Лікування ГРЗ у немовлят: що потрібно і чого не потрібно робити

Гостре респіраторне захворювання (ГРЗ) — це захворювання дихальних органів. У більшості випадків (90-95%) причиною ГРЗ стають віруси. Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Опинившись в дихальній системі, а точніше на слизовій оболонці, віруси починають розмножуватися. На тлі цього розвивається запалення, послаблюються захисні сили організму. З-за цього до ГРЗ може додатися ще і бактеріальна інфекція. У грудних дітей цей ризик особливо великий. З додаванням бактеріальної інфекції ГРЗ починає протікати в більш важкій формі і може закінчитися ускладненнями. Далі ми розглянемо, як протікає ГРЗ у немовлят та особливості лікування.

Зміст:

 • 1 Симптоми ГРЗ у немовлят
  • 1.1 ГРЗ або зуби
 • 2 Ускладнення після ГРЗ
 • 3 Профілактика ГРЗ у немовлят
 • 4 Лікування ГРЗ
  • 4.1 Загальні правила лікування
  • 4.2 Лікування при температурі
  • 4.3 Ліки
  • 4.4 Фізіотерапія і народні способи

Симптоми ГРЗ у немовлят

Основні ознаки ГРЗ у немовлят – це підвищення температури, запалене горло, кашель і нежить. Всі симптоми можуть бути самої різної інтенсивності.

Лікування ГРЗ у немовлят: що потрібно і чого не потрібно робити

Дитячий нежить

Нежить виникає від того, що носова уражається слизова оболонка збудником хвороби. Починається підвищене вироблення слизу, запалення і набряк. На перших етапах захворювання слизові виділення переважно рідкі. Після 2-3 днів виділення з носа набувають в’язку консистенцію, в носі з’являються кірки.

При додаванні бактеріальної інфекції виділення набувають гнійно-слизовий характер, на вигляд зелено-жовтого кольору. Так як у немовляти носові проходи досить вузькі, то поява навіть дуже малої кількості слизу серйозно утруднює носове дихання. Помітити це можна по тому, що дитина починає сопіти. Адже немовлята ще не можуть дихати ротом. Порушення дихання носом має ще один неприємний ефект — у немовляти з’являються труднощі в смоктанні, він змушений зупинятися для того, щоб вдихнути. Дитина часто плаче і проявляє неспокій.

Фарингіт або запалення горла. Виникає внаслідок попадання інфекції на слизову оболонку глотки. Горло стає червоним і набрякає. Ці та інші фактори провокують у немовляти кашель. Мокрота і продукти запалення викликають роздратування кашльових рецепторів. При цьому кашель виникає, як прояв захисної реакції. Кашель не дає мокротинні застоюватися і допомагає видалити сторонні речовини з горла. Кашлевые рецептори знаходяться в різних місцях дихальної системи. Це слизові оболонки бронхів, трахеї, гортані та глотки.

При ураженні різних ділянок дихальної системи, різних стає і кашель. У немовлят знижений кашльовий рефлекс через нерозвиненість дихальної системи. Тому за характером кашлю досить важко визначити локалізацію осередку ураження.

Лікування ГРЗ у немовлят: що потрібно і чого не потрібно робити

Температура у немовляти

Якщо збудники потрапляють у нижні сегменти дихальної системи, то це може закінчитися запаленням бронхів і трахей (бронхіт, трахеїт). Через запалення з’являється рясне виділення слизу. Все це також супроводжується кашлем. Що стосується бронхіту, то його головне прояв — це хрипи, які діагностуються при прослуховуванні фонендоскопом.

Лихоманка (підвищена температура). У немовлят при ГРЗ температура може вести себе по-різному. Вона може бути як дуже високою — до 40 градусів, так і не піднятися зовсім. Помірне підвищення температури означає, що організм дитини відреагував на інфекцію і бореться самотужки. Якщо температура підвищилася до високих цифр, то це вже саме по собі є для організму несприятливим фактором, особливо для грудних дітей. Найбільше шкідливому впливу високої температури схильні до серцево-судинна, нервова і травна системи. Найвідоміший приклад такого негативного впливу — це судоми.

ГРЗ або зуби

Іноді симптоми ГРЗ можна сплутати з проявами прорізування зубів. Ось деякі ознаки, які допоможуть розпізнати прорізування зубів. Малюк все тягне в рот у прагненні погризти, у нього збільшується слиновиділення, на яснах з’являються білі смужки, а самі десна виглядають почервонілими і припухлими. Якщо на фоні цього виникають покашлювання, нежить з прозорими виділеннями, злегка підвищується температура — це цілком нормальні явища, що супроводжують прорізування зубів. ГРЗ тут, швидше за все, не причому.

Ускладнення після ГРЗ

Лікування ГРЗ у немовлят: що потрібно і чого не потрібно робити

Отит у грудничка

Перші симптоми прояви ГРЗ у немовляти повинні послужити сигналом до негайного початку лікування. Хвороби можна давати жодного шансу, адже вилікувані в дитячому віці ГРЗ дуже часто може призвести до виникнення різних ускладнень, які можуть бути досить серйозними. Найчастіше може розвинутися отит (запалення середнього вуха) і пневмонія (запалення легенів). На ранньому етапі ці ускладнення можуть розвиватися практично безсимптомно, тому що хворіє ГРЗ дитина повинна перебувати під наглядом педіатра.

Профілактика ГРЗ у немовлят

Для того, щоб ваш малюк не захворів ГРЗ, необхідне дотримання певних профілактичних заходів. Всі предмети, які застосовуються для догляду за немовлям, повинні регулярно стерилізуватися і міститися в повній чистоті.

Лікування ГРЗ у немовлят: що потрібно і чого не потрібно робити

Варто берегти дітей від ГРЗ

Протягом декількох місяців після народження малюк не повинен контактувати з сторонніми особами. Якщо хто-небудь з членів сім’ї захворів ГРЗ — йому не потрібно навіть заходити в одне приміщення з дитиною. У випадку, якщо хворий ГРЗ член сім’ї — це мати дитини, то при контакті з ним вона повинна користуватися маскою, по можливості не розмовляти, не чхати і не кашляти. Кожні 2 дні маску слід міняти. Дитяча кімната повинна якомога частіше провітрюватися. Якщо мати малюка хворіє ГРЗ, то незважаючи на це, сміливо можна продовжувати годувати його грудьми. В цьому випадку дитина буде захищена противоинфекционными речовинами, які містить грудне молоко.

Якщо є підозри, що дитина контактувала з хворим на ГРЗ, то рекомендується протягом декількох днів закопувати йому Гриппферон. Також в профілактичних цілях можна використовувати оксолінову мазь, якою треба змащувати носик малюка.

Лікування ГРЗ

При підозрі, що дитина захворіла ГРЗ — потрібно обов’язково викликати лікаря.

Загальні правила лікування

Лікування ГРЗ у немовлят: що потрібно і чого не потрібно робити

Що необхідно зробити

При легкому і середньому перебігу захворювання грудної дитина цілком може лікуватися вдома. Головне — забезпечити дитині потрібний догляд.

Для початку малюк не повинен перегріватися, не переохолоджуватися. Оптимальна температура повітря в кімнаті — 23 градуси. Причому повітря повинен бути зволоженим. Приміщення треба часто провітрювати. На перших етапах захворювання слід відкласти купання і прогулянки. Якщо малюк відмовляється від їжі — не варто силою змушувати його з’їдати стільки ж, скільки він їв до хвороби. Знижений апетит при ГРЗ — цілком нормальне явище.

Лікування при температурі

Перш за все дитині потрібно давати більше рідини. Це може бути спеціальна вода для приготування дитячих сумішей. У разі відмови малюка від води і їжі можна застосувати розчин глюкози (5-10%). Знайти його можна в аптеці. 10-процентний розчин розводиться водою в пропорції 1:1.

Якщо на тлі високої температури шкіра дитини почервоніла і гаряча на дотик — ні в якому разі не потрібно його кутати. Для охолодження в цьому випадку краще всього використовувати фізичний метод — потрібно просто обтерти малюка прохолодною водою.

Якщо ж при високих показниках температури тіла у дитини холодні кінцівки, озноб і бліда шкіра, то фізичне охолодження категорично протипоказано. Дитину потрібно розтерти махровим рушником, щоб він зігрівся і надіти йому теплі рукавиці і шкарпетки.

Жарознижуючі препарати слід давати, тільки якщо температура перевищила 38 градусів. У будь-якому випадку не варто перевищувати відповідну віку дозування препарату. Якщо температура не спадає – треба викликати лікаря ще раз.

Ліки

Наведемо короткий перелік лікарських засобів, які можуть використовуватися при лікуванні ГРЗ у немовляти:

Лікування ГРЗ у немовлят: що потрібно і чого не потрібно робити

Аква Маріс

 • Ліки від нежитю. Щоб промити малюкові ніс, потрібно використовувати ізотонічні розчини. Наприклад Физиомер, Аквамаріс, Салін. В їх основі лежить морська вода. Промивати ними ніс можна до 6 разів на день і навіть частіше. А ось судинозвужувальні препарати (Галазолін, Нафтизин, Отривин, Називин) без призначення лікаря приймати не слід.
 • Жарознижуючі засоби. Для новонароджених використовуються ті, які мають у своїй основі парацетамол. Наприклад, Ефералган. Форма випуску для дітей — сироп або ректальні свічки.
 • Засоби від кашлю. У більшості випадків ГРЗ у немовлят не потрібно ніяких спеціальних протикашльових препаратів. Досить теплого пиття і материнського молока. При необхідності відхаркувальні препарати може призначити лікар. Це може бути Лазолван, Геделикс і їм подібні. При дуже в’язкою і густий мокротинні лікарем можуть бути призначені муколітики (Амброксол, Бромгексин).
 • Антигістамінні засоби. Застосування антигістамінних препаратів при ГРВІ рекомендується, тільки якщо у дитини є алергічне захворювання.

Фізіотерапія і народні способи

Будь-яка фізіотерапія і так звані народні засоби для лікування ГРЗ у немовлят застосовуватися не повинні. Потрібно забути про растирки, банки, гірчичники, пекучі пластирі, прогрівання і тому подібні сумнівні процедури. Ефективність усього цього не доведена, а шкода дитині у вигляді алергічної реакції або опіку заподіяти можна запросто.

Температура при ГРЗ тримається в основному 3-4 дні, після чого знижується. Також починає зменшуватися запалення. Якщо температура не спадає, а тільки симптоми наростають, найімовірніше, що приєдналася бактеріальна інфекція. Це означає, що план лікування вимагає зміни, зокрема призначення антибіотиків.

На щастя, ГРЗ у немовлят — явище досить рідкісне. Справа в тому, що новонароджена дитина захищена від дуже багатьох інфекцій материнськими антитілами. Вони знаходяться у крові у немовляти і є сильними противоинфекционными факторами. Для цього вимагається дотримання певних умов — дитина видаляється, не переохолоджується, не перекармливается, контактує тільки зі здоровими людьми і отримує материнське молоко. Після народження антитіла можуть потрапити в організм малюка тільки з материнським молоком.