Тих людей, які люблять побалувати себе по ранках і не тільки чашкою міцного ароматного напою, часто цікавить питання – кава підвищує або знижує тиск?

Чи можна пити каву при гіпертонії? І як впливає на артеріальний тиск людини чорний чай?

Кавові напої підвищують тиск – у цьому впевнені багато, і якщо відчувають уявні симптоми нібито зниженого тиску (сонливість, млявість, швидку стомлюваність), негайно п’ють велику чашку міцного, гарячого кави, щоб нормалізувати його.

Або навпаки, якщо в людини підвищений артеріальний тиск, він відмовляє собі в задоволенні насолодитися порцією улюбленого еспресо або латте.

Як діє кави на людину

Як же насправді діє кава – тиск підвищується або знижується при його регулярному вживанні? Або він взагалі ніяк не впливає на артеріальний тиск? Численні дослідження довели – гарячий напій з кавових зерен дійсно впливає на тиск, але трохи інакше, ніж прийнято вважати.

У кавових зернах у великих кількостях міститься кофеїн – речовина, що є одним з найбільш потужних природних стимуляторів. Чай також містить кофеїн, але не в таких кількостях, тому чай бадьорить менше.

Сам по собі кофеїн більше впливає на центральну нервову систему, ніж на серцево-судинну. Цим і пояснюється сильний стимулюючий ефект кави.

Центральна нервова система людини виробляє аденозин – це активна речовина бере участь в численних обмінних процесах організму, а крім того передає нервові імпульси до рецепторів головного мозку, що відповідають за придушення активності. Чим активніше виробляється аденозин, тим швидше людина втомлюється, у нього знижується працездатність, з’являється сонливість.

Кофеїн здатний пригнічувати вироблення аденозину, рецептори не отримують імпульсів про втому і необхідність відпочити, отже, людина відчуває себе бадьоріше і активніше. Ось чим пояснюється стимулюючу дію порції американо, мокко або капучіно .

Але при високому вмісті кофеїну в одній порції напою – наприклад, подвійний еспресо, — може статися короткочасний спазм судин. А це дійсно спричиняє незначне підвищення артеріального тиску і з’являються перші симптоми підвищеного тиску у жінок, наприклад.

Крім того, кофеїн є поштовхом до інтенсивної виробленню адреналіну. Це речовина теж підвищує працездатність, ніби відкриваючи друге дихання. Але при цьому підвищується артеріальний тиск – ненадовго. Максимальна концентрація кофеїну досягається через 45 хвилин після попадання в шлунок. Потім вона йде на спад, і через дві години тиск повертається до вихідних показників.

Але: якщо людина п’є каву регулярно і багато, з часом показники будуть зменшуватися все повільніше і повільніше, що може призвести до стійкого підвищеного тиску. Особливо якщо після цього він йде засмагати або в сауну.

Дія кофеїну залежить від кількох факторів:

 • Яким був тиск спочатку;
 • Скільки чоловік випив порцій напою;
 • Як часто і яку концентрації кави він п’є.

Якщо людина здорова і у нього немає артеріальної гіпертензії, то чашка кави з ранку, і ще одна за ланчем практично ніякого значного впливу на його тиск не нададуть. Підвищення кваліфікації може відбуватися, але дуже повільно, і пройдуть роки, перш ніж можна буде говорити про патологічно підвищений тиск.

Інша справа, що разом з кавовими чашечками часто на столі з’являється коньяк і відкривається пачка сигарет або сигар. А вранці після кавування багато йдуть засмагати.Така комбінація впливає на тиск набагато різкіше, і в цьому випадку можна говорити про серйозний ризик швидкого розвитку артеріальної гіпертензії. Але виною цьому вже далеко не тільки каву.

Всі говорять про здатність кофеїну підвищувати тиск. Але забувають про те, що це ще і сечогінний засіб. Ось чому, якщо тиск в нормі, і людина вип’є 1-2 порції кави, його судини розширяться, а в поєднанні з сечогінним ефектом тиск не тільки не піднімається, воно знижується, так як з організму виводиться рідина і прискорюється кровообіг.

Варто також знати, що чим більше кави п’є людина, тим менше його організм реагує на кофеїн. Ця речовина не є наркотичним, але за своїм впливом схоже з наркотиком – до нього виникає звикання.

Тобто, якщо напій випивається один раз на день вранці або ж людина вживає кави взагалі вкрай рідко, то при необхідності додаткова порція дійсно підбадьорить його і додасть сил.

Якщо ж у день вживається 3 і більше чашок, ніякого стимулюючого ефекту відчувати людина вже не буде – хіба що головний біль і нудоту.

Що пити гіпертонікам

А що ж з тими людьми, у яких вже діагностована артеріальна гіпертензія? Дійсно їм потрібно пити тільки чай, або ж можна іноді і кави, але тільки з молоком, і ні в якому разі не засмагати і не паритися в лазні після цього?

Якщо у здорової людини вживання кави сприяє незначному і повільного підвищення тиску, то у гіпертоніків цей процес проходить швидше. При цьому цікавий результат експерименту, проведеного іспанськими вченими. Згідно цього експерименту, у 15% гіпертоніків-добровольців після прийому кави відзначався на підйом, а спад тиску.

Примітно, що деякі взагалі реагують на випитий еспресо зворотним чином – виникає млявість, загальмованість реакцій, хочеться спати, може турбувати головний біль. Очевидно, що першочергову роль під вплив кофеїну на організм людини відіграють не показники артеріального тиску, а його індивідуальні особливості.

Медики заявляють: якщо в день випивати не більше 300 мл напою помірної міцності, ніякої шкоди для організму в цьому немає, навіть при гіпертонії. Має значення, в якому вигляді вживається кави.

 • Чорний підвищує тиск сильніше всього.
 • Капучіно та інші види з молоком або вершками діє не так різко.
 • З лимоном знижує тиск і діє як імуностимулятор при застуді, набагато ефективніше, ніж традиційний чай з лимоном.
 • Гіпертонікам рекомендується вибирати ті сорти, в яких міститься не так багато кофеїну, краще грубого помелу, ніж дрібного. Грає роль і те, як заварюється кава. Якщо хочеться знизити вміст кофеїну, то перевагу потрібно віддавати не крапельним кавоварки, а турці або еспрессо-машині.

  Що ж стосується чаю, то чай чорних сортів містить кофеїну навіть більше, ніж кавові зерна, а тому розширює судини, тонізує і бадьорить набагато швидше і інтенсивніше. Різниця в тому, що кофеїн, який містить чай, трохи інший по складу, дія його м’якше, але при цьому триваліше.

  Пацієнти, що страждають артеріальною гіпертензією, можуть без побоювань пити неміцний чорний чай з цукром, з лимоном або з молоком – тиск від цього не постраждає, а навіть може трохи знизитися. Якщо ж потрібно швидко нормалізувати артеріальний тиск, то слід віддавати перевагу чаїв зелених і білих сортів.

  І каву, і чай є найпопулярнішими гарячими напоями на земній кулі. Їх п’ють у всьому світі. Але, тим не менш, до цих пір існує безліч міфів про те, як же насправді вони впливають на організм і стан людини, в які вірять дивно багато людей. Відео до цієї статті підведе риску під дискусією про роль кави у підвищенні тиску.