Зміст статті:

 • 1 Лікувальна гімнастика при гіпертонії
 • 2 Комплекс вправ при гіпертонії 1 ступеня
 • 3 Комплекс вправ при гіпертонії 2 ступеня

Гіпертонія – хронічна хвороба, що вражає різноманітні системи, для якої характерне підвищення артеріального тиску. Це найпоширеніша патологія серцево-судинної системи.

Згідно зі статистикою, близько 20% дорослого населення страждають від гіпертонічної хвороби. Вона розвивається внаслідок порушення складних механізмів ендокринно-ферментативної і нервової регуляції.

Так, відбувається збій функціонування вищих відділів ЦНС, з-за чого тонус симпатоадреналової системи переважає і зменшується працездатність парасимпатичної НС, внаслідок цього розширюється просвіт судин.

Потім відбуваються розлади у регуляції артеріального тиску з боку надниркових залоз і нирок, з причини того, що органи починають продукувати надмірну кількість гормонів і ферментів, що підвищують тонус судин.

Разом з тим порушується водно-сольовий баланс. Такі зміни сприяють збільшенню тонусу судин і периферичного опору циркуляції крові, що призводить до інтенсивної роботи серця, наслідком чого є збільшення показників артеріального тиску.

Появи гіпертонії сприяють найрізноманітніші фактори:

 • цукровий діабет;
 • емоційні потрясіння і перенапруги;
 • надмірне вживання солі;
 • шкідливі звички;
 • закрита травма головного мозку;
 • клімакс;
 • атеросклероз;
 • захворювання нирок;
 • зайва вага;
 • спадкова схильність.
 • Гіпертонія протікає хвилеподібно. Так, час погіршення може змінюватися періодами, коли хворий відчуває себе відносно добре. Але потроху симптоматика хвороби посилюється, а зміни, що відбуваються в організмі, що постійно розвиваються.

  Лікування гіпертонії може призвести до ряду ускладнень:

  • ураження нирок;
  • серцева недостатність;
  • інсульт;
  • ішемічна хвороба серця та інше.

  Розрізняють 3 стадії захворювання, які визначають за інтенсивністю розвитку патологічних змін. Притому спочатку виникає прикордонна гіпертензія, коли рівень АТ коливається від 140/90 до 160/95 мм рт. ст., але періодично воно буває нормальним.

  Класифікації гіпертонії за показниками АТ:

 • нормальне – нижче 140/90 мм рт. ст.;
 • прикордонна артеріальна гіпертензія – 140/90 – 159/94 мм рт.ст.;
 • артеріальна гіпертензія – 160/95 мм рт. ст. і більше.
 • За інтенсивності розвитку проявів і тривалості захворювання ділять на доброякісну гіпертензію, яка розвивається повільно або взагалі ніяк себе не проявляє, і злоякісну гіпертонічну хворобу, прогресуючу дуже стрімко. Ще за характером перебігу хвороба може бути некризовой і кризовой. Крім того, її ділять на 3 ступені:

  • м’яка;
  • помірна;
  • важка.

  Лікувальна гімнастика при гіпертонії

  Реабілітація для гіпертоніків підбирається індивідуально, тому її призначають згідно з деякими принципами. Так, терапія пацієнтів з прикордонної АГ і людей з гіпертонією 1 стадії часто передбачає використання таких лікарських засобів:

 • аутогенне тренування;
 • безсольова дієта;
 • ЛФК при гіпертонічній хворобі та інше.
 • Медикаментозне лікування призначається лише тоді, коли перераховані вище заходи не дали належних результатів.

  На другій і третій стадії хвороби проводиться комплексна систематична лікарська терапія. При цьому гипертонику не можна забувати про профілактику, до якої належить виконання спеціальних фізичних вправ.

  Лікувальна фізкультура при гіпертонії робиться з урахуванням стану здоров’я пацієнта, форми і стадії хвороби. Крім того, разом з ЛФК рекомендовані дихальні вправи для зниження артеріального тиску. Але, коли виконується ЛФК при гіпертонії хворому слід уникати:

  • підйоми в гору, а особливо з вантажем;
  • ритмічної гімнастики;
  • виконання вправ в умовах надто високої або низької температури;
  • піднімання тягарів;
  • вправ, що супроводжувалися м’язовим скороченням без руху рук, ніг і тулуба.

  Комплекс ЛФК при гіпертонії робиться для загального зміцнення організму і активізації функціонування серцево-судинної системи, ЦНС та іншого. Крім того, лікувальна гімнастика відновлює тонус судин, нормалізує моторно-судинні рефлекси і запускає обмінні процеси, завдяки чому уповільнюється прогресування атеросклерозу.

  Фізкультура при гіпертонії підбирається з урахуванням стадії захворювання та присутності тієї чи іншої симптоматики. Але загалом при виконанні гімнастики потрібно поєднувати загальнорозвивальні, коли задіяні всі групи м’язів, і спеціальні вправи (дихальні, розслаблюючі та інше).

  Комплекс фізичних вправ при артеріальній гіпертензії будь-якого ступеня потрібно виконувати вільно, без затримки дихання і перенапруги. При цьому лікувальна гімнастика повинна поєднуватися з масажем надпліччя, голови та комірцевої зони, який повинен проводитися після тренування.

  Після гіпертонічних кризів, коли хвороба перебувати на другий або третій стадії, ЛФК проводиться навіть в умовах постільного режиму. Так, пацієнт, лежачи на спині виконує прості рухи ногами і руками. А між підходами корисно робити дихальні вправи або можна просто відпочивати.

  Кого стан гіпертоніка покращиться, то навантаження поступово збільшують. Тому в заняття включається лікувальна гімнастика, спрямована на тренування судинних реакцій, рівноваги, зміна положення голови і тіла. Згодом пацієнту показано прогулянки і дозована ходьба.

  Більш того, ЛФК при гіпертонічній хворобі можна доповнювати:

 • елементами веслування;
 • прогулянками;
 • плаванням;
 • дозованою ходьбою;
 • активними іграми і іншим.
 • Комплекс вправ при гіпертонії 1 ступеня

  Спочатку хворому показана звичайна ходьба, потім на носках з високим підніманням ніг. Далі потрібно ходити по наступній схемі: крок лівою ногою поворот тіла в праву сторону, після крок правою ногою і поворот тіла вліво. Після 2-3 хвилини знову звичайна ходьба.

  Ще гіпертонікам потрібно виконувати комплекс вправ з палицею. Для цього треба прийняти положення стоячи і затиснути палицю з обох кінців руками. Руки слід піднімати вперед і вгору, а ногу відводити назад, стаючи на носок.

  При цьому треба зробити вдих, а повертаючись в ІП – видих. Кількість повторень – до 8 разів.

  Наступна вправа з палицею таке: ІП стоячи, палиця затиснута в руках, які підняті вгору, ліва нога відведена в сторону і стоїть на носку. Так, потрібно робити нахили тулубом в різні сторони. Для досягнення результату необхідно виконати 6-8 підходів.

  ІП – аналогічне до попередньої вправи. При цьому руки спрямовані в ліву сторону, а лівий кінець палиці спрямований вгору, далі все потрібно повторити правою рукою. Число повторень – до 10 разів.

  Початкове положення те ж. Тепер тулуб треба повертати вправо і вліво, відводячи палицю на висоті плечей. Потім робиться видих і все повторюється. Таку вправу слід виконувати не менше 6 разів.

  ІП аналогічне попередньому, але ноги зведені. Отже, потрібно зробити випад вліво, відводячи палицю в цю ж сторону, потім видихнути і повернутися у вихідне положення, а потім зробити вдих. Такі ж маніпуляції потрібно проробити з правою стороною, виконуючи по 6-8 підходів.

  ІП стоячи, руки з палицею витягнуті вперед. Коліном правої ноги потрібно дістати палицю, потім зробити видих і повернутися в ІП, а потім зробити вдих. Кількість повторів – до 10 разів.

  ІП аналогічне, тільки палицю потрібно тримати позаду тулуба. Спочатку потрібно піднятися на носки, потім прогнутися і відвести назад палицю, після чого треба зробити вдих і на видиху повернутися у ВП. Вправа повторюється від 4 до 6 разів.

  ІП – стоячи, палицю треба тримати у вертикальному положенні, спершись руками об її верхню частину. При піднятті на шкарпетки робиться вдих, потім потрібно присісти і на видиху розвести коліна в сторони. Таких повторень слід зробити не менше 6-8 разів.

  ІП – стоячи, палицю тримають у руках, міцно стиснувши її кінці. На вдиху треба відвести палицю за голову, а потім вгору, на видиху треба повернутися в ІП. Число повторень – до 10 разів.

  ІП – стоячи, ноги на рівні плечей. Тепер слід по черзі трусити кінцівками 6-8 разів, розслабляючи м’язи. Потім 1-2 хвилин треба повільно бігати, а після цього ходити 1-2 хвилини.

  Далі знову приймається основна стійка, при цьому на вдиху руки потрібно розкинути в сторони, а на видиху повернутися у ВП. Число повторень – до 6 разів.

  ІП – стоячи, руки на поясі, ноги стоять на рівні плечей. На видиху робиться нахил вперед, потім повернутися в ІП і зробити вдих. Така гімнастика робиться 4-6 разів.

  ІП – сидячи, при цьому потрібно 6-10 разів струснути ноги, розслабляючи м’язи. Також в аналогічному положенні на видиху потрібно робити повороти голови в сторони, повертаючись в ІП, роблячи видих. Кількість повторів 4 рази вліво і 4 рази вправо.

  Комплекс вправ при гіпертонії 2 ступеня

  Початкова ІП – сидячи на стільці. Руки розводять у сторони, роблячи вдих, а потім повертають на видиху в ІП. Таких повторень треба зробити не менше 4 разів.

  ІП – сидячи, руки притиснуті до плечей, а лікті відведені в сторони. Слід робити обертальні рухи в плечових суглобах в різні сторони від 12 до 16 разів.

  ІП – аналогічно попередньому, ноги прямі і витягнуті вперед, а п’ятки притиснуті до підлоги. При довільному диханні виконується обертання стоп вліво і вправо (6-8 разів).

  ІП таке ж. Тулуб повертається вліво, а ліва рука відводиться в сторону, а правою рукою на видиху потрібно торкнутися стільця ліворуч, потім, повернувшись в ІП зробити вдих. Ті ж маніпуляції слід виконати не менше 4 разів з іншою стороною.

  ІП – сидячи, права нога випрямлена, а ліва зігнута в коліні. Далі при довільному диханні робиться зміна положення кінцівок (8-12 разів).

  ІП – сидячи на стільці, спершись про його спинку, при цьому ноги витягнуті вперед, ліва рука лежить на животі, а права на грудях. Суть вправи – виконання діафрагмально-грудного дихання, роблячи від 3 до 4 повторів.

  Також показана гімнастика, включає звичайну ходьбу і з підніманням колін протягом 1.5 хвилини.

  ІП – основна стійка. По черзі слід виконувати потряхіваніе ніг в розслабленому стані. Кожною ногою треба зробити по 2-3 рази.

  ІП – аналогічне. Треба підніматися на носки, руки повинні ковзати вздовж тулуба до пахв на вдиху, а потім треба зробити видих і повернутися в ІП.

  ІП таке ж. Ліва рука за головою, а треба нахилити тулуб вправо, роблячи вдих, після повернення в ІП робиться видих. В кожну сторону треба зробити 4-6 разів.

  ІП – стоячи, при цьому рукою слід триматися за спинку стільця. Робляться махи ногою назад і вперед з розслабленням м’язів. Кожною ногою треба зробити не менше 8 разів. Потім потрібно ходити на протязі 1.5 хвилини.

  ВП – лежачи на спині (узголів’я висока), ліва рука лежить на животі, а права на грудях. Тепер треба зробити діафрагмально-грудне дихання не менше 4 разів.

  ВП – лежачи на спині. Ноги зігнуті в колінах, на вдиху коліно підтягується вперед, а повертаючись в ІП робиться видих. Кількість вправ – 8-10 разів.

  Відео до цієї статті як раз розповість і покаже основи ЛФК при високому АТ.