Інфаркт міокарда: невідкладна допомога та алгоритм дій

Одне з найстрашніших захворювань серця — інфаркт міокарда, яке відноситься до групи ішемічних хвороб. Особливість хвороби в тому, що вона проявляється у вигляді раптового нападу, який зазвичай слідує за важкою для організму фізичним навантаженням. Для неї характерне порушення в русі крові по артеріях (коронарним, а не венозним), внаслідок чого настає зупинка серцевої м’язи.

Від того, наскільки правильно і своєчасно надана перша допомогу в перші хвилини інфаркту, багато в чому залежить збереження життя людини. Ми рекомендуємо ознайомитися з алгоритмом дії при інфаркті міокарда, навчитися розрізняти за зовнішніми ознаками його типи і надавати невідкладну допомогу. Будьте готові, і ви можете врятувати життя!

Зміст:

 • 1 Інфаркт: як визначити його розвиток?
 • 2 Алгоритм надання невідкладної допомоги до приїзду «швидкої»
 • 3 Рекомендації до надання першої допомоги
  • 3.1 Розглянемо нюанси надання допомоги

Інфаркт: як визначити його розвиток?

Інфаркт міокарда: невідкладна допомога та алгоритм дій

Інфаркт міокарда

Напад інфаркту в гострій формі протікає разом з відмиранням миокардовых тканин серця з-за повної відсутності кровопостачання в певних ділянках. Як правило, кризі передує:

 • Фізичне перевантаження організму
 • Сильне емоційне потрясіння
 • Стрес або перезбудження
 • Напад стенокардії
 • Гіпертонічна криза

Важливо: якщо сильні грудні болі тривають без зупинки протягом чверті години — це з великою ймовірністю інфаркт міокарда. Невідкладна допомогу до приїзду швидкої, найчастіше, єдина можливість вчасно врятувати людині життя, перш ніж серце зупиниться.

Важливо: Коли зупиняється серце, приплив кисню в мозок припиняється через 7-10 хвилин і внаслідок незворотних змін клітин головного мозку настає смерть.

Паралельно з наростаючою болем з’являється відчуття тиску в легенях, що викликає сильний дискомфорт і складність дихати на повні груди. Ще один характерний симптом — нудота, за якою слід сильна задишка і запаморочення, що переростає в непритомний стан. Наступна стадія — рясне виділення поту, поширення болю на ліву руку, щелепу і шию.

Наступні симптоми дозволяють діагностувати інфаркт міокарда в 7 випадках з 10:

 • Несподіваний напад болю всередині грудної клітини, різкі поштовхи віддаються навіть в спину між лопатками, переходить в ліву верхню частину тіла: руку, шию, голову. Тривалість: від декількох годин до 30 хвилин.
 • Різке і рясне виділення поту, загальна блідість, яка настає швидко, буквально на очах. Піт холодний і липкий.
 • Запаморочення, що призводить до непритомності характерно для першої фази. Непритомність можуть слідувати низкою, один за іншим.
 • Можливо прояв сильного почуття ірраціональної тривоги і страху. Рідше — слухові та візуальні галюцинації.
 • Серцева недостатність, що супроводжується аритмією — порушенням ритму биття серця, рідкісні удари, не в такт. Супроводжується задишкою, сухим кашлем без мокроти, рідше — раптовою короткочасною зупинкою серця.Остання стадія — нітрогліцерин практично не чинить ефекту, людина не відчуває полегшення. Цей препарат чинить дію розширення судин кровоносної системи і може бути використаний тільки як додатковий засіб для виходу з гострої кризи. Використання дозволено тільки при певних умовах.
 • Зверніть увагу: інфаркт міокарда може симптоматично маскуватися під інші захворювання, як:

  • Болі в животі, кольки, здуття, зазвичай супроводжується різким падінням артеріального тиску
  • Астма: без болю в грудях, але з великими труднощами в диханні, які призводять до втрати свідомості
  • Інсульт: сплутаність думок, різке порушення мови
  • Стенокардія: зустрічається у 1 людини з 10, болі у цьому варіанті проявляються під час руху
  • «Невидимий»: типовий для хворих на цукровий діабет, визначити можна тільки по тяжкості виконання фізичних навантажень, які зазвичай легко даються

  Алгоритм надання невідкладної допомоги до приїзду «швидкої»

  Інфаркт міокарда: невідкладна допомога та алгоритм дій

  Аспірин в допомогу

  Існує два варіанти перебігу патології: виражена і прихована.

  Для першої характерні сильні болі в грудній клітці, а так звані «провісники нападу» проявляються зазвичай за кілька годин до початку кризи. До них можна віднести регулярні нетривалі болі, які по відчуттях нагадують затиснений нерв. Вони з’являються при більш сильному фізичному навантаженні, і як тільки вона спадає — зникають. Такі симптоми можуть турбувати хворого досить тривалий час, перш ніж розвинутися в патологію, в деяких випадках це термін до кількох років.

  При виявленні у себе, або іншої людини подібних симптомів слід негайно викликати бригаду «швидкої допомоги» і почати порятунок. Важливо дотримуватися саме такого порядку дій:

 • Виклик кардіологічної «швидкої допомоги»
 • Потерпілого покласти на жорстку, максимально рівну поверхню, закинути голову, розстебнути чи зняти сковує грудну клітку одяг. Хворому не можна рухатися, при необхідності — утримуйте!
 • Забезпечте максимальну тишу і циркуляцію свіжого повітря, дозволено кондиціонер. Найважливіше — спокійна обстановка.
 • Терміновий прийом нітрогліцерину, який знімає напад болю. Приймати повторно кожні 15 хвилин до приїзду медиків.
 • Важливо: потерпілий повинен прийняти будь седатив: валеріану, м’яту, настойку пустирника і т. п. для заспокоєння.


  Далі необхідно дати потерпілому аспірин, який сприяє швидшому розрідженню крові. Разом з ним приймати будь анальгетик.

  Важливо: у випадку, якщо препарати вводяться внутрішньовенно, необхідно робити це вкрай обережно і максимально повільно!

  Зверніть увагу, що це порядок надання першої невідкладної допомоги для неспеціаліста, така програма дій не може повністю зупинити напад, а лише уповільнює його кризовий розвиток, даючи відстрочку до приїзду кардіологічної бригади медиків. Також, викликаючи швидку допомогу» обов’язково вкажіть симптоми і своє підозра на інфаркт міокарда, щоб потерпілому точно прислали машину, обладнану реанімаційними апаратами.

  Рекомендації до надання першої допомоги

  Інфаркт міокарда: невідкладна допомога та алгоритм дій

  Дії під час інфаркту

  Інфаркт міокарда — одна з тих кризових ситуацій, в якій важлива кожна хвилина і налагоджені чіткі дії. Одна помилка в наданні першої допомоги може коштувати людині життя. Ні за яких обставин не порушуйте наведений порядок дій.

  Розглянемо нюанси надання допомоги

  Таблетки нітрогліцерину: їх приймають при симптомах серцевого нападу, допомагають впоратися потерпілому з сильним болем. Одну таблетку необхідно покласти під язик, щоб активний компонент швидше потрапив у кров. Саме в цій області ротової порожнини знаходяться артерії, по яких нітрогліцерин миттєво досягає серця.

  При інфаркті міокарда невідкладна допомога надається по можливості саме в перші хвилини нападу, а нітрогліцерин повинен надійти в кров не пізніше ніж через 5-10 хвилин, так як із-за зниження доступу кисню в клітини головного мозку відбувається їх відмирання і в кінцевому рахунку — смерть.

  Зверніть увагу, що якщо до приїзду лікарів потерпілий втрачає свідомість, слабо дихає, а пульс ледь прощупується, — його необхідно невідкладно реанімувати своїми силами.

  Перша дія: прекардіальний удар в грудну клітку, який спрямований на перезапуск серцевого м’яза. Виконувати так: тильною стороною долоні нанести короткий і досить сильний удар в область сонячного сплетіння.

  Інфаркт міокарда: невідкладна допомога та алгоритм дій

  Як це відбувається?

  Якщо удар не допоміг, виконайте непрямий масаж серця за стандартною схемою, як вчили ще в школі:

 • Необхідно провести поспіль 15 різких і помірно сильних (щоб не зламати ребра) надавлювань на область грудей
 • Після — відразу ж виконати штучне дихання рот в рот
 • Потім — ще 15 таких же надавлювань
 • Важливо виконувати дії дуже ритмічно, імітуючи швидкі удари серця
 • Виконуйте масаж серця до тих пір, поки не приїде швидка, наскільки довго це не тривало

  Важливо: при непрямій стимуляції серцевого м’яза постраждалий повинен лежати на рівній і твердій поверхні з трохи закинутою головою!

  Інфаркт міокарда в народі іменують «серцевим нападом», так як він настає раптово, часто паралізує нормальну діяльність організму і може призвести до летального результату через зупинку серця або умертвіння клітин головного мозку.

  Головне в такій ситуації — не панікувати, забезпечити потерпілому максимально спокійну обстановку, велика кількість свіжого повітря і виконати наведений алгоритм дії для порятунку. Не зупиняйтеся в наданні допомоги аж до приїзду бригади медиків, які зможуть професійно оцінити ситуацію і надати необхідне оперативне лікування.