Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Підбираючи лікування хворому з підвищеною або низькою кислотністю, особлива увага приділяється дієтотерапії. У цей період дуже важливо збалансоване харчування, яке з одного боку має бути щадним, а з іншого містити в собі всі необхідні для організму вітаміни та мінерали. Саме введенням в раціон хворого фруктів і овочів можна домогтися від лікувальної терапії тривалого ефекту.

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Проте слід врахувати, що не кожен продукт може підійти хворому. Так при підвищеній кислотності слід відмовитися, або вживати в малих кількостях такі продукти, як виноград, лимон, сливи, капуста, кавун, банани. При гастриті хворим дуже важливо володіти такою інформацією. В окремих випадках навіть закінчивши лікувальну терапію, при вживанні деяких з них, можна спровокувати загострення. Які з них можна їсти, а які ні при різних секреторних функції шлунка? Саме про це далі в нашій статті.

Фрукти при гастриті

Значно полегшити запальний процес в порожнині шлунка під час загострення гастриту, або прискорити одужання хронічної форми допоможе виключення зі свого раціону плодів, не придатних для кислотності хворого. Розглянемо найпопулярніші фрукти нашого регіону.

Кавун

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Незважаючи на те, що кавун дозволений за будь-якої кислотності шлунка, все ж їсти його можна з деякими обмеженнями. В силу свого складу ягода не здатна зробити істотний вплив на продукування соляної кислоти, тому дієтологи його не відносять до заборонним продуктів.

Однак кавун при надмірному вживанні наповнює порожнину шлунка, що викликає дискомфорт і відчуття здавлювання в животі. Тому є кавун до такого стану не рекомендується. Його м’якоть розтягує стінки шлунка, що сприяє додатковому травмуванню і зазвичай викликає відновлення больових відчуттів.

Кавун вживається, дотримуючись наступні рекомендації:

  • Запашну ягоду можна їсти невеликими порціями. 1-2 скибочки принесе більшу користь, ніж пів кавуна за один раз;
  • Кавун повинен бути завжди свіжим і перевіреним на вміст нітратів.
  • Неприпустимо їсти кавун холодним.

Що стосується лікувальних властивостей плоду, то завдяки клітковині, входить до його складу, організм ефективно очищається природним шляхом. Кавун посилює перистальтику кишечника і роботу жовчного міхура, що сприятливо позначається на загальному стані хворого.

Виноград

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Для хворих з підвищеною кислотністю виноград належить до заборонених продуктів. Табу пов’язано з наявністю в солодких ягодах великої кількості кислоти, яка підвищує кислотність в шлунковому соку. Сказати «ні» рекомендується і хворим з низькою виробленням кислоти при загостренні, а також при ерозивно гастриті.

Заборона пов’язана з тим, що виноград сприяє появі нудоти, блювоти, метеоризму. Фахівці подібні симптоми пов’язують з поганим засвоєнням і тривалим переварюванням плодів.

Також виноград може стати винуватцем сильних болів не тільки шлунку, але і в кишечнику. Наявність у деяких сортах товстої шкірки викликає бродіння, що тільки загострює захворювання.

Можна взагалі є виноград таким хворим? Фахівці рекомендують використовувати виноград для соку. Крім щадної дії, солодкий напій має бактерицидну, заспокійливу і протизапальну дію. Виноград у вигляді соку здатний:

  • ефективно відновити кислотно-лужний баланс в організмі;
  • усунути будь-які порушення стільця, викликані гастритом;
  • усунути відчуття важкості після їжі.

Однак вкрай уважно слід їсти виноград і пити сік з нього хворим, що страждають діабетом.

Лимон

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

При підвищеній кислотності основним критерієм вибору фруктів є їх солодкість і антисептичну дію. Але які фрукти при гастриті допускається включати в дієтичне меню таким хворим, якщо вони мають сильну антибактеріальну властивість на тлі надзвичайно кислого смаку. До таких продуктів відносяться лимон і всі інші цитрусові.

Гастроентерологи не радять їсти лимон при ерозивно гастриті і в період загострення будь-якої форми шлункової патології.

Кислий сік надає дратівливу дію на стінки шлунка і не сприяє одужанню. Але якщо немає загострення, тоді лимон або сік з нього можна поєднувати з медом і оливковою олією, в результаті чого виходить ефективне природне ліки.

А ось лимон для хворих з низькою кислотністю є необхідним продуктом, так як його кислота чинить стимулюючу дію на секрецію шлунка. І не варто дивуватися, коли людина здатна з’їсти лимон без цукру з великим апетитом. Оскільки такі хворі зазвичай мають проблему з засвоюваністю деяких поживних речовин, то лимон і сік з нього сприяє відновленню повноцінного процесу травлення.

Лимон хворим з низькою кислотністю рекомендується їсти за півгодини до їжі. Це дозволить посилити продукування соляної кислоти. Але табу на лимон з низькою кислотністю також накладається при сильному запальному процесі.

Банани

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Незважаючи на те, що цей плід володіє цінною м’якоттю, банани при гастриті на тлі високої кислотності вживаються вкрай акуратно. Особливо це стосується патології при ерозивно гастриті. Але для хворих з низьким рівнем соляної кислоти їх рекомендується їсти за півгодини до їжі.

Яблука при гастриті

А от яблука для хворих на гастрит є дійсно необхідним продуктом. Маючи в своєму складі велику кількість корисних для організму речовин, вони сприяють посиленню імунної системи, що є важливим фактором в процесі одужання. Однак, щоб яблука при гастриті надавали дійсно лікувальний ефект, хворим з високою кислотністю перевагу слід віддавати солодким плодом, а при низькій виробленню шлункового соку – кислим зеленим сортам.

Груша при гастриті

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Плід груші при ерозивно гастриті, або під час загострення виключається з дієтичного меню. Незважаючи на його корисні властивості, він належить до продуктів, які дуже довго і важко перетравлюються в порожнині шлунка. Вводити в меню це фрукт можна, якщо немає основних симптомів захворювання.

Сливи

Для хворих з анацидным гастритом слід дуже обережно їсти сливи, так як наявність великої кількості кислоти в них може викликати загострення захворювання.

Але для хворих з пригнобленої функцією шлункового секрету сливи вважаються рятівним продуктом. Велика кількість різних вітамінів, мікроелементів, фруктова кислота і харчові волокна є природними ліками для них.

Диня

Навіть абсолютно здоровим людям вживати диню можна тільки в якості самостійного блюда, так як вона є не сумісною ні з одним видом продуктів. В іншому випадку диня може викликати відчуття тяжкості в зоні шлунка. А що стосується хворих на гастрит, то на цей рахунок у дієтологів немає єдиної думки. Тому при відсутності больових симптомів кількома шматочками цього ароматного продукту побалувати себе можна.

Персики

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Немає заборони на такі плоди як персики, але в будь-якому випадку вони повинні вживатися в помірній кількості. Незважаючи на їх солодкий і приємний смак у своїй м’якоті вони містять різні види кислот. Не викликати загострення допоможе поєднання персиків з різними продуктами при приготуванні страв.

Сухофрукти

Цей продукт є грубою їжею і здатний викликати загострення. Тому сухофрукти краще вживати в компотах або в добре подрібненому вигляді.

Овочі при гастриті

Цвітна капуста і брокколі

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Дуже цінним дієтичним продуктом вважається цвітна капуста і брокколі. Наявність у цих сортах вітаміну U дозволяє прискорити загоєння наявних на стінках шлунка ерозій. Також брокколі в своєму складі має дуже цінний мікроелемент – сульфорафан, який ефективно знищує патогенну мікрофлору в порожнині шлунка. Вживати брокколі і цвітну капусту краще у відвареному або запеченому вигляді.

Кабачки

Дієтологи стверджують, що кабачкам цінним складом. Наявність в них унікальних мікроелементів дозволяє відновити кислотно-лужний баланс.

У сирому вигляді для хворих на гастрит кабачки краще не їсти. Рекомендується готувати з них суп-пюре, ікру або запіканки.

Гарбуз

Кавун при гастриті і інші фрукти і овочі

Цей овоч має в обов’язковому порядку входити в раціон хворого. Завдяки тому, що гарбуз містить дуже мало клітковини, вона легко засвоюється шлунком і повністю усуває запальний процес.

Дуже важлива гарбуз для хворих з низькою кислотністю. Низька секреторна функція не дозволяє повноцінно засвоювати групу вітамінів В. А саме цей корисний вітамін присутній у великій кількості в апетитною м’якоті гарбуза.

З гарбуза можна приготувати сік, який ефективно знижує кислотність, посилює моторику шлунка та перистальтику кишечника. Також дуже корисними під час загострення будуть супи-пюре.