Зміст статті:

 • 1 Чому виникає гіпертонія
 • 2 Кому протипоказана йога при підвищеному тиску
 • 3 Йога проти підвищеного тиску

Артеріальна гіпертонія також носить назву гіпертензії, що з грецької мови перекладається як надмірне напруження.

Подібне підвищення тиску може спостерігатися не тільки у літніх людей, але і представників молодого покоління.

У більш старшому віці кровоносні судини мають властивість звужуватися, тому основне навантаження припадає на м’язи серця.

Для підтримки колишнього надходження крові до внутрішніх органів відбувається максимальне напруга, з-за чого серцевий м’яз різко збільшується в розмірі. При частому підвищенні тиску порушення здоров’я позначається на стані серця, головного мозку, нирок, сітківки очей і кровоносних судин.

Ефективним способом терапії підвищеного тиску вважається йога при гіпертонії. Перед тим, як почати лікування захворювання, необхідно з’ясувати, які саме ділянки зачіпає хвороба. Це допоможе визначити, які саме м’язи необхідно розслабляти або зміцнювати. Також важливо знати точну причину підвищення тиску.

Чому виникає гіпертонія

Основною причиною появи підвищеного тиску є частий стрес. З-за напруженого емоційного стану на роботі, вдома, в транспорті відбувається вироблення підвищеного рівня адреналіну. Дана речовина в свою чергу переробляється тільки м’язовими тканинами.

У зв’язку з цим для зняття напруги не варто робити упор на пасивний відпочинок, так як це призведе до посиленій роботі серцевого м’яза. Кращим способом проти підвищеного тиску є легка фізичне навантаження, спрямована на залучення інших груп м’язів. Ідеальним варіантом у цьому випадку вважається йога при гіпертонії, яка забезпечує легке навантаження в помірному темпі.

Також нерідко артеріальна гіпертонія розвивається на фоні малорухливого способу життя, з-за чого відбувається порушення обміну речовин. Це в свою чергу призводить до розвитку атеросклерозу, остеохондрозу, захворювань нирок і інших хвороб.

Якщо регулярно використовувати йогу проти захворювання, легкі фізичні заняття допоможуть:

 • Позбутися напруження в шийному відділі;
 • Розтягнути плечові м’язи;
 • Зміцнити грудний відділ;
 • Розслабити м’язи всього тіла;
 • Навчитися продовжувати видих, що заспокійливо діє на нервову систему.
 • Кому протипоказана йога при підвищеному тиску

  В цілому йога рекомендована людям будь-якого віку, незалежно від стану здоров’я. Між тим існують групові заняття хатха-йогою, які направлені на роботу з тілом, з-за цього існують певні протипоказання для деяких пацієнтів.

  Перед тим, як починати заняття, слід проконсультуватися з лікарем, обговорити свій стан здоров’я з інструктором. При наявності тих чи інших протипоказань вправи підбираються індивідуально, відповідно до стану здоров’я пацієнта.

  Також необхідно заздалегідь перевірити стан кісткової системи, при хворих суглобах і хребцях потрібно проявляти обережність. Якщо пацієнт нещодавно переніс операцію, вибирається нескладний комплекс вправ. При захворюваннях серцево-судинної системи протипоказано виконувати комплекс Вітання сонцю і робити динамічні переходи, також важливі дихальні вправи для зниження артеріального тиску.

  Якщо у пацієнта є захворювання ніг, варто утриматися від виконання вправ в стоячому положенні. При хворобах шлунково-кишкового тракту не можна робити нахили і скручування.

  При підвищеному тиску є наступні протипоказання:

  • Гіпертонікам категорично протипоказані пози стійка на плечах і стійка на голові.
  • Пацієнтам не можна виконувати великі прогини в спині, піднімати таз і ноги з лежачого положення.
  • У тому числі слід уникати асан, які використовують переривчасте дихання.
  • Не слід допускати надміру інтенсивне навантаження на організм.

  Якщо у пацієнта червоніє обличчя і підвищується пульс, необхідно припинити заняття. Пацієнту краще лягти на спину і почати спокійно дихати животом.

  У будь-якому випадку, використовуючи йогу проти гіпертонії, потрібно орієнтуватися на стадію хвороби. На початковому етапі захворювання фізичні вправи допоможуть повністю позбавитися від проблем зі здоров’ям.

  Йога проти підвищеного тиску

  Йога при підвищеному тиску спрямована насамперед на розслаблення певних м’язів тіла. Існує декілька ефективних і простих для виконання асан.

  Перед виконанням основного комплексу вправ рекомендується зменшити нервове напруження. Для цього здійснюється почергове дихання лівою і правою ніздрею.

  Ліва ніздря перекривається пальцями, і пацієнт повільно глибоко вдихає через праву ніздрю. Аналогічно виконуються дихальні вправи з лівої ніздрів. Рекомендується виконати п’ять-вісім повторень з обома ніздрями.

 • П’ятикутна зірка. Пацієнт стає прямо, ноги розставляються трохи ширше плечей, носки спрямовані прямо. Руки витягуються в сторони і тягнуться максимально далеко. Плечі опускаються, верхівка тягнеться строго вгору, пацієнт при цьому дивиться прямо. Робиться глибокий вдих через груди і живіт, після чого повітря плавно видихається. У подібному положенні людина знаходиться протягом шести дихальних циклів.
 • Півколо. Пацієнт стає на коліна, відводить праву ногу в бік, при цьому ступня повинна повністю лежати на поверхні підлоги. Ліва рука плавно опускається вниз і ставиться на підлогу. Права рука витягується вгору над головою. У подібному становищі знаходиться потрібно не менше хвилини, після чого вправа виконується у другій частині тіла.
 • Щеня. Пацієнт стає на коліна й опускає руки на підлогу і тягнеться ними якомога далі, щоб лоб торкнувся підлоги. Потрібно відчути витягування хребта. У подібному становищі перебувають протягом двох хвилин, при цьому важливо спокійно дихати.
 • Стіл. Пацієнт стає на коліна, руки впираються в підлогу, стегна паралельні рук. Права рука витягується вперед, одночасно тягнеться назад пятка лівої ноги. У такому положенні людина знаходиться протягом п’яти циклів дихання, після чого вправа виконується в протилежній ногою і рукою. Такий рух зміцнює і розтягує спинні м’язи.
 • Кішка. Пацієнт знаходиться на четвереньках, тіло паралельно підлозі. Під час вдиху грудна клітина розкривається, людина тягнеться вперед і вгору. При видиху спина округляється, шия розслаблюється. Виконується п’ять-вісім повторень. Подібне вправу сприяє розкриттю грудної клітки і тонізації шийних м’язів.
 • Гора. Плюсни стоп втискаються в підлогу, пальці ніг розкриваються. Стегна і коліна підтягуються вгору, таз підвертається таким чином, щоб куприк був спрямований вниз. Грудна клітка розправляється, маківка голови тягнеться вгору. Пальці рук при цьому тягнуться до підлоги. У подібному положенні пацієнт знаходиться протягом п’яти-восьми дихальних циклів.
 • Особливо йога проти підвищеного тиску ефективна, якщо лікування доповнювати правильним харчуванням, спеціальна лікувальна дієта при гіпертонії підбирається лікарем або дієтологом. Щоб поєднати корисне з приємним, рекомендується використовувати сімейний оздоровчий йога тур на тлі живої природи. Відео до цієї статті виступить наочної інструкцією з йоги.