Дрібна висипка по всьому тілу, свербіж і дискомфорт на шкірі – це прояви краснухи. Таке захворювання асоціюється з безневинними дитячими хворобами, якими хворіють практично всі діти. Однак безпечний стан для дитини стає життєво небезпечним проявом для вагітної жінки.

Зміст

 • Небезпечні захворювання в дитинстві – ризики для вагітної
 • Краснуха: визначення
 • Шляхи інфікування
 • Інкубаційний період
 • Ризики для вагітності
 • 1 триместр
 • 2 триместр
 • 3 триместр
 • Як впливає вірус на плід при інфікуванні в пологовому будинку
 • Чи можна визначити, чи хворіла на краснуху
 • Як не заразитися
 • Чи можна захворіти повторно
 • Корисне відео
 • Небезпечні захворювання в дитинстві – ризики для вагітної

  Дрібна точкова висипка на шкірі всього тіла у вагітної без ознак алергії, швидше за все, є краснуху. При цьому важливо згадати, робилися щеплення від краснухи, оскільки без наявності імунітету невинне захворювання стає загрозливим життя дитини фактором.

  Краснуха: визначення

  Високозаразне інфекційне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом, дорослими переноситься дещо складніше, ніж дітьми. Небезпека представляє захворювання для жінок у перші три місяці ембріонального розвитку. У цей період ризик вроджених вад плода або внутрішньоутробної смерті дорівнює 80%.

  Найчастіше краснуху хворіють діти, віком 2-9 років. У цьому віці прояви захворювання без негативних наслідків організму, набутий імунітет залишається на все життя.

  Шляхи інфікування

  Заразитися краснухою можна від людини, що є джерелом інфекції в прихованій (інкубаційний період) або стертою формою хвороби. Передається захворювання повітряно-крапельним шляхом і в залежності від імунітету розвивається від двох тижнів до трьох.

  Людина, у якого є інфекція, але немає ще висипки на тілі, вже є небезпечним для майбутньої матері, оскільки зараження можливе за 1 тиждень до проявів висипань і через тиждень після початку висипань. Тому якщо є випадки інфікування краснухи, а вагітна не знає про наявність у себе імунітету, варто мінімізувати контакти з можливими переносниками захворювання, обмежити виходи в громадські місця.

  Інкубаційний період

  Інкубаційний період – це розвиток інфекції краснухи в крові хворого, який за зовнішніми ознаками не є таким. Тривалість такого періоду 11-24 дня, частіше першу висип відзначають на 16 день.

  Після проникнення вірусу в організм людини через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, він розноситься кров’ю у внутрішні органи, провокуючи збільшення лімфатичних вузлів (на потилиці або частіше на задній стороні шиї). Рідко виникає нежить з прозорим слизом, сухий кашель, першіння в горлі, сльозотеча, що сприймається як прояв простудного захворювання. Далі у дітей підвищується температура тіла, але вона переноситься легко. У дорослих же і у вагітних такий показник зростає до 39 градусів, переноситься вкрай важко:

  • головний біль;
  • біль у м’язах спини, ніг і шиї;
  • зниження апетиту;
  • спрага в нічний і денний час;
  • зміна смакових уподобань, спотворення нюху.

  Характер висипу – круглі, овальні рожево-червоні дрібні плями на обличчі, шиї, далі за вухами і навіть на волосистій частині голови. За першу добу після активного висипання почервоніння поширюється на тулуб і кінцівки. При появі висипу на спині, сідницях і зовнішньої поверхні рук розуміти інше захворювання не варто.

  На внутрішній стороні долонь рук і стопах висип відсутня. Зрідка може спостерігатися в незначній кількості на частини слизової ротової порожнини.

  Ризики для вагітності

  Краснуха для вагітних, які не знають про те, що перехворіли вони в дитинстві чи ні, — смертельна небезпека. У 80% випадків діагностованою краснухи у вагітних відзначаються патології розвитку плода або його мутації, зокрема з 80% уражень є такі ризики:

  • спонтанні аборти – 30%;
  • мертвонародження на пізніх або ранніх термінах – 20%;
  • смерть в період новонародженості (перші три доби) – 20%;
  • глухота, вади серця або катаракта плоду – 10%.

  Однак ризики прояви ускладнень у період вагітності відрізняються по термінах виношування. Зокрема, найбільшу небезпеку для плода захворювання представляє в перші три місяці після зачаття.

  1 триместр

  Небезпека краснухи на перших тижнях розвитку вагітності вкрай висока, дорівнює 80%. З них якщо зараження відбувається на першому тижні вагітності, завмирання зазначається у 70-90%, на 4 тижні – 60%, на 5-9 тижня – 40%, до 12 тижня ризик переривання вагітності зберігається для 20% вагітних. Однак і на більш пізніх термінах такий ризик є.

  2 триместр

  Після 12 тижня вагітності ризик патологія плода зменшується, але не зникає зовсім. При інфікуванні краснуху, ризик втратити дитину зберігається для кожної 5-ї вагітної, а патології плода відзначаються у кожного 10-го малюка після народження.

  3 триместр

  На останньому триместрі ризик ускладнень після інфікування зберігається для кожної 30-ї вагітної, але плацента вже достатньо сильна, щоб протистояти ускладнень вірусу. Проте підступність цього захворювання в тому, що не можна наперед передбачити ступінь труднощів і ускладнень для матері і плоду.

  Як впливає вірус на плід при інфікуванні в пологовому будинку

  Небезпека краснухи під час вагітності визначається ступенем захисту імунітету самої матері, строком вагітності і вроджених особливостей самого плоду. Однак практично завжди такий вірус, потрапляючи в кров матері, потрапляє до плода, викликаючи ускладнення для багатьох внутрішніх органів і систем:

  • запалення легенів при народженні;
  • гемолітична анемія;
  • катаракта;
  • глухота часткова або повна;
  • низька маса тіла;
  • тромбоцитопенія;
  • маленький зріст;
  • захворювання нирок.

  Чи можна визначити, чи хворіла на краснуху

  Жінка, яка знає про те, що в дитинстві вона перехворіла на краснуху, може не переживати про вплив краснухи на плід, оскільки в її крові є антитіла до даної хвороби, і при повторному контакті з вірусом організм зможе дати належний рівень захисту. Однак що ж робити, якщо жінка або її рідні не пам’ятають про те, боліла чи дівчина чи ні? Якщо таких даних не збереглося, можна здати кров на антитіла до краснухи — Ig G.

  При перенесеному захворюванні в крові зберігаються антитіла класу Ig G, які в залежності від титру антитіл за результатами дослідження, говорять про давнє перенесеному захворюванні, або про недавньому інфікуванні.

  Щеплення від краснухи варто робити за 3-4 місяці перед планованим зачаттям. Після зникнення антитіл класу IgM. Якщо титр вище норми, то це говорить про присутність вірусу в крові, що небезпечно для дитини.

  Здавати кров на антитіла до краснухи можна в будь-якому віці, однак перед плануванням вагітності це варто зробити в обов’язковому порядку. Розшифровка результатів аналізу, отримані в лабораторії:

  Значення результатів IgM IgG
  Імунітет до вірусу краснухи відсутній. Рекомендовано провести вакцинацію
  Імунітет до краснухи є, вакцинація не потрібна +
  Гостра краснуха, ранній період +
  Гостра краснуха + +

  Як не заразитися

  Планування вагітності – це не тільки перевірка свого здоров’я, профілактика хронічних захворювань, але і консультація з лікарем з приводу вакцинації. Більшість пацієнтів проводять вакцинацію в обов’язковому порядку до 18 років, однак деякі захворювання потребують ревакцинації, особливо якщо мова йде про пацієнта старше 35 років. У такому разі ревакцинація – це попередження більшості хвороб, що негативно впливають на плід і матір.

  Краснуха відноситься до такого захворювання, яке в ревакцинації не потребує, однак наявність антитіл у крові – це запорука безпечної вагітності навіть в період спалаху захворювання. Тому вакцинація – єдина можливість запобігти ускладнення розвитку плоду внутрішньоутробно, а також його загибелі.

  Якщо ж вакцинація не була зроблена вчасно, а вагітність вже наступила, варто пам’ятати, що чоловік, який може бути рознощиком інфекції, не завжди сам знає про своє захворювання, а тому відсутність висипу не означає відсутність вірусу в крові. Щоб убезпечити себе від ймовірних ускладнень, варто проводити такі заходи профілактики:

  • обмежити контакти з сторонніми людьми, особливо якщо в місцевості були випадки спалаху краснухи;
  • не відвідувати громадські місця, кінотеатри, парки та дитячі сади зі школами;
  • якщо в сім’ї є дитина до 9 років, в обов’язковому порядку цікавитися в школі або в саду про спалахи захворювання, при наявності такого факту не водити дитину в садок або захиститися вагітної на час від контакту з дитиною, переїхавши до родичів в іншу місцевість;
  • проводити кварцування приміщення будинку (вимивання хлоркою і інші способи дезінфекції недієві в даному випадку);
  • носити стерильну марлеву пов’язку, яку пропрасовувати кожні 2-3 години.

  Звичайно, методи профілактики – це важкий і складний захід, що вимагає зусиль від вагітної. Однак якщо мова йде про життя бажаної дитини, то варто розуміти ймовірність смертності плода або його каліцтва внутрішньоутробно. Однак навіть дотримуючись такі методи профілактики неможливо говорити про захист на всі 100%. Найкраща профілактика – це вакцинація.

  Чи можна захворіти повторно

  Повторне інфікування виключено. Є випадки такого захворювання, проте сказати точно, захворів чоловік до передбачуваного другого інфікування краснухою, складно. З медичної точки зору, інфікування при наявності в крові антитіл Ig G виключено.

  Вагітність – відповідальний період в житті кожної жінки, а тому перед плануванням зачаття варто приділити особливу увагу таким процедурам як вакцинація, в тому числі і від краснухи. Передбачити, чи зможе жінка потрапити в ті 20% ймовірності не занедужати на краснуху, не зможе ні один лікар. У випадку інфікування, втратити дитину або приректи його на фізіологічні каліцтва, досить високий.

  Корисне відео