Гіпертонія 3 ступеня ризик 4 (гіпертензія): що це таке

Зміст статті:

 • 1 Ступеня гіпертонії
 • 2 Стадії артеріальної гіпертензії
 • 3 Ступеня ризику артеріальної гіпертензії
 • 4 Спеціальна дієта

Артеріальна гіпертензія (АГ) вважається хворобою, яка викликана в першу чергу стресовими ситуаціями і нервовими напругами.

При нормі ПЕКЛО 120-130/80-90, тиск може значно підвищуватися, приводячи до серйозних патологічних процесів, не виключається і летальний результат.

Гіпертонічна хвороба (ГХ) є серйозною патологією, внаслідок якої страждає головний мозок, серце, нирки, сітківка очей.

На сьогоднішній день, повністю вилікувати таке небезпечне стан не представляється можливим.

Класифікується захворювання залежно від показників артеріального тиску. Діагноз гіпертонія 3 ступеня говорять про важку і запущеній стадії хвороби.

Зважаючи на це, необхідно з’ясувати, чим характеризується артеріальна гіпертензія ІІІ стадії, хто потрапляє до групи ризику? І яке медикаментозне лікування передбачає гіпертонічна хвороба 3 ступеня?

Ступені гіпертонії

У медичній практиці існує така класифікація ГБ за ступенем захворювання:

 • I ступінь називається легкою. На цій стадії захворювання показники артеріального тиску постійно стрибають: вони можуть різко підвищуватися, після самостійно повертатися до початкового рівня. Як правило, АГ першого ступеня виникає із-за сильних переживань, стресів і нервових розладів.
 • II ступінь називається помірною. Кров’яний тиск підвищується частіше, важче збивається і нормалізується на цільовому рівні. Параметри тиск дуже рідко нормалізуються самостійно. Крім того, період нормальних показників триває мало. Основні симптоми – тиснуть головні болі, слабкість.
 • III ступінь називається важкою. Артеріальна гіпертензія такій мірі перевищує найвищі параметри ПЕКЛО. Даний період характеризується стійким підвищенням артеріального тиску.

Гіпертонія 3 ступеня ризик 4 (гіпертензія): що це такеГіпертонія 3 ступеня також характеризується неприємної симптоматикою, як хворобливі відчуття за грудиною, погана короткочасна пам’ять, пацієнт не може на чому-небудь зосередитися і сконцентруватися.

Гіпертонія 4 ступеня характеризується небезпечними ускладненнями, які розвиваються, погіршують прогнози успішного лікування АГ на 30%. У такої категорії пацієнтів, різко збільшуються ризики розвитку інфаркту, інсульту, мозкових крововиливів, якщо показники систолічного тиску стануть більш 180.

У цьому випадку необхідно негайно починати лікування гіпотензивними препаратами. Так як може розвинутися ускладнення у вигляді гострої лівошлуночкової недостатності або гіпертонічної енцефалопатії.

Як правило, лікування ГБ спрямовано на поліпшення стану пацієнта, зниження артеріального тиску хоча б до високого нормального – 130-139/85-90.

Однозначно, в ідеалі тиск має бути 130/85, але, коли варто діагноз гіпертонічна хвороба, домогтися таких показників практично неможливо.

Стадії артеріальної гіпертензії

Класифікація артеріальної гіпертензії прийнята у вигляді поділу на стадії, сучасна медична практика спирається на систематизацію захворювання, запропоновану Мясниковым. Виділяють такі стадії розвитку артеріальної гіпертензії:

 • На I стадії АГ показники артеріального тиску не перевищують параметри 159/99.
 • На II стадії ГБ артеріальний тиск коливається до 179 – систолічний показник, нижній показник до 109.
 • На III стадії можуть спостерігатися підвищення артеріального тиску до 180/110.
 • Перша стадія АГ характеризується підвищеним тиском, який може триматися протягом декількох діб. Значно знизити параметри можна звичайним відпочинком і винятком нервових напружень. На більш важких стадіях таким методом знизити ПЕКЛО вже не виходить.

  Перша стадія артеріальної хвороби не виділяє певні симптоми того, що від високих показників пригнічуються органи – мішені. У зв’язку з цим, в переважній більшості випадків захворювання протікає без будь-якої симптоматики. Рідко можна спостерігати такі симптоми, як розлади сну, мігрень, біль за грудиною.

  На першій стадії гіпертонічні кризи дуже рідкісні, як правило, можуть розвиватися під впливом зовнішніх чинників, наприклад, сильний конфлікт або перепади атмосферного тиску.

  Перша стадія АГ є початковою, зважаючи на це, лікування допомагає впоратися зі стрибками тиску, прогнози дуже сприятливі, тиск можна знизити до 130/90.

  Коротка характеристика другій стадії ГБ:

  • Відпочинок не допомагає нормалізувати тиск до 130/90, як і виключення стресових ситуацій.
  • У пацієнта з’являються такі симптоми, як головний біль, задишка, безсоння, запаморочення, стенокардія.
  • Виникають перші симптоми ускладнень з боку органів-мішеней. Зазвичай такі ознаки ніяк не позначаються на їх функціональності.
  • Немає яскравої симптоматики, яка сильно турбувала б пацієнта.
  • На другій стадії ГБ нерідко розвивається гіпертонічний криз, з загрозою серйозних ускладнень, доводять до інсульту.
  • Лікування здійснюється в обов’язковому порядку, кожен день доведеться приймати таблетки.

  Гіпертонія 3 ступеня ризик 4 (гіпертензія): що це такеГіпертонічна хвороба III стадії характеризується найбільш тяжким перебігом, великою групою порушень функціонування внутрішніх органів. У першу чергу порушується робота нирок, головного мозку, судин, серцево-судинної системи.

  Показники артеріального тиску стойко підвищені, навіть приймаючи таблетки, важко повернутися до нормального рівня кров’яного тиску. Гіпертонічна хвороба 3 стадії має свої симптоми:

 • Головні болі, запаморочення.
 • Стійке артеріальний тиск.
 • Задишка при фізичному навантаженні.
 • Разом з перерахованими пунктами може розвиватися ниркова недостатність, погіршується стан пам’яті людини, порушується ритмічність серця, відбувається зниження зору.

  Особливу небезпеку ГБ 3 стадії є в тому, що всі патологічні процеси згубно позначаються на серці. Практично у всіх випадках АГ III стадії порушується скоротлива здатність і провідність міокарда.

  Перша і друга стадія АГ не є протипоказаннями для самостійних пологів, значить, жінка сама може народжувати. Однозначно, деякі проблеми можуть виникнути, але сучасна медицина успішно з ними справляється.

  На ІІІ стадії АГ здатність до зачаття різко знижується, і навіть якщо жінка вагітніє, в більшості випадків, вагітність закінчується викиднем або загибеллю плоди всередині утроби матері.

  Ступеня ризику артеріальної гіпертензії

  Артеріальна гіпертензія ІІІ стадії означає, що показники артеріального тиску тримаються на високому рівні, лікування допомагає, але терапевтичний ефект недостатній. Для того щоб спрогнозувати, як буде розвиватися АГ, існує особлива систематизація, яка базується на визначенні поширеності ускладнень, що стосуються внутрішніх органів.

  Виділяють наступні ступені ризику АГ:

  • I ступінь ризику називається низькою або незначною.
  • II ступінь ризику має назву середньої.
  • III ступінь ризику визначається як висока.
  • IV ступінь ризику є дуже високою.

  Після того, як вдається визначити ступінь ризику і поставити діагноз, можна призначати відповідне лікування, яке включає в себе кілька препаратів різного впливу.

  Найнижчий ризик на першій мірі виникнення ускладнень відноситься до жінок старше 65-річного віку і чоловікам віком до 55 років, у яких варто діагноз артеріальна гіпертензія I стадії.

  Протягом перших 10 років виявляється ризик розвитку серйозних патологій серцево-судинної системи тільки у 15% пацієнтів. Як правило, всі хворі лікуються у терапевта, лікування кардіологом не призначається.

  Коли лікар вважає, що АГ несе певний ризик конкретного пацієнта, значить необхідно коригувати свій спосіб життя. Якщо подібне лікування, як дієта, відмова від солі та інше, не принесло позитивних результатів, то рекомендується лікування медикаментозними засобами.

  Діагноз артеріальна гіпертензія 2 мірою передбачає кілька чинників, які збільшують ризик ускладнень:

 • Генетична схильність, тютюнопаління.
 • Зайва вага, сидячий спосіб життя.
 • Неправильне харчування (пацієнт не дотримується правил харчування, не дотримується спеціальної дієти).
 • Гіпертонія 3 ступеня ризик 4 (гіпертензія): що це такеУ 20% випадків може розвинутися хронічна серцева недостатність (хсн). Як правило, лікування не передбачає прийому медикаментів, пацієнту дається шанс змінити спосіб життя, сісти на дієту, і таким чином нормалізувати тиск. Зазвичай, якщо дотримувати всі рекомендації, то розвиток хсн можна уникнути.

  Діагноз артеріальна гіпертензія III ступеня має свій ризик. До нього належать пацієнти, у яких діагноз 1 і 2 стадія гіпертонії. Також, враховує ризик і порушення роботи внутрішніх органів, розвиток стенокардії в незалежності від класу функціональності (фк), підвищення концентрації креатиніну в крові.

  Іноді ризик та його фактори на III ступеня можуть бути відсутніми, але хворого все одно відносять до даної ступеня. Ризик розвитку серйозних ускладнень зростає на 30%:

  • Ризик сзг (серцево-судинних патологій).
  • Ризик розвитку стенокардії напруги будь-якого фк.

  При АГ останньою мірою можна говорити про несприятливі прогнози, значить, ризик сзг зростає практично на 40%. Визначити такий стан легко, основна терапія проводиться в стаціонарі, в обов’язковому порядку включається в себе різні медикаментозні засоби.

  Спеціальна дієта

  При підвищеному тиску лікарі всім пацієнтам рекомендують звертати увагу на своє харчування. Існує ряд продуктів, які можна і потрібно вживати при тиску. Дієта при АГ передбачає наступне харчування:

 • Мінімальне споживання жирів тваринного походження.
 • Дієта передбачає відмову від легкозасвоюваних вуглеводів.
 • Обмеження споживання рідини.
 • Виняток солі або її обмеження до 5 грам на добу.
 • Гіпертонія 3 ступеня ризик 4 (гіпертензія): що це такеПо суті, дієта при високому тиску – це вже не лікування, це спосіб життя, який повинен бути у кожного гіпертоніка.

  В якості першої страви можна їсти молочні та овочеві супи. Дієта може включати в себе різні каші: вівсянка, гречка, перловка і інші.

  Крім цього, рекомендована дієта, меню якого можна і потрібно включати низькокалорійну молочну продукцію – кефір, ряжанка, нежирна сметана.

  Дієта в обов’язковому порядку включає в себе продукти, які збагачені калієм і магнієм: можна їсти сухофрукти, різні свіжі фрукти. Що дієта виключає з раціону харчування:

  • Копченості, маринади.
  • Смажені, солоні страви.
  • Жирна їжа.

  Необхідна дієта має на увазі і дотримання особливого споживання рідини. Можна пити відвар із шипшини, мінеральну воду, але необхідно відмовитися від кави, міцного чаю, газованих напоїв.

  Артеріальна гіпертензія III ступеня – це не вирок, але вона відноситься до тієї категорії захворювань, у яких підвищена небезпека розвитку серйозних ускладнень. Зважаючи на це, необхідно контролювати свій тиск, регулярно спостерігатися у лікаря, приймати ліки, рекомендовані доктором, дотримуючись дозування та кратність прийому. Що таке гіпертонія III ступеня можна дізнатися з відео в цій статті.