Зміст статті:

 • 1 Поняття артеріального тиску
 • 2 Верхнє артеріальний тиск
 • 3 Нижнє артеріальний тиск
 • 4 Нормальний тиск і вік людини
 • 5 Проведення вимірювань в домашніх умовах
 • 6 Що викликає відхилення від норми
 • 7 Як знизити артеріальний тиск в домашніх умовах

Артеріальний тиск є індивідуальним показником кожної людини, так як залежить від різних факторів.

Наприклад, дані цифри можуть змінюватися в різний час доби. Між тим розроблена певна норма, прийнята в медицині, при відхиленні від якої лікар може виявити порушення в роботі внутрішніх органів.

Незважаючи на вік, цей показник суто індивідуальний і залежить від багатьох факторів. Тим не менш, існує певна узагальнена медична норма.

Саме тому відхилення від прийнятих даних дозволяють лікарю запідозрити збої роботи систем організму.

Поняття артеріального тиску

Таке поняття має на увазі собою силу тиску потоку крові на стінки судин. Рівень тиску залежить від того, яка швидкість роботи серця і який загальний об’єм крові, що проходить через кровоносні судини протягом однієї хвилини.

Нормальний артеріальний тиск вважається показником правильного функціонування, серцево-судинної, ендокринної та нервової системи.

У дорослої людини вимірювання в домашніх умовах повинно проводитися в стані спокою, так як будь-яка фізична або емоційна напруга здатна змінити результати.

 • Коли людина переживає навіть невелике фізичне навантаження, дані вимірювання можуть підвищуватися на 20 мм рт. ст. Пов’язано це з тим, що будь-яка фізична робота задіює внутрішні органи і м’язи, до яких під час напруги підсилюється кровопостачання.
 • Абсолютна норма артеріального тиску становить 120/70 мм рт. ст. Злегка підвищений артеріальний тиск дорівнює 130/85 мм рт. ст., сильно підвищене – 139/89 мм рт. ст. При підвищенні параметрів вище 140/90 мм рт. ст. лікар може діагностувати якусь патологію.
 • Також на дані вимірювання може впливати вік пацієнта. У людини з роками може спостерігатися легке підвищення кров’яного тиску з-за того, що відбуваються певні процеси, пов’язані з порушенням здоров’я. Чим пацієнт старше, тим вище у нього може бути норма. Важливо вчасно знизити показники, щоб уникнути ускладнень.
 • Верхнє і нижнє тиск на лівій або правій руці зазвичай однакове. Допускається невелика різниця в 5 мм. Коли мускулатура розвинена несиметрично, на правій руці може спостерігатися підвищений кров’яний тиск. Якщо різниця досягає 10 мм, це може сигналізувати про наявність атеросклерозу, при більш високих цифрах лікар діагностує стеноз великих судин або аномальне їх розвиток.

Показники вимірювання складаються з двох цифр, що позначають верхнє і нижнє тиск. Перша цифра називається систолічним тиском і є величиною, яка залежить від сили скорочення серцевого м’яза в момент стиснення міокарда.

Ця цифра залежить від сили і частоти скорочень серця – чим ритмічніше відбувається биття серця, тим вище верхнє або систолічний тиск.

Нижня тиск також називається діастолічним. Коли кров просувається по судинах, стінками судин виявляється певний опір. Чим вище еластичність кровоносних судин, сильніше опір, тим вище нижнє тиск.

Даний показник фіксується, коли відбувається розслаблення міокарда, для досягнення норми ці цифри слід знизити.

Верхнє артеріальний тиск

Якщо у людини виявляється верхнє тиск вище 140/90 мм рт. ст., лікар діагностує артеріальну гіпертензію. Щоб знизити показники, належить з’ясувати причину порушення, почати необхідне лікування, щоб верхній тиск стало нормальне.

Першим ділом, щоб знизити цифри, доведеться переглянути свій спосіб життя, відмовитися від паління, надмірних фізичних навантажень. У тому випадку, коли верхнє артеріальний тиск підвищується до 160/90 мм рт. ст., призначається зниження показників за допомогою медикаментозних препаратів.

При наявності цукрового діабету або інших патологій знизити цифри за допомогою ліків необхідно, як тільки виявляються симптоми гіпертонії.

В залежності від того, який вік у пацієнта, необхідно знизити показники до 140-135/65/90 мм рт. ст., щоб отримати нормальне верхнє тиск. Якщо у пацієнта спостерігається атеросклероз, цифри намагаються знизити більш плавно, щоб не було різких стрибків, які можуть призвести до інфаркту або інсульту.

При нирковій гіпертензії, цукровому діабеті норма дорівнює 120-130/85 мм рт. ст.

Нижня артеріальний тиск

У здорової людини нормальний нижнє тиск може становити 110/65 мм рт. ст. Якщо знизити показники, порушується робота кровоносної системи, з-за чого головний мозок і інші внутрішні органи не можуть повноцінно отримувати харчування.

Між тим у деяких людей нижнє артеріальний тиск 90/60 – норма, при цьому такі пацієнти можуть все життя відчувати себе відмінно. Такий стан нерідко виявляється у колишніх спортсменів з діагнозом гіпертрофована серцевий м’яз.

Однак таке нижнє тиск небезпечно для людей, які мають похилий вік, так як подібний стан може порушити роботу мозку. Нормальне діастолічний тиск у тих, кому за 50 років, становить не нижче 85-89 мм рт. ст.

Нормальний тиск і вік людини

Як зазначають лікарі, норма у здорової людини, вік якого становить від 20 до 40 років, становить 120/80 мм рт. ст. У більш молодих людей нормальне верхнє або нижнє тиск може бути більш низьким, досягаючи показників в стані спокою 100/70 мм рт. ст.

 • До 20 років у чоловіків норма становить 123/76, у жінок – 116/72.
 • До 30 років чоловічі показники дорівнюють 126/79, жіночі – 120/75.
 • Вік від 30 до 40 років допускає дані у чоловіків 129/81 мм рт. ст., у жінок – 127/80.
 • Вік 40-50 років увазі нормальні показники у чоловіків 135/83 у жінок – 137/84.
 • У чоловіків від 50 до 60 років норма становить 142/85, у жінок – 144/85.
 • Якщо більш старший вік, цифри вважаються нормальними у чоловіків 142/80, у жінок – 159/85.
 • Подібні показники є усередненими, проте вони допомагають своєчасно виявити порушення в роботі організму навіть при проведенні вимірювання в домашніх умовах.

  Тому всім, у кого підвищений кров’яний тиск, рекомендується мати тонометр, цей прилад відстежує динаміку змін, допомагає своєчасно знизити цифри.

  Проведення вимірювань в домашніх умовах

  Сьогодні продаються автоматичні і напівавтоматичні тонометри, вони дозволяють більш точно проводити вимір, ніж ручні прилади, так як ручний тонометр вимагає певних навиків його використання.

  Існує певний перелік рекомендацій, яких слід дотримуватися, щоб отримати правильні результати при проведенні вимірювання в домашніх умовах.

  • Перед проведенням вимірювання не допускається будь-яке фізичне навантаження.
  • Куріння може спотворити результат дослідження, тому палити до дослідження не можна.
  • Не рекомендується вимірювати артеріальний тиск відразу ж після прийому їжі, так як це може спотворити результат.
  • Щоб отримати точні результати, пацієнт повинен перебувати в зручному сидячому положенні.
  • Спина повинна спиратися на спинку стільця або крісла.
  • Рука, яка використовується для вимірювання, розташовується на рівні серця, для цього пацієнт повинен сидіти за столом.
  • Під час вимірювання не можна розмовляти і ворушитися.
  • Вимірювання проводять на обох руках по черзі, через 10 хвилин.

  Якщо спостерігається будь-яке відхилення від норми, не варто панікувати, потрібно звернутися до лікаря і пройти повторне дослідження. Якщо виною тому якась патологія, лікар призначить необхідне лікування, щоб знизити кров’яний тиск.

  Що викликає відхилення від норми

  Існує величезна кількість всіляких причин, які провокують зміна даних. Найбільш частими з них є:

 • Порушення роботи серця, з-за чого воно не може функціонувати в повній силі.
 • Порушення стану крові. Чим старше вік, тим кров гущі, тому їй складно протікати по кровоносних судинах. До густоті найчастіше призводить цукровий діабет або яка-небудь аутоімунна патологія.
 • Судини стають менш еластичними. Подібний стан виникає при неправильному харчуванні, частих підвищених навантаженнях, після прийому деяких ліків в домашніх умовах. При зміні способу життя зазвичай вдається швидко знизити цифри.
 • Підвищений рівень холестерину, із-за чого в судинах скупчуються атеросклеротичні бляшки.
 • Гормональні зміни можуть привести до різкої зміни просвітів судин.
 • Порушення роботи ендокринної системи також може впливати на показники кров’яного тиску.
 • При дотриманні правильного режиму дня, правильне харчування та веденні якісного способу життя більшість причин можна усунути своїми силами в домашніх умовах. Важливо навчитися спокійно ставитися до життя, щоб уникати стресових ситуацій.

  Дотримуючись цих правил, незважаючи на вік, у людини можна знизити артеріальний тиск, а також нормалізувати загальний стан організму.

  Як знизити артеріальний тиск в домашніх умовах

  Знизити невелике кров’яний тиск можна народними засобами чи ліками. Однак прийом ліків є останньою мірою, в першу чергу пацієнту рекомендується навчитися справлятися зі своїми емоціями. Вдень рекомендується легкий сон не більше двох годин, також добре допомагає нормалізувати показники фізична зарядка і прогулянка на свіжому повітрі.

  Існує метод впливу на акупунктурні точки для зниження тиску, який дозволяє знизити у людини ПЕКЛО. Для цього робиться легкий масаж області від поглиблення під мочкою вуха до ключиці. На точки злегка натискають пальцями близько десяти разів, це допоможе знизити цифри. Відео до цієї статті розповість, що робити при високому тиску.