Мазь після опіку: необхідність або міра профілактики

Опік – це поширене і небезпечне стан. Від методів лікування залежить результат патологічного стану. Мазь після отриманого опіку може уникнути ускладнень і шрамів в майбутньому.

Зміст:

 • 1 Що таке опіки
 • 2 Ступені опіків
 • 3 Мазь після опіків легких ступенів
  • 3.1 Левомеколь
  • 3.2 Пантенол
  • 3.3 Аргосульфан
 • 4 Мазі при бактеріальних ураженнях

Що таке опіки

Мазь після опіку: необхідність або міра профілактики

Опіки: які вони?

Опіки прийнято вважати небезпечним станом, що вимагає серйозного підходу до лікування. Дана травма часто зустрічається як у дітей, так і у дорослих людей. Залежно від ступеня опіку вибирається лікування в домашніх умовах або в стаціонарі. На вершині ефективності терапії при опіках стоять мазі. Саме вони сприяють профілактиці ускладнень і швидкому одужанню. Так, наприклад, мазь після опіку окропом дозволяє прискорити процес загоєння і регенерації шкіри.

Залежно від ступеня при опіках пошкоджується поверхневий шар шкіри, м’язи, сухожилля і навіть кістки. Тому з алгоритмом лікування визначає лікар, після встановлення точного діагнозу. Також виділяють менш небезпечні стани – сонячні опіки. Незважаючи на те, що вони вкрай рідко загрожують життю пацієнта, такі опіки викликають хворобливі симптоми, причому не тільки місцевого характеру.

Надання першої допомоги спрямоване на позбавлення людини від подальшого травмування, знеболювання і обробку рани. Наслідки опіків часто загрожують інфікуванням, тому важливо захистити утворену рану від впливу з зовнішнім середовищем.

Будь-який опік супроводжується сильним болем, причому серйозні мірою можуть привести людину до больового шоку. Тому важливим етапом залишається найшвидша доставка потерпілого в лікувальну установу. Ще один серйозний пункт – це наслідки після опіків. Наприклад, застосовуючи мазь від шрамів після опіків можна убезпечити себе від естетичних дефектів.

Ступені опіків

Мазь після опіку: необхідність або міра профілактики

Ступені опіків

При першому ступені опіків перша допомога та лікування виявляються в домашніх умовах. Спостерігаються симптоми почервоніння шкірних покривів, невелике набрякання. В основному таке буває, коли на поверхню шкіри проливається гаряча рідина, хімічні речовини або при торканні до розпеченого предмета. До першого ступеня також прирівнюють сонячні опіки. Підсумок якнайшвидшого одужання залежить від застосування мазі і обробки утвореної рани. Так як при першій мірі шкірний покрив пошкоджується незначно, то одужання настає протягом одного тижня.

Друга ступінь вважається небезпечнішою, оскільки при ній виникають пухирі, схильні до лопання. Цей процес може призвести до небезпечного інфікування рани. Тому в такому разі використовується заживляющая мазь після опіку з антибіотиком або антисептиком у складі. Перша допомога при першої та другої ступеня травми полягає в охолодженні місця травми під проточною холодною водою. Також можна прикласти холод, але не допускаючи обмороження. Алгоритм лікування включає застосування мазі, щоденну зміну асептичної пов’язки і знеболювання при необхідності.

Третя ступінь вважається небезпечною для здоров’я і життя людини. У місці опіку спостерігається струп чорного або коричневого кольору. Шкірні покриви повністю знищені впливаючим фактором. При опіках третього ступеня пацієнт повинен бути терміново госпіталізований, щоб уникнути больового шоку і серйозного інфікування. Під воду рану не опускають, але до прибуття бригади швидкої допомоги або доставлення у лікарню накладається пов’язка.

При четвертій ступені в травматичний процес втягуються м’язи і навіть кістки. Надання першої допомоги полягає у терміновій госпіталізації і застосування протишокової терапії.

Мазь після опіків легких ступенів

Мазь після опіків окропом або розпеченим предметом допомагає швидко відновити шкірний шар, уникнути інфікування і зняти запалення. Тому в складі такої мазі повинні бути антибактеріальні або протимікробні засоби.

У практиці застосовують такі основні мазі:

Мазь після опіку: необхідність або міра профілактики

Пантенол при сонячних та термічних опіках

 • Левомеколь
 • Пантенол
 • Аргосульфан

Ефективність вибору мазей на відміну від внутрішніх засобів в таких перевагах:

 • Мазь після опіку практично не викликає побічних реакцій, крім алергічних явищ.
 • Дія починається відразу, не треба чекати всмоктування препаратів у кров, як при прийомі таблеток або при ін’єкціях.
 • Більшість мазей містять відразу кілька активних компонентів і зручні в застосуванні.

Левомеколь

Вже багато років для лікування опіків використовують мазь Левомеколь. У її складі знаходяться такі компоненти, як метилурацил та хлорамфенікол, дозволяють знищувати мікроби. Тому якщо травма супроводжується пошкодженням шкірних покривів або в період лікування виникає нагноєння, то застосування Левомеколя виправдано.

Мазь має певні плюси, один з яких це водна основа. Завдяки цьому активні компоненти швидко всмоктуються і мазь легко змивається. Метилурацил у складі сприяє стимуляції обміну речовин, що дає регенеруючу дію. Хлорамфенікол відносять до протимікробних засобів, тому він запобігає виникненню хвороботворних мікробів, так і бореться з ними.

Застосовується мазь два рази на день протягом тижня. Крім непереносимості компонентів протипоказань до застосування немає.

Пантенол

Якщо відсутнє інфікування і необхідно прискорити процес загоєння, то застосовується засіб Пантенол. У його складі знаходиться активна речовина Декспантенол, що переходить при контакті зі слизовою в пантотенову кислоту, що бере участь в обмінних процесах. Препарат по дії регенерує тканини, зменшує запальний процес і зменшує ризик розвитку шрамів.

Випускається Пантенол у вигляді кремів, мазей, спреїв, емульсій і підходить для різних ступенів опіків. Так вважається, що Пантенол – це найкраща мазь від шрамів після опіків. Крім лікувального ефекту Пантенол використовують в профілактичних цілях при сонячних опіках, укусах комарів. Показано нанесення мазі один-два рази на добу протягом курсу лікування.

Препарат має безліч аналогів, таких як Бепантен, Декспантенол, але по ефективності вони схожі.

Аргосульфан

Існує ще одна популярна мазь з назвою Аргосульфан. В її складі знаходиться протимікробну речовину – сульфатиазол, а завдяки іонам срібла сповільнюється процес розмноження бактерій. Застосовувати мазь Аргосульфан можна при різних ступенях опіків.

Аргосульфан – це ще і мазь від шрамів після опіків, так як вона надає антибактеріальну, ранозагоювальну дію. Крім цього мазь показана при великих опіках, так як володіє знеболюючим ефектом. Показана мазь не всім, так як може викликати алергійну реакцію. З плюсів – це тривалість застосування, до двох місяців. Наносити мазь потрібно два або три рази в день.

Мазі при бактеріальних ураженнях

Часто в місце опіку проникає інфекція, що сповільнює період одужання. У таких випадках показано застосування антибактеріальних мазей.

Основні антибактеріальні та протимікробні мазі:

Мазь після опіку: необхідність або міра профілактики

Ефективні мазі

 • Тетрациклінова мазь. Тетрациклін відносять до антибіотиків, тому мазь запобігає інфікуванню й бореться з ним. Засіб практично не викликає побічних явищ.
 • Стрептоцидовая мазь. Потужний антибактеріальний засіб, що допомагає боротися з місцевою інфекцією. Є ряд протипоказань і побічних дій, тому застосування допускається після консультації лікаря.
 • Також існують комбіновані мазі. До них відносять Рятувальник, який сприяє загоєнню і профілактиці інфекцій.
 • Також ефективної прийнято вважати мазь Банеоцин. В її складі знаходиться відразу два активних антибактеріальних складових: неоміцин і бацитрацин. Мазь добре переноситься, має мінімум протипоказань. Курс лікування становить один тиждень від двох до чотирьох разів на добу.

При будь-яких опіках з метою профілактики і полегшення стану не рекомендовано виконувати певні алгоритми. Не можна намазувати місце травмування різними маслами, кремами. Місце опіку необхідно звільнити від одягу тільки в тому випадку, якщо вона не прилипла до рани. Ні в якому разі не можна самостійно розкривати пухирі, видаляти частини шкіри. Ці маніпуляції повинен проводити лікар в асептичних умовах.