Медикаментозне лікування гастриту: препарати та поради

Бувають випадки, коли гастрит заявляє про себе гострим болем, нудотою і іншими сильними, вкрай неприємними симптомами. У спробі виправити ситуацію і позбутися від болю люди приймають препарати, які пропонує реклама або скориставшись рекомендацією фармацевта в найближчій аптеці. Добре, якщо така порада не зашкодить і дано виключно з професійної точки зору. Але де гарантії? Співробітники аптеки мають чіткий план продажів, який не враховує безліч індивідуальних особливостей. Це відноситься і до рецептів народної медицини. Їх тисячі, але який допоможе саме вам?

Зміст статті

 • Навіщо потрібен лікар?
 • Які препарати призначаються?
 • Дієта

Навіщо потрібен лікар?

Медикаментозне лікування гастриту: препарати та поради

Важливо пам’ятати, що гастрит – це поєднання різних патологій і порушень у роботі органів ШКТ. Таке запалення слизової може мати безліч видів, підвидів і форм при схожою симптоматикою.

Потрібно усвідомлювати, що діагностика і постановка точного діагнозу є основою грамотного лікування. Фахівці в області гастроентерології не ставлять діагноз виключно «на око» або керуючись виключно скаргами пацієнта. А приймаючи рішення самостійно можна нашкодити собі набагато більше, ускладнивши ситуацію до критичного стану.

Лікар призначить необхідні діагностичні заходи для визначення кислотності шлункового соку, стану слизової (наявності чи відсутності виразок, ерозій). Сучасні методи діагностики полегшують завдання, дозволяючи проводити огляд зсередини. Процедура фіброгастроскопія (видеогастроскопия) не відрізняється приємними відчуттями у пацієнта, але дає чудовий результат. Тільки на підставі ретельних досліджень створюється індивідуальна схема комплексного лікування, виключаються можливі ускладнення. У тому числі перехід з гострої форми гастриту в хронічну, при якій тканини атрофуються.

Які препарати призначаються?

Медикаментозне лікування гастриту: препарати та поради

Для кожного виду і форми гастриту існує своя схема лікування і ліки, рекомендовані до вживання. Медикаментозне лікування, необхідне для гастриту в умовах підвищеної або зниженої кислотності має серйозні розбіжності. Це відноситься і до наявності бактерій, коли звична схема супроводжується прийомом антибіотиків для ерадикації (тотального усунення) при ураженні бактерією хеликлбактер пілорі. У разі якщо одне поєднання не спрацює, буде призначена наступна схема.

Самостійно адекватно оцінити проведене лікування практично неможливо. Більш того, бактерія може проявляти стійкість до антибіотиків, спонукаючи вносити корективи. Якщо симптоми пройшли, то бактерія може залишитися в організмі, продовжуючи свій руйнівний вплив на тканини. Не піддавайтеся оманливого полегшення. Довіряти таке стратегічно важливе лікування на благо майбутнього здоров’ю потрібно тільки практикуючому гастроентеролога, але мати загальне уявлення про види можливих медикаментів потрібно в будь-якому випадку.

Але однієї універсальної пігулки для всіх, на жаль, поки не існує. Нижченаведені препарати застосовуються в поєднанні, яке складається виходячи з клінічної ситуації кожного хворого:

 • Антибіотики, які призначаються в разі виявлення хелікобактер пілорі. Кларитроміцин, Омепразол, Амоксицилін.
 • Вітрогінні засоби. Ліки цієї групи допомагають у боротьбі з метеоризмом, полегшуючи процес виведення надлишку газів з організму. Наприклад, Еспумізан.
 • Знеболюючі. Таблетки, що допомагають позбавитися від болю в області шлунка, яка супроводжує практично кожну форму і стадію гастриту шлунка. До них відносяться Але-шпа, Нурофен, Нітрогліцерин, Баралгін.
 • Прокінетики, що стимулюють і нормалізують роботу органів ШКТ. Церукал, Мотиліум.
 • Протиблювотні засоби. Таблетки Мотиліум ефективні при супроводі гастриту шлунка таким неприємним симптомом, як блювота.
 • Антигістамінні препарати. Гастрит шлунка може супроводжуватися алергічною реакцією, яка виникає на тлі розвитку захворювання. Допомогти в цій ситуації можуть Зіртек, Супрастин.
 • Протидіарейні засоби. Порушення стільця супроводжує пацієнтів з діагнозом гастрит досить часто. Для корекції ситуації, нормалізації стільця можуть застосовуватися препарати Смекта, Алмагель.
 • Ліки для зняття стресу. Практично всі чули поширену думку, що більшість хвороб — результат нервового перенапруження. У цьому твердження є зерно правди, адже одним із факторів, що впливають на появу запалення слизової шлунка, є сильні і часті стреси. Алимемазин, валеріана та інші препарати пом’якшать агресивний вплив емоційного перевантаження.

Підвищена кислотність шлунка

Медикаментозне лікування гастриту: препарати та поради

Нарівні з усуненням симптомів, в такій ситуації необхідно стабілізувати рівень кислотності, що провокує посилення наявного на стінках слизової запалення. Препарати, що мають таку властивість можуть бути наступними:

 • Блокатори протонного насоса (Омепразол, Лансопразол).
 • Антацидні препарати (Маалокс, Альмагель, Фосфалюгель).
 • М-Холіноблокатори (Гастрил, Гастрозем. Форма: таблетки або розчин для ін’єкцій).

Знижена кислотність шлунка

При зниженому рівні кислотності шлунку можуть виникати неприємні реакції аутоімунного характеру. Порушуються обмінні процеси, які дають поштовх до розвитку порушень ендокринної системи.

Основні дії для корекції ситуації:

 • Прийом медикаментів, що стимулюють вироблення шлункового соку. Етимізол, Кальцій глюконат.
 • Замісна терапія. Використовується при неефективності стимуляторів. Пепсин, панзинорм – таблетки, що розчиняються у кишечнику, є ферментними засобами з головною діючою речовиною панкреатином.
 • Терапія може супроводжуватися додатковим прийомом комплексу вітамінів і біологічних добавок для заповнення дефіциту мінеральних речовин, мікро – і макро елементів.

Дієта

Медикаментозне лікування гастриту: препарати та поради

Комплексне лікування гастриту та виразкової хвороби шлунка передбачає обов’язкове дотримання спеціальної дієти. Для кожної з форм гастриту вона призначається окремо, доповнюючи призначену схему лікування.

При підвищеній кислотності варто уникати грубої їжі, що травмує слизову. При зниженій кислотності важливо не тільки усунути додаткове подразнюючу дію, але і стимулювати секреторну функцію.

Ліки допомагають пом’якшити симптоми, але повне позбавлення від гастриту і запобігання рецидивів вимагає від пацієнта перегляду звичного раціону, виключення шкідливих, жирних страв, а також грубої їжі, здатної травмувати стінки слизової, яка вже зазнала запального процесу. Таблетки або уколи – кожен з існуючих способів поліпшити стан хворого можуть надати виключно позитивну дію тільки в тому випадку, якщо пацієнт вчасно звертається до фахівця і не піддає себе небезпеці, не надаючи особливого значення тимчасового дискомфорту.