Зміст статті:

 • 1 Фармакологічні властивості Клофеліну
 • 2 Форма випуску Клофеліну
 • 3 Інструкція по застосуванню препарату
 • 4 Можливі побічні ефекти
 • 5 Аналоги препарату

Гіпертонія на ранніх стадіях може успішно лікуватися і немедикаментозними методами. Але підступництво цієї недуги в тому, що часто на початковій стадії вона протікає абсолютно безсимптомно, і пацієнт дізнається про свій діагноз, тільки коли його забирають до лікарні «швидкої допомоги» після різкого стрибка тиску.

Клофелін є одним з сильнодіючих гіпотензивних препаратів, що впливає і на серцевий викид, і на периферичні судини.

Міжнародна назва препарату – Клонідин. В аптеках Клофелін та його аналоги пропонуються зазвичай в таблетках.

Фармакологічні властивості Клофеліну

Клонідин має сильний седативну дію на нервову систему людини, він здатний знижувати не тільки артеріальну, але і внутрішньоочний тиск. Він впливає на периферичні судини, знижуючи їхній опір, і зменшує серцевий викид.

Дія Клофеліну має свої особливості: в деяких випадках після його прийому спочатку відзначається різке підвищення тиску, яке триває кілька хвилин, але потім тиск потроху знижується. Клонідин діє дуже швидко, і ефект зберігається тривалий час, тому приймати його потрібно з великою обережністю, в малих дозах.

Дія Клофеліну зберігається до 8 годин – про це потрібно пам’ятати, якщо після різкого стрибка артеріального тиску пацієнт буде приймати свої звичайні ліки. Також завжди слід пам’ятати: гіпотензивна дія Клофеліну посилюється, якщо його приймати одночасно з алкогольними напоями. При великих дозах таке поєднання може навіть привести до смерті людини.

Про ці його властивості відомо багатьом, саме з цієї причини ліки хоча і доступно майже в кожній аптеці, але не відпускається без рецепта лікаря, як і його аналоги з сильною гіпотензивною дією.

Форма випуску Клофеліну

Клонідин проводиться в трьох різних фармацевтичних формах:

 • Таблетках;
 • Очних краплях;
 • Розчині для внутрішньовенного введення.

В домашніх умовах ліки використовується зазвичай в таблетках, розчин застосовується переважно в лікарнях для купірування гіпертонічного кризу.

Показання та протипоказання до застосування

 • Клонідин призначають у таких випадках:
 • Артеріальна гіпертензія.
 • Феохромоцитома.
 • Гіпертонічний криз для зниження тиску.
 • Гострий інфаркт міокарда, без симптомів кардіогенного шоку.
 • Головні болі та мігрені, викликані патологією судин.
 • Дисменорея.
 • Також це ліки застосовується в лікуванні наркозависмых в період наркотичної абстиненції. Очні краплі Клофелін застосовуються при первинній глаукомі. Клонідин в краплях або таблетках дійсно ефективний при підвищеному тиску і ряді інших патологій, але існує і досить великий список протипоказань.

  Не можна приймати цей лікарський засіб в першу чергу при гіперчутливості до нього. Протипоказаний він при артеріальній гіпотензії, кардіогенному шоці, атеросклерозі судин головного мозку. Не можна використовувати Клонідин для лікування пацієнтів з облитерирующими патології периферичних судин і вираженій синусовій брадикардією.

  Депресія, порфірія, синдром слабкості синусового вузла, запальні процеси передніх відділів органів зору – подальші протипоказання. Клонідин в таблетках, краплях або розчині не поєднується з етанолом.

  Інструкція по застосуванню препарату

  Цей препарат може бути дуже корисний організму людини при підвищеному тиску. Але для цього потрібно точно розрахувати дозування і не порушувати інструкцію по застосуванню.

  В іншому випадку він може завдати великої шкоди і навіть призвести до летального результату. Тому пацієнти ніколи не повинні самі призначати собі дозування або змінювати її, все це робить тільки лікар.

  Інструкція із застосування ліків в таблетках наступна:

  • Таблетки приймаються всередину, не розжовуючи, під час їди або відразу після. Їх слід запивати водою;
  • Розпочинати терапію слід з найменших доз, уважно спостерігаючи за реакцією пацієнта, і поступово збільшуючи її. У перші дні дається 2-3 рази на добу по 0,075 мг препарату;
  • Через кожну добу-двоє дозування збільшується на 0,0375 мг, поки не досягне 0,15 мг. Це роблять у тому випадку, якщо гіпотензивну дію лікарського засобу виражений слабко;
  • Пацієнтам літнього віку з діагнозом склероз судин Клофелін призначають у початковій дозі 0,0375 мг.

  Якщо препарат призначений в ампулах, то дозування буде відрізнятися в залежності від діагнозу та ступеня тяжкості захворювання. При гіпертонічному кризі внутрішньом’язово або підшкірно вводять 0,5-1,5 мл 1%-ного розчину Клофеліну. Якщо дія препарату проявляється слабо, ін’єкції повторюють кожні три-чотири години, поки не буде досягнутий потрібний ефект. Це стосується випадків ускладнення гіпертонічної кризи.

  Для внутрішньовенного введення препарат в такому ж дозуванні розводять у розчині натрію хлориду – потрібно 10-20 мл Вводити препарат потрібно дуже повільно, щоб він не надав небажаних побічних дій.

  Можливі побічні ефекти

  Клофелін, як і його аналоги, може викликати у пацієнтів різні побічні явища. З боку лімфатичної та кровотворної системи він може спровокувати підвищення рівня глюкози в крові. З боку центральної нервової системи у деяких пацієнтів він викликає такі симптоми:

  • Головні болі.
  • Сплутаність свідомості.
  • Парестезію та тремор.
  • Галюцинації.
  • Слабкість.
  • Сонливість або, навпаки, тривожний стан.

  Іноді відзначаються загальмованість психомоторних реакцій, депресивні стани, запаморочення, нервозність. Пацієнти схильні кошмарним, дуже яскравим та реалістичним сновидінь.

  З боку серцево-судинної системи може розвинутися брадикардія, синдром Рейно, ортостатична гіпотензія. У деяких випадках відзначається зниження вироблення рідини слізними залозами, можуть виникати неприємні болі в привушної зоні. Часто спостерігаються закладеність носа і порушення дихання.

  З боку травного тракту можуть проявлятися такі побічні ефекти, як відсутність апетиту, нудота, пересихання слизової у роті, запори. Травна діяльність сповільнюється. Іноді на шкірних покривах виникає свербляча висип, дуже рідко – набряки. При лікуванні Клофеліном спостерігається затримка рідини в організмі.

  Він викликає затримку натрію і, як наслідок, води в організмі, що призводить до зниження сечовипускання. У чоловіків відзначається зниження потенції та гінекомастія.

  Якщо проявився хоча б один з перерахованих ознак, ні в якому разі не можна їх ігнорувати, припиняти прийом ліків не можна, але можна підібрати його замінник. Аналог і його дозування може призначати тільки лікар.

  Аналоги препарату

  Різка відміна Клофеліну може призвести до серйозних наслідків, тому необхідно замінити його ідентичним з ефективності та механізму дії препаратом. Але самостійно робити це не можна. При цьому підбирати аналог повинен в ідеалі той лікар, який робив первісне призначення.

  Він знайомий з історією хвороби пацієнта, знає його особливості, і тому зможе правильно підібрати замінник і визначити його дозування. Аналоги наступні:

  Апо-Клонідин, Атензина, Бапресан, Барклид, Гемитон, Капризин, Ипотензин, Катапресан, Катапрес, Клонилон, Клонизин, Наместин, Прескатан, Хлорнидин.

  Сьогодні Клофелін через його яскраво вираженого, але короткочасного гіпотензивного ефекту і численних побічних ефектів практично не використовується. Препарат погано поєднується з іншими медикаментами, тому його призначають у вкрай рідкісних випадках.

  Відео до цієї статті виступить в ролі докладної інструкції по використанню препарату.