Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

Карієс — найпоширеніше захворювання зубів. Воно руйнує зуб зовні, розм’якшуючи тверді тканини і утворюючи порожнини, в яких розвиваються процеси гниття. Карієсу схильні всі зуби, включаючи молочні, тож ніхто не застрахований від подібного захворювання. Воно часто стає причиною втрати зубів та інших хвороб порожнини рота.

Зміст:

 • 1 Причини появи карієсу
 • 2 Які існують міфи про нього?
 • 3 Перші симптоми утворення карієсу
 • 4 Можливе лікування в домашніх умовах?
 • 5 Наслідки народної медицини
 • 6 Лікування карієсу у стоматолога
 • 7 Профілактичні заходи
 • 8 Які можливі ускладнення?

Причини появи карієсу

Факторів, що впливають на появу карієсу, досить багато. Він може виникнути у будь-якої людини незалежно від віку, харчування і стану здоров’я. Процеси, що сприяють цьому, є в кожній порожнини рота, але захисні процеси запобігають розвиток карієсу. Головним захистом в цьому плані є слина.

Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

Наліт на зубах може накопичуватися

Але наліт, що виникає на зубах при прийомі їжі, здатний накопичуватися і створювати своєрідну оболонку зуба. Коли така оболонка (бляшка) формується під нею створюється сприятливе середовище для розмноження бактерій і грибків. Вони виробляють молочну кислоту, яка потрапляє прямо на зуби, з-за чого і виникає карієс.

Тому основним чинником для виникнення карієсу є погана гігієна порожнини рота. Нехтування чистотою зубів сприяє відкладенню накипу та формування блях, що сприяють розмноженню бактерій. Тому гігієна перешкоджає розвитку карієсу завдяки усуненню такого нальоту.

Це основний фактор, що сприяє розвитку карієсу. Але шанс його виникнення впливають і інші нюанси, серед яких:

 • Вік
 • Регіон проживання
 • Підлога
 • Фізіологія
 • Спадковість
 • Спосіб життя

Всі перераховані моменти різною мірою впливають на виникнення карієсу. Особливо важливий спосіб життя і регіон проживання. Регулярні контакти зуба з агресивним середовищем стоншують емаль, що призводить до швидкого розвитку карієсу навіть без нальоту. Вдихання лугів, кислот, високий вміст фтору у воді — це все шкодить зубам і здатне порушити кислотний баланс в порожнині рота. Це суттєво збільшує ризик руйнування зубів.

Карієс — складний процес, размягчающий тверду структуру зуба. Він виникає через особливі блях на емалі, під якими розмножуються грибки і бактерії. Вони виробляють молочну кислоту, що роз’їдає оболонку зуба.

Серед основних причин відзначають особисту гігієну, але сприяє виникненню карієсу і регіон проживання, спосіб життя, спадковість і інші фактори.

Які існують міфи про нього?

Карієс — настільки поширена і давня проблема, що про неї ходить безліч міфів. Далеко не всі вони правдиві, хоча деякі можуть відповідати дійсності. Але бездумне прийняття цих міфів не бажано.

Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

Про карієс ходить багато чуток

Серед поширених чуток про карієс відзначають наступні:

 • Цукор сприяє виникненню карієсу. Це частково правда, адже бактерії, що викликають карієс, утворюються при прийомі вуглеводів. Цукор — це вуглеводи, але до них відноситься і хліб, картопля, рис, деякі фрукти і овочі. Всі вони сприяють виникненню таких бактерій, тому обмежувати людину в цукрі марно.
 • Кислі продукти сприяють виникненню карієсу. Це дійсно так, адже кислота роз’їдає емаль. Зуб з тонкою емаллю більше схильний до виникнення карієсу.
 • Карієс помічаєш відразу. Це безпідставний міф, адже карієс виникає у важкодоступних місцях. Його можна не помічати тривалий час, поки він не пошириться або не досягне нервових закінчень.
 • Молочні зуби не схильні до карієсу. Міф, який сприяє поширенню карієсу у дітей. Молочні зуби в такій же мірі схильні до карієсу, а погане дотримання гігієни, нерідко зустрічається у дітей, лише сприяє цьому. Проте їх легше лікувати, адже коріння у таких зубів невеликі.
 • Біль в зубі — явна ознака карієсу. Часта помилка, що зустрічається у пацієнтів. Біль в зубі може бути ознакою різних захворювань або просто високої чутливості нервових закінчень. Непомітні пошкодження зубів (скол або тріщина) теж стають причиною болю.

Карієс може вилікувати тільки стоматолог. Правда, яку багато ігнорують. Карієс не може зникнути сам, його не можна прибрати чищенням зубів або ополіскуванням рота. Це пошкоджену ділянку зуба, усунути який можна лише спеціальним обладнанням.

Міфів про карієс дуже багато, але не всі вони відповідають дійсності.

Не варто сподіватися на них, а краще звернутися до стоматолога. Адже лише він здатний діяти на основі ситуації і врятувати зуб, а не покладатися на чутки і популярні думки щодо карієсу.

Про міфи, пов’язані з карієсом, дізнайтеся з відео.

Перші симптоми утворення карієсу

Карієс складно виявити на початкових стадіях, але надалі його наявність все помітніше. Вартість і складність його лікування з часом стає лише вище, тому його виявлення — першочергове завдання для здоров’я зубів і власного гаманця. А допомогти в цьому допоможуть симптоми.

Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

На початковій стадії карієсу на зубі з’являється пляма

Початкова стадія карієсу — пляма. На зубі з’являється пляма білого або світло-коричневого кольору. Блиск зуба знижується, пляма збільшується. Це ознаки демінералізації зуба, при цьому активно прогресує. Симптоми цієї стадії відсутні, але іноді підвищується чутливість зуба.

Далі йде стадія поверхневого карієсу. На зубі виникає повноцінне темна пляма, що роз’їдає емаль. Серед симптомів відзначають періодичну біль на тлі подразників (гарячого, холодного, кислого або солоного). Біль має короткочасний характер і швидко зникає.

Середня стадія карієсу за симптомами, але відзначається ураження дентину. Пляма повністю проїло емаль і йде всередину зуба. Біль посилюється, але виникає аналогічно попередньої стадії.

Глибокий карієс — важка форма, коли дентин вже істотно вражений.

Серед симптомів сильні болі, що виникають від механічного впливу. На зубі виникає велика порожнина, куди може набиватися їжа. Це ускладнює прийом їжі з-за сильного болю. Біль може розміщуватися в області кореня, що свідчить про пульпіті.

Симптоми карієсу проявляються лише з другої стадії – поверхневої. Це біль, який виникає на тлі подразників.

Біль — головний симптом карієсу, який проявляється завжди. Надалі вона лише посилюється, що залежить від ступеня ураження зуба.

Можливе лікування в домашніх умовах?

Карієс — це хімічний процес, що вражає зуб. Він незворотній і по виникненню відразу починає руйнувати емаль і дентин. При його виникненні необхідно відразу звертатися до лікаря, адже це дозволить зберегти зуб і знизити його пошкодження. Але чому не можна вилікувати його в домашніх умовах?

Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

Карієс на першій стадії є частиною зуба

Як вже згадувалося раніше, карієс навіть на першій стадії є частиною зуба. Це найтонший шар, під яким бактерії виробляють кислоту, що роз’їдає емаль і дентин. Тому зняти її вручну або зубною щіткою неможливо.

Для цього необхідне спеціальне обладнання, що дозволяє висвердлити уражену ділянку, захистивши зуб від руйнуючого ділянки.

Проте усунення карієсу — це лише частина процедури. Уражену ділянку зуба прибраний, але на його місці виникає порожнина. Ця порожнина в подальшому стає причиною руйнування зуба, адже туди може набиватися їжа, та й шар емалі там відсутня. Тому її потрібно замінити спеціальної пломбою, що проводиться стоматологами.

Самостійно таку пломбу важко знайти, а правильно поставити ще складніше. В результаті зуб незабаром знову буде вражений карієсом.

Тому серед причин, що перешкоджають лікування карієсу будинку, зазначають:

 • Відсутність необхідних інструментів і медикаментів
 • Відсутність навичок лікування карієсу
 • Неможливість лікування важких форм карієсу та його ускладнень
 • Неефективність народних методів

Лікувати карієс здатний лише стоматолог в обладнаному кабінеті, де є всі інструменти і медикаменти на кожен випадок карієсу. Народні засоби тут марні, а самостійне лікування вдома неможливо і призводить лише до великих ускладнень.

Наслідки народної медицини

Лікування карієсу в домашніх умовах не тільки неефективно, але й здатне привести до ускладнень. Існує величезна кількість рад і методик, що дозволяють усунути карієс будинку, але жоден з них не дасть належного ефекту навіть на початковій стадії цього захворювання. А деякі методи здатні суттєво погіршити ситуацію.

Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

Карієс будинку неможливо лікувати через відсутність інструментів

Головна проблема домашнього лікування карієсу не в навичках, а у відсутності інструментів. Навіть досвідчений стоматолог не може вилікувати уражений зуб без необхідного обладнання. На основі цього багато пацієнти самі собі шкодять, використовуючи підручні засоби.

Вони намагаються зняти карієс ножами, голками та іншими подібними предметами. Але в процесі цього вони завдають такої величезної шкоди зуба, що лише погіршують ситуацію, звільняючи бактеріям і шматочків їжі шлях до дентину. Нерідко після такого «лікування» зуб вже не врятувати.

Ще одна проблема, пов’язана з лікуванням карієсу будинку — використання народних коштів. Так як різні оздоровчі настоянки тут не допоможуть, для лікування часто рекомендують агресивні засоби. Вони допоможуть швидко усунути тонкий шар карієсу, але завдають величезної шкоди всьому зубах. В результаті всі зуби незабаром починають руйнуватися від фізичного впливу.

Використання природних антисептиків також призводить до проблем. Вони здатні вбити бактерії, що руйнують зуб, але порушують умови в порожнині рота. Це може призвести до руйнування інших зубів і прогресії карієсу.

Домашнє лікування карієсу вкрай небезпечно і здатне погіршити ситуацію. За незнання людина може нашкодити собі, в результаті втративши один або кілька зубів. Варто пам’ятати, що при перших проявах болю самостійне лікування карієсу марно і неможливо, тут допоможе лише стоматолог.

Лікування карієсу у стоматолога

Спосіб лікування карієсу у стоматолога залежить від ступеня ураження зуба і прилеглої до нього області. Легка форма карієсу при мінімальних ураженнях зуба полягає у відновленні емалі. Стоматолог наносити спеціальні реминирализирующие препарати та усуває поверхневий шар, який спровокував реакцію. Але найчастіше для лікування вдаються до бормашину.

Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

Лікування середніх форм карієсу проводиться певними методами

Лікування середніх форм карієсу, коли емаль і дентин пошкоджені, проводиться наступним чином:

 • Зуб очищається від каменів і нальоту
 • Видаляється уражені карієсом область
 • Порожнина обробляється спеціальним адгезивом
 • Підбирається пломбувальний матеріал за кольором
 • Зуб пломбується, пломбі на ураженій ділянці надають необхідну форму

При ураженні м’яких тканин проводиться їх попереднє лікування, що включає спеціальні антисептичні і протизапальні препарати, а також тимчасову пломбу.

Стоматологія включає кілька методів лікування карієсу. Серед них очищення зуба від нальоту, нанесення спеціальних відновлювальних засобів і механічне видалення уражених тканин з подальшою установкою пломби. У важкому випадку можуть виникнути ускладнення, лікування яких проводиться перед установкою постійної пломби.

Профілактичні заходи

Зберегти здорові зуби складно, але ще складніше їх лікувати. Тому профілактика карієсу та інших хвороб зуба рекомендується кожному. Вона дозволить зберегти зуби здоровими навіть після 30 років, перешкоджаючи їх руйнування.

Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

Для запобігання карієсу потрібно дотримуватися гігієни порожнини рота

Головним фактором профілактики є хороша і регулярна гігієна порожнини рота. Не можна нехтувати чищенням зубів, а по можливості виконувати її двічі в день. Використання спеціальних ополіскувачів для порожнини рота та зубної нитки поліпшить ситуацію з проблемними зубами.

Другий важливий аспект — регулярне відвідування стоматолога. Профілактичний огляд раз на 3-6 місяців дозволить виявити карієс на початковій стадії. Така форма швидко лікується і майже не шкодить подальшому існуванню зуба.

Для профілактики карієсу варто вдатися до наступних порад:

 • Налагодити раціон харчування і регулярність приймання їжі
 • Регулярно міняти щітку для чищення зубів
 • Самостійно стежити за станом зубів
 • Дотримуватися кислотно-лужний баланс в порожнині рота

Ці фактори дозволять зберегти порожнину рота в хорошому стані, перешкоджаючи виникненню карієсу.

Для профілактики карієсу досить не нехтувати гігієною рота і проводити огляди у стоматолога. Також варто змінити раціон харчування, міняти щітку і стежити за станом свого організму. Такий підхід поліпшить загальне здоров’я людини й убезпечить його від карієсу.

Які можливі ускладнення?

Лікування карієсу в домашніх умовах: чим це може закінчитися?

Карієс на останній стадії небезпечний

Остання стадія карієсу вражає безпосередньо дентин і пульпу зуба. Вона найбільш складна в лікуванні внаслідок руйнування м’яких тканин. У цьому випадку зуб просто втрачає весь дентин, надалі руйнується зсередини. Такий зуб часто відновлюють, але при необоротних руйнування проводиться видалення. Нерідко при цьому виникають ускладнення.

Серед ускладнень найбільш частим є пульпіт. Це запалення пульпи, спровоковане руйнуванням дентину. Воно проводить до сильних болів, які мають постійний характер. Невелике роздратування зуба висловлюється нестерпними больовими відчуттями, що робить неможливим його використання. Найчастіше лікують пульпіт, іноді вдаються до видалення пульпи. Але якщо пульпа вже зруйнована, то відновити зуб вкрай важко.

Другим частим ускладненням є періодонтит. Це запалення периодонты, найчастіше виникає в оточуючих зуб м’яких тканинах. Виникають різкі наростаючі болі, сам зуб трохи піднятий і рухливий, дотику до нього викликають біль. У такому випадку лікування зуба важко, можливо скупчення гною і розвиток періоститу.

У карієсу є кілька основних ускладнень — пульпіт і періодонтит. Хоча вони можуть бути вилікувані, нерідко зуб необхідно видаляти. Тому не варто зволікати з лікуванням, адже це призводить до незворотних наслідків.

Карієс — найбільш просте і поширене захворювання зубів. Але його розвиток приводить до великих ускладнень. Домашнє лікування не призводить до належного ефекту — спроби самостійно усунути карієс приводять лише до більшого пошкодження зуба. Тому необхідно терміново відвідати лікаря і усунути карієс, запобігши його поширення.