В жіночому організмі постійно відбуваються різні зміни, і на певному етапі може статися збій навіть при дотриманні всіх запобіжних заходів і рекомендацій лікарів. Деякі патології жіночої статевої сфери важко піддаються поясненню, а при їх лікуванні виникають деякі труднощі. Нерідко під час ультразвукового дослідження пацієнт чує від фахівця такий діагноз, як «кіста яєчника». Звичайно ж, жінка намагається дізнатися, що таке кіста жовтого тіла, чому вона утворюється і може негативно позначитися на виношуванні плоду.

Зміст:

 • 1 Кістозні утворення в яєчниках
 • 2 Причини недуги освіти
 • 3 Симптоматика патології
 • 4 Методи лікування кісти
 • 5 Появу кістозних утворень при вагітності

Кістозні утворення в яєчниках

Кіста жовтого тіла

В організмі здорової жінки кожен місяць настає овуляція, яка являє собою розрив фолікула яєчника і вихід статевої клітини. На місці лопнув фолікула з’являється тимчасова залоза внутрішньої секреції, яка отримала назву жовте тіло. В жіночому організмі процес її появи регулюється таким статевим гормоном, як прогестерон.

При відсутності вагітності відбувається зменшення розмірів жовтого тіла і приблизно через два тижні після виходу яйцеклітини з яєчника воно повністю зникає. На його місці розпочинається рубцювання тканини, і з’являється тіло яєчника білого кольору. У тому випадку, якщо відбулося успішне зачаття, то функціонування жовтого тіла триває до 12-15 тижня. Після цього терміну відбувається його рубцювання, а всю його функції покладає на себе такий новий орган, як плацента.

Під впливом певних чинників може не відбуватися зменшення жовтого тіла в розмірах, а навпаки, в нього починає накопичуватися рідина. Такий патологічний стан організму розвивається досить рідко і отримало назву кіста жовтого тіла. Нормою вважається розмір жовтого тіла до 30 мм в діаметрі і у випадку його перевищення фахівці говорять про появу кісти.

Причини утворення недуги

До сьогоднішнього дня не вдалося встановити точні причини, які викликають формування кісти в яєчнику. Фахівці стверджують, що найчастіше поява і розвиток таких утворень в жіночому організмі приходить через зміни гормонального фону, а також при порушеннях кровообігу і лімфовідтоку в тканинах яєчника.

Освіта лютеїнові кісти може відбуватися під впливом наступних факторів:

Як розпізнати захворювання

 • прийом лікарських препаратів, які стимулюють вихід яйцеклітини з яєчника при підготовці до екстракорпорального запліднення
 • виконання медичних абортів
 • робота жінки у шкідливих умовах
 • організація неправильне й неповноцінне харчування
 • пісне вплив на жіночий організм фізичних і психічних навантажень
 • прогресування запальних захворювань в області малого тазу
 • прийом лікарських засобів для екстреної контрацепції

Вплив усіх цих факторів на жіночий організм призводить до того, що виникають різні порушення гормонального характеру і закінчується утворенням кісти. Часто вона з’являється у жінок під час вагітності, але не робить негативного впливу на розвиток майбутньої дитини.

Симптоматика патології

Часто кіста не супроводжується появою яскраво вираженої симптоматики, і лише в рідкісних випадках у жінки може спостерігатися поява таких симптомів:

 • з’являються больові відчуття ниючого характеру при будь-яких фізичних навантаженнях на організм і при статевому акті
 • відчувається тяжкість внизу живота в області локалізації кісти
 • порушується менструальний цикл

Часто такі пухлиноподібні утворення поступово зменшуються в розмірах і зникають у невагітних жінок. Разом зі зникненням кісти тіла йдуть і всі больові відчуття, і неприємні симптоми.

У деяких випадках лютеиновые кісти викликають розвитку різних ускладнень, серед яких модно виділити:

Нудота і блювота

 • вилив черевну порожнину кісти
 • розрив яєчника
 • перекручення ніжки освіти

При розвитку таких патологічних станів у жінки може з’являтися наступна симптоматика:

 • напади нудоти і блювоти
 • пронизливі переймоподібні болі внизу живота
 • загальна інтоксикація всього організму
 • проблеми зі стільцем і затримка газів

Розрив яєчника і перекрут ніжки кісти можуть викликати кровотечу, а також провокувати розвиток інфекційно — запального процесу в області малого тазу. Крім цього, перекрут ніжки може викликати некроз і запалення тканин, розташованих поруч з яєчником яєчник.

При такому патологічному стані жіночого організму потрібне екстрене хірургічне втручання, що допоможе врятувати життя пацієнтки. При розвитку внутрішньочеревного кровотечі можливе проведення як консервативного, так і оперативного лікування.

Методи лікування кісти

У тому разі, якщо розмір кістозного освіти не перевищує 40 мм у діаметрі, то ніяке лікування не проводиться. Зазвичай такі кісти розсмоктуються самостійно за кілька менструальних циклів. До допомоги консервативного лікування фахівці вдаються у тих випадках, коли від пацієнтки надходять скарги на сильні больові відчуття в області локалізації освіти і при серйозних порушеннях менструальної функції. Крім цього, консервативна терапія застосовується, коли діаметр рецидивуючих кіст у жінок перевищує 40 мм.

Традиційне лікування кісти жовтого тіла спрямовано на рішення наступних завдань:

Рецепти народної медицини

 • відновлення недостатньої кількості вітамінів і мікроелементів в жіночому організмі
 • нормалізація процесів обміну і роботи таких органів, як печінка, нирки і шлунково-кишковий тракт
 • відновлення нормального гормонального фону
 • усунення гінекологічних патологій хронічного характеру

Спеціалістом можуть призначатися певні види консервативної терапії, які прискорюють процес розсмоктування кісти. На підставі проведених аналізів і вивчення анамнезу встановлюються причини, які викликали гормональний збій в організмі яких запальний процес. Після цього призначається протизапальне лікування і підбираються контрацептиви гормонального характеру. Крім цього, хороший результат дає проведення розсмоктувальної бальнеотерапії, тобто проводяться зрошення з застосуванням різних лікувальних трав.

При лікуванні кісти жовтого тіла повністю виключаються будь-які теплові фізіопроцедури, а перевага віддається таких методів як:

 • лазеротерапія
 • електрофорез
 • магнітна терапія

При появі яких-небудь ускладнень лікування кістозних утворень проводиться за допомогою лапароскопії. Крім цього, важливе місце в лікуванні жінки належить прийому різноманітних вітамінних комплексів і дотримання лікувальної дієти.

При проведенні лікування кісти не забороняється жити статевим життям, однак слід дотримуватися певної обережності. Це пов’язано з тим, що може статися розрив кістозного освіти або перекрут його ніжки. Крім цього, слід відмовитися від різних фізичних вправ, які вимагають різкого скорочення м’язів.

До проведення оперативного втручання зазвичай вдаються через три місяці після утворення кісти. Це пов’язано з тим, що до цього часу кіста має хоча б зменшитися в розмірах або піддатися регресії. У тому випадку, якщо такі процеси відсутні, то фахівцем приймається рішення про проведення хірургічного втручання.

Насправді операція допомагає попередити виникнення маткових кровотеч унаслідок нерівномірного відторгнення ендометрію при кісті жовтого тіла. Крім цього, одним із самих складних ускладнень вважається перекрут або розрив яєчника, що може привести до летального результату. Фахівці не виключають можливість переродження кістозного освіти в злоякісну пухлину, хоча такий ризик мінімальний.

У тому випадку, якщо пацієнтці призначено хірургічне втручання, не варто відкладати його на довгий термін. Справа в тому, що при своєчасному проведенні операції зазначається мінімальне травмування фолікулярного апарату яєчників і не порушуються його здорові тканини. У важких ситуаціях, коли виникають ускладнення у вигляді некрозу тканин яєчника або кровотечі, проводиться екстрена лапаротомія з видаленням яєчника.

Поява кістозних утворень при вагітності

Кіста під час вагітності

Основним завданням жовтого тіла в організмі жінки є виробництво такого статевого гормону, як прогестерон. Саме завдяки прогестерону в організмі створюються ідеальні умови для настання вагітності і нормального її течії. У разі відсутності зачаття і не настання вагітності спостерігається зниження функціонування жовтого тіла і до кінця менструального циклу воно поступово зникає. При успішному зачаття жовте тіло ще протягом декількох тижнів продовжує виробляти гормон, після чого ця функції покладається на плаценту. Під час вагітності жовта кіста може з’являтися з наступних причин:

 • розлад кровотоку лимфодренажных тканин в області придатків
 • прийом препаратів гормонального характеру
 • запальні процеси в області придатків
 • неповноцінне харчування
 • ендокринні розлади, які супроводжуються порушенням роботи щитовидної залози і гіпофіза

У деяких випадках кістозне утворення під час вагітності може носити вроджених характер, тобто у жінки вже з самого народження присутня схильність до її появи. Стати пусковим механізмом у такій ситуації може стати гормональний збій в організмі при вагітності або розвиток запального процесу в придатках.

Найчастіше таке утворення в яєчниках не викликає появи яскраво виражених симптомів і діагноз кіста жовтого тіла ставиться майбутньої матусі під час проходження ультразвукового дослідження. В деяких випадках жінка може відчувати дискомфорт і відчуття тиску в нижній області живота, а також больові відчуття при статевому контакті.

Думка фахівців

Фахівці говорять про те, що найчастіше жовта кіста ніяк не заважає розвитку вагітності. Лікування таких утворень під час вагітності має деякі відмінності, і зазвичай лікар спостерігає за кістою протягом декількох місяців. Кіста не представляє загрози для плода, однак за нею необхідно постійно спостерігати і контролювати її розміри за допомогою ультразвукового дослідження. У тому випадку, якщо кістозне утворення починає рости, то фахівцем приймається рішення про її видалення, що дозволяє уникнути різних проблем і ускладнень у майбутньому.

Нерідко кістозне утворення жовтого тіла самостійно зникає без будь-якого лікування до 20 тижня вагітності, коли виробництво прогестерону починає контролювати такий орган, як плацента. У тому випадку, якщо вагітність настала вже при наявній кісті, то така освіта самостійно купірується до часу остаточного формування плаценти.

При відсутності інволюції під час вагітності може призначатися хірургічне втручання. Таке лікування показане і в тому випадку, коли відбувається розрив кістозного освіти або його перекручення.

Зазвичай під час вагітності видалення кісти жовтого тіла проводять з допомогою такого методу хірургічного втручання, як лапароскопія. Така операція вважається найбільш щадить, і позбутися від кісти вдається за допомогою трьох невеликих проколів на передній черевній стінці. При виконанні такого хірургічного втручання використовується анестезія, а її травматичність настільки низька, що нас вже наступного дня пацієнтку виписують додому.

На перший погляд жовта кіста яєчника може здатися нешкідливим освітою, однак, це абсолютно не так. Особливу небезпеку представляють ускладнення, які можуть виникати при відсутності ефективного лікування. Своєчасне виявлення такої патології і ранній початок консервативної терапії дозволяє позбутися від такої освіти в яєчнику і не порушити поруч розташовані здорові тканини.