Поняття «пізно» або «рано» абсолютно абстрактні і не мають чітких граней, якщо мова заходить про вік, в якому жінка повинна стати мамою. Наші бабусі вдало народжували в 18-19, і це вважалося нормою. Мами і тітки вже трохи временили і наважувалися на цей крок у 24-25. Ми ж, представники молодого і просунутого покоління, нікого не здивуємо, якщо станемо батьками в 35 років і пізніше.

Причини пізньої вагітності

Якщо жінка не лікувалася від безпліддя, то, швидше за все, зачаття відкладалося через неготовність стати мамою. Наприклад, дівчина, яка щойно закінчила університет, не поспішає обтяжувати себе будинком і каструлями. Вона хоче вийти на роботу, зробити кар’єру, стати успішною і самодостатньою, а вже потім заводити чоловіка і кілька діточок. На відміну від неї, жінка середнього віку готова психологічно і морально до цього кроку: вона підходить до справи більш відповідально. Така досвідчена дама і спокійна, тому материнство стане для нього справжньою радістю і довгоочікуваним подарунком.

До інших причин пізньої вагітності можна також віднести: наявність і доступність безпечних методів контрацепції, передові методи лікування ускладнень при виношуванні. Жінка не задає питання: «Коли можна народжувати?» Вона впевнена, що сучасні технології допоможуть їй стати матір’ю практично в будь-якому віці. У скільки років народжувати? Якщо брати в розрахунок медичні показання, то ідеальний вік для цієї благородної справи — 20-24 роки. Але часто дівчата в цю пору ще недостатньо зрілі для материнства. Лікарі називають цей часовий відрізок перехідним періодом: якщо фізіологічний припадає в середньому на 14 років, то емоційний настає десятьма роками пізніше. Дівчина, яка відсвяткувала свої два десятки, тільки починає «оперяться»: у неї маса ідей з приводу роботи, творчі плани і т. п. Де вже тут про дитину думати. Головне при цьому — не загуляться до пенсії, коли народжувати пізно і практично неможливо. Хоча… Бували випадки, коли жінки в такому похилому віці ставали сурогатними матерями для своїх дочок.

Виходячи з вищесказаного, ідеальним віком для пологів буде період від 28 до 33 років. Якщо надумаєте обзавестися потомством пізніше, зросте ризик: кількість проблем, пов’язаних з вагітністю, прямо пропорційно цифрі у вашому паспорті.

Аргументи за

Народити після 40 років можна. Причому зачаття і виношування навіть підуть на користь увядающему організму. Потужний гормональний струс, викликана зародженням нового життя, продовжить молодість, захистить від утворення зморшок і появи сивини. Провісники раннього клімаксу, який погрожував родили дамі, розвіються як дим. Крім того, в майбутньому менопауза буде проходити легше і менш болісно.

Медики стверджують, що пізня вагітність і поліпшить загальний стан організму: зменшиться ризик інсульту і остеопорозу, знизиться рівень холестерину в крові, цукор стабілізується. Одним словом, не сумнівайтеся, коли народжувати. Пізно фактично не буває, було б бажання і здоров’я.

До того ж пані в 30-40 років — це вже цілком сформована особа, яка має дах над головою і стабільний фінансовий дохід. Побувавши на десятках хрестин у своїх подруг, вона не раз няньчила малюків, тому не буде шарахатися від волаючого немовляти і кожні десять хвилин дзвонити педіатра. Навпаки, жінка буде знати, що робити з дитиною, як і навіщо.

Мінуси

До якого віку можна народжувати? Конкретних обмежень немає: все залежить від жінки, яка хоче стати матір’ю. Єдине, в чому медики солідарні, так це цифра 35. На їхню думку, вона є тим рубежем, після якого мало хто може похвалитися відмінним здоров’ям. Тому майбутня мама, завагітнівши на цьому життєвому етапі, піддається таким загрозам: Викидень. Невблаганна статистика свідчить про те, що у жінок в 20-30 років ризик становить 10%, у 30-40 — вже 17%, у 40-50 — 33% і вище. Причина — старіння яйцеклітин. Проблеми з плацентою: передчасне відшарування, хронічна недостатність ембріонального органу. Кесарів розтин. З роками ймовірність його застосування зростає. Якщо породіллі далеко за 30, то в 40% випадків необхідно хірургічне втручання. Завмирання плоду. Зустрічається у різних вікових групах, але у дам постарше загроза збільшується. Крім того, пізня вагітність після 40 років провокує загострення хронічних хвороб і активізацію спадкових недуг.

Інші ризики

По-перше, коли жінка нарешті схаменеться і зважиться на продовження роду, доля може зіграти з нею злий жарт. Будучи повністю здоровою і не має протипоказань, вона не зможе завагітніти. Справа в тому, що кожна дівчинка народжується з певним запасом яйцеклітин і з віком їх кількість суттєво зменшується. Іноді таким жінкам, щоб зачати, треба «працювати» в поті чола цілий рік, а то і більше.

По-друге, пізня вагітність після 40 років впливає на тривалість пологів. Вони можуть бути довгими і важкими. Хоча дослідження показують, що в середньому дозвіл від тягаря триває лише на 45 хвилин більше, ніж у молодих. Ще одне протипоказання — сам вік жінки. Перебуваючи на десяток років довше на цій планеті, вона більше піддавалася токсичного впливу навколишнього середовища: вдихала одного вихлопні гази, вживала забруднену воду і неякісні продукти. Тому в неї більше шансів «заробити» фіброзну пухлина, ендометріоз та інші захворювання, які можуть негативно вплинути на зачаття і протягом вагітності.

Синдром Дауна

Це найбільша небезпека, яка підстерігає первородящую жінку, якщо їй далеко за 30. Згідно з даними статистики, у сорокалітньої жінки ризик народити малюка з цією недугою в 9 разів більше, ніж у її молодшою на десять років колеги. У таких вагітних загроза становить 1%, у жінки, якій 45, — вже 3%. Також нещодавно медики висунули нову гіпотезу: малюк з синдромом Дауна частіше з’являється на світ у тих родинах, де мама породіллі перебувала в похилому віці. Тобто в свій час вона дала життя дочки, будучи вже зрілою жінкою. Спочатку здається, що це саме той випадок, коли пізно народжувати. Але не все так погано. Тільки подумайте: для дівчат, яким 25 років, ймовірність народити на світ хворого цим генетичним захворюванням малюка складає 1 з 1400 випадків. У тих, кому 30, — 1/1000, 35 — 1/350, 40 — 1/60, 45 і вище — 1/12. Але так як молоденькі леді набагато частіше стають матерями, то і 80% дітей-даунів на планеті були народжені жінкам, яким ще не виповнилося і 30 років.

Інші загрози для плода

До якого віку можна народжувати? Точної відповіді на це питання не існує. Деякі медики кажуть, що чим раніше, тим краще. Інші, навпаки, дотримуються політики усвідомленою, «зрілої» вагітності. Вибір тільки за жінкою, яка сама вирішує, коли їй стати матір’ю. При цьому вона повинна чітко розуміти, що її майбутнього малюка підстерігають і інші, крім описаних вище, небезпеки: маленький вагу або гіпоксія. Остання є наслідком затяжної другого періоду пологів, що часто спостерігається при пізній вагітності.

Цікавий наступний факт: якщо у жінки вже є дитина, який на момент другого зачаття досяг підліткового віку, то народжувати вона буде за законами «першого разу». Це означає, що за 15-20 років організм «забуває» про вагітності. Тому така дама і та, яка дійсно вперше завагітніла, опиняються у абсолютно однакових умовах з усіма витікаючими звідси наслідками.

Протягом вагітності

Якщо до зачаття у жінки спостерігалися головний біль, то вони можуть посилитися. Причому часто нездужання пов’язані з артеріальним тиском, яке підвищується і викликає дискомфорт. Коли це трапляється регулярно, то розвивається гестоз — він проявляється у вигляді набряків. Також після 40 років підвищується ризик виникнення цукрового діабету. При діагностуванні захворювання до вагітності під час виношування плоду воно може загостриться і погіршити загальний стан.

Коли народжувати пізно?

Тоді, коли у вас за прожиті три-чотири десятки років зібраний цілий букет недуг. У цьому випадку вони можуть не тільки прогресувати, але й провокувати ускладнення: хвороби щитовидної залози призводять до викидня; нирок, серця і легень — до передчасних пологів. Крім того, у молодих жінок тканини і м’язи більш еластичними. З віком волокна втрачають здатність розтягуватися і зберігати при цьому щільність. Тому у дам середнього віку ризик втрати дитини зростає.

Як звести небезпеку до мінімуму?

Народити в 45 можна. Головне, дотримуватися деякі правила, які здатні значно зменшити шанси викидня, завмирання плоду в утробі або виникнення у нього генетичних порушень. Перше, що потрібно зробити, так це ретельно спланувати вагітність, підготуватися до них морально і фізично. Жінка повинна відвідати гінеколога: нехай він виключить наявність захворювань та інфекцій, а також проконсультує. Органи малюка формуються в перший триместр, тому за півроку до зачаття майбутня мама просто зобов’язана полюбити здоровий спосіб життя. А саме: відмовитися від жирної, копченої, консервованої їжі, ввести в раціон багато зелені, фруктів і овочів, кинути палити, забути про алкоголь і каву. Рекомендовано приймати комплекс вітамінів, призначений лікарем, займатися спортом, багато гуляти і спати 8 годин на добу — це також збільшить ймовірність того, що дама швидко завагітніє, без проблем виносить і без ускладнень народить здорового малюка.

Якщо лікар настирливе

Це не повинно бентежити. Орієнтуючись виключно на вік, народжувати він не заборонить. Але поставить таку леді на особливий облік. Ставитися до підвищеної уваги і надмірного контролю слід філософськи: додаткові аналізи не завадять, а тільки додадуть впевненості в тому, що плід розвивається правильно. Буває так, що акушери, щоб уникнути можливих ускладнень, вже на перших порах пропонують жінці дати згоду на кесарів розтин. За таких обставин рубати з плеча не варто: дамі потрібно подумати, обговорити ситуацію з іншими лікарями, пройти повне обстеження.

Якщо серйозних протипоказань немає, то можна спробувати народити самостійно. І ще: образливий ярлик «старородящая» майбутній мамі навішають при першому ж візиті в жіночу консультацію. Від цього настрій не повинне погіршуватися, а впевненість в собі випаровуватися. Здоров’я малюка зараз — найважливіше, а що стосується нафталінових термінів, то на них просто не треба звертати уваги.

Перенатальная діагностика

А ось це дійсно корисна і потрібна річ. Сучасна медицина володіє самими якісними препаратами і технікою, за допомогою яких стати мамою можна і в 50 років. Лікарі стверджують: 97% вагітних, яким 40 років і більше, пройшовши безліч тестів та лабораторних досліджень, знайшли тверду впевненість у тому, що у них все вийде. А позитивний настрій — вже половина справи.

Пренатальна діагностика буває:

Інвазивної. Методи пов’язані з порушенням цілісності тканини при прямому обстеження плода (кордоцентез, амніоцентез, біопсія хоріона).

Неінвазивної. Огляд майбутньої мами, її аналізи (УЗД, сортинг фетальних клітин, скринінг сироватки крові).

Якщо пацієнтка — жінка середнього віку, вона зобов’язана пройти перенатальную діагностику.

Вона виключить можливі хромосомні порушення плоду на ранній стадії його розвитку, що дозволяє батькам перервати вагітність, якщо патологія дуже серйозна. Коли відхилення можна усунути, то їх ліквідують за допомогою внутрішньоутробної операції або відразу ж після народження малюка.

Висновки

До якого віку народжують жінки? Сумнівів немає: вони це роблять на будь-якому етапі життя, забувши про цифри в паспорті. І цей вчинок аж ніяк не повинен шокувати. Якщо у пані міцне здоров’я, відсутні хронічні інфекційні та інші захворювання, вона повна сил, енергії і оптимізму, то подібний крок цілком виправданий.

Така жінка може знайти щастя материнства навіть в 50 років. При цьому точне планування вагітності, рання діагностика та постійний контроль процесу медичним персоналом вбережуть її від можливих ускладнень.

Але найголовніше — це бажання. Коли представниця прекрасної статі спить і бачить памперси, пелюшки і брязкальця, то обзавестися потомством їй буде вдвічі легше. Надія на успіх і віра в майбутнє — вони стануть однією з гарантій позитивного результату. Коли до цього додасться потужна підтримка з боку близьких та рідних людей, то дама швидко і впевнено досягне мети. Не бійтеся народжувати. Не бійтеся спробувати. І пам’ятайте: вік — покарання для нудних і слабких духом людей, до яких ви ніяк не належите.