Особливості протікання циститу на різних строках вагітності. Діагностика і методи лікування патології.

Зміст

 • Цистит у вагітних: що за хвороба і як лікувати?
 • Що таке цистит?
 • Причини появи циститу на різних термінах
 • 1 триместр
 • 2 триместр
 • 3 триместр
 • Може бути цистит при лактації?
 • Як проявляється
 • Гострий з кров’ю
 • Хронічний
 • Як діагностують: аналізи і обстеження
 • Як лікують цистит при вагітності, використовують антибіотики?
 • Народні засоби
 • Корисне відео
 • Цистит у вагітних: що за хвороба і як лікувати?

  Вагітність – це важливий етап у житті кожної представниці жіночої статі, але зрідка він супроводжується різноманітного роду захворюваннями.

  До патологій, які розвиваються під час виношування плоду, входить і цистит.

  Що таке цистит?

  Цистит — запалення сечового міхура, спровоковане попаданням інфекції в сечовивідні шляхи. Це захворювання частіше розвивається у представниць прекрасної статі, а в період вагітність ймовірність розвитку патології збільшується в кілька разів. Цьому сприяють такі фактори, як гормональна перебудова, зниження імунітету і підвищене навантаження на організм жінки.

  Цистит – це захворювання, яке характеризується досить неприємною симптоматикою, але при своєчасному виявленні і початку терапії, патологія виліковується в короткі терміни. Якщо не почати терапію відразу, можуть з’явитися досить серйозні ускладнення. Інфекція поширюється на нирки і органи малого тазу, викликаючи запалення, що розвивається лихоманка, підвищується температура тіла.

  При вагітності, описуване захворювання небезпечне тим, що інфекція, що знаходиться в організмі матері, може впливати на стан плода.

  Причини появи циститу на різних термінах

  Причин появи циститу під час виношування плоду кілька. Головною причиною розвитку захворювання вважається проникнення в організм інфекції. А в зв’язку з тим, що вагітність супроводжується зниженням імунітету, зміною гормонального фону і сильним тиском на тазову область, ймовірність проникнення інфекційних агентів, підвищується.

  Крім того, майбутні мами можуть заробити цистит на гінекологічному кріслі, при непрофесійних діях лікаря. Досить часто відбувається занесення інфекції через інструменти або при подразненні сечового міхура.

  1 триместр

  Перші три місяці вагітності характеризуються зниженням імунітету і справжнім гормональним вибухом. Тому почастішання сечовипускання, при відсутності хворобливості, підвищення температури, може бути варіантом норми. В цьому винні гормони.

  Якщо ж, сечовипускання починає супроводжуватися навіть незначною хворобливістю, то варто припустити наявність циститу.

  У першому триместрі виникає підвищена небезпека викидня, плід маленький і будь-яка інфекція може викликати викидень. Саме тому навіть при незначній тягне біль внизу живота або в попереку, слід негайно звернутися до лікаря.

  2 триместр

  Під час 2 триместру спостерігається стрімке зростання плоду, відповідно він починає тиснути на внутрішні органи. Саме в цей період значно зростає ймовірність розвитку циститу.

  Потрібно дотримуватися заходів профілактики хвороби.

  3 триместр

  Найскладніший період для жіночого організму. Дитина вже великий і жінці доводиться пропускати через сечовидільну систему набагато більше рідини. Рухи обмежені і це стає причиною застою сечі, що призводить до розвитку інфекції. Тому на останніх термінах вагітності досить часто виникають захворювання, пов’язані з сечовидільної системою.

  У цей період, лікування циститу краще всього, здійснювати в умовах стаціонару.

  Може бути цистит при лактації?

  У годуючих жінок також підвищуватися ймовірність розвитку хвороби із-за зниженого імунітету і зміненого гормонального фону. До того ж під час пологової діяльності в організм можуть проникати різні інфекції.

  Цистит при лактації досить небезпечний, тому що ослабленому пологами жіночому організму важко боротися з інфекцією. Хвороба швидко поширюється, важко протікає. Саме тому, якщо в період годування груддю розвивається цистит, потрібно негайно приступити до його лікування. Терапія повинна проводитися під контролем лікаря, оскільки без вживання лікарських препаратів від патології не позбутися.

  Не слід турбуватися, якщо для терапії знадобитися приймати антибіотики, доктор вибере такі препарати, які не зашкодять якості молока і безпосередньо дитячому організму. Крім того, годуючим мамам для лікування циститу можна застосовувати водні настої трав і інші засоби фітотерапії. Також для лікування складають спеціальну дієту і призначається рясне пиття.

  Як проявляється

  Цистит характеризується такою симптоматикою:

  • сильні тягнучі болі в попереку;
  • хворобливі відчуття при сечовиділенні;
  • аналіз сечі показує збільшена кількість лейкоцитів, підвищену кислотність з-за присутності бактеріальних мікроорганізмів в організмі;
  • піднімається температура;
  • гарячковий стан;
  • зрідка спостерігаються блювотні позиви.

  Цистит зазвичай підрозділяється на кілька видів: гострий з кров’ю і хронічний.

  Гострий з кров’ю

  Найчастіше захворювання виникає через проникнення в організм інфекційних мікроорганізмів і запалення сечового міхура. Пацієнтка відчуває сильні болі, з’являється невеликий вміст крові в сечі. Часто підвищується температура, і на тлі інтоксикації організму з’являється блювота. Може початися озноб, слабкість.

  При ознаках гострого циститу потрібно негайно звернутися за лікарською допомогою, так як стан хворий може різко погіршитися, а захворювання може вразити інші органи, у разі вагітності не виключено внутрішньоутробне інфікування плода.

  Хронічний

  Цей вид захворювання розвивається при відсутності своєчасного лікування циститу. Загострення патології відбувається восени та навесні, що викликано міжсезонним зниженням імунітету, а також переохолодженням, яке так часто буває представлений період часу.

  Для появи симптомів хронічного циститу досить промочити ноги, або трохи застудитися.

  Хронічний цистит протікає без болю і характеризується наступними проявами:

  • частішає сечовипускання;
  • слабкість і швидка стомлюваність;
  • дискомфорт в області попереку.

  Хронічна форма захворювання проявляє себе в стресових ситуаціях або при змінах гормонального фону.

  Як діагностують: аналізи і обстеження

  Діагностика захворювання у вагітних проводитися за рахунок ультразвукового дослідження нирок і сечового міхура. Крім того, необхідно здати аналіз урини. Як правило, збирається ранкова сеча для загального аналізу та виконується середньодобовий збір для аналізу по Нечипоренко.

  Також проводитися дослідження мікрофлори піхви, щоб провести діагностику на інфекції і дисбактеріоз.

  Як лікують цистит при вагітності, використовують антибіотики?

  Лікування циститу у вагітних жінок і годуючих мам повинен проводити лікар і лише після отримання результатів аналізів. У більшості випадку, для лікування циститу у вагітних призначають протимікробні засоби і безпечні антибіотики, які не впливають на дитину. Часто прописують препарати лікарського походження, наприклад «Уролисан».

  Народні засоби

  Серед рецептів народної медицини для лікування циститу є безліч засобів, які часто призначають вагітним жінкам і доктора. Робиться це для того, щоб зменшити негативний вплив хімічних препаратів. Часто призначаються сечогінні трав’яні збори, нирковий чай.

  При циститі допомагає настій ромашки лікарської, це природний антисептик, що володіє протизапальним ефектом. Застосовується відвар споришу, але його необхідно вживати з обережністю людям, що мають камені в нирках.

  Вживання журавлини і журавлинного морсу, створює гарний ефект терапії хвороб сечовивідних шляхів, так як надає антисептичну, протизапальну дію. Завдяки вітаміну С міститься в ягодах, в надмірній кількості, підвищується імунітет і опірність організму.

  При терапії циститу також призначається спеціальна дієта, яка зменшує дратівливість сечовивідних шляхів та навантаження на нирки. При дієті виключаються солоні страви, а також гостре і копчене. Варто утриматися від вживання кави, чаю, цукру і солодких страв.

  Перш ніж використовувати засоби народної медицини, слід проконсультуватися з лікарем, чи можна ці кошти брати. Так як навіть нешкідливі відвари трав можуть сильно нашкодити дитині, а деякі рецепти навіть викликають викидень. Не варто займатися самолікуванням при вагітності.

  Цистит небезпечний тим, провокує викидень, особливо на ранніх термінах вагітності. Також почнеться підтікання внутрішньоутробних вод. Що небезпечно для малюка.

  Крім того, існує серйозна небезпека внутрішньоутробного інфікування плода, це потягне за собою великі проблеми. Тому вилікувати хворобу потрібно як можна швидше і під наглядом лікаря. Якщо для цього потрібно лягти в стаціонар, не варто відмовлятися, оскільки хвороба серйозно зашкодить плоду.

  Цистит неприємне захворювання, тому слід дотримуватися заходів профілактики:

 • Потрібно багато рухатися. Цистит частіше виникає у людей, які ведуть малорухливий спосіб життя. Протягом дня рекомендується хоча б годину гуляти на свіжому повітрі, це запобіжить застій урини.
 • Слід підбирати вільну і не утрудняти рухів одяг. При підборі жіночої білизни рекомендується відмовитися від стрінг, краще віддати перевагу шортах. Крім того, нижня білизна має бути з натуральної тканини. Синтетичні матеріали не пропускають повітря і змушують шкіру потіти. Таким чином, з’являється сприятливе середовище для розвитку хвороботворних мікробів.
 • Необхідно дотримуватися правил гігієни.
 • Крім цього, слід пити більше рідини, не допускати переохолодження. Цистит неприємна хвороба, але легко лікується за допомогою антибіотиків і засобів народної медицини.

  Корисне відео