Компактна речовина кістки: що воно собою являє?

Скелет – це основа опорно-рухової системи, головна підстава організму. Він складається з кісток, які служать опорою всім м’яким тканинам. Що ж знаходиться в кістках, адже їх неможливо уявити порожніми?

Зміст:

  • 1 Де знаходиться одна з найважливіших кісткових тканин?
  • 2 Будова компактної речовини кістки
  • 3 Функції компактної кісткової тканини

Де знаходиться одна з найважливіших кісткових тканин?

Кістка — це орган, і як будь-який інший, він складається з декількох видів тканин. Одна з головних – це компактна кісткова речовина, без якої формування кістки неможливо в принципі. Вона межує з важливим губчастим речовиною. Їх протиставлення будуть розглянуті нижче.

Компактна речовина кістки: що воно собою являє?

Кістки людини бувають різних видів

Кістки бувають декількох видів і відрізняються між собою тільки розмірами. Кожна з них має індивідуальне призначення. У зв’язку з прийнятої на себе функцію кістка займає найбільш підходяще розташування в скелеті. За цим принципом діють і кісткові тканини.

Тому компактна кісткова тканина, точніше її більшу кількість знаходиться в кістках, відповідальних за рухливість скелета, а також тих, які виконують функцію опори.

Не обходяться без компактного речовини такі кістки:

  • Довгі. Відповідають за скелет кінцівок. Їх трубчаста середня частина повністю заповнена компактним речовиною;
  • Плоскі. Їх зовнішня частина вкрита компактним речовиною;
  • Короткі. Компактна кісткова тканина також покриває їх зовні, тонким шаром.

Будова компактної речовини кістки

Для кращого уявлення про будову компактної кісткової тканини спершу слід ознайомитися зі структурою кістки в цілому.

Компактна речовина кістки: що воно собою являє?

На зрізі кістки пластинки види

Взявши зріз кістки і збільшивши його з допомогою мікроскопа, можна побачити безліч кісткових пластинок, зосереджених навколо спеціального каналу, який містить в собі нерви і судини. Пластинки ці являють собою систему, під назвою Остеон. Це головна структурна одиниця кістки.

Упорядковані такі платівки у відповідності з навантаженням, яку приймає на себе кістку. Далі остеоны організовуються в більш великі кісткові елементи під назвою трабекули. І тільки потім утворюється кісткова речовина двох типів.

Весь процес залежить від щільності утворення цих кісткових елементів:

  • У разі, коли трабекули лягають пухкої площиною – утворюються спеціальні комірки, що нагадують губчасту поверхню. Так формується губчаста кісткова тканина;
  • Коли трабекули лягає щільним шаром – утворюється компактне речовина кістки.

Різниця двох типів кісткового речовини в тому, що губчаста тканина відповідає за легкість і еластичність, через що має значно меншу щільність. Компактна кісткова тканина формує весь корковий шар кісток. Це забезпечено її великою щільністю і міцністю будови. Тому дана речовина досить важке і становить основний вага кісток скелета.

Таким чином, компактна речовина кістки складається з первинної структурної одиниці остеона, який головним чином і відповідає за її міцність.

Про будову скелета дізнайтеся з запропонованого відеоматеріалу.

Функції компактної кісткової тканини

В дитинстві діти часто чують від батьків заклик до активного заняття спортом чи гімнастикою. На жаль, не всі дотримуються порад старших і тільки з часом розуміють, яке велике значення мали батьківські фрази.

Компактна речовина кістки: що воно собою являє?

Кісткове речовина буває двох типів

Розглядаючи причину вищезазначеного, потрібно звернути увагу на наступне: кісткове речовина поділяється на два типи, кожен з яких має різний склад. У той час, коли губчата речовина формується з органічних хімічних елементів (оссеина), компактна речовина кістки складається з неорганічних речовин. Головним чином їх складом є солі кальцію фосфорнокислая вапно. Вони відповідають за твердість тканини.

Маленький організм має велику кількість оссеина, чим обумовлена гнучкість зростаючих кісток. Коли процес зростання кісток підходить до фази завершення, деякі хрящі замінюються кістьми, а самі кістки набувають необхідну кількість огрубілих виступів і поглиблень, на яких кріпляться зв’язки і система м’язів.

Чим більше м’язової маси накопичує організм в період росту, тим більша кількість необхідних нерівностей встигають створити кістки. Потім компактна кісткова тканина формує щільний корковий шар, і будова скелета практично не підлягає подальшим змінам.

Як можна бачити, компактне тканина набуває повне дію в другу чергу, після губчастого. Цим обумовлена головна захисна функція кістки.

Також компактна речовина кістки запасає всі хімічні елементи, необхідні кісток. Саме воно містить у своїй структурі велику кількість живильних отворів, крізь які проникають кровоносні судини несуть харчування.

Зважаючи злагодженої роботи компактного речовини, нервів і судин кістки, вона має можливість рости в товщину, що необхідно.

Компактна речовина кістки, складаючи більшу частину кісткової структури, утворює її основну масу. Виконуючи головну конституційну функцію захисту скелета, а значить, і підтримки всього організму в цілому компактне речовина, з віком, вимагає до себе достатньої уваги, у вигляді додаткових джерел мінеральних елементів, а саме – вітамінів A, D і звичайно, кальцію.