Легеневі порушення у новонароджених

Легені плода розвиваються протягом усього внутрішньоутробного періоду, і відносно добре розвинені альвеоли виявляються до 25-му тижні. Легкі постійно продукують рідина, транссудат з легеневих капілярів плюс сурфактант, секретируемый пневмоцитами другого типу. Для нормального газообміну після народження альвеолярна і інтерстиціальна рідина в легенях повинна бути видалена шляхом стиснення грудної клітки плода під час пологів, а також шляхом абсорбції клітинами легенів. Транзиторне тахіпное новонароджених, ймовірно, пов’язано із затримкою цього процесу.

При пологах, коли еластичне протидія ребер і сильні инспиратор-ві спроби втягують повітря в легені, в альвеолах формується поверхня розділу між повітрям і рідиною. При першому вдиху величезні кількості сурфактанту виділяються на поверхню альвеол на кордоні між повітрям і рідиною у новонароджених 34-35 і більше тижнів вагітності. Сурфактант, суміш фосфоліпідів(фосфатидилхолін, фосфатидилглицерол, фосфатидилино-зитол), нейтральних ліпідів і 3 поверхнево-активних білків, що знаходяться разом в ламелярних включеннях в пневмоцитах другого типу, знижує високий поверхневий натяг, яке інакше викликало б ателектаз і збільшення роботи, виконуваної при диханні.

До 34-35-го тижня гестації часто сурфактант не продукується в кількостях, достатніх для запобігання дифузних ателектазів, і розвивається респіраторний дистрес синдром.

Ниркові. При народженні зазвичай функція нирок знижена, особливо у недоношених новонароджених. СКФ прогресивно збільшується у внутрішньоутробному періоді, особливо протягом III триместру. До віком від 1 до 2 років СКФ, кліренс з сечовини і максимальний тубулярний кліренс досягають рівня дорослого.