Лікування запалення кореня зуба: як воно здійснюється?

Запальний процес зубного кореня завжди супроводжується інфікуванням пульпи. Найчастіше така недуга є дуже болючим, а відсутність належного лікування призводить до ряду наслідків.

Зміст:

 • 1 Запалення кореня зуба
  • 1.1 фактори, що Призводять
  • 1.2 Діагностичні заходи
  • 1.3 Клінічні прояви
 • 2 Як лікувати запалення кореня зуба?
 • 3 Профілактичні заходи

Запалення кореня зуба

Таке захворювання, як запалення зубного кореня діагностується досить часто. Стоматологи відзначають, що пацієнти звертаються з даними недугою вже на більш пізніх стадіях розвитку, коли захворювання поширилося на коронковую пульпу, що заподіює сильний біль. Пульпа — це волокниста сполучна тканина, що знаходиться по всій порожнини кореневого каналу. Вона містить у собі кореневі судини і нерви.

Сприятливі фактори

Лікування запалення кореня зуба: як воно здійснюється?

Корені зубів є вразливими

Основна вразливість коренів зубів полягає в їх недоступності. З-за того, що вони глибоко і надійно заховані в тканини ясен, їх огляд просто неможливий. Тому пацієнти звертаються до стоматолога тільки тоді, коли біль вже не дає нормально жити.

Факторів, що провокують запалення пульпи, досить багато.

Основними є:

 • гранульома кореня
 • пульпіт
 • кіста кореня зуба
 • оголення коренів
 • пошкодження зубних коренів

Гранульома — це свого роду кіста, заповнена загиблими клітинами і бактеріями, яка розташовується в нижній частині кореня зуба. Така кистообразная порожнина з’єднана з коренем і має негативний вплив на його здоров’я. Вона є джерелом появи і поширення інфекції, а також причиною руйнування здорової зубної тканини.

Пульпіт — це процес запалення в тканинах пульпи, що розвивається із-за поганої гігієни ротової порожнини. Карієс є основною причиною виникнення такого роду запалення. Саме через зубний камінь в пульпу потрапляють мікроорганізми, які є подразниками і призвідниками запального процесу.

Кіста на корені виникає при тривалій відсутності лікування пародонтиту або дірки в зубі, яка досягає його кореня. Такий кореневої просвіт служить відмінним джерелом шкідливих бактерій та інфекцій.

Оголені корені зуба стають дуже вразливими перед багатьма інфекціями. Відбувається оголення через запалення пародонту, яке впливає на нормальний рівень десни, що також служить причиною поломки коренів зубів і попадання інфекцій і бактерій.

Раннє виявлення та лікування недуги захистить здоров’я коріння і зубів. Тому помітивши легку, періодичну біль в області ясен, зверніться до стоматолога для подальшої діагностики.

Про одну з причин запалення зубів дізнайтеся з відео.

Діагностичні заходи

Щоб встановити правильний діагноз, лікар не потрібно ніяких особливих методів дослідження. Зазвичай вистачає первинного опитування та огляду пацієнта. Також обов’язковим є рентгенографія пульпи зуба.

Лікування запалення кореня зуба: як воно здійснюється?

Рентген допомагає визначити причину запалення

Рентген потрібен для того, щоб виявити причину запалення коренів, знімок покаже те, що видно неозброєним оком. Наприклад, це може бути карієс, що накопичився під пломбою. Також з допомогою знімка можна побачити повну картину запалення: наскільки воно поширилося і захопило кістка.

Для визначення занедбаності хвороби проводять электроодонтодиагностику. Таке дослідження дозволяє перевірити реакцію пульпи на електричне подразнення. Незначне зниження элктровозбудимости пульпи вказує на те, що запальний процес несе оборотний характер. Хвороба не завдала коріння сильного збитку, тому лікування можна проводити без їх подальшого видалення.

Якщо діагностика показала середнє зниження чутливості, поширення запалення досягло коронкової пульпи. Реакція до 100 мкА вказує на часткову загибель пульпи, а понад цієї цифри — повне відмирання не тільки в пульпі, а в кореневому каналі.

Іноді використовують тес на холод або тепло. Для визначення реакції на холод використовують кубик льоду або сухий лід. Якщо весь корінь зуба вже загинув, то зуб ніяк не відреагує. При ще здорової пульпі реакція буде на температуру 5-10 °C, якщо запалення вже дісталася до неї, то достатньо буде температури 18 °С.

Тепловий тест на запалення кореня зуба робиться шляхом нагрівання інструменту, але таку діагностику останнім часом намагаються не проводити, оскільки можна пошкодити ще здорову пульпу.

Всі ці методи потрібні, щоб розібратися подає пульпа ознаки життя, тобто визначити, живий зуб чи ні.
Тільки після діагностики запалення кореня, і визначення занедбаності недуги, можна починати лікування. Не варто погоджуватися на повне видалення кореня, якщо лікар не провів тести на чутливість.

Клінічні прояви

Основні больові симптоми при запаленні кореня зуба виникають, коли недуга досяг самої чутливої його частини — коронкової пульпи. Ці хворобливі відчуття і змушують пацієнта звернутися в стоматологічну клініку.

Лікування запалення кореня зуба: як воно здійснюється?

Симптоми запалення залежать від різних факторів

Симптоми запалення кореня залежать від ступеня вогнищевого розростання недуги в пульпі. При гострому серозному пульпіті пацієнт скаржиться на біль в зубі, яка має нападоподібний характер. Основний симптом такого запалення — гостра реакція на гаряче.

При запаленні пульпи, яке має гнійний характер, біль у багато разів посилюється і має постійний характер. Одним із симптомів гнійного запалення є дергающая і тягучий біль. Зменшити больові прояви можна за допомогою холодних компресів. Але це лише частково і на короткий час.

Симптоми при хронічному пульпіті виникають тільки після прийому їжі або холодних і гарячих напоїв. В інший час запалення ніяк себе не проявляє, з-за чого тривалий період руйнівно діє на корінь і здоров’я зуба.

При гіпертрофічному хронічному запаленні структура пульпи зберігається. Відбувається розростання сполучної тканини і часткове збільшення об’єму пульпи, із-за чого вона проникає в каріозні отвори, залишаючи межі порожнини зуба. Такий симптом неможливо не помітити, так як при посмішці відразу видно, що у людини запалені ясна.

Супроводжується розростання кровоточивістю і болями під час прийому їжі. Постійного болю при такому пульпіті немає. Легка ниючий біль з’являється лише після потрапляння подразника на пошкоджені ділянки.

Симптоми хронічного гангренозний пульпіт також проявляються тільки через потрапляння їжі або рідини на каріозний ділянку. Відбувається це із-за гнильного розпаду тканини пульпи і переродження кореня в фіброзну структуру.

В основному пацієнт при такому типі запалення відчуває стан важкості й тиску в області хворого зуба. З-за розпаду з’являються скарги на неприємний запах з рота та кровоточивість ясен.

Щоб уникнути видалення зуба і поширення недуги по сусідніх коренів, слід при перших же симптомах записатися на прийом до стоматолога.

Як лікувати запалення кореня зуба?

Процес лікування зубного кореня досить тривалий і проходить у кілька етапів. Для початку лікар призначає пацієнтові пройти рентгенографію хворого зуба, завдяки знімку можна більш точно визначити тип запалення та його місце локалізації. Далі слід обов’язково визначити чутливість зуба, і тільки після цього приступати до лікування.

Лікування запалення кореня зуба: як воно здійснюється?

Лікування починається з розкриття зубного кореня

Лікування запалення кореня зуба починається з розкриття зубного кореня, робиться ця процедура в основному із застосуванням анестезії. Потім з області ушкодженого кореня видаляються гнійні скупчення, і закладається протизапальну і бактерицидну ліки. Так як цей медичний препарат має рідку форму, їм просочують ватку, яку потім поміщають в отвір хворого зуба. Далі, ватка покривається спеціальною прокладкою і ставиться тимчасова пломба.

Ходити з ліками призначають від трьох до п’яти днів. В наступне відвідування стоматолога, лікар знімає пломбу, прибирає ліки, промиває отвір і дивиться, чи є поліпшення. Якщо запалення все ще присутня, то знову накладають ліки і встановлюють тимчасову пломбу.

Через 5-7 днів лікар прочищає зубну порожнину від пломби і препарату і направляє на повторний рентген. Переконавшись, що запалення пройшло, знову ставить тимчасову пломбу, буквально на пару днів.

На останньому відвідуванні лікар проводить ретельний огляд, щоб переконатися, що запальний процес повністю відсутня і ставить постійну пломбу.

Щоб відновлення кореня зуба пройшло швидше, призначають домашні процедури ополіскування. Для цих цілей прописують рослинні настоянки з зміцнюючою і протимікробну дію.

Після лікування зубного кореня потрібно обов’язково відвідати стоматолога через три місяці. Це допоможе уникнути рецидиву захворювання.

Профілактичні заходи

Так як головною причиною появи запалення в корені зуба є карієс, то основна профілактика — не допустити скупчення каріозного нальоту.

Лікування запалення кореня зуба: як воно здійснюється?

Кожній людині потрібно дотримуватися правил профілактики

Щоб запобігти руйнування зуба і оголення ясен, потрібно дотримуватися наступних правил профілактики:

 • Стежити за гігієною порожнини рота. Чистити зуби потрібно два рази вдень (не більше трьох хвилин) і обов’язково після вживання солодкої їжі.
 • Не зловживати солодощами, особливо тими в яких знаходяться замінник цукру.
 • Зміцнювати імунні сили організму. При цьому вживаючи вітамін С (аскорбінову кислоту), пам’ятайте, що її не можна розсмоктувати, так як кислота руйнуюче діє на зубну емаль. Запивайте вітаміни водою.
 • Хвороби зубів здатні проявитися через шлунково-кишкових недуг. Підвищена кислотність шлунка руйнівно діє на зубну емаль і призводить до утворення карієсу.
 • Слідкуйте за зубними протезами (якщо такі є), вони також потребують гігієни. Залишки їжі, які накопичилися між протезом і здоровим зубом, мають пряме відношення до утворення карієсу.
 • Приведіть у норму обмін речовин і роботу ендокринної системи.
 • Особливо трепетно до здоров’я зубів потрібно ставитися жінкам під час вагітності та годуванні груддю.
 • Будьте обережні з зубними брекетами, вони ускладнюють гігієнічні процедури і травмують емаль.

До запалення кореня зуба потрібно ставитися максимально серйозно.