Будь-які кров’янисті виділення у період вагітності викликають паніку у пацієнток. Носові кровотечі не стали винятком. Актуальна інформація та заходи першої допомоги допоможуть зберегти необхідний спокій.

Зміст

 • Кров з носа: що робити?
 • Якщо йде кров з носа під час вагітності, наскільки це небезпечно
 • На ранніх строках
 • На пізніх термінах
 • Кровотеча у вагітної з носа: як швидко зупинити
 • Якщо часто тече кров з носа, наскільки це небезпечно
 • Коли звертатися до лікаря
 • Корисне відео
 • Кров з носа: що робити?

  Загальновідомий факт, що в період вагітності гормональний фон зазнає значні зміни: підвищується вироблення прогестерону, естрогену, кортизолу.

  Відбувається формування третього кола кровообігу (мати-плацента-плід), що посилює навантаження на судини. Часто вони не витримують таке навантаження із-за підвищеної ламкості стінок, пересихання слизової оболонки носа, що призводить до виникнення носових кровотеч.

  Якщо подібні ситуації відбуваються не частіше одного разу на 7-10 днів, не рясні кров’янисті виділення і швидко припиняються, то немає приводу для занепокоєння. Однак про це варто повідомити свого гінеколога, оскільки це може бути маніфестацією серйозного гематологічного захворювання.

  Якщо йде кров з носа під час вагітності, наскільки це небезпечно

  Існує кілька причин, що призводять до розвитку такої клінічної картини:

  • Артеріальна гіпертензія. Нормальні цифри тиску у період гестації не повинні перевищувати 13090 мм рт. ст. Значні відхилення небезпечні розвитком гестозу, підвищенням внутрішньочерепного тиску, посиленням проникності судинної стінки, і як наслідок, появою кров’янистих виділень з носа.
  • Патологія системи згортання крові (сюди відносяться різні коагулопатії, тромбофілії, гемофілія). У цій ситуації показана консультація вузького спеціаліста – гематолога.
  • Гіповітаміноз вітаміну К і знижений вміст макроелементи кальцію. Недостатнє надходження даних елементів (з їжею, полівітамінними, мінеральними комплексами) призводить до підвищеної крихкості і ламкості стінки судин.
  • Травматичне ураження носових структур (наприклад, перелом носової перегородки).
  • Підвищена сухість слизової носа. Причиною може бути хронічний, вазомоторний або алергічний риніт.
  • Лихоманка. Носові кровотечі можуть супроводжувати бактеріальні та вірусні інфекційні захворювання.

  На ранніх строках

  У першому триместрі актуальною причиною даної патології є гормональна перебудова. Підвищується продукція гормону прогестерону, який відповідає за благополучне виношування вагітності.

  Але ще під його впливом посилюється приплив крові до всіх органів, підвищується кровонаповнення судинного русла. Наслідком є витончення стінок судин, підвищення їх ламкості.

  Тому будь-яке підвищення тиску призводить до розриву дрібних капілярів і виникнення кров’яних виділень. Наприклад, банальний нежить.

  Враховуючи, що дія прогестерону закінчується тільки в момент розродження, подібні ситуації можуть бути і у другому, і третьому триместрах.

  На пізніх термінах

  У другому триместрі додаються авітаміноз (зниження кількості вітамінів С і К в крові), недолік кальцію в зв’язку з активним його споживанням плодом (відбувається формування кістково-скелетної структури).

  У третьому триместрі через виснаження ресурсів організму відбувається загострення різних хронічних захворювань, розвивається артеріальна гіпертензія, гестоз другої половини вагітності.

  Крім носових кровотеч і артеріальної гіпертензії, для гестозу характерно наявність набряків, білка в сечі.

  Кровотеча у вагітної з носа: як швидко зупинити

  Носові кровотечі хоч раз, але бувають у кожної жінки в положенні. Головне – не панікувати і запам’ятати кілька простих правил.

  Правила першої допомоги:

 • Сісти на стілець і трохи нахилитися вперед. Ні в якому разі не можна закидати голову, тому що кров може потрапити в носоглотку і викликати напад блювоти.
 • Щоб зупинити кров, необхідно домогтися звуження судин. Найпростіший варіант – прикласти пакет з льодом, обгорнутий в тонке рушник або простирадло (якщо немає льоду, то підійдуть заморожені овочі або м’ясо).
 • Категорично забороняється сякатися, щоб очистити ніс від кров’яних згустків. Ці дії тільки посилять інтенсивність кровотечі.
 • Можна спробувати стиснути ніс, а дихальні дії здійснювати через рот.
 • При рясних виділеннях допоможуть ватні тампони, які потрібно рясно змочити перекисом водню.
 • Якщо часто тече кров з носа, наскільки це небезпечно

  Часті носові кровотечі небезпечні тим, що вони можуть бути ознакою прогресуючої гіпертонічної хвороби або першим симптомом гематологічного захворювання.

  Якщо в першому випадку достатньо підібрати адекватну гіпотензивну терапію та неухильно дотримуватися рекомендацій лікаря щодо дієти і способу життя, то в другому випадку може знадобитися дороге обстеження і лікування.

  Тромбофилия в період гестації, ДВЗ-синдром в момент операції кесаревого розтину – це прямі загрози для життя матері і плоду.

  Коли звертатися до лікаря

  Консультація лікаря необхідна навіть при одноразовому епізоді носової кровотечі. Тому що тільки фахівець здатний розібратися, існує реальна загроза для здоров’я вагітної жінки і майбутньої дитини, вчасно направити для здачі необхідних аналізів і консультації гематолога.

  Зазвичай кров’янисті виділення з носа в період гестації не представляють небезпеки для обох учасників процесу. Але профілактикою при цьому не варто нехтувати: регулярно зволожувати приміщення, досить споживати рідини, використовувати соляні розчини для зволоження слизової оболонки носових ходів (наприклад, Аквамаріс, Квікс, Аквалор), своєчасно лікувати риніт.

  Корисне відео