Ослаблення розумових здібностей у старості — сумна, але сувора дійсність для величезної кількості людей. Хто особисто почув невтішний діагноз, а кому на плечі лягла турбота про рідну людину, що страждає від старечої деменції…

Старече недоумство

Ще академік Бехтерєв (видатний учений, що присвятив себе вивченню людського мозку) говорив, що щастя померти, не розгубивши по дорогах життя розум, буде дано лише 20 % людей. Решта, на жаль, перетворившись в озлоблених маразматиків або наївних дорослих дітей, стануть тягарем для своїх близьких.

Щоб потрапити в майбутньому в ці заповітні 20 %, потрібно починати діяти вже зараз. Проблема в тому, що з віком ми починаємо банально лінуватися, аргументуючи залізним: «Я своє відробив (позаймався, відучився), клопоту наковтався, пора і відпочити!»

Інтелектуальні навантаження зводяться до розгадування сканвордів, телебачення замінює книги, інтерес до хобі пропадає… Першорядні завдання: виспатися і вдосталь поїсти. Чим більше людина заспокоюється, тим більше собі шкодить.

Кому загрожує слабоумство

Стареча деменція мозку найбільше загрожує тим, хто в процесі життя не змінює своїх установок. Надмірна принциповість, впертість, консерватизм швидше приведуть до недоумства, ніж гнучкість, здатність підлаштовуватися під ситуацію, емоційність і допитливість. Знамениті рядки: «Головне, хлопці, серцем не старіти!» — якраз про це.

Точно відстежити, коли наступає слабоумство, вкрай складно. Адже це не божевілля, не відхилення в психіці і не хвороба. Недоумство не приходить раптово, а прогресує роками.

Існують непрямі передумови, що вказують, що потрібно терміново зайнятися своїм мозком.

 • Хворобливе сприйняття критики, надмірна образливість.
 • Небажання вчитися чомусь новому. Наприклад, людина скоріше погодиться на ремонт старого телефону, чим стане розбиратися з новою технікою.
 • Труднощі з концентрацією уваги: стало складно сприймати серйозну літературу, а прочитане легко забувається.
 • Якщо чтиво щось легке, якщо кіно — розважальне… Навіщо напружуватися?
 • Надмірний егоцентризм: людина твердо впевнений, що оточуючі повинні підлаштовуватися під нього і ніяк інакше.
 • Часті напади ностальгії за минулими часами.
 • Ці, здавалося б, крихти з часом можуть дати благодатний грунт для розвитку слабоумства в старості. Тому завжди треба знаходити час (і хотіти!) вчитися чомусь новому, не переставати дивуватися і дивитися на світ очима допитливого учня, який бажає розібратися в природі речей. Тримай мозок в тонусі!

  Ти ж не забудеш поділитися цією статтею з друзями?

  Джерело