Зміст статті:

 • 1 Причини носової кровотечі при високому тиску
 • 2 Симптоми носової кровотечі при гіпертонії
 • 3 Що робити, коли йде кров з носа при гіпертонії
 • 4 Як зупинити кров з носа при артеріальній гіпертензії

Носова кровотеча при гіпертонії – поширене явище, іноді саме це стає першим проявом патологічно високого артеріального тиску і причиною звернення до лікаря.

Організм людини влаштований таким чином, що у разі збоїв у роботі однієї з систем він намагається сам усунути проблему.

При підвищеному артеріальному тиску страждають практично всі життєво важливі органи, стан пацієнта різко погіршується – щоб полегшити його, організм виштовхує зайву кров, яка тисне на судини і служить причиною збільшення артеріального тиску.

Але це не означає, що можна не турбуватися, коли з носа йде кров.

Носова кровотеча при високому тиску є також сигналом того, що потрібно терміново вживати заходів і починати лікування, тому що в наступний раз, при черговому стрибку ПЕКЛО, кров може піти не носом, а вилитися в головний мозок – відбудеться інсульт. Будь кровотечі, навіть не великі, але часті, призводять до серйозних ускладнень і наслідків, тому звернутися до лікаря слід якомога швидше.

Причини носової кровотечі при високому тиску

Якщо у людини постійно підвищений артеріальний тиск, носова кровотеча може піти під впливом таких факторів:

Перегрів при відвідуванні сауни, після ванни або тривалого перебування на сонці;

 • Великі фізичні навантаження;
 • Різкий нахил голови вниз;
 • Нервове потрясіння, шок;
 • Зміна погодних умов.

Що при цьому відбувається в організмі? Коли підвищується тиск, опір периферійних кровоносних судин теж збільшується. Вони приходить в тонус, їх стінки дуже сильно напружуються і не розслабляються. Якщо судини ослаблені, стінки тонкі і крихкі, вони рвуться – і відбувається крововилив або кровотеча.

Судини слизової оболонки носа розташовані надто близько до поверхні, вони дуже вразливі. Крім того, при високому тиску їх стінки тверднуть, тканини починають перероджуватися. Ось чому при артеріальній гіпертензії так часто йде носом кров.

Але медики при цьому прямого зв’язку між високим артеріальним тиском і носовими кровотечами у пацієнтів не відзначають. Часто кров з носа у гіпертоніка йде навіть при незначному підвищенні показників тонометра. При цьому носова кровотеча може не початися, навіть коли артеріальний тиск екстремально висока.

У будь-якому випадку, якщо людина знає, що у нього підвищений артеріальний тиск, він повинен бути готовий до такого явища, як кров з носа, не панікувати, і знати, що робити.

Якщо ж діагноз «гіпертонія» ще не поставлено, але носові кровотечі турбують з насторожує регулярністю, варто звернути увагу на супутні симптоми й звернутися до лікаря – кардіолога або гематолога.

Симптоми носової кровотечі при гіпертонії

Артеріальна гіпертензія – не єдине захворювання, при якому може йти носом кров. Визначити, що причиною такого неприємного і лякаючого симптому стало саме високий тиск, можна за такими ознаками:

 • Прискорене серцебиття.
 • Почуття паніки, тривоги.
 • Нервове збудження пацієнта, балакучість, або навпаки, загальмований стан, ступор.
 • Прилив крові до обличчя.
 • Рясний піт.
 • Похолодання верхніх і нижніх кінцівок.
 • Задуха, задишка.
 • «Мушки» або іскорки перед очима, потемніння в очах.
 • Запаморочення і дзвін у вухах.
 • Носова кровотеча, якщо тиск високий, може бути різним по інтенсивності. Іноді кров просто витікає окремими крапельками, а іноді біжить досить сильним струменем безперервно. Кровотеча може тривати кілька хвилин або ж не зупинятися тривалий час, бути одноразовим або повторюється через певні проміжки часу.

  Розрізняють три ступені тяжкості носових кровотеч:

  • Легкого ступеня – крові випливає трохи, через кілька хвилин кровотеча припиняється само собою, без особливого збитку для пацієнта. Можуть відзначатися незначне почастішання пульсу і серцебиття, слабкість, запаморочення. У рідкісних випадках відзначаються симптоми вторинної анемії;
  • Середнього ступеня – кровотеча зупиняється тільки після того, як прийняті певні заходи, відзначається сильна блідість, слабкість, запаморочення, аж до втрати свідомості. Якщо пацієнт здасть кров в той же день, буде виявлено зниження гематокриту;
  • Важкого ступеня – стан пацієнта дуже важке, кров витікає рясно і безперервно, зупинити її можна тільки в умовах стаціонару. Хворий може впасти в колапс і померти, якщо не надати екстрену медичну допомогу.

  Кровотечі тяжкого ступеня, якщо артеріальний тиск підвищений, виникають не так часто, зазвичай пацієнт може сам собі допомогти, при перших же симптомах беручи гіпотензивні препарати і зупиняючи кров з носа підручними засобами. Вірно така поведінка, що кажуть лікарі?

  Що робити, коли йде кров з носа при гіпертонії

  Як правильно себе вести, коли при високому тиску пішла з носа кров – питання, яке цікавить всіх гіпертоніків. І це вірно, пацієнтам з таким діагноз необхідно знати, як правильно поводитися в подібній ситуації, від дій пацієнта або перебувають поруч з ним людей залежить дуже багато, іноді навіть життя людини.

  Якщо тиск підвищився, і пішла кров з носа, природного і найпершою реакцією людини буде переляк і підсвідоме прагнення цю кров зупинити. До недавніх пір вважалося, що кров зупиняти не треба – раніше артеріальна гіпертензія і високий тиск саме так і лікувалися, за допомогою кровопускань.

  Вважалося, що якщо випустити «зайву» кров, стан пацієнта покращитися і тиск знизитися. Це дійсно так – при кровотечах тиск знижується. Але при цьому у пацієнта знижується і рівень гемоглобіну, а це вже не так добре. Сьогодні метод кровопускання для лікування гіпертонії не застосовується, і на це є цілком обґрунтована медична причина.

  Артеріальна гіпертензія у більшості випадків супроводжується такою патологією, як ниркова недостатність. При цьому знижується вироблення речовини еритропоетину, який грає головну роль в еритропоезі – утворення еритроцитів або червоних кров’яних тілець. Артеріальний тиск у пацієнта може бути високим, а ось гемоглобін при цьому – низьким.

  Якщо навмисно додатково пускати йому кров, щоб повернути тиск в норму, гемоглобін впаде ще нижче і розвинеться анемія, що тільки посилить і без того незадовільний стан пацієнта.

  Тому кровопускання категорично не рекомендується при гіпертонії. І будь-які кровотечі, не тільки носові, потрібно обов’язково зупиняти.

  Як зупинити кров з носа при артеріальній гіпертензії

  І гіпертонік, і його оточення, родичі, колеги, друзі, повинні знати, як надати першу допомогу хворому при носовій кровотечі і які дії зробити.

 • В першу чергу пацієнта необхідно зручно посадити і попросити трохи нахилити голову вниз. Якщо людина втратила свідомість при носовій кровотечі, його укладають на рівну поверхню на бік.
 • Ні в якому разі не можна закидати голову назад, хоча багато хто на рівні рефлексу так і роблять. По-перше, кров буде стікати в носоглотку, пацієнт може задихнутися. По-друге, проковтування крові може призвести до шлунково-кишкових розладів. По-третє, якщо лопнули судини, кров повинна повністю витекти, інакше вона утворює згустки і тромби, що вкрай небезпечно.
 • Якщо є можливість, треба відкрити вікна і двері, щоб забезпечити приплив свіжого повітря до хворого, зняти з нього краватку, розстебнути комір і послабити пояс.
 • На перенісся і лоб слід покласти будь-який холодний предмет – лід в серветці, пляшку з холодною водою, мокрий рушник, просто будь-який продукт із холодильника або сніг.
 • Якщо кровотеча не рясне, можна спробувати його зупинити, притиснувши крило носа до носової перегородки на кілька хвилин. Зазвичай це допомагає.
 • Якщо кров не зупинилася, з вати чи марлі згортають тампон, просочують його перекисом водню і вводять у носовий прохід, але не дуже глибоко. Щоб вата не просочувалася кров’ю, її можна змастити вазеліном.
 • Паралельно з цими діями пацієнтові, якщо він у свідомості, слід дати гіпотензивний засіб, яке він зазвичай приймає. Якщо пацієнт не приймає ніяких коштів і взагалі не знає, що у нього гіпертонія, але при цьому відзначаються прискорене серцебиття, задуха, стан паніки, допоможе таблетка валідолу або нітрогліцерину під язик.
 • З допомогою цих нескладних заходів можна зупинити кровотечу через кілька хвилин. Якщо ж кровотеча не припинилася або ж знову поновлюється, якщо стан пацієнта погіршується, він втрачає свідомість, потрібно негайно викликати швидку допомогу.

  Чого робити не можна при носовій кровотечі, навіть якщо хворий втратив свідомість – це давати йому понюхати ватку з нашатирним спиртом. Це може викликати опік слизової оболонки, призвести до шоку пацієнта і зупинки серця. Такі методи лікування носових кровотеч вважаються застарілими і більше шкодять пацієнту, ніж допомагають поліпшити стан.

  Кров з носа при гіпертонії говорить про те, що в організмі не все гаразд і людина повинен звернути увагу на стан свого здоров’я. У таких випадках потрібно не панікувати, а проконсультуватися з лікарем, пройти обстеження і почати лікування. Відео до цієї статті розповість, як на практиці зупинити кровотечу.