Зміст статті:

 • 1 Склад і дію гіпертонічної клізми
 • 2 Постановка гіпертонічної клізми – алгоритм дій, відео
 • 3 Показання та протипоказання

Гіпертонічна клізма допомагає швидко усунути набряки, часто виникають при артеріальній гіпертензії і сприяють підвищенню тиску у пацієнта – це основні показання до її призначення.

Цей метод широко застосовується в загальній терапії патології, лікарська очисна клізма може ставитися і дорослим, і дітям.

До складу класичної очисної клізми при гіпертонії входить тільки вода і сіль. Але вона може бути також масляної або живильної, з додаванням різних лікарських засобів.

Склад і дію гіпертонічної клізми

Якщо гіпертонічна клізма ставиться дітям, обсяг і концентрація розчину зменшується. Багато пацієнти відмовляються від цієї процедури, незважаючи на явні свідчення.

І даремно, так як сольова клізма діє майже миттєво і дозволяє обійтися без гіпотензивних медикаментів при стрибку артеріального тиску.

Лікарський препарат всмоктується кишечником миттєво і потрапляє в кров швидше, ніж якщо б його взяли перорально. А значить, полегшення настає в кілька разів швидше, знижуючи підвищену тиск.

В умовах стаціонару в якості транссудату може використовуватися розчин натрій хлориду або магнію сульфату.

В домашніх умовах для введення в кишечник застосовують ті ж розчини, а також часто відвари лікарських трав, що сприяють загальному поліпшенню самопочуття пацієнта – ромашку, календулу, деревій.

Постановка гіпертонічної клізми – алгоритм дій, відео

Техніка постановки очисної лікарської клізми при гіпертонії ні в якому разі не повинна порушуватися, особливо, якщо процедура призначена дітям.

Найкраще техніка, освоюється при перегляді відео. Для проведення процедури будуть потрібні гумова «груша» або сифон, ректальний наконечник, розчин для ведення, вазелін.

«Груша» або сифон і ректальний наконечник попередньо повинні бути простерилізовані. Медсестра або інший проводить процедуру повинен вимити руки з милом і надіти гумові рукавички.

Алгоритм постановки гіпертонічної клізми наступний:

 • Приготувати розчин для введення в кишечник пацієнта – техніка процедури передбачає використання теплої рідини, тому при необхідності її треба підігріти до 38 градусів. Відвару трав або сольового розчину знадобиться 100 мл, розчину магнію сульфату – 50 мл
 • Тапчан або ліжко застеляють клейонкою, зверху покривають пелюшкою або простирадлом, щоб уникнути забруднення ліжку.
 • Пацієнт вкладається на лівий бік і згинає ноги в колінах. Якщо з якихось причин укласти пацієнта на бік неможливо, процедура виконується в положенні лежачи на спині. Така позиція часто зручніша для дітей.
 • У «грушу» набирається підігрітий розчин, потім надівається ректальний наконечник і змащують вазеліном – це дозволить швидко і безболісно ввести його в анальний отвір, не завдаючи пацієнту дискомфорту.
 • Ректальний наконечник вводиться в анальний отвір на 20 см, після чого повільно вливається розчин шляхом стискання «груші».
 • Коли весь розчин буде введений, «груша» в стислому стані відокремлюється від наконечника, потім обережно витягується сам наконечник. Пацієнт перевертається на спину і залишається в горизонтальному положенні на 20 хвилин, щоб розчин не виливався передчасно і встиг подіяти.
 • Якщо позиви до спорожнення кишечника настали раніше, слід подати пацієнту судно або допомогти йому дійти до туалету.
 • Техніка введення розчину може відрізнятися, якщо призначена очисна сифонна клізма при гіпертонії. Слід приготуватися до того, що при сильному затвердінні калових мас клізма може подіяти і пізніше – через 1-2 години – пацієнта слід попередити про це.

  При необхідності процедуру повторюють, збільшивши кількість розчину.

  Показання та протипоказання

  Гіпертонічна клізма має такі показання:

  • Підвищений артеріальний тиск;
  • Набряки;
  • Ускладнена дефекація при скупченні в кишечнику твердих калових мас.

  Протипоказання до постановки гіпертонічної сифонної і очисної клізми:

 • Запалення прямої кишки;
 • Анальні тріщини;
 • Геморой у гострій стадії з випадаючими гемороїдальними вузлами і кровотечами.
 • З допомогою відео можна ставити клізму і в домашніх умовах. Але слід пам’ятати, що відео не висвітлює всіх моментів і тонкощів процесу, тому розумніше довіряти процедуру лікарям, їм техніка її проведення відома в деталях.

  Не рекомендується проводити процедуру самостійно, так як пацієнту самому складно контролювати коректність введення наконечника. Дуже високий ризик травмування кишечника при дуже глибокому введенні, а при недостатньому розчин може не подіяти і процедура не дасть ніякого ефекту. Відео до цієї статті продемонструє, як користуватися клізмою.