшення пітливості підійде і рідкий хлорофіл. Одну ложку кошти змішують з соком апельсина і приймають кожного дня вранці.

Підсумовуючи все вище сказане, залишається відзначити, що головне в боротьбі з гіпергідрозом — визначити чому потіє особа, покриваються потім голова, шия і лоб. Правильна діагностика проблеми прискорить лікування і допоможе уникнути ускладнень. У легкій ступеня пітливість просто вилікувати народними засобами. Якщо трави і настоянки не працюють, можна ризикнути і зважитися на операцію, але тільки при відсутності протипоказань авторитетної клініці з досвідченими спеціалістами.