Коли і як відбувається загострення гастриту, симптоми

Скільки б гастроентерологи не попереджали пацієнтів, що мають хронічні захворювання слизової шлунка про дотримання дієти і постійному спостереженні лікаря, все одно деякі з них рекомендацій не дотримуються, внаслідок чого виникає загострення гастриту. Причина появи гострої форми може бути не тільки пов’язана з порушенням харчування, але й багатьма іншими факторами. В даному випадку для хворого важливо знати перші ознаки настання загострення, що допоможе вчасно купірувати біль і як можна раніше зупинити запальний процес.

Зміст статті

 • Як виникає загострення
 • Причини загострення
 • Ознаки загострення
 • Як лікувати захворювання

Як виникає загострення

Коли і як відбувається загострення гастриту, симптоми

Запалення внутрішніх стінок шлункової порожнини називається гастритом. Подібна патологія є відповідною реакцією на подразники хімічного, термічного або фізичного типу. Крім того, захворювання може початися як самостійне або бути вторинним і наслідком вже наявного холециститу, коліту, порушення обмінних процесів.

Захворювання слизової порожнини шлунка також може мати хронічну форму, яка періодично переходить у гостру фазу.

Загострення хронічного гастриту найчастіше виникає після впливу на запалену ділянку якогось подразника, будь-то гаряча їжа або невідповідні медикаментозні препарати, чим і викликають сильний біль в животі у хворого.

По мірі проходження пікової точки гострого періоду яскраві ознаки поступово зникають, а патологія знову переходить у стан ремісії. Якщо у хворого було відсутнє необхідне лікування, тоді не варто чекати, що наступний напад загострення пройде з меншими болями.

Для гострої форми характерно появи запальних ділянок, а ось хронічний гастрит проходить зі структурною перебудовою всієї слизової поверхні. Подібні зміни поступово захоплюють усі шари стінки, в тому числі і травні залози.

Зазвичай хворого цікавить питання: скільки триває гостра фаза гастриту і як довго має тривати лікування? Відповідаючи на таке питання, фахівці, перш за все, дивляться, на якій стадії знаходиться патологічний процес і як довго спостерігаються подібні ознаки у пацієнта.

Коли і як відбувається загострення гастриту, симптоми

Причини загострення

Характерною особливістю перебігу захворювання є зміна періодів загострення з періодами ремісії. Причинами такого явища є різні чинники.

Погода

Коли і як відбувається загострення гастриту, симптоми

Осіннє загострення патології в першу чергу пов’язують з настанням холодів.

Саме міжсезонне похолодання провокує спазм кровоносних судин, після чого виникає нестача поживних речовин у тканинах шлунка. Подібний процес також супроводжується зміною секреції шлункового соку, чого на стінках шлунка можуть утворитися не тільки запальні ділянки, але і ерозії.

Що стосується весняно-літнього періоду, то загострення гастриту найчастіше пов’язують з зміною харчування. Так у цей час з’являється більше фруктів, що містять кислоту і овочів з підвищеним вмістом клітковини, які і викликають сильні болі у хворого.

Збалансоване харчування і шкідливі звички

Жирної, гострої, надто гарячої або пережареної їжею можна викликати подразнення слизової поверхні шлунка. Також на її стан великий вплив надає вживання міцної кави на голодний шлунок, їжа всухом’ятку і перекушування на ходу. Особливо гостро шлунок реагує на алкоголь і куріння. Потрапляючи на слизову оболонку продукти розпаду спирту, викликають термічний опік, а токсичні речовини тютюнового диму тільки посилюють патологічний стан внутрішньої поверхні шлунка. Тому перш ніж починати лікувати захворювання хворий повинен повністю відмовитися від шкідливих звичок.

Коли і як відбувається загострення гастриту, симптоми

Стреси

Крім незбалансованого харчування та шкідливих звичок загострення хронічного гастриту можуть спровокувати стресові ситуації.

Під дією сильного нервового зриву у хворого виникає спазм судин, що викликає порушення роботи не тільки самого шлунка, але беруть участь у травленні інших органів: печінки, стравоходу, підшлункової залози і кишечника. Порушення функції хоча б одного з цих органів може викликати посилення секреції шлункового соку, що і стає головною причиною запалення слизової.

Тому лікування передбачає не тільки прийом ліків, що сприяє нормалізації стану ШКТ, але і седативні препарати для заспокоєння нервової системи пацієнта.

Інфікування порожнини шлунка

Ще однією причиною, яка може спровокувати загострення – це інфікування порожнини шлунка бактерією Helicobacter pylori. Як стверджують гастроентерологи, вона присутня практично у всіх здорових людей і до певного моменту себе не виявляє. Але під дією неправильного харчування, стресових ситуацій або погодного чинника починається посилений ріст її популяції. Такий розвиток патогенної мікрофлори викликає знищення захисного слизу на поверхні стінок шлунка, а згодом і руйнує її.

Коли і як відбувається загострення гастриту, симптоми

Ознаки загострення

Для багатьох хворих, які страждають подібною недугою, перші ознаки досить легко помітні. Але що робити тим, у кого не так давно діагностовано таке захворювання.

Варто зазначити, що симптоми загострення хронічного гастриту у кожному випадку індивідуальні. Так больовий синдром хворого може турбувати постійно або виникати в певні моменти. Вираженість ознак багато в чому залежить від ступеня деструктивного процесу на стінках шлунка і його тривалості. Тому і лікувати захворювання слід виходити з цих чинників.

Симптоми що починається загострення можна визначити за такими ознаками:

 • Біль в епігастральній зоні, віддає в ліве підребер’я;
 • Сухість у роті;
 • Відрижка;
 • Порушення стільця (запори або проноси);
 • Печія;
 • Наявність крові і слизу в калових масах
 • Підвищене газоутворення.

Як лікувати захворювання

Коли і як відбувається загострення гастриту, симптоми

Лікування загострення в першу чергу починається з голодної дієти. Триває вона близько 1-2-х днів. В цей час пацієнту дозволяється тільки пиття мінеральної води без газів, кип’яченої води або слабкого чаю без цукру. Всі напої повинні вживатися тільки в теплому вигляді. Для усунення больового синдрому дозволяється прийняти знеболювальні ліки типу но-шпи. Також хворому рекомендується робити теплові процедури з допомогою грілки, після чого прийняти розслаблюючу позу. Для цього необхідно лягти на будь-пліч і підтягнути коліна до живота.

Після зменшення больового синдрому і усунення деяких симптомів хворому дозволяється дієтичне харчування, особливістю якого є утримання від гострих, кислих, гірких продуктів.

Що стосується прийняття ліків, то це питання знаходиться в компетенції лікаря. Для того щоб знати, які медикаментозні препарати приймати необхідно пройти діагностичне обстеження для уточнення типу секреторної функції шлунка. І тільки після цього визначається медикаментозне лікування.

При призначенні терапії можна використовувати не тільки лікарські препарати. Для відновлення функцій шлунка та його слизової поверхні можна використовувати і народні засоби. Хорошим ефектом володіє лікування овочевими соками, трав’яними відварами і рослинними оліями.