Користь і шкода чайного гриба: це треба знати кожному!

Настій з чайного гриба використовується в щоденному житті і в народній медицині. Його вживають для підвищення імунітету. Напій має тонізуючий і зміцнюючий ефект. Тіло чайного гриба складається з оцтовокислих бактерій і дріжджів. З чайного гриба виготовляють цілющі напої. У складі напою є невисокий вміст етилового спирту.

Зміст:

 • 1 Історія появи чайного гриба
 • 2 Чим корисний чайний гриб для організму?
 • 3 Кому не можна вживати чайний квас?
 • 4 Які існують протипоказання?
 • 5 Як самостійно без праці виростити чайний гриб?
 • 6 Як правильно за ним доглядати?
 • 7 Що означає, якщо чайний гриб опустився на дно банки?
 • 8 Правила застосування
 • 9 чи Можна схуднути, вживаючи чайний гриб?

Історія появи чайного гриба

Користь і шкода чайного гриба: це треба знати кожному!

Можна зустріти різні назви чайного гриба

Маючи на увазі одне і те ж, вживають різні назви чайного гриба:

 • медузоміцет
 • японський гриб
 • чайна медуза
 • морський квас

Чайний гриб був виявлений в Китаї кілька сотень років до нашої ери. Напій оздоровлював організм і, згідно з легендами, робив людини безсмертним. Японська сучасна медицина не пов’язує властивості чайного гриба з магічними, а виділяє лише факти, підтверджені в лабораторних умовах. Основне відкриття, яке зробили японські лікарі довели, що чайний гриб сприятливо впливає на статеву систему жінки, особливо підсилює секрецію залози Скіна при статевому збудженні.

У Росії гриб став використовуватися після війни Росії і Японії. Чайний квас почали пити в будинках в 20 столітті.
Розмір гриба може коливатися в залежності від умов вирощування. Зовні чайна медуза нагадує широку слизову плівку, яка плаває на поверхні чаю – живильним для неї середовища.

В результаті бродіння утворюється вуглекислота, спирт. Етиловий спирт перетворюється в оцтову кислоту завдяки роботі бактерій. У підсумку виходить чайний квас, газований напій виходить. При вирощуванні чайний гриб росте і згодом займає всю живильне середовище. Медузу вирощують в промислових масштабах. Вага однієї одиниці може досягати 100 кг.

Чим корисний чайний гриб для організму?

Користь чайного гриба проявляється тільки при правильному його приготуванні. Якщо не дотримуватися технології вирощування, є ризик, що корисні компоненти зникнуть. Чайний гриб потрібно правильно посадити, правильно за ним доглядати і вживати напій у певний життєвий цикл рослини. Якщо гриб упав на дно ємності, в якій вирощувався – значить медуза захворіла і вживати такий напій протипоказано.

Корисними для організму є:

 • вітаміни групи С і D
 • кофеїн
 • кислоти: оцтова, щавлева, молочна, глюконова, лимонна, фосфорна.

Напій з чайного гриба застосовують при:

 • порушення обміну речовин
 • простудних захворюваннях, грипі
 • ЛОР хвороби
 • проблеми з очима
 • захворюваннях ШКТ (запорах, діареї)
 • запорах
 • дизентерії
 • диспепсії
 • туберкульоз (полегшує стан)

Користь і шкода чайного гриба: це треба знати кожному!

Склад чайного гриба дуже корисний

Чайний гриб володіє унікальним складом. Чим же корисний кожен з компонентів?

Оцтовокислі бактерії не можуть існувати без повітря, це аеробні мікроорганізми. Вони продукують глюконову і оцтову кислоту. Бактерії є основою самого тіла медузи. Анаеробні бактерії споживають азот з чаю, виділяють кислоти і одночасно активізують ріст гриба.

Бактерії Zygosaccharomyces kombuchaensis виробляють алкоголь і вуглекислий газ. Їх можна зустріти тільки в японському грибі. Пивні дріжджі сприятливо впливають на обмінні процеси, на стан шкіри і волосся.

Логічно, що молочнокислі бактерії виробляють молочну кислоту, також їм допомагають педиококки. Виробляють оцтову кислоту і етиловий спирт дріжджі Brettanomyces.

Напій з чайного гриба по-різному впливає на організм в залежності від того, до якої температури його нагріти. Для лікування рідина повинна бути теплою.

Настій на основі чайного гриба вживають для:

 • схуднення
 • для поліпшення стану шкіри і волосся
 • зовні для усунення бородавок і плям

У деяких країнах настій вживають при отруєннях. Настій благотворно впливає на роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту, на роботу печінки, нирок, сечостатевої системи. Високу ефективність показує при боротьбі з дизентерий. Але протипоказано вживати чайний гриб при виразці шлунка або подагрі.

Головні властивості гриби:

 • антибіотична
 • знеболювальне
 • протизапальний

Його п’ють для профілактики поліартриту, ревмокардиту, атеросклерозу. Напій нормалізує рівень холестерину в крові і артеріальний тиск.

Настій вживають при хронічних захворюваннях носа і горла, при нежиті, тонзиліті, ангіні. Вживають напій при розсіяному склерозі, склерозі інших різновидів, для зниження тиску. В кінці дня напій з медузи допомагає розслабитися, швидше заснути.

Про користь чайного гриба дізнайтеся з відео.

Кому не можна вживати чайний квас?

Є деякі стану організму, при яких вживати чайний гриб не можна.

В першу чергу це:

 • цукровий діабет
 • гастрит
 • виразка шлунку

Не можна вживати одночасно гриб і деякі антибіотики, наприклад, ципролет, нолицин та ін.

Одночасне вживання з знеболюючими та жарознижувальними засобами негативним чином позначається на стані нервової системи та кісткового мозку. Виявляється негативний вплив на печінку.

Якщо паралельно приймати настій з гриба і транквілізатори або седативні засоби, останні стануть для організму токсичними.

Вживання чаю у великих кількості може обпалити слизові оболонки. Погіршується згортання крові, робота нирок, печінки, може статися анемія, шок. Не виключається можливість алергічних реакцій.

Які існують протипоказання?

Користь і шкода чайного гриба: це треба знати кожному!

Не можна забувати про шкоду чайного гриба

Говорячи про корисні властивості гриба, багато хто забуває згадати про зворотній бік медалі. Весь шкоду, яка може завдати гриб, обґрунтовано його складом.

Медуза споживає велику кількість цукру, чай на якому вона росте повинен бути солодким. Велика кількість цукру ніколи не вважалося корисним для організму. Це може призвести до деяких захворювань, а також до зайвої ваги.

Настій у складі містить оцет – це кисле середовище, яка може спровокувати гастрит або виразку шлунка. Також можуть виникнути проблеми з дванадцятипалої кишкою.

Наявність у складі спирту може привести до проблем в організмі, особливо, якщо на даний момент проводиться медикаментозне лікування. Одночасне вживання чайного гриба і анальгіну/парацетомола призводить до руйнування кісткового мозку, печінки, клітин нервової системи.

Якщо настій буде занадто міцним, він може викликати головний біль і нудоту. Гриб, вирощений на зеленому чаї, може привести до пониження тиску до критичного рівня.

Шкоди організму може завдати і неправильно приготований чай. Умови повинні бути стерильні, посуд може бути будь-якою, крім керамічної. Заварюючи чай у кераміці, є ризик отримати отруєння свинцем із-за хімічної реакції кислоти.

Перед тим як почати пити лікувальну суміш, потрібно оцінити для себе наскільки співвіднесені між собою користь і шкода чайного гриба.

Як самостійно без праці виростити чайний гриб?

Користь і шкода чайного гриба: це треба знати кожному!

Для приготування потрібен неміцний чай

Щоб виростити корисний «організм», потрібно заготовити неміцний солодкий чай. Якщо залишаться плавати крупинки цукру і вони потраплять на тіло гриба, то воно може загинути.

Цукор повинен повністю розчинитися. Для приготування напою не використовуються цукрозамінники, він не буде рости, а навпаки загине.

Чому не можна замінити цукор медом? Властивості такого напою не до кінця вивчені. У багатьох є алергія на мед. До того ж смак настою буде вельми специфічний і неприємний.

Вода для чаю використовується очищена, кип’ячена. Перед тим як «посадити» гриб, його потрібно промити, але дуже обережно, так як тіло медузи дуже ніжне.

Вирощується гриб у світлому приміщенні, але його тіло не повинні обпалювати прямі сонячні промені. Погано буде розвиватися рослина і в темних умовах.

Остаточний результат буде залежати від початкового якості сировини. Чай повинен бути крупнолистовий, без барвників та інших добавок.

Як правильно за ним доглядати?

Щоб приготувати 1 літр напою використовується 2 чайні ложки чаю і 50 грам цукру. На тіло гриба не повинні потрапляти сторонні продукти. Для вирощування гриба використовується широка прозора банку, зазвичай 3-х літрова. Горлечко прикривають марлею, у банку повинен потрапляти кисень.

Використовується тільки очищена вода, оскільки в сирій може бути домішка кальцію, а це призведе до погіршення якості гриба.

Банку бажано не ставити на підвіконня. На гриб не повинні потрапляти прямі сонячні промені, а також не повинен вступати холод від вікна. Гриб дуже швидко росте, тому спочатку можна мати найменший шматочок сировини. Нижній шар відділяється від материнського тіла і укладається в банку.

Перші кілька днів гриб буде залишатися на дні банки, що протягом тижня він буде поступово спливати і через тиждень напій вже можна буде вживати всередину. Напій за смаком буде нагадувати газ, також буде відчуватися, що він газований із-за вмісту вуглекислого газу.

Кожну тиждень-два буде з’являтися ще один шар медузи. Шари можна відокремлювати і вирощувати в новій ємності, таким чином відбувається розмноження. Краще брати не один, а відразу два тонких шару.

Користь і шкода чайного гриба: це треба знати кожному!

Чай в банку з чайним грибом потрібно періодично доливати

Періодично чай потрібно доливати, оскільки рідина поступово випаровується. Деякий час медуза може існувати без рідини, але це не матиме позитивного впливу на її розвиток.

Якщо чайний гриб вирощується не для експерименту, а планується тривалий прийом настою, то рекомендується завести дві банки. В одній буде рости гриб, у другу буде переливатися настій для прийому.

Зливати чай можна раз в тиждень, влітку частіше. Якщо вчасно не злити рідину, вона перетвориться на оцет і не буде придатна для пиття.

Раз на тиждень влітку, раз на місяць взимку, гриб виймається з банки і промивається теплою очищеній воді.

Сигналом про те, що гриб гине – є його потемніння. Скоріше всього, медуза занадто довго стояла в чаї або її не промивали.

Якщо тіло гриба ще не до кінця зіпсовано – можна спробувати відокремити здорові частини і посадити їх у новий розчин.

Є й інший метод розмноження гриба. Якщо взяти настій, яким більше 10 днів і поставити в темне місце, – на поверхні почне утворюватися плівка і рости нове тіло медузи.

Зрозуміти, що технологія вирощування дотримана можна за смаком і зовнішнім виглядом напою. Смак повинен бути солодким з кислинкою. Якщо є терпкість або відчувається запах спирту – такий напій не придатний до вживання. Можна експериментувати і додавати більше або менше цукру, робити більш або менш міцну заварку.

Що означає, якщо чайний гриб опустився на дно банки?

При вирощуванні чайного гриба може виникнути наступна проблема – гриб опустився на дно банки.

Гриб може опуститися відразу після зміни чайного розчину. Через кілька днів він знову спливе і продовжить зростання і розвиток. Це відбувається з-за того, що гриб не адаптувався до нових умов.

Є й інший варіант, що гриб захворів. Щоб вилікувати медузу, потрібно забезпечити їй правильний догляд. Чайну заварку добре процідити, розчин повинен бути прозорим.

Гриб дістається з банки, викладається на гладку поверхню. Темні шари потрібно відокремити, їх більше використовувати не можна. Тіло медузи промивається і залишається просохнути на кілька хвилин. Тепер гриб можна повернути назад у банку.

Правила застосування

Є один нюанс, який обов’язково дотримуватись, беручи чайний гриб. Не можна напій змішувати з їжею. Кисле середовище прискорює процес травлення, тому через деякий час знову захочеться їсти, що особливо підходить для тих, що худнуть жінок. Можна приймати напій за півгодини до їди або через 2 години після їжі.

Беручи відвар вранці – він допомагає прокинутися, активізувати всі сили. Перед сном навпаки сприяє розслабленню, швидкому засипанню.

В день можна випивати до 0,5 літра настою. Робиться це порційно три рази в день. Точна кількість чаю підбирається виходячи з індивідуальних переваг. Щоб не дратувати слизову оболонку шлунка – чайний гриб приймається курсами. Вживається два місяці, далі місяць перерви.

Чи можна схуднути, вживаючи чайний гриб?

Користь і шкода чайного гриба: це треба знати кожному!

Чайний гриб можна використовувати для схуднення

Чайний гриб рекомендують приймати для схуднення. Зниження маси тіла досягається за рахунок входять до складу гриба ензимів. Ензими беруть участь в процесі розщеплення жирів, білків, нормалізують обмін речовин. Найчастіше саме неправильний обмін речовин призводить до набору маси.

Якщо даних ферментів не вистачає в організмі, то це позначається і на загальному стані організму, людина швидше старіє.

Щоб підвищити ефективність чайного гриба, в напій додаються розчини інших цілющих трав.

Можна використовувати наступні поєднання трав:

 • кульбаба лікарська, крушина ламка, вовчуг польовий
 • плоди фенхеля, крушина ламка, кульбаба лікарська, м’ята перцева, петрушка городня
 • деревій, крушина ламка, кмин, фіалка, рильця кукурудзи

Крім прийому настою чайного гриба обов’язково дотримання правильного харчування. Слід відмовитися від жирної і смаженої їжі, солодких страв, випічки. Зменшується кількість швидких вуглеводів і клітковини.

Для схуднення гриб можна вирощувати на зеленому чаї. Така медуза буде швидше рости і довше зберігатися.
Користь чайного гриба не можна переоцінити. Його можуть приймати і дорослі, і діти для зміцнення організму та профілактики багатьох захворювань. Вирощування в домашніх умовах не викликає труднощів, навіть докладаючи мінімум зусиль гриб буде самостійно рости.