Зміст статті:

 • 1 Гіпертонія і гіпертензія
 • 2 Чим відрізняється гіпертонічна хвороба і гіпертензія
 • 3 Причини підвищення артеріального тиску
 • 4 Як діагностують і лікують гіпертензію
 • 5 Як діагностують і лікують гіпертонію

Нормальним показником артеріального тиску для здорової людини будь-якого віку є 120/80 мм ртутного стовпа. Перший показник вказує на тиск при скороченні серця, а другий – при розслабленні.

Також важливим показником вважається середній, його обчислюють шляхом множення перших даних на подвоєні другі показники, отримане число ділять на три і одержують потрібний результат.

Якщо у пацієнта спостерігається артеріальна гіпертензія у вигляді підвищення артеріального тиску, показники вимірювання складають 140/90 мм ртутного стовпа. Гіпертонічна хвороба відрізняється тим, що поєднує в собі есенційну гіпертензію та підвищення м’язового тонусу.

Різниця полягає в тому, що артеріальна гіпертензія може бути спровокована не тільки захворюваннями серцево-судинної системи, але і підвищенням тиску в різних порожнинах всього організму.

Гіпертонія і гіпертензія

Артеріальна гіпертензія супроводжується стійким і постійним підвищенням тиску в кровоносних судинах.

Артеріальна гіпертонія у свою чергу відрізняється тим, що являє собою хвороба, підвищений тиск при якому є тільки окремим, але далеко не головним симптомом.

Порушення стану організму відбувається при частих стресах, хвилювання, фізичному перенапруженні. І, що найголовніше, позбавитися від захворювання практично неможливо без використання спеціального лікування у вигляді медикаментів та інших методів терапії.

В даному випадку мова йде саме про артеріальної гіпертонії.

Чим відрізняється гіпертонічна хвороба і гіпертензія

У тому випадку, коли артеріальний тиск став все частіше долати позначку 140/90 мм ртутного стовпа, це говорить про наявність артеріальної гіпертензії. Тобто подібне поняття є симптомом, що характеризується підвищенням показників, а не окремою хворобою, як багато хто помилково вважають. Артеріальна гіпертензія вказує на певний стан організму пацієнта в той чи інший момент часу.

Артеріальна гіпертонія теж пов’язана з підвищенням тиску, але вона представляє собою певну хворобу. Між тим у повсякденному житті вважається, що гіпертензія і гіпертонічна хвороба – це одне і те ж, якщо не вдаватися в подробиці.

Гіпертонічна хвороба у свою чергу за походженням може бути симптоматичної та есенціальної.

 • Есенціальна гіпертонічна хвороба, або первинна, являє собою захворювання, яке має основний симптом і першопричину у вигляді підвищення артеріального тиску вище нормальних показників, тобто артеріальної гіпертензії.
 • Симптоматична, або вторинна гіпертонічна хвороба супроводжується підвищенням рівня артеріального тиску внаслідок розвитку хвороб інших внутрішніх органів у вигляді нирок, серця, легенів, щитовидної залози. Якщо лікувати тільки одне підвищений тиск, намагаючись знизити його будь-якими можливими способами, і не звертати увагу на інші фактори, захворювання вилікувати неможливо. Однак після того, як проводиться терапія основної хвороби, поступово зникає і гіпертензія.
 • Якщо підвести підсумок, можна сміливо сказати, що гіпертонічна хвороба і артеріальна гіпертензія – це практично одне і те ж, так як обидва поняття схожі і мають на меті підвищення артеріального тиску вище норми.

  Відмінності ж полягають в першу чергу в термінології, а не в медицині, визначаючи гіпертензію як симптом, а не основне захворювання.

  Причини підвищення артеріального тиску

  Гіпертензія може бути викликана:

  • Генетичними відхиленнями;
  • Порушенням в роботі ендокринної системи;
  • Захворювання нервової системи;
  • Деякими хворобами нирок;
  • Цукровий діабет;
  • Надмірним курінням, вживанням алкогольних напоїв і солоних страв;
  • Підвищенням маси тіла;
  • Малорухливим способом життя;
  • Використанням глюкокортикостероїдних препаратів або контрацептивів;
  • Гормональними змінами у вигляді клімаксу.

  Гіпертонічна хвороба зазвичай викликається частими стресами, регулярними фізичними або емоційними перевантаженнями.

  Подібне захворювання нерідко розвивається, якщо у людини є генетична схильність, також причиною може бути струс мозку, атеросклероз і інші вікові зміни.

  Гіпертонія має симптоми, що нагадує звичайне перевтома:

 • Пульсацію і біль в області голови, запаморочення, шум у вухах;
 • Підвищену дратівливість, напруження та почуття тривоги;
 • Відчуття ознобу в поєднанні з підвищеним потовиділенням;
 • Почервоніння і набряклість особи;
 • Зниження працездатності;
 • Порушення пам’яті.
 • Як діагностують і лікують гіпертензію

  Щоб виявити порушення здоров’я, в першу чергу вимірюють рівень артеріального тиску, додатково лікар призначає УЗД нирок, електрокардіограму, ехо-кардіограму. Отримати більш детальну інформацію можна за допомогою загального і біохімічного аналізу крові, дослідження сечі і гормонального фону пацієнта.

  Лікування полягає у використанні як медикаментозних, так і немедикаментозних методів терапії, які лікар підбирає в індивідуальному порядку. Це дозволяє запобігти розвитку хвороби, захищає внутрішні органи від порушення, позбавляє від скупчення холестерину в крові, а також не допускає появи ниркової та серцевої недостатності, інфаркту та інсульту.

  До немедикаментозних методів відносять ведення здорового способу життя. Для повних людей призначається певна дієта, спрямована на зниження маси тіла і очищення організму від шлаків. З раціону харчування виключаються тваринні жири, рекомендується частіше вживати в їжу молочні продукти, овочі та фрукти.

  Крім корекції харчування, важливо знизити вживання алкогольних напоїв, солоних страв і максимально відмовитися від куріння. Додатково необхідно помірно навантажувати організм, намагаючись уникати надмірних фізичних навантажень.

  Як діагностують і лікують гіпертонію

  При виявленні гіпертонії лікар проводить вимірювання артеріального тиску. При підозрі на розвиток хвороби пацієнт направляється на електрокардіограму, рентгенологічне обстеження грудної клітки.

  Кров досліджується на рівень гемоглобіну, холестерину, кальцію, глюкози. Також проводиться аналіз сечі на рівень сечової кислоти, фосфатів, білка і глюкози.

  Якщо у пацієнта діагностується перша стадія захворювання, що супроводжується легкою формою, лікування полягає у використанні немедикаментозних методів терапії. Хворий приймає заспокійливі рослинні засоби, відмовляється від куріння, переглядає свій раціон харчування.

  • Кидаючи курити, в першу чергу пацієнт продовжує роботу кровоносних судин і внутрішніх органів, за рахунок чого поліпшується загальне самопочуття і знижується артеріальний тиск. Відмовлятися від шкідливих звичок потрібно поступово, використовуючи будь-яку зручну методику.
  • Обмеживши вживання солі під час харчування, пацієнт коригує рівень рідини в організмі, завдяки чому нирки і серцево-судинна система має можливість функціонувати без додаткових навантажень, що нормалізує артеріальний тиск.
  • Для поліпшення стану рекомендується частіше ходити, плавати, як основного способу використовується лікувальна гімнастика. Важливо, щоб фізичні навантаження мали постійний характер, але були легкими. Надмірна фізична активність може несприятливо відбитися на здоров’ї, тому рекомендується займатися кожен день потроху і уникати небажаних перевантажень на організм.

  При відсутності результату після немедикаментозного лікування лікар призначає ліки від гіпертонії у вигляді діуретиків, інгібіторів АПФ, антагоністів кальцію, сартанов, бета-блокаторів. Для кращого ефекту лікарські засоби комбінують.

  Таким чином, гіпертензія відрізняється від гіпертонічної хвороби тим, що її не вважають самостійним захворюванням, але може супроводжуватися стійким і тривалим підвищенням кров’яного тиску

  . Якщо діагностую артеріальну гіпертензію, першим ділом лікують первинну хворобу. Гіпертонія ж здатна змінювати артеріальний тиск за допомогою певного емоційного стану та фізичного навантаження. Докладно про лікування і різновидах гіпертонії у відео в цій статті.