В даний час грип вважається абсолютно нешкідливим захворюванням, і багато людей вважають нормальним не проводити лікування і лежати в ліжку, приймаючи таблетки і вітаміни, а спокійно ходити на роботу. Чому ж відмова від лікування є небезпечним для здоров’я?

Грип належить до групи ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції), причому вірус, який викликає грип, надзвичайно заразний: приблизно у 90% випадків попадання вірусу в організм призведе до розвитку хвороби. Найбільш сприйнятливі до вірусу діти, а також будь-яка доросла людина з ослабленим імунітетом, слабким серцем або легенями. Особливу обережність слід дотримуватися і вагітним жінкам: при грипі може постраждати не тільки мати, але і дитина.

Симптоми

Симптоми захворювання не відносяться до специфічних (тобто, вони можуть бути виявлені лише при лабораторних дослідженнях). Саме тому багато недосвідчені лікарі ставлять діагноз ГРВІ, намагаючись максимально не вдаватися в подробиці. Однак слід пам’ятати, що максимально ефективне лікування можливе лише при правильній постановці діагнозу і при правильному виборі лікарських засобів (таблетки, мазі, краплі, вітаміни, уколи і так далі). Діагноз ГРВІ з підозрою на грип можна поставити при наступних симптомах:

 • Різкий підйом температури (близько 39°C);
 • Інтоксикація;
 • Озноб;
 • М’язові болі (можливі головні болі);
 • Відчуття втоми і зниження апетиту;
 • Надмірне осушення носоглотки;
 • Наявність сухого і напруженого кашлю (при нападах можливо болі в області грудини);

Ці симптоми виглядають абсолютно безпечними, тому багато хворі висловлюють відмову на пропозицію прийняти ліки або отримати лікування у лікаря. Однак слід пам’ятати, що грип – підступна хвороба, що володіє величезною кількістю можливих ускладнень (можливий розвиток набряку мозку, судинного колапсу, геморагічного синдрому і вторинних бактеріальних ускладнень). Причому, у групі ризику може бути як дитина, так і дорослий з ослабленим імунітетом.

Лікування

На жаль, навіть в теперішній час ефективне лікування грипу можливо лише при прийомі медикаментів (не важливо, таблетки, уколи або краплі) ще до початку прояву основних ознак хвороби. Саме тому слід зайнятися своїм здоров’ям заздалегідь:

 • до основних епідемій захворювання (зазвичай вони проходять в осінній та весняний час) зробіть щеплення;
 • почніть приймати вітаміни (особливо важливі вітамін С та вітаміни групи B), дотримуйте режим;
 • робіть зарядку (багато людей виконують вправи на загартовування, але слабенький дитина може застудитися за них);
 • уникати масових скупчень людей (великі торгові і розважальні центри, лікарні і так далі).

Якщо ваша дитина боїться робити щеплення, не поспішайте писати відмову – спробуйте поговорити з ним і пояснити малюкові, що щеплення – це не шкодять організму, а користь.

Якщо ж, незважаючи на всі запобіжні заходи, Ви захворіли, то слід обов’язково викликати лікаря і дотримуватись таких заходів безпеки:

 • Користуватися індивідуальними побутовими приладами;
 • Намагатися якомога менше відвідувати громадські місця, щоб не послужити джерелом поширення вірусу;
 • Якщо в сім’ї є маленькі діти, то ізолюйте хворого від них: імунітет дитини вкрай слабкий, а можливість появи ускладнень надто висока.

Якщо після проведення всіх аналізів лікар виявить у Вас легку форму грипу, Ви сміливо можете вилікувати хворобу народними засобами або легкими медикаментами:

 • Проведення інгаляцій
 • Саме інгаляції допомагають пролікувати легкий грип в рекордні терміни. Ще з давніх часів люди розуміли цілющі властивості деяких рослин, тому використання деяких трав перевірено не роками, а століттями. Проте слід бути обережним, звертаючись за травами до знахарів, говорить фрази типу: “цією травою я лечу будь-яку хворобу”, “лечу найважчі ГРВІ за один сеанс”, “лечу ГРВІ за фото” або “лечу від ГРВІ назавжди” – подібне лікування може не тільки не вилікувати ГРВІ, але й погіршити ситуацію (наприклад, у Вас може виникнути алергічна реакція на якусь траву, не названу знахарем).

 • Прийом таблеток
 • Увага, багато таблетки можуть бути протипоказані Вам по тій або іншій причині, тому необхідна попередня консультація з фахівцем. Грамотний лікар не тільки випише Вам відповідні таблетки, але і розрахує максимально ефективну дозу, завдяки якій Ви зможете уникнути появи побічних реакцій на таблетки.

 • Правильне харчування
 • У багатьох людей ознаки хвороби проходять при вживанні в їжу свіжих овочів і фруктів (особливо, якщо в них містяться вітаміни групи В і вітамін С). Також під час захворювання необхідно вживати як менше холодної та важкої їжі, замінюючи її гарячими бульйонами.

 • Дотримання правил гігієни
 • Як можна частіше провітрюйте кімнату, щоб вірус не накопичувався в замкнутому просторі. Якщо захворіла дитина, то постарайтеся забезпечити йому максимальний спокій (багато дітей під час хвороби ходять в школу, грають в комп’ютер або гуляють на морозі, що явно не сприяє їх лікуванню). Якщо ж занедужав дорослий, то забезпечте йому невелику відпустку: зателефонуйте на роботу і попередити начальника фразами типу: “намагаємося вилікувати інфекцію”, “я лечу ГРВІ”, “лечу захворювання, щоб не було ускладнень”.

  Ці нескладні заходи безпеки допоможуть Вам швидко вилікувати недугу, не давши йому перейти в більш важку стадію.

  При важкій формі захворювання вимагайте госпіталізацію (особливо, якщо захворіла дитина або дорослий зі слабким імунітетом): в умовах інфекційного відділення хворому забезпечать максимально якісне лікування, що включає в себе не тільки полегшення симптомів (як, наприклад, при домашньому лікуванні: краплі від закладеності носа, таблетки для хворого горла і вітаміни для підняття загального стану організму), але і інгібітори з інтерферонами (вони будуть пригнічувати вірус і зменшувати ймовірність отримання ускладнень).

  Заходи профілактики

  Попередити захворювання набагато легше, ніж намагатися пролікувати його. Саме з цієї причини слід дотримувати нескладні правила епідеміологічні періоди:

  • Щеплення

  Багато батьків вважають, що щеплення шкідливі для дітей, оскільки вони містять вірус. Ця думка в корені неправильно: вірус, що міститься в щепленнях, ослаблений, тому дитина буде виробляти імунітет до захворювання значно швидше, ніж при повноцінної хвороби. І мало хто знає, що практично кожен доросла людина, що працює в сферах обслуговування, зобов’язаний зробити щеплення під час епідемії, щоб знизити свої шанси зараження. Також щеплення рекомендовані для літніх людей, надмірно чутливі до вірусу. Пам’ятайте, що відмова від щеплення може вилитися в серйозну форму захворювання.

  • Гігієна

  Дотримуючись основні правила гігієни, Ви можете не допустити ознаки прояву інфекції:

  • Мийте руки після кожного приходу з громадського місця: вірус може розташовуватися на поручнях громадського транспорту, що на грошах і так далі;
  • Перед їжею ретельно мийте фрукти та овочі: Ви не знаєте, хто і якими руками торкався їх до Вас.
  • Говорячи про звичайний грип, слід згадати про його “рідних братів”: кишковий грип і свинячий грип.

   Кишковий грип

    

   Дане захворювання також іменується хворобою немитих рук і є комбінацією кишкових і респіраторних синдромів. Але так чи небезпечний кишковий грип? Або його можна вилікувати ГРВІ як в легкій формі?

   Симптоми

   Від інших захворювань кишковий грип відрізняють наступні ознаки:

   • Зниження апетиту (можлива відмова від їжі);
   • Наявність головного болю;
   • Сильні звуки в області живота;
   • Закладений ніс;
   • Болю в горлі (можлива наявність кашлю);
   • Наявність стільця жовто-зелених відтінків;

   Пам’ятайте, що відмова від їжі може бути і при інших захворюваннях шлунково-кишкового тракту, тому не варто лякатися, отримавши від дитини відмову на пропозицію повечеряти. Проте, якщо відмова від їжі служить лише одними ознакою зі списку, що нагадує вищевказаний, варто негайно звернутися до лікаря, щоб уникнути ускладнень.

   Лікування та діагностика

   На жаль, в даний час кишковий грип не лікується за допомогою противірусних препаратів, тому лікарі намагаються вилікувати основні ознаки хвороби. Слід пам’ятати, що лікування дитини має бути особливо якісними, оскільки саме діти володіють швидким метаболізмом, що допомагає вірусу швидше освоїтися на новому місці.

   Кишковий грип поширюється дуже швидко, тому хворі діти повинні бути ізольовані від незаражених. Якщо Ви хочете лікувати малюка в домашніх умовах, слід виявити основні причини та ознаки хвороби, а потім викликати лікаря. Наприклад, якщо Ви помітили, що кишковий грип з’являється у вигляді частої блювоти, то необхідно почати боротися з зневодненням (зазвичай це можна пролікувати выпаиванием малюка сольовими розчинами).

   Якщо дитині буде ставати тільки гірше, обов’язково викличте фахівців: підписавши відмову від госпіталізації фактично Ви вб’єте власного малюка — важку форму кишкового грипу неможливо вилікувати вдома, для цього потрібні спеціальні препарати (а не таблетки активованого вугілля і вітаміни) і спеціальні терапевтичні методи.

   Також часто кишковий грип характеризується підвищенням температури (особливо, якщо захворіли діти). У цьому випадку необхідно особливо ретельно вибрати жарознижуючі таблетки: багато з них мають негативний вплив на шлунок. Але не поспішайте самостійно вибирати вітаміни: попросіть про допомогу дільничного лікаря.

   Якщо кишковим грипом захворіла доросла людина, лікування повинно бути аналогічним. Головне — досягніть від хворого відмови ходити на роботу, оскільки в такому випадку пролікувати інфекцію буде набагато складніше, а цей дорослий стане рознощиком захворювання у своєму колективі.

   Свинячий грип

   Ще кілька років тому свинячий грип вважався захворюванням підвищеної небезпеки, проте на деякий час про нього забули, і тепер свинячий грип вважається чимось незначним начебто ГРВІ. Чи Так це насправді?

   На жаль, від свинячого грипу не є щеплення, тому людям, які не бажають захворіти, необхідно дотримуватися таких заходів безпеки:

   • Відмова від відвідування громадських місць під час епідемії;
   • Дотримання правил гігієни;
   • Прийом вітамінних комплексів (можна замінити свіжими фруктами і овочами).

   Симптоматика

   Ознаки свинячого грипу схожі на деякі захворювання:

   • Наявність спека;
   • Наявність лихоманки;
   • Наявність болю в горлі і голові.

   Саме з-за цього, побачивши аналогічні ознаки у когось зі своїх близьких, не варто займатися самостійною постановкою діагнозу і відмовою від госпіталізації (особливо, якщо захворіли діти).

   Причини свинячого грипу не вивчені повністю (це пов’язано з тим, що свинячий грип — порівняно молодий недуга), тому найчастіше він визначається за допомогою декількох видів аналізу.

   Як вилікувати свинячий грип?

   Якщо у пацієнта виявлено свинячий грип у важкій формі, то лікування може включати в себе прийом спеціальних противірусних засобів. Якщо ж ознаки недуги вказують на легку форму, то лікування може проводитися в домашніх умовах за такими принципами:

  • Необхідно вилікувати ознаки недуги;
  • Вимагається дотримання повного спокою і спеціальної дієти;
  • Обов’язкові консультації з лікарем для з’ясування причин захворювання.
  • Пам’ятайте, що всі причини даної різновиду вірусу ще не вивчені, тому, якщо у Вас вдома є маленькі діти, ізолювати їх від хворого.