Грижа новонароджених: симптоми, причини, лікувальні методики

Грижа у немовлят – випинання внутрішніх органів за межі стінки очеревини без пошкодження цілісності шкіри через патологічний отвір, яке утворилося через незаращения пупкового кільця. Дану патологію у медичній практиці діагностують у 40% немовлят. Тому батьки повинні знати причини, основні симптоми цієї недуги, мати поняття про методики лікування, профілактики. Якщо у малюка діагностована пупкова (абдомінальний) грижа, при своєчасно призначеному, правильному лікуванні її вдається швидко усунути.

Зміст:

 • 1 Види патології у немовлят
 • 2 Пупкова, пахова грижа у дітей
 • 3 Що провокує розвиток гриж у дітей
 • 4 Як проявляється грижа у новонароджених
 • 5 Може пупкова грижа проявитися у дітей після року
 • 6 Лікувальні методики

Види патології у немовлят

За анатомічною будовою грижа складається з грижового каналу, з якого виходить грижовий мішок разом з його вмістом. У медичній практиці у грудних дітей часто діагностують зовнішні грижі живота, які класифікують з урахуванням їх дислокації на:

Грижа новонароджених: симптоми, причини, лікувальні методики

Пупкова грижа

 • пупкові
 • вентральні
 • пахові
 • промежностные

Абдомінальні грижі, які бувають ускладненими і неускладненими, являють собою патологічне випинання кишкових петель, великого сальника, сім’яних канатиків, маткових труб, яєчників через невеликі штучні або інші отвори.

Якщо дитина кричить, довго плаче, при кашлі відбувається напруга стінок очеревини, що призводить до періодичного болючого утворення в місці локалізації грижового випинання. Дітки відчувають біль, дискомфорт при пальпації патологічного утворення.

У дітей у віці одного-двох місяців найчастіше діагностують пупкові, пахові грижі. Пупкову грижу у більшості випадків відзначають у дівчаток, пахові – у хлопчиків.

Важливо! Незалежно від розташування, грижі мають ризик защемлення, що передбачає проведення хірургічної операції.

Пупкова, пахова грижа у дітей

У новонароджених пупок формується в перші три тижні після народження в зоні пупкового кільця, яке поступово стягується. При недостатній стягнутості під шкіру можуть проникати елементи розташованих в очеревині внутрішніх органів.

Пупкова грижа являє собою м’яку на дотик припухлість округлої, овальної форми, яку можна легко вправити. Розміри грижі варіюються від невеликої горошинки до діаметру великого грецького горіха.

У медичній практиці пупкові грижі класифікують на:

 • Вроджені.
 • Придбані.
 • Ембріональні.
 • Вроджені випинання проявляються в перші кілька діб після народження, рідше два-три місяці. Придбані грижі діагностують у дітей після трьох-чотирьох місяців.

  Грижа новонароджених: симптоми, причини, лікувальні методики

  Пахова грижа

  Ембріональна грижа (омфалоцеле) формується з причини аномального розвитку дитини. Причиною даної патології є затримка у формуванні черевної стінки, що призводить до випинання внутрішніх органів у пупковий канатик.

  На жаль, пахову грижу не завжди вдається візуально виявити відразу після її появи, оскільки вона не має больових проявів, не доставляє малюкові дискомфорт. Батьки часто помічають дану патологію, коли грижове випинання істотно збільшена в розмірах або коли сталося защемлення грижового мішка, що неминуче призведе до виникнення болючого синдрому, порушення кровообігу в тканинах.

  Пахова грижа – досить поширена патологія у немовлят, особливо чоловічої статі. Являє собою випадіння внутрішніх органів через паховий канал під шкіру, без пошкодження її цілісності.

  За статистикою, пахові грижі діагностують у 3% дітей. Даний вид патології може супроводжуватися іншими вродженими захворюваннями: водянкою яєчка, ортопедичними проблемами.

  Що провокує розвиток гриж у дітей

  Причини розвитку набутої пупкової грижі:

  • функціональні порушення у роботі внутрішніх органів і систем
  • часті запори, кишкові коліки, підвищене газоутворення
  • порушення травних процесів
  • слабкість м’язових структур пупкового кільця
  • збої у функціонуванні ЦНС (нервові розлади)

  Грижа новонароджених: симптоми, причини, лікувальні методики

  Сильний плач

  Тривалий плач дитини, сухий виснажливий кашель, рахіт, гіпотрофія, соматичні хвороби, що супроводжуються болем, можуть також спровокувати розвиток цієї недуги. Постійне перенапруження м’язових структур стінок очеревини призводить до підвищення внутрішньочеревного тиску, що провокує випинання внутрішніх органів в порожнину живота.

  Причини вроджених пупкових гриж:

  • анатомічна слабкість м’язів пупкового кільця
  • важка, що протікає з ускладненнями вагітність
  • рахіт, дисплазія, гіпотрофія
  • передчасні пологи, недоношеність, мала вага дитини
  • патологія черевної стінки
  • порушення внутрішньоутробного розвитку плода
  • вроджені аномалії у будові внутрішніх органів

  Здуття животика, проблеми з травленням також можуть стати причиною розвитку неприємного недуги у немовлят.

  Спадковий, генетичний чинник грає важливу роль у розвитку даної патології.

  Пупкові грижі у більшості випадків найбільш часто діагностують у недоношених дітей, малюків з маленькою вагою. Несприятливі хімічні, фізичні фактори різної природи не тільки негативно впливають на внутрішньоутробний розвиток, але і призводять до порушення структури пупкового кільця.

  Головну роль у діток у виникненні пахових гриж, які можуть утворитися в період внутрішньоутробного розвитку, в перший рік життя, грає «вагінальний відросток», що формується на 12-му тижні розвитку плода. Це так званий природний канал, який йде з очеревини в пахову область, відповідає за опущення яєчок у мошонку.

  Як проявляється грижа у новонароджених

  Симптоми, клінічні прояви патології залежать від місця дислокації грижових воріт, розмірів грижового кільця. Щоб не допустити розвитку хвороби, не спровокувати защемлення грижі, батьки повинні знати симптоматику дитячої недуги.

  До симптомів пупкової грижі можна віднести:

  Грижа новонароджених: симптоми, причини, лікувальні методики

  Процес становлення грижі

 • Поява невеликого ущільнення шкіри в пупкової зоні. Опуклість знаходиться біля пупка, при цьому сам пупок значно випирає.
 • Злегка роздутий живіт, що особливо помітно після їжі або коли дитина плаче, кричить, тужиться.
 • Розширений діаметр пупкової колу.
 • З часом помітне випинання збільшується.
 • Больовий симптом, сильний дискомфорт, якщо сталося защемлення грижі.
 • Грижового випинання можуть бути будь-якої форми і діаметра, але без зміни кольору шкіри в місці їх розташування.

  Грижі невеликого діаметра проявляються тільки при сильному напрузі м’язових структур животика. Грижове випинання легко можна вправити легким натисканням, що супроводжується характерним булькаючим звуком. Пупкові грижі непомітні, якщо малюк спить, перебуває в стані спокою.

  При сильному выпирании грижового кільця навіть у стані спокою патологічне випинання не пропадає. Також можна помітити перистальтику кишечнику після прийому їжі.

  Пупкові, пахові грижі викликають занепокоєння, дискомфорт у малюка, можуть супроводжуватися хворобливими відчуттями при пальпації, болями в епігастральній області. Нерідко при даній патології у дітей відзначають порушення травних процесів, часті зригування після годування, порушення в роботі ШЛУНКОВО-кишкового тракту, поява слизу, кров’яних згустків в калових масах.

  Може пупкова грижа проявитися у дітей після року

  Безсумнівно, грижі у немовлят є серйозним приводом для занепокоєння турботливих матусь. У більшості випадків дану патологію встановлює педіатр у процесі планового огляду немовляти.

  На думку деяких медиків, пупкова грижа може пройти мимовільно до чотирьох-п’яти років, але багато що залежить від діаметра дефекту пупкового кільця. У процесі розвитку м’язові структури зміцнюються, грижовий канал звужується, грижа закривається без проведення спеціального лікування. Запалення грижового кільця у немовлят відзначають вкрай рідко.

  Дійсно, відомі випадки, коли пупкове кільце, розмір якого не перевищує 1.2 см, закривається самостійно. Якщо діаметр грижового випинання має більш 2 см, не варто розраховувати на те, що хвороба пройде самостійно без застосування правильного лікування.

  Якщо грижа не обмежена, легко вправляється, дитина не відчуває біль, дискомфорт при напруженому животику, немає передумов до серйозних ускладнень, можна почекати, поки все пройде самостійно.

  Але все ж варто відзначити, що неприємний недуга у маленьких діток несе реальну загрозу для їх здоров’я, тому не варто недуга пускати на самоплив. Ускладненням, незалежно від її дислокації, як вже було зазначено, є її обмеження, що може спровокувати запалення.

  Нерідко пупковий і паховий види діагностують у малюків після року, що пов’язано з неправильним доглядом, наявністю функціональних, систематичних патології та порушень в дитячому організмі. Травми, хімічні фактори, незбалансоване харчування, дисбактеріоз, рахіт, ожиріння, зайва вага, надмірне перенапруження м’язів живота, гіподинамія може призвести до розвитку даної патології. У дітей старшого віку грижа має більш виразну. явну симптоматику.

  Лікувальні методики

  Вчасно призначене лікування педіатром дозволить уникнути різних серйозних ускладнень. Схема лікування залежить від розмірів грижового кільця. Щоб не спровокувати розвиток патологій, батькам не варто займатися самолікуванням, слухаючи «бабусині» поради і тим більше самостійно накладати фіксуючі пов’язки і лейкопластир. Якщо розмір грижового кільця не перевищує трьох сантиметрів, для малюків до року підбирають максимально щадні лікувальні методики, спрямовані на усунення даної патології.

  Лікування включає:

  Грижа новонароджених: симптоми, причини, лікувальні методики

  Пластир для грижі

  • фізіопроцедури
  • масаж животика
  • загальний масаж
  • лікувальну гімнастику (ЛФК)
  • методики, при яких отвір закривають фіксуючими пов’язками, бандажем; засоби нетрадиційної медицини
  • оперативне втручання

  ЛФК, загальний, місцевий масаж сприяють зміцненню м’язових структур черевного преса, підвищують активність малюка, зменшують діаметр пупкового кільця, що приводить до усунення даної патології приблизно до дворічного віку.

  При діагностуванні грижі, в обов’язковому порядку мами повинні забезпечити правильний догляд своєму чаду. Перед черговим годуванням необхідно укладати дитину на животик на рівну поверхню накритого пелюшкою пеленального комода за півгодини до прийому їжі, але тільки після загоєння пупкової ранки.

  Якщо дитина знаходиться на штучному годуванні, вибираючи дитяче харчування для дитини попередньо проконсультуйтеся з педіатром.

  Важливо! Навіть на хвилину не залишайте дитину без нагляду, в надії на те, що дитина не зможе самостійно перевернутися. Варто максимально уберегти улюблене чадо від травматизму.

  Після годування через кілька хвилин акуратно помасажуйте плечі, спину, сідниці, животик малюка. Проводити масаж пупкової області можна малюкам тільки з двотижневого віку. Масаж животика виконують легкими, ніжними круговими рухами в напрямку годинникової стрілки. Масаж починають з клубової області, поступово переміщаючись до нижньої частини очеревини. Подібна процедура розслабляє, заспокоює малюка, покращує кровообіг, перистальтику кишечника, знімає напругу з м’язових структур животика, знижує ризик розвитку метеоризму.

  Грижа новонароджених: симптоми, причини, лікувальні методики

  Викладання на животик

  Хороший ефект при даній патології відзначають при застосуванні бандажів, фіксуючих пов’язок і спеціальних лейкопластирів. Дана лікувальна методика при пупкових патологіях повинна проводитися тільки під контролем лікаря. Вибір лейкопластиру залежить від способу накладання лейкопластырных пов’язок. Пластир, який можна придбати в будь-якому аптечному кіоску, накладають в область навколопупкової зони.

  Щоб уникнути рецидивів, особливо якщо патологічний випинання має великий розмір, медики проводять вправлення пупкового кільця з наступною резекцією грижового мішка, зміцненням стінок очеревини. Якщо консервативні методики не привели до належного результату, проводять більш радикальне лікування, яке передбачає проведення хірургічної операції.

  Відразу відзначимо, що операцію з видалення грижового мішка проводять тільки після трирічного віку. Показанням до проведення операції є обмеження, що супроводжується сильно вираженим больовим симптомом або в тому випадку, якщо грижове випинання має дуже великі розміри.

  Хірургічне видалення проводять тільки тоді, коли немає будь-яких протипоказань до її проведення. Сама операція не займе більше 20-25 хвилин і проходить без ускладнень для здоров’я дитини. При цьому дуже важливо провести операцію до п’яти-шести років, оскільки з віком зменшується еластичність тканин, підвищується ризик розвитку різних серйозних ускладнень.

  Помітивши грижове випинання в навколопупковій зоні, паху, варто негайно звернутися до лікаря-педіатра, який підбере правильні ефективні лікувальні методики, підкаже, як правильно доглядати за малюком. Не менш важливо строго дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, забезпечити дитині повноцінний і правильний догляд.