Кровотечі із статевих шляхів

Патологічні кровотечі з статевих шляхів включають: тривалі менструації, надмірно рясні менструації, занадто часті менструації, часті нерегулярні кровотечі в межменструальном періоді або в постменопаузі, кровотечі спостерігаються рідко. У жінок репродуктивного віку кровотечі можуть бути в результаті ускладнень не діагностованою вагітності. Кровотечі внаслідок наявності залишків плідного яйця після мимовільного або штучного аборту можуть з’явитися через кілька годин або навіть через кілька тижнів.


Діагностика кровотечі з статевих шляхів

Анамнез захворювання. Повинен бути зібраний повний гінекологічний анамнез. В усіх вікових групах при зборі анамнезу захворювання необхідно отримати відомості про кількість втраченої крові, тривалості кровотечі, відзначити, пов’язано кровотеча з менструацією, і з’ясувати наявність травм в анамнезі. Порушення гемостазу можна запідозрити при наявності таких симптомів патологічних кровотеч: поява синців після легких ударів, кровоточивість ясен при чищенні зубів, надмірна кровотеча при пошкодженнях або венепункції.

У жінок репродуктивного віку при наявності кровотеч у поєднанні з тазовим болем можна припускати порушення менструального циклу або симптоми вагітності.

Втрата свідомості, непритомність, тахікардія або інші симптоми геморагічного шоку без надмірного піхвового кровотечі можуть вказувати на профузное внутрішня кровотеча в результаті ектопічної вагітності або розриву кісти яєчника. Кровотечі з наявністю тазового болю, гарячки та піхвовими виділеннями, особливо у пацієнток, у яких в анамнезі недавно стався самовільний або штучний аборт, можуть бути наслідком наявності залишків плідного яйця, ендометриту або обох причин водночас. У пацієнток з гірсутизмом і порушенням жирового обміну можна припустити синдром полікістозних яєчників, що є найбільш загальною причиною розладу циклу. Вірилізація, симптоми або ознаки гіпотиреозу або галакторея припускають інші гормональні порушення. У жінок в періоді постменопаузи вагінальні кровотечі можуть бути причиною гінекологічного раку.

Клінічне обстеження. Обстеження включає оцінку ознак геморагічного шоку, таких як тахікардія, тахіпное, слабке наповнення капілярів, втрата свідомості, гіпотензія.

При огляді шкірних покривів спостерігаються ознаки, характерні для порушень гемостазу: петехіальний висип, пурпура. Необхідно виконати повне гінекологічне обстеження. Якщо вагінальна кровотеча наголошується на пізніх термінах вагітності, піхвове дослідження протипоказане до тих пір, поки точно не буде встановлена локалізація і розташування плаценти. Така кровотеча може вказувати на предлежа-ня плаценти. Якщо діагностується центральне передлежання плаценти, то піхвове дослідження може призвести до раптового, масивної кровотечі. В інших випадках огляд в дзеркалах допомагає визначити джерело кровотечі: з піхви, шийки чи з матки. Якщо джерело кровотечі не виявлено, необхідно провести ректальне дослідження для того, щоб визначити, чи є кровотеча результатом захворювання шлунково-кишкового тракту.

У жінок репродуктивного віку з наявністю геморагічного шоку, профузного зовнішнього кровотечі або симптомів прихованого кровотечі можна припустити порушену ектопічна вагітність. При бімануальному дослідженні можна пропальпувати освіти в області малого тазу або виявити інші ознаки структурних гінекологічних розладів. При пальпації м’якої пухлини в малому тазу, при наявності кровотечі з піхви можна припустити порушену ектопічна вагітність або кісту яєчника.

У дітей розвиток молочних залоз, поява лобкового і пахвового оволосіння свідчить про передчасному статевому дозріванні і появі передчасних менструацій.

Спеціальні методи дослідження. Всі жінки репродуктивного віку проходять тест на вагітність. Поява піхвового кровотечі вимагає специфічного підходу. При підозрі на ектопічну вагітність необхідно негайно виконати тазову ультрасонографію, провести визначення гемоглобіну або гематокриту та визначення в сироватці крові рівня р-ХГЛ. При підозрі на геморагічний шок виконується повний аналіз крові з визначенням формули крові. Уженщин при відсутності вагітності гемоглобін і гематокрит досліджують при наявності профузної кровотечі, або якщо кровотеча триває кілька днів і є ознаки анемії або гіповолемії. Якщо є підозри на анемію, пов’язану з дефіцитом заліза, необхідно провести визначення рівня заліза в крові. Тазова ультрасонографія, особливо з введенням в матку ізотонічного розчину натрію хлориду, який контрастує з тканиною матки, може допомогти ідентифікувати підслизові та інтрамуральні фіброзні пухлини, ендометріальні поліпи і ен-дометриальную гіперплазію.

Якщо при клінічному обстеженні та ультрасонографії у жінок старше 35 років не виявляють патологічних змін, необхідно виконати аспі-рационную біопсію ендометрія, у тому числі з розширенням цервікального каналу розширювачами Гегара.

При підозрі на рак виконують специфічні тести.

Якщо є підозри на порушення гемостазу, необхідно виконати дослідження фактора Віллебранда, провести підрахунок кількості тромбоцитів, визначити протромбіновий час і АЧТЧ.

Гормональні взаємовідносини між гіпоталамусом, передньою часткою гіпофіза і яєчниками регулюють жіночу репродуктивну систему. В гіпоталамусі секретується гонадотропін-рилізинг-гормон, відомий також як рилізинг-гормон лютеїнізуючого гормону. Гонадотропін-рилізинг-гормон регулює виділення лютеїнізуючого гормону та фолікулостимулюючого гормону зі спеціалізованих клітин передньої частки гіпофіза. Ці гормони виділяються в циклічному ритмі кожні 1 -4 ч.

Лютеїнізуючий і фолікулостимулюючий гормони активують овуляцію, викликають секрецію естрадіолу і прогестерону в яєчниках. Естрогени і прогестерон циркулюють у кров’яному руслі в зв’язаному з білками вигляді. Тільки вільні естрогени і прогестерон проявляють біологічну активність. Вони впливають на органи-мішені репродуктивної системи. Ці гормони зазвичай пригнічують гонадотропну секрецію, але під час овуляції можуть стимулювати її.