Зміст статті:

 • 1 Різновиди та причини брадикардії
 • 2 Симптоми і ознаки брадикардії
 • 3 Лікування брадикардії при високому тиску
 • 4 Препарати і інші способи підвищення пульсу

Брадикардія – це патологія, при якій порушується робота серцевого м’яза, а саме ритм скорочень серцевого м’яза.

Частота скорочень знижується до 60 ударів в хвилину. У більшості випадків брадикардія є ознакою що розвивається патології серця, але може відзначатися і при абсолютно нормальному стані людини.

Зазвичай порушення відбуваються в провідній системі серця. Або знижується здатність синусово-передсердного вузла формувати більше 50-60 імпульсів в хвилину, або ж некоректного переміщення імпульсів по провідній системі.

Різновиди і причини брадикардії

Виділяють п’ять різних видів брадикардії:

 • Медикаментозна – це вид, як можна зрозуміти з назви, розвивається на тлі тривалого прийому лікарських засобів певних груп: серцевих глікозидів або бета-блокаторів, антиаритмічних препаратів, антагоністів кальцію.
 • Нейрогенна – розвивається при ваготонії, підвищеному внутрішньочерепному тиску, при гіпертонії, виразкової хвороби дванадцятипалої кишки або шлунка, депресії і неврозах.
 • Ендокринна – провокуючими факторами у цьому випадку є хвороба Грейвса, дефіцит чи надлишок в організмі йоду, калію, кисню.
 • Ендогенна або токсична – виникає після грипу, черевного тифу, вірусного гепатиту або ж як наслідок сепсису.
 • Міогенних – стають причинами розвитку патології синусового вузла, кардіосклероз, кардіоміопатія, інфаркт міокарда, коронарна хвороба серця.
 • Брадикардія при гіпертонії виникає досить рідко. Основні причини розвитку такої патології — негативні зміни в ПСС, електричні імпульси при цьому поширюються неправильно, бо відмічається рідкий пульс, і знижуються скорочення серцевого м’яза. Порушення серцевого м’яза можуть бути викликані:

  • Атеросклероз коронарних судин;
  • Кардіосклерозом;
  • Міокардитом;
  • Постинфарктными рубцями;
  • Лікарськими препаратами.

  Дисфункції вегетативної нервової системи і перенесені інфекції у важкій формі теж часто тягнуть за собою такі ускладнення, як брадикардія. Не останню роль відіграє стан ендокринної системи, рідше брадикардія виникає при внутрішньочерепної гіпертонії.

  Але це не означає, що дана патологія не зустрічається у абсолютно здорових людей, від брадикардії страждають і спортсмени.

  Якщо пульс знижується незначно, особливого приводу для тривоги немає. Якщо ж пульс падає до сорока ударів у хвилину, то розвивається гіпоксія – кисневе голодування головного мозку.

  Це супроводжується не тільки неприємними симптомами і впливає на активність людини, але й може призвести до незворотних змін в корі головного мозку, а тому потрібно обов’язково починати лікування.

  Симптоми і ознаки брадикардії

  Виявляється брадикардія наступним чином:

 • Сильне запаморочення, доходить до втрати свідомості.
 • Слабкий пульс при брадикардії формує стійке високе артеріальний тиск, або ж нестійкий тиск, стабілізувати яке дуже складно.
 • Швидка стомлюваність пацієнта, фізична активність і працездатність істотно знижуються.
 • Недостатній кровообіг у малому і великому колі, з-за чого можуть відзначатися порушення роботи внутрішніх органів.
 • Консервативне лікування при постійно зниженому серцевому ритмі в більшості випадків виявляється не ефективним, і пацієнт стає інвалідом.

  Лікування брадикардії при високому тиску

  Перш ніж починати лікування і підбирати препарати, слід пройти ретельну діагностику – іноді, при стійкому високому тиску, лікар-кардіолог може порекомендувати лягти на стаціонар для зручності проходження всіх необхідних обстеженні. Пацієнту будуть робити такі процедури:

  • Електрокардіограма серця;
  • Ультразвукове дослідження;
  • Велоергометрія.

  Іноді стандартна електрокардіограма не допомагає виявити або спростувати захворювання, в цьому випадку потрібно робити добовий моніторинг електрокардіограми, ось ще одна причина, по якій обстеження краще для пацієнта проходити в умовах стаціонару.

  Після отримання всіх результатів та підтвердження діагнозу починається лікування. Перше, що повинен розуміти пацієнт – пульс і тиск два різних поняття, які хоча і взаємопов’язані, але не залежать один від одного. Пульс може бути патологічно слабким і при нормальному тиску. При цьому на артеріальний тиск, пульс не впливає.

  При низькому тиску у гіпотоніків нерідко відзначається частий пульс. А ось у гіпертоніків при високому або нормальному тиску пульс слабкий. Природним і нормальним вважається, якщо при частому пульсі тиск не підвищується або трохи знижується. Пояснюється таке явище дуже просто.

  При частому битті, серце інтенсивно виштовхує кров, але набрати її у великій кількості не встигає. Тому через якийсь період його продуктивність знижується. Якщо серцебиття знижено постійно, а артеріальний тиск при цьому висока, лікування необхідно. Лікар після обстеження розповість, що робити, якщо при гіпертонії розвинулася брадикардія, і підбере оптимальні препарати.

  Ні в якому разі не можна самостійно призначати собі лікування або ж продовжувати приймати гіпотензивні препарати за колишньою схемою. Такі дії можуть призвести до екстремального зниження пульсу, що може бути небезпечно для життя.

  Професійним спортсменам і людям, чия щоденна професійна діяльність пов’язана з високими фізичними навантаженнями, повинні проконсультуватися з лікуючим лікарем, наскільки сумісні спорт і фізична активність з брадикардією.

  Лікування брадикардії народними засобами можливо й буває ефективним, але тільки на початкових стадіях хвороби. Завжди слід пам’ятати, що будь-які гіпотензивні препарати, навіть приготовані власноруч на основі лікарських рослин і натуральних продуктів, можуть бути небезпечні при патологічно низькому пульсі.

  Препарати, які категорично протипоказані при гіпертонії, комбінованої з брадикардією:

 • Бета-адреноблокатори, блокуючі функціонування синусового вузла. Якщо пульс знижений, то це говорить про те, що робота синусового вузла вже пригнічена, а бета-адреноблокатори будуть посилювати цей ефект, що може призвести до значного погіршення стану пацієнта. Виключити потрібно такі медикаменти, як Пропранолол і Бісопролол.
 • Блокатори кальцієвих каналів – наприклад, Верапаміл.
 • Лікування гіпертонії при низькому, слабкому пульсі здійснюється з використанням альфа-адреноблокаторів, інгібіторів АПФ, натуральних діуретиків та блокаторів ангиотензинованных рецепторів. Що ще потрібно знати, якщо артеріальний тиск підвищений, а частота пульсу при цьому знижена?

  Слід по можливості відмовитися від вживання міцної кави і чорного чаю та інших кофеїновмісних напоїв, які сприяють почастішання пульсу, але при цьому і підвищують артеріальний тиск. Якщо повністю відмовитися не виходить, то потрібно хоча б звести до мінімуму їх вживання.

  Що стосується лікувальної гімнастики, то вона потрібна, але тільки потрібно робити дихальні, розслаблюючі вправи, а не силові.

  Пацієнт з гіпертонією, ускладненою брадикардією, завжди повинен пам’ятати, що великі фізичні навантаження для нього протипоказані.

  Препарати і інші способи підвищення пульсу

  Брадикардію можна лікувати, використовуючи декілька різних методів:

  • Медикаменти;
  • Народні засоби;
  • Хірургічна операція.

  Не варто забувати і про профілактичні заходи. Лікарські засоби, які стандартно призначаються для лікування низького пульсу:

  Атропін, Алупин, Атенолол, Еуфілін, Ізадрін, Изопротенерол.

  При захворюванні легкого ступеня призначаються гомеопатичні ліки – настойки беладони, женьшеню і елеутерококу. Можна використовувати і рецепти народної медицини. Наприклад, добре допомагає стабілізувати пульс без впливу на артеріальний тиск суміш чорної редьки і меду.

  Також з народних засобів допомагають часник, лимон, волоські горіхи, глід, собача кропива, шипшина, соснові пагони. Якщо всі перераховані методи не допомагають і пульс пацієнта стабільно знижується до 35-40 ударів в хвилину, показано хірургічне втручання – вшивання кардіостимулятора. Як лікувати брадикардію в домашніх умовах відео розповість в цій статті.