Головний біль (болить голова) – причини, симптоми і лікування головного болю

Зміст статті:

 • Можливі причини головного болю
 • Яка буває головний біль, згідно міжнародної класифікації:
 • Захворювання, симптомом яких може бути головний біль
 • Головний біль при інфекційних захворюваннях
 • Обстеження пацієнта з головним болем
 • Лікування головного болю
 • Консультація лікаря з питань головного болю

Головний біль (болить голова)  причини, симптоми і лікування головного болюГоловний біль (болить голова) — симптоми і лікування головного болю.

Головний біль – це будь-які хворобливі відчуття в області голови, на появу яких впливає безліч причин. У 1889 році лікар-терапевт Р. А. Захар’їн, описуючи причини головного болю, за якими вона появи зазначив, що крім хворобливого стану м’яких частин голови, численних нервів, болі кісток черепа та обличчя, а також самостійних уражень головного мозку, причинами виникнення головного болю можуть бути розлади у всіх інших частинах і функціях організму. Правильне лікування головного болю передбачає з’ясування справжньої причини від чого болить голова.


Можливі причини головного болю

Боліти голова може у кожної людини, навіть у самого здорового. Це може бути як наслідок різних простудних захворювань, таких як грип, ГРЗ, ГРВІ. Причинами головного болю можуть бути погодні зміни, стреси, порушення сну, переїдання або, навпаки, недоїдання, перегрівання або переохолодження, надмірні фізичні навантаження, куріння, алкоголь. Головний біль можуть спровокувати захворювання або стани, при яких відбувається кисневе голодування організму або недостатнє харчування мозку і його оболонок киснем, патології будь-яких структур голови і шиї. Багато захворювання супроводжуються головним болем, а в деяких випадках біль в голові є єдиним проявом і симптомом хвороби.

Поява головного болю викликається подразненням рецепторів твердої мозкової оболонки, роздратуванням артерій головного мозку, трійчастого, блукаючого, язикоглоткового нервів і нервів шкіри, шийних спинномозкових корінців і м’язів голови. Роздратування твердої мозкової оболонки, черепних нервів і судин, які забезпечені нервовими рецепторами, провокує найбільш сильний головний біль, так як вони відповідають за больову чутливість.

Причини головного болю бувають різноманітними. Вона буває різної тривалості і частоти, може бути здавлює, пульсуючого і розпирала, легкої, тупий, важкої, середньої, одностороннім або двостороннім. Може проявлятися в декількох місцях — болить голова в потиличній частині, скроневій або тім’яної. Головний біль може з’являтися сама по собі, а в деяких випадках поєднуватися з іншими процесами, наприклад з запамороченнями, нудотою і блювотою, підвищенням артеріального тиску або ж, навпаки, з пониженням. Болі в голові можуть сприяти порушенню зору. Всі ці процеси, а також інтенсивність, характер, тривалість, локалізація і повторюваність болю потрібно враховувати для постановки правильного діагнозу.

Головний біль не рідкість і у абсолютно здорової людини, але якщо біль стає більш інтенсивним, що часто повторюється, однотипною, наростаючою – це може бути сигналом про серйозне захворювання. У такому випадку варто негайно звернутися до лікаря.

Яка буває головний біль, згідно міжнародної класифікації:

 • — головний біль напруги,
 • — кластерна біль,
 • — мігрень,
 • — головний біль, не пов’язана зі структурним ураженням мозку,
 • — головний біль пов’язана з черепно-мозковими травмами,
 • — головний біль внаслідок судинних захворювань,
 • — болить голова у зв’язку з прийомом медикаментів або їх скасування,
 • — при захворюваннях внутрішньочерепних структур,
 • — головний біль при інфекціях,
 • — болить голова в результаті метаболічних порушень,
 • — головний біль обумовлена патологією черепних нервів.

Головний біль (болить голова)  причини, симптоми і лікування головного болюПотилична невралгія є частою причиною головного болю

При мігрені, кластерного головного болю, болю від зовнішнього здавлення, при болю виникає після фізичної напруги і сексуальної активності, в таких випадках головний біль є первинною і є головним проявом захворювання.

У випадках, коли сильний головний біль з’являється як симптом іншого захворювання – це вторинна головний біль. Вона може з’являтися при травмах голови, внутрішньочерепних захворюваннях, інфекціях і інтоксикації, метаболічних порушеннях, при захворюванні судин. Причин виникнення вторинного головного болю є безліч. Вона може виникнути в результаті таких небезпечних для життя захворювань, як менінгіт, пухлини мозку, субарахноїдальний крововилив, інсульти. Вторинна головний біль може з’являтися в результаті зловживання кофеїном і відмови від знеболюючих препаратів. Досить часто зустрічається «змішаний» тип головного болю напруги, в якому вторинної головним болем є мігрень.

Захворювання, симптомом яких може бути головний біль

 • При захворюваннях судин, таких як вегето-судинна дистонія, гіпертонічна хвороба, транзиторна ішемічна атака, субарахноїдальний крововилив, внутрішньомозкова гематома, судинна мальформація, венозна дисциркуляция, артеріїт, інсульт – головний біль є обов’язковим симптомом.
 • Вегето-судинна дистонія дає дуже різноманітну головний біль у поєднанні з запамороченнями, нудотою, коливаннями артеріального тиску, невротичними розладами. При кліматичні зміни, а також нервово-емоційних перевантаженнях відбувається загострення.
 • Головний біль при гіпертонічної хвороби супроводжується шумом у голові, появою дрібних чорних плям перед очима, нудотою, пошатыванием, сердечним болем. У більшості випадків болить голова в потиличній частині.
 • При венозної дисфункції головний біль частіше виникає у вечірній та ранковий час. Така біль характеризується тяжкістю в голові, тиском, а також як тупа двостороння головний біль.
 • Першим симптомом гострого інсульту є різка і інтенсивний головний біль.
 • Першим симптомом скроневого артеріїту є сильна і пульсуючий головний біль у скроневій частині голови.
 • При судинних захворюваннях головний біль може поєднуватися з астенією, порушеннями когнітивних функцій і емоційною лабільністю.
 • При травмах таких як забиття, струс головного мозку, здавлення головного мозку, епі – та субдуральних гематомах може виникати головний біль. У разі гострої черепно-мозкової травми головний біль виникає завжди. Біль може бути різної інтенсивності і з’являтися у різних місцях, враховуючи тяжкість травми і ступінь втрати свідомості. Також може з’являтися нудота і блювота. При травматичних гематомах зустрічається відстрочена головний біль, коли після отримання травми все добре і нічого не хвилює, а через деякий час стає гірше, з’являються вогнищеві неврологічні симптоми і головні болі.
 • Головний біль завжди є симптомом менінгіту, енцефаліту та вірусних інфекцій. Висока температура, головний біль, тяжкість, відчуття тиску на очі і вуха, іноді нудота і блювота – обов’язкові складові гострої інфекції. При менінгіті та енцефаліті до основних симптомів додаються ще й неврологічні симптоми, а при ГРЗ з’являється нежить, кашель і біль у горлі.
 • Головний біль може виникнути після разового або тривалого вживання алкоголю, кофеїну, ерготаміну, наркотиків, нітратів, знеболюючих засобів, або гормональних протизаплідних препаратів.
 • Головний біль є наслідком таких очних захворювань, як глаукома, косоокість, порушення рефракції. При глаукомі характерною є тупий, ниючий головний біль у поєднанні з внутрішньоочної болем. З’являється відчуття тяжкості в голові за оком. Головним чином цьому сприяє високий внутрішньоочний тиск.
 • При захворюваннях вуха та придаткових пазухах носа, а також при зубному болі, обов’язково буде виникати головний біль. Центр болю відповідно у зоні запалення, над гайморової або над фронтальною пазухою.
 • При невралгії черепних нервів головний біль є обов’язковим симптомом. Вона проявляється нападами дуже сильною, колючого болю і найчастіше виникає під час розмови, чищення зубів, жування, фізичних навантажень, при контакті з холодною водою. У період між нападами болю немає.
 • Для патології шийного відділу хребта, а саме дегенеративно-дистрофічної патології, дискогенних корінцевих симптомах, нестабільності шийних хребців завжди характерна головний біль. Зазвичай болить голова в потиличній частині або потилично-тім’яній зоні і шиї. Характер болю важкий, тупий і тривалий. Виникає біль при поворотах голови і нахилах вперед. Також сприяє хворобливих відчуттів тривале перебування в одній позі, переохолодження, зовнішні тиск на м’язи шиї.
 • При онкологічних захворюваннях, ниркової недостатності і діабеті головний біль може бути ознакою метаболічних порушень. Характер болю при цьому тупий, ниючий, постійний або наростаючий, що супроводжується астенією та когнітивними порушеннями.
 • Головний біль при інфекційних захворюваннях

  При грипі, ГРВІ та інших інфекційних захворюваннях в результаті впливу на організм людини токсинів мікроорганізмів, виникає головний біль. Вона з’являється на тлі підвищення загальної температури тіла, ломоти у м’язах, біль в очах, ознобу. Головний біль під час інфекційних та простудних захворювань має помірний характер і найчастіше проходить після вживання жарознижуючих препаратів.

  Але, варто відзначити, що головний біль може бути характерною ознакою серйозного захворювання – менінгококової інфекції. Головний біль буде першим симптомом при найбільш серйозних формах менигококковой інфекції, а саме при менингококкцемии, попаданні мікроорганізмів у кров і при менінгококовому менінгіті, коли уражаються мозкові оболонки. Дуже важливим є своєчасне визначення, діагностика і лікування захворювання, так як менінгококова інфекція є вкрай небезпечною. Існують такі форми захворювання, при яких смерть настає через кілька годин.

  Обстеження пацієнта з головним болем

  Так як причин, що провокують появу головного болю є величезна кількість, пацієнта повинні проконсультувати і обстежити терапевт, окуліст, невропатолог, нейрохірург, якщо є така необхідність, обстеження також проводить інфекціоніст.

  Кількість обстежень призначається індивідуально для кожного пацієнта, враховуючи всі скарги і виявлені соматичні захворювання. Функціональне дослідження складається з доплерографії, електроенцефалографії, комп’ютерної томографії, обстеження щитовидної залози та шийного відділу хребта. З лабораторних аналізів найчастіше до уваги беруться загальний аналіз крові, аналіз цукру в крові, ліпідограма, а решта по мірі необхідності.

  Лікування головного болю

  Головний біль (болить голова)  причини, симптоми і лікування головного болюЛікування головного болю

  Лікування сильного головного болю призначає лікар, після повного обстеження і встановлення діагнозу. На метод лікування головного болю впливає тип і тяжкість головного болю, а також і інші фактори, такі, наприклад, як вік хворого.

  Купірування гострого головного болю можливо за допомогою аналгетиків таких як, наприклад парацетамол, ібупрофен та комбіновані препарати на їх основі з додаванням кофеїну і спазмолітиків – це панадол, солпадеїн, пенталгін, ношпалгин, імет. Допоможуть позбутися болю різні капсули, таблетки-шипучки і швидкорозчинні порошки. Не тривалий час їх можна приймати самостійно, але тривалий прийом небажаний. Варто проконсультуватися з лікарем, і вже з його допомогою визначати причину і боротися з виникненням головного болю.

  Лікування головного болю варіант передбачає використання фізіотерапії – електрофорез, дарсонвалізація голови та шийно-комірцевої зони, голкорефлексотерапія, масаж, різноманітні водні процедури, сприятливо позначається санаторно-курортне лікування. Також для лікування можуть використовуватися габапентины, вальпроати, міорелаксанти, седативні препарати, вітаміни В, діуретики, венотоніки, антиоксиданти, судинні препарати, нейропротекторы, які призначаються залежно від діагнозу. Лікар призначає лікування індивідуально, після постановки правильного та точного діагнозу, а також повинен роз’яснити пацієнту, якими засобами потрібно і необхідно користуватися для усунення гострого нападу конкретно в його випадку, а що можна приймати для профілактики. Завжди потрібно пам’ятати, що ні в якому разі не можна застосовувати самолікування, воно може не допомогти, а тільки зашкодити. Адже причиною головного болю може бути, наприклад пухлина головного мозку. У такому випадку таблетки не допоможуть, потрібно операція в нейрохірургічному відділенні. Також потрібно пам’ятати, що надмірне захоплення знеболюючими препаратами згубно впливає на шлунково-кишковий тракт, печінку і нирки.

  Консультація лікаря з питань головного болю

  Питання: Що таке абузусная головний біль?

  Відповідь: Абузусная головний біль – це біль, що виникає в результаті регулярного і хронічного прийому знеболюючих ліків, таких як аспірин, нестероїдні протизапальні препарати, эрготамины, барбітурати. Хронічний прийом таблеток входить в звичку, їх знеболююча здатність стає меншою, при цьому їх кількість природно збільшується. Така головний біль може турбувати не меньше15 днів в місяць, при відміні препарату біль посилюється і припинятися приблизно через місяць після відмови від препарату. Для лікування абузусной головного болю потрібно відмінити препарат в амбулаторних умовах або в стаціонарі, з подальшим призначенням симптоматичних ліків з метою зняття побічних явищ. В якості профілактики варто не зловживати зазначеними групами лікарських препаратів.

  Питання: як зменшити головний біль при застуді?

  Відповідь: потрібно приймати швидкорозчинні ліки такі як, наприклад колдрекс, фервекс, солпаденин. Діючим способом є натирання скронь і лоба свіжим лимоном. Також виявляться позитивними полівітаміни і компот з глоду.

  Питання: який головний біль особливо небезпечна?

  Відповідь: особливо небезпечною є головний біль, що супроводжується блюванням, особливо в тих випадках, коли після блювоти не стає легше, ні полегшення в голові і в організмі в цілому,

  • — небезпечно також, коли головний біль не стає меншою після прийому жарознижуючих препаратів або знеболюючих засобів, аналгетиків,
  • — небезпечним вважається, якщо із-за болю в шиї важко підняти голову з подушки з положення лежачи,
  • — небезпечною є головний біль, при якій виникають які-небудь порушення свідомості, галюцинації,
  • небезпечним сигналом є поява висипу. При менінгококової інфекції з’являється геморагічний висип. Це крововиливи в шкіру, дрібні, у вигляді темно-червоних плям, не виступають над рівнем шкіри і не белеющих при натисканні. Найчастіше висип проявляється на сідницях, животі, стегнах потім може поширитися і по всьому тілу.