Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуються

Народити здорового малюка – мрія будь-якої жінки. Але її втілення знаходиться під загрозою якщо при протіканні вагітності виникають складності. Зміна довжини маткової шийки (у бік зменшення) в період виношування плоду – одне з таких ускладнень. При діагностуванні відхилення на ранніх термінах, пролонгування вагітності здійснюється успішно. Однак поширеність проблеми досить широка.

Зміст

 • Коротка шийка матки при вагітності – надійне рішення проблеми існує
 • Довжина до вагітності
 • Яка повинна бути довжина шийки матки при вагітності
 • Якщо коротка шийка матки, це небезпечно?
 • Причини укорочування
 • Симптоми у другому триместрі
 • Чим загрожує зменшення довжини
 • Якщо вузька і коротка
 • Як подовжити або лікувати
 • Прогноз
 • Корисне відео
 • Коротка шийка матки при вагітності – надійне рішення проблеми існує

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяПро те, що шийка матки не має достатньої довжини, не підозрює більшість жінок. Це серйозна патологія впливає на жіноче здоров’я. Особливо небезпечні її симптоми в період виношування дитини. Про діагноз ставиться відомо безпосередньо під час вагітності. Для цього проводиться ряд досліджень з застосуванням ультразвуку та медичного обладнання.

  Довжина до вагітності

  Шийка матки – щільне м’язове кільце. Вона розташована між маткою і піхвою. Для жінки до настання вагітності нормою вважається довжина 30 мм, зів в закритому стані. Її стандартна довжина визначається, як 1/3 від загального розміру матки.

  Яка повинна бути довжина шийки матки при вагітності

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяПротягом виношування відбуваються відхилення в довжині, консистенції маткової шийки, а також – змінюється величина відкриття зіва. На ранніх термінах довжина не повинна бути менше 35 – 40 мм (12-37 тижні). Укорочення шийки матки Тільки до 38 тижня виношування плоду повинна вкоротитися шийка – це вважається нормальним. Значна зміна довжини виникає незадовго перед початком пологів – до 15 – 10 мм.

  У цей період шийка займає центральне положення в малому тазі. Якщо сталося укорочення шийки матки в межах 30 мм, то необхідно особливу увагу. Жінці, у якої довжина зменшилася до 15-20 мм, краще перебуває під постійним наглядом у стаціонарі.

  Якщо коротка шийка матки, це небезпечно?

  Якщо поставлений такий діагноз, то його наслідки дуже серйозні — у жінки є 50% ризику виникнення пологів у наступні 2 тижні. Загроза викидня, передчасні пологи провокуються вкорочене шийкою. В такому стані вона може не виконати важливу функцію – утримати матку разом з постійно зростаючим плодом.

  Більшу загрозу представляє інфікування виношуваного плода в результаті відсутності повноцінного захисту. Вагітну жінку підстерігає небезпека стрімкого розвитку пологів. Результатом яких часто стає розривами піхви, шийки матки, промежини. Діагностування проблеми на ранньому етапі вагітності дозволяє правильно визначити методику лікування патології.

  Причини укорочування

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяПричини, по яким маткова шийка зазнає зменшення, різні. Часто зустрічаються наступні фактори:

 • Природна аномалія будови матки (недорозвинений шийковий канал; вади, що виникли при розвитку матки; наявність генітального інфантилізму).
 • Гіперандрогенія (наявність надмірної кількості андрогенів і статевих гормонів, характерних для чоловіків).
 • Виниклі при вагітності гормональні порушення (симптоми відсутні). Пошкодження, що виникли в результаті попередніх пологів.
 • Травми, які виникли при хірургічних втручаннях, аборти.
 • Патологія органу, викликана дисплазією сполучної тканини.
 • Симптоми у другому триместрі

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяВиявлення патологічних проявів шийки можливо в період II триместру за допомогою УЗД або гінекологічному огляді. Зазвичай вагінальне обстеження вагітних проводиться рідко, але при скаргах жінки – обов’язково.

  При виношуванні плоду, жінку повинні насторожити такі симптоми, як:

 • Поява покалывающей болі в піхві.
 • Виникнення переймоподібних болів унизу живота, в попереку.
 • Наявність невластивих виділень – густого слизу, кров’янистих, водянистих секрецій, що мають специфічний запах.
 • Поява останніх (рідких, з характерним запахом) вказує, що відбувається витікання навколоплідних вод. Розвиток таких симптомів спостерігається з 22 тижня. При появі будь-якого з таких ознак необхідно негайно звернутися до свого гінеколога.

  Чим загрожує зменшення довжини

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяПатологія загрожує самовільним викиднем, передчасними пологами. Це обумовлено тим, що відбувається тиск зростаючого малюка, і шийка може передчасно розкритися. Провокується ослаблення захисту плода від інфекцій. Якщо ж пологи виникли своєчасно, то даний стан органу викликає стрімкий перебіг подій. Може супроводжуватися розривами не тільки шийки матки, але і промежини.

  Деформація маткової шийки — одна з ознак ИЦН (иствико-цервікальної недостатності). При цьому стані виникає ризик зриву вагітності із-за фізіологічних проблем, пов’язаних з утриманням плода в межах матки. Шийка і перешийок перебувають під постійним тиском, що розвивається, маляти.

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяЯкщо вагітна регулярно відвідує гінеколога, проходить планові ультразвукові обстеження, то при наявності патології, вона буде обов’язково виявлено лікарем. Своєчасно вжиті заходи допоможуть пролонгувати вагітність.

  Якщо вузька і коротка

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяНайбільш правильним рішенням буде систематичне спостереження у гінеколога, якщо виявилося, що скоротилася довжина шийки. Обов’язково дотримуватися спокій, дбайливо ставитися до себе і дотримуватися порад фахівця. Необхідно звертати увагу на тонус, що впливає на дострокове дозрівання шийки, впливає на зменшення її довжини, розкриття.

  Обмежуються фізичні навантаження. Рекомендується надягати бандаж. При виявленні даної патології жінці буде запропоновано коригуючий лікування. Тактику вибирає лікар, вона залежить від терміну, причин порушення. Найпоширеніша помилка жінок – страх перед проходженням процедур.

  Як подовжити або лікувати

  Від клінічної картини і терміну виношування плоду, вибирається спосіб лікування патології. Він може бути профілактичним, консервативним або вимагати хірургічного втручання. При наявності потреби, проводиться коригування використовуваного методу.

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяЯкщо критична довжина шийки (30 мм) фіксується на 20 тижні, то це привід взяти жінку під обов’язковий контроль. В цій ситуації їй належить відвідувати гінеколога за спеціальним графіком. Для подовження органу призначається нехірургічний серкляж – застосовуються підтримують акушерські песарії, які мають різні конструкції. Місцем їх установки — шийка матки.

  Якщо до закінчення ІІ триместру шийка матки стала коротше — до 20 мм, то застосовується оперативне втручання. Для цих цілей можуть:

  • зміцнювати м’язи стінок з використанням механічного способу;
  • здійснюватися закриття зовнішнього зіву шляхом його зшивання;
  • звужувати внутрішню частину зіву із застосуванням механічного варіанти.

  Використовувати хірургічний метод можна, починаючи з 1 триместру. При виявленні проблеми на ранній стадії (7 тиждень) можна оперувати. Жінці необхідно бути більш спокійною, зменшити свою активність, можливо скористатися постільним режимом. Використовуються медикаментозні засоби для зниження тонусу матки.

  Кожен з цих методів 3 допомагає вагітній народити доношеної дитини.

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяЛікування шийки матки укороченою довжини допомагає виключити загрозу виникнення передчасних пологів, дає можливість спокійно виносити і успішно народити відмінного дитини в потрібний термін.

  Прогноз

  Коротка шийка матки при вагітності: причини укорочення у другому і третьому триместрі, чим загрожує коротка шийка на ранніх термінах і які методи лікування застосовуютьсяГрамотно проведене лікування має позитивний прогноз. Цьому сприяє застосування ефективних методів, які спрямовані на зниження тонусу, надійне утримання плода в маткової порожнини. Найбільш поширені методи – встановлення акушерського песарію, а також накладення швів.

  Велике значення має своєчасне початок терапії і суворе дотримання всіх лікарських рекомендацій. Терапія дає можливість усунути появу ускладнень і пролонгувати вагітність. Заходи, спрямовані на пролонгацію вагітності, повинні прийматися вчасно. Це можливо тільки за умови, що жінка обов’язково відвідує всі необхідні обстеження. Діагноз може встановлюватися за допомогою УЗД, яке проводиться на 15-17 тижня.

  Укорочення під час вагітності шийки матки – поширена проблема. Важливо виконувати всі рекомендації лікаря – відмовитися від надмірно активного життя, носити бандаж. При необхідності пройти лікування. Тоді з цим діагнозом жінка зможе виносити дитину і народити його самостійно. На світ з’явитися абсолютно здорова дитина.

  Корисне відео