Незважаючи на свою не заразність, саме карієс є самим розповсюдженим захворюванням, як у дітей, так і дорослих. Чому ж так відбувається? І чому багато людей навіть не намагаються вилікувати карієс? Чому всі причини появи глибокого карієсу не з’ясовані? Чому профілактика карієсу так важлива?

Ця хвороба пов’язана з важкими і повільно протікають патологічними процесами в зубної тканини (не важливо, молочні зуби або корінні)

Чому карієс проявляється не у всіх дорослих і у дітей?

В основному карієс буде залежати від стану емалі. Завдяки її складного складу (в емалі присутня величезна кількість мінеральних речовин – до 95-97%), вона буде руйнуватися при слабкій кислому середовищі (для емалі згубний pH менше 4,3). Є ціла група факторів, які впливають на сприйнятливість емалі до захворювань:

 • Зовнішня поверхня зуба (карієс зубів насамперед розвивається в міжзубних проміжках і в невеликих тріщинках);
 • Вміст фтору (саме тому багато засобів для профілактики карієсу містять його);
 • Рівень гігієни (глибокий карієс особливо часто зустрічається у дітей, хронічно не чистячих молочні зуби);
 • Наявність дієти (в основному зубний наліт утворюється при частому вживанні м’якої їжі з високим вмістом вуглеводів);
 • Стан слини (якщо слина в’язка, і вона виділяється в невеликих кількостях, то бактерії можуть не реагувати на дезінфікуючі засоби і спокійно прикріплятися до тканин і утворювати наліт, тим самим викликаючи карієс);
 • Генетична схильність (часто саме цей фактор пояснює глибокий карієс молочних зубів у дітей, що займаються профілактикою карієсу);
 • Загальний стан організму (збирайте всі симптоми і ознаки, що свідчать про порушення).

Хвороба: ознаки і симптоми

 

Зазвичай приводом відвідування лікаря служать наступні симптоми:

 • Наявність пофарбованої емалі (мілове пляма – початкова стадія, такі ознаки – його потемніння і поява шорсткості) – особливо часто зачіпає молочні зуби;
 • Наявність болю в області зуба (вноситься в першорядні ознаки і може бути застосовано до багатьох захворювань, тому необхідна попередня діагностика);
 • Різка реакція на холодні і гарячі страви.

Захворювання розвивається за кількома стадіями:

 • Початкова стадія

Хвороба тільки-тільки починає проявлятися. Симптоми: на зубі з’являється біла пляма, що представляє собою демінералізацію емалі. Такі ознаки: воно буде темніти і втрачати колишню гладкість. Якщо на цій стадії почати приймати спеціальні засоби, то захворювання не перейде в глибокий карієс.

 • Середня стадія

Освіта каріозної порожнини (ознаки – наявність різкої реакції на продукти, що відрізняються від кімнатної температури, наявність різкого болю). В даному випадку необхідно комплексне лікування (без належного лікування захворювання швидко перейде в наступну стадію).

 • Остання стадія

Ця стадія називається глибокий карієс. У цьому випадку вогнище запалення переходить з емалі на інші тканини. Якщо не проводити лікування, то почнуть розвиватися ускладнення.

Лікування

Карієс зубів необхідно намагатися пролікувати як можна швидше, тому багато людей вдаються до допомоги фахівців. В даний час лікарі використовують наступні методи лікування:

 • Використання реминерализующей терапії

Даний метод заснований на демінералізації каріозних плям: лікар покриває необхідну область спеціальним розчином і залишає його на деякий проміжок часу. Подальше лікування ефективне лише на початкових стадіях, глибокий карієс подібними способами не пролікувати. У дорослих цей метод найменш популярний, оскільки він лише маскує симптоми, тому хвороба може повернутися.

 • Використання пломби

Дана методика є найбільш популярним способом пролікувати глибокий карієс у дорослих. Лікування полягає в наступному: лікар повністю очищає уражений зуб (всі ознаки та симптоми зараження), препарирует порожнину виникнення недуги (в тому числі і обробляє за допомогою антисептичного засобу) і заповнює отвір спеціальним матеріалом, що заважає подальшому просуванню карієсу по тканинах.

Постановка пломби займає великий проміжок часу, тому відпросіться з роботи, використовуючи фрази типу: “Лечу причини запалення”, “Лечу важкий карієс” і так далі. Після цього Вам необхідна спеціальна профілактика карієсу.

 • Експериментальні види лікування

Експериментальні засоби (гормональна терапія, використання фторомістких мазей і так далі) в даний час знаходяться в стадії розробки, тому в повній мірі їх не можна вважати дієвими способами пролікувати глибокий карієс у дорослих. Досі точно не виявлено, усуває дана терапія ознаки і симптоми недуги, або просто маскує їх.

Чому не всім лікарям можна довіряти?

Якщо фахівець говорить Вам фрази типу: “Лечу навіть молочні зуби”, “карієс Лікую за допомогою новітнього засобу, недоступного у вільному продажу”, “Лечу будь-яку хворобу зуба” або “Лечу всі причини хвороб зубів”, то не варто йому довіряти: вилікувати глибокий карієс у дорослих він все одно не зможе, а дорогоцінний час (який можна витратити на лікування) Ви втратите.

Чому потрібно пролікувати карієс зубів? Чому молочні зуби необхідно вилікувати як можна швидше?

Якщо Ви будете ігнорувати причини карієсу, відкладаючи лікування на потім (особливо часто це зустрічається у дітей, які бояться розповісти дорослим про хворобу молочного зуба), або просто намагаючись лише вилікувати ознаки, то звичайний карієс переросте в глибокий карієс, переходить з емалі в інші тканини. У такому випадку лікування буде вкрай дорогим і болючим.

Також можуть виникнути такі хвороби:

 • Пульпіт
 • Пульпіт зуба зазвичай виявляється за сильної болі і наявності вогнища запалення. Якщо залишити пульпіт зуба без уваги, то запалення загноится, а тканини пошкодженого зуба поступово відмирати.

 • Періодонтит
 • Якщо вогнище запалення знаходиться не в самому зубі, а в прилеглої тканини, то інфекція називається періодонтитом. Також може сформуватися гнійна порожнина, звана периодонтальным абсцесом.

 • Кіста
 • Якщо не проводити лікування періодонтиту, то поруч з зубним коренем може виникнути кіста, заповнена гноєм. Вилікувати кісту не вийде, її необхідно ізсікати.

 • Флюс
 • Якщо запальний процес перейде на окістя, то на десні або щоці може виникнути набряки, іменована флюсом. Лікування флюсу вкрай хворобливе і важке: необхідно не тільки видалити весь гній, але і пролікувати запалення (в якості основного кошти будуть використовуватися антибіотики).

  Слід пам’ятати, що всі перераховані вище ускладнення є вкрай серйозними, і їх не можна ігнорувати. Не полінуйтеся взяти відпустку на роботі, сказавши начальнику фразу з серії: “лікуємо ускладнення карієсу”, “Я лечу сильний флюс”, “Лікуємо кісту” і так далі. Пам’ятайте, що Ваше здоров’я – це головна цінність, і його не можна купити за будь-які гроші.

  Чому не можна звертатися до народної медицини?

  Подібні методи можуть використовуватися лише при профілактиці карієсу, коли Вашому здоров’ю немає якоїсь загрози. Якщо ж у Вас є явні ознаки хвороби або симптоми якого-небудь ускладнень, відразу ж покажіться фахівця.

  Не варто втрачати час, звертаючись до цілителів, говорить фрази виду “лечу глибокий карієс у дітей та дорослих за один сеанс”, “лечу пульпіт зуба з допомогою молитви”, “лечу будь-яку хворобу молочного зуба у дітей з фотографії”. Такі особи не зможуть пролікувати Вашу хворобу, а час Ви пропустите.

  Профілактика карієсу

  Чому профілактичні заходи є регулярними? Вилікувати карієс зубів значно складніше, ніж попередити його. Профілактика карієсу включає в себе комплекс нескладних заходів, доступних людині будь-якого віку:

  • Правильна чистка зубів

  В якості кращого засобу для профілактичних заходів використовується зубна паста. Але чи правильно Ви вибираєте? Це питання особливо актуальне у дітей: якщо паста буде мати занадто сильним чи неприємним смаком, це може налякати малюка. Також слід звернути увагу і на щітку: як у дорослих, так і у дітей часто кровоточать ясна з-за занадто жорсткої щетини.

  Зуби необхідно чистити, як мінімум, два рази щодня (не менше 3 хвилин за раз). Безумовно, чистити зуби після кожного прийому їжі було б краще, але не у всіх дорослих є можливість приділити час даної процедури.

  Пам’ятайте, що без регулярного чищення профілактика карієсу буде марна!

  Вкрай важливо навчити дитину стежити за гігієною кожного молочного зуба, оскільки молочні зуби, заражені глибоким карієсом, можуть зробити негативний вплив на постійні зуби, заражаючи їх карієсом.

  • Використання якісного ополіскувача (карієс це не видалить, але допоможе видалити залишки їжі в самих важкодоступних місцях – особливо це потрібно у дорослих, залежних від свого зовнішнього вигляду)
  • Заповнення фтору в тканинах

  В основні причини хвороби входить недолік фтору, що знижує міцність емалі зуба. На думку фахівців, кращі засоби для поповнення нестачі фтору – це морепродукти, фторована вода і спеціальний ополіскувач.

  • Прийом правильно приготовленої їжі

  Якщо у Вас вийшло вилікувати глибокий карієс, то слід пам’ятати, що на емалі зуба все одно залишаться мікротріщини, які є потенційними воротами для хвороби. Саме тому слід відмовитися від крижаної і перегрітої їжі, оскільки різкий перепад температур буде розширювати тріщину. Молочні зуби також вкрай чутливі, тому на всяк випадок придбайте спеціальні засоби для малюків.

  • Відвідування лікаря

  Слід пам’ятати, що відвідування лікаря не повинно бути зумовлене бажанням пролікувати карієс зубів: спеціаліста необхідно відвідувати кожні півроку (це є нормою у дорослих) незалежно від виявлення ознак і симптомів.

  Поки у дітей зберігаються молочні зуби, водіть їх до лікаря раз на квартал: молочні зуби піддаються руйнуванню набагато більше, ніж зуби у дорослих.

  Пам’ятайте, що регулярна профілактика не тільки допоможе попередити хворобу, але буде сприяти розвитку дисципліни і відповідальності у дітей (зберігаючи їх молочні зуби), тим самим допомагаючи їм у дорослому віці зберегти здорові зуби.