Зміст статті:

 • 1 Як діє масаж голови при високому тиску
 • 2 Методи проведення масажу при гіпертонії
  • 2.1 Комірна зона
  • 2.2 Паравертебральні зони
  • 2.3 Зона надпліччя
  • 2.4 Протипоказання до проведення масажу при гіпертонії

На тілі людини існує величезна кількість біологічно активних точок, відповідальних за функціонування того чи іншого органу.

Ось чому масаж при гіпертонічній хворобі, якщо знати особливості його проведення, здатний творити справжні дива:

 • Усувати головні болі і запаморочення;
 • Швидко повертати артеріальний тиск до нормальних показників;
 • Заспокоювати і розслабляти;
 • Запобігати напади гіпертонічного кризу.

Масаж голови краще робити в кабінеті у професійного майстра, але можна і самостійно, переглянувши навчальне відео і освоївши базові техніки проведення масажу при підвищеному тиску – це велика перевага, так як багато пацієнтів не мають можливості регулярно приїжджати в клініку або медичний центр на лікувальні процедури.

Крім того, точковий масаж на час гіпертонії можна робити майже все, за винятком деяких протипоказань, але про них буде сказано нижче. Це хороший спосіб швидко поліпшити самопочуття, якщо прийом медикаментів небажаний.

Як діє масаж голови при високому тиску

Кров’яний тиск регулюється двома головними центрами головного мозку – довгастим мозком і гіпоталамусом. Сюди надходять нервові імпульси з периферичних кровоносних судин, які в свою чергу отримують сигнали від рецепторів.

Якщо впливати на ці рецептори, дійсно можна регулювати артеріальний тиск.

В цьому і полягає техніка проведення масажу при високому артеріальному тиску. При масажі виявляється дія на нервові закінчення, вони посилають імпульси до судинозвужувальній центру, його тонус знижується, зате при цьому підвищується тонус ядер блукаючих нервів. В результаті тиск стабілізується, якщо воно було підвищено.

Масаж голови або самомасаж при гіпертонії можна також робити заспокійливий при підвищеній збудливості центральної нервової системи. Внутрішнє рівновагу пацієнта відіграє велику роль при такому діагнозі, як гіпертонія. Тому важливо знати, як можна швидко відновити його.

Але щоб отримати потрібний ефект і не завдати ще більшої шкоди, потрібно знати і точно дотримувати техніку проведення, бути добре знайомим з анатомічною будовою тіла людини і механізмами основних фізіологічних процесів.

Методи проведення масажу при гіпертонії

Перед сеансом масажу необхідна підготовка пацієнта. Насамперед, слід виміряти артеріальний тиск. Якщо вона висока, тривалість процедури повинна бути не більше 15 хвилин.

Потрібно звернути увагу на стан хворого. Якщо він збуджений і неспокійний, будь-який дотик до ділянок шкіри, особливо голови, на яких розташовані нервові рецептори, може бути для нього болісним і дискомфортним.

Пацієнта слід розслабити – для цього можна включити приємну, релаксуючу музику або шуми природи, запропонувати трав’яний чай з мелісою або валеріаною. Після того, як пацієнт заспокоївся і розслабився, можна робити масаж.

Комірна зона

Хворий зручно сидить на стільці чи тапчані, всі рухи виконуються зверху вниз. Сила тиску помірна.

 • Погладжування долонями. Долоні розташовані за вухами, їх повільно опускають по задній поверхні шиї до середини лопаток, потім, не відриваючи долоні від шкіри, повертаються вгору до лімфовузлів на шиї і над ключицями.
 • Почергове розтирання надпліччя до лопаток. Розтирання слід робити не так інтенсивно, як на інших частинах тіла. Спочатку опрацьовується одна сторона грудної клітки, потім друга. Потрібно намагатися не зачіпати остисті відростки.
 • Розтирання по спіралі в тому ж напрямку.
 • Пиляння.
 • Пересікання надпліччя.
 • Кожен прийом слід завершувати кількома погладжуваннями, щоб розслабити м’язи. Непритомність і запаморочення попередить поворот голови в бік і трохи вгору.

  Паравертебральні зони

  Щоб навчитися правильно робити масаж цієї зони, слід обов’язково ознайомитися з відео. Спочатку подушечками двох пальців виконується прямолінійне розтирання, починаючи від потиличної кістки вниз до лопатковий кутах. Потім у тому ж напрямку проводиться спиралевидное розтирання.

  Після цього подушечками вказівних пальців роблять поперемінне розтирання паравертебральних зон, спочатку від потиличної кістки до лопаток, потім навколо остистих відростків. Сила тиску повинна бути помірною, не можна допускати нахилу голови пацієнта вперед. На завершення виконуються погладжування.

  Зона надпліччя

  Спочатку виполняются спіралеподібні розтирання, починаючи від плечових суглобів. Потім переходять до спіралевидним розтирань. Після цього робиться пересікання надпліч, пиляння і розминання плечової зони щипцеобразными рухами.

  Професійний масажист може також провести масаж шиї спереду і ззаду. Але оскільки на цій ділянці тіла розташовано дуже багато важливих нервових закінчень і артерій, самостійно їх масажувати не рекомендується.

  В останню чергу опрацьовуються лоб і волосиста частина голови. Після закінчення сеансу масажу пацієнтові не можна відразу вставати. Кілька хвилин він повинен спокійно посидіти, заплющивши очі, інакше можна спровокувати непритомність.

  Протипоказання до проведення масажу при гіпертонії

  В деяких випадках можна проводити масаж, якщо артеріальний тиск підвищений і є всі симптоми високого тиску у жінок, наприклад. Протипоказання такі:

  • Артеріальна гіпертензія третьої стадії;
  • Гіпертонічний криз;
  • Вади серця;
  • Ракові пухлини;
  • Погана згортання крові;
  • Туберкульоз в активній формі;
  • Венеричні захворювання.

  До тимчасових протипоказань відносяться порушення цілісності шкірних покривів, гнійничкові висипання на шкірі, інфекційні захворювання будь-якого характеру. Масаж не проводять, якщо пацієнт страждає психічними розладами.

  Лихоманка, підвищення температури тіла, розлади з боку травного тракту також є умовними протипоказаннями до проведення масажу при гіпертонії.

  Масаж при артеріальній гіпертензії потрібно робити регулярно, повним курсом, тільки тоді він буде ефективний і корисний. Курс, залежно від стану пацієнта, включає від 10 до 15 процедур.

  Курси повторюють кожні 6-8 місяців – це попереджає напади гіпертонічного кризу і дозволяє попередити такі небезпечні ускладнення, як інсульт та інфаркт міокарда. Відео до цієї статті продемонструє суть масажу при гіпертонії.