Гіпертонічний криз: симптоми, причини та перша допомога

Зміст статті:

 • 1 Причини
 • 2 Симптоми
 • 3 Перша допомога і лікування

Гіпертонічний криз характеризується надмірним підвищенням показників артеріального тиску, внаслідок якого відбувається ураження органів-мішеней. Дане патологічний стан несе не тільки загрозу для здоров’я людини, але і може привести до летального результату.

Криза такого стану людини – це невідкладний стан, що виникає з причин досить різкого перепаду артеріального тиску в більшу сторону. Гіпертонічний криз супроводжують характерні симптоми вегетативного, церебрального і кардіального порушення.

Кризове стан не має якихось певних точних показників артеріального тиску, усі величини є суто індивідуальними. Різке підвищення тиску крові може призвести до гострої серцевої недостатності, порушення роботи центральної нервової системи, інфаркту міокарда.

Необхідно розглянути, що являє собою перша допомога при гіпертонічному кризі, які симптоми свідчать про даному стані, і які причини привели до нього? Крім цього, потрібно дізнатися, як допомогти людині в такому стані, і який має бути алгоритм дій в домашніх умовах?

Причини

Гіпертонічний криз: симптоми, причини та перша допомогаМедична практика виділяє різноманітні причини, які можуть привести до різкого стрибка артеріального тиску. Основні причини – це неадекватне лікування, або лікування артеріальної гіпертензії відсутня зовсім.

Крім цього, нервове напруження або занадто серйозне навантаження фізичного характеру можуть призвести до підвищення артеріального тиску. У людей, які «відчувають» атмосферні перепади тиску, гіпертонічний криз може розвинутися раптово, основні причини – це різкий перепад атмосферних температур.

Раціон харчування має безпосередній вплив на показники артеріального тиску. Наприклад, надмірне вживання алкогольних напоїв або солі можуть призвести до погіршення самопочуття, а потім і до подальшого гіпертонічного кризу.

Коли лікування артеріальної гіпертензії включає в себе гіпотензивні препарати, зокрема, інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту, бета-блокатори, мають синдром відміни. У цьому випадку, наприклад, забудькуватість пацієнта, або не систематичний прийом лікарських засобів можуть призвести до стрибка ПЕКЛО.

Виділяють і такі причини гіпертонічної кризи:

 • Гіпертонічна хвороба.
 • Порушення функціонування нервової системи (інсульт), струс мозку.
 • Патології нирок (гостра форма ниркової недостатності).
 • Ендокринні порушення – цукровий діабет.
 • Гормональний збій в організмі людини.

До різкого підвищення показників артеріального тиску можуть спричинити серйозні фізичні навантаження, зловживання курінням, ожиріння. І все перераховане вище, це ще не всі причини, які виступають ризиком розвитку гіпертонічного кризу.

Справа в тому, що, як і на перебіг артеріальної гіпертензії, так і на розвиток гіпертонічного кризу впливають і непрямі чинники, погіршуючи перебіг захворювання, внаслідок чого розвивається патологічний стан людини, що загрожує його життю.

Симптоми

Гіпертонічний криз: симптоми, причини та перша допомогаВиділяють деякі характерні симптоми, спираючись на які, можна діагностувати кризове стан людини.

Головною ознакою патологічного стану виступає різке підвищення артеріального тиску, коли систолічний тиск перевищує цифру 140, а діастолічний тиск понад 90 мм ртутного стовпа.

Гіпертонічний криз буває декількох видів. Кризове стан першого типу обумовлюється викидом адреналіну в кровоносну систему, і найчастіше такі симптоми спостерігаються на початковій стадії гіпертонічної хвороби. Як правило, в даному випадку підвищення кров’яного тиску відбувається тому, що підвищується систолічний показник. Раніше ми піднімали питання про те, яким має бути лікування початкової стадії гіпертонії, і питання це актуальне.

Гіпертонічний криз другого типу характеризується тим, що в кровоносну систему викидається норадреналін. В даній ситуації відбувається одночасний різкий стрибок нижнього і верхнього тиску.

Коли адреналін і норадреналін викидаються в кровоносну систему, здійснюється різке стиснення судинних стінок судин крові, внаслідок чого частішає ритм серцевих скорочень, як результат, підвищуються показники артеріального тиску. При кризову стані першого типу можуть бути наступні симптоми:

 • Нездоровий блиск в очах, почервоніння шкірного покриву.
 • Прискорене биття серця, тремор кінцівок.
 • Мігрень, запаморочення.
 • Задишка.
 • Тахікардія.
 • Всі перераховані вище симптоми можуть займати кілька хвилин часу, а також можуть тривати тривалий період. При гіпертонічному кризі другого типу виділяють такі характерні симптоми:

  • Різке розвиток головного болю, який локалізується в потилиці.
  • Нудота, доходить до блювоти, від якої хворому не стає легше.
  • Закладеність вух, «точки» перед очима, розлад зорового сприйняття.

  Такий стан людини може тривати лише кілька годин, але і кілька днів, внаслідок чого розвиваються незворотні ураження внутрішніх органів.

  При спостереженні такої симптоматики, потрібно негайне лікування, щоб вчасно запобігти серйозні наслідки.

  Перша допомога і лікування

  Гіпертонічний криз: симптоми, причини та перша допомогаПід час гіпертонічного кризу пацієнту потрібно негайне лікування та перша долікарська допомога при гіпертонічному кризі.

  Спочатку, в першу дуже необхідно викликати бригаду швидкої допомоги, потім вчиняти дії, що дозволяють полегшити стан пацієнта до приїзду лікарів.

  Як правило, при гіпертонічному кризі лікування в стаціонарних умовах проводиться тільки тоді, коли він супроводжується ускладненнями, і порушенням функціонування внутрішніх органів.

  Безсумнівно, призначити адекватне лікування може тільки лікар, але до його приїзду потрібно забезпечити невідкладну допомогу пацієнту, яка нівелює негативні ознаки захворювання, та сприятиме загальному полегшенню пацієнта.

  Алгоритм дій включає в себе такі пункти в домашніх умовах:

 • Пацієнт не повинен рухатися, ідеально, щоб він розмістився в напівлежачому положенні. Можна посадити його на ліжко, а підкласти під спину кілька подушок. Таке положення допомагає уникнути ймовірного задухи і утрудненості дихання.
 • Якщо пацієнту раніше лікар рекомендував які-небудь препарати, то потрібно прийняти додаткову дозу кошти. Наприклад, Ніфедипін: розсмоктується під язиком, і починає діяти протягом 15-25 хвилин.
 • Протягом першої години необхідно знизити показники артеріального тиску на 30 мм ртутного стовпа від початково підвищених показників. Якщо це вдалося, то від додаткової дози лікарського препарату можна відмовитися.
 • Щоб нормалізувати психологічний стан хворого, йому потрібно дати заспокійливий препарат.
 • Не можна давати пацієнту рідину, так як вона може сприяти блювотного рефлексу, що в свою чергу призведе до більш високих цифр тиску крові.
 • Рекомендується прикласти щось холодне до потиличної області голови, що допоможе трохи зняти головний біль і полегшити стан в домашніх умовах.
 • Під час гіпертонічного кризу категорично забороняється приймати нові препарати, які раніше хворий не приймав. Такий ризик не виправданий і може привести до серйозних наслідків, що загрожує життю пацієнта.

  По приїзду швидкої допомоги, потрібно чітко і швидко повідомити лікаря, які препарати приймав хворий, яку дозування і скільки часу пройшло з останнього прийому.

  У підведення підсумків варто сказати, що алгоритм дій при гіпертонічному кризі в домашніх умовах повинен знати кожна людина, адже така інформація допоможе не допустити серйозних ускладнень, і можливо, врятує не одне життя. А відео в цій статті розповість, як вести себе при гіпертонічному кризі.