Зміст статті:

 • 1 Форма випуску препарату
 • 2 Кому показане застосування препарату
 • 3 Протипоказання і побічна дія препарату
 • 4 Розчин для ін’єкцій: Інструкція по використанню препарату
 • 5 Інструкція по використанню препарату
 • 6 Передозування і вплив з іншими препаратами
 • 7 Відгуки про препарат
 • 8 Аналоги препарату

Мексидол є унікальним препаратом, який розробили російські вчені і стали використовувати в медичній практиці в 1996 році.

Сьогодні дане ліки широко застосовується лікарями терапевтами, неврологами, психіатрами, наркологами і хірургами.

Активною речовиною лікарського засобу є этилметилгидроксипиридина сукцинат.

 • Мексидол сприяє запобіганню та нісенітність шкідливого впливу на організм вільних радикалів, підвищенню стійкості органів і тканин при кисневому голодуванні. У зв’язку з цим ліки застосовується при гіпоксії, гострому або хронічному порушенні кровообігу, гіпертонії.
 • Препарат може поліпшувати пам’ять, підвищувати здатність до навчання, знижує артеріальний тиск. Також цей засіб відомий тим, що сприяє виробленню так званого гормону радості, тому Мексидол використовують при лікуванні депресій.
 • Ліки допомагає захищати мембрани клітин від руйнівної дії токсинів. Його використовують при артеріосклерозі, вегетосудинної дистонії, у тому числі препарат ефективний для зняття абстинентного синдрому при різкій відміні прийому алкоголю. Аналогічним чином препарат зводить нанівець токсичний вплив наркотичних речовин та алкогольних речовин, позбавляє від судом.
 • Форма випуску препарату

  Препарат Мексидол випускається у вигляді таблеток по 125 мг та ампул для проведення внутрішньовенних або внутрішньом’язових ін’єкцій.

  Розчин для ін’єкцій знаходиться в безбарвних ампулах місткістю 2 або 5 мл, в одній картонній упаковці є 5 штук або 10 штук. Безбарвна рідина може бути прозорою або мати жовтуватий відтінок.

  Таблетки Мексидол масою 125 мг призначені для прийому усередину. Ліки продається у контурних ячейковых упаковках по 10 штук в кожній, або в пластиковій банці по 90 штук.

  Таблетки мають опуклу круглу форму, покриті білою або кремового відтінку оболонкою. Для стаціонарів пропонуються спеціальні упаковки ампул та таблеток в більшій кількості.

  Вартість таблеток в упаковці 30 штук на російському ринку складає близько 200 рублів, Таблетки Мексидол 125 мг обходяться в 350-400 рублів. Ампули 10 штук по 2 мл коштують в середньому 370-480 рублів. Ціна на ампули об’ємом 5 мл становить 350-1600 рублів, залежно від кількості ампул в одній упаковці.

  Ліки у відкритому доступі немає, воно продається виключно за рецептом лікаря.

  Кому показано застосування препарату

  Уколи Мексидол внутрішньом’язово або внутрішньовенно використовують при:

  • гострому порушенні кровообігу в ділянці головного мозку, у тому числі на тлі гіпертонії;
  • черепно-мозковій травмі;
  • повільно прогресуючої недостатності мозкового кровопостачання;
  • синдром вегетосудинної дистонії;
  • легкій формі розлади атеросклеротичної природи походження;
  • тривожному розладі, яке супроводжують неврози;
  • гострому інфаркті міокарда;
  • відкритокутовій глаукомі;
  • синдромі алкогольної абстиненції, що супроводжується псевдоневротичними і вегетативно-судинними розладами;
  • інтоксикації організму антипсихотичними засобами;
  • гострих гнійно-запальних процесах у черевній порожнині.

  Таблетки Мексидол лікарі зазвичай призначають при:

 • гострому порушенні кровообігу в області головного мозку, включаючи наслідки ішемічної атаки, а також для профілактики захворювань, пов’язаних із порушенням мозкового кровообігу, у тому числі на тлі гіпертонії;
 • незначних черепно-мозкових травмах;
 • незапальних захворюваннях мозку;
 • тривожних розладах при невротичному і псевдоневротическом стані;
 • ішемічної хвороби;
 • синдром алкогольної абстиненції;
 • отруєння антипсихотичними засобами;
 • астенічному синдромі.
 • У тому числі препарат застосовується при стресових ситуаціях, підвищеному артеріальному тиску.

  Таким чином, Мексидол має антигипоксантные, антиоксидантні та мембранопротекторные властивості. Найчастіше лікарський засіб у вигляді таблеток або ін’єкцій призначається при черепно-мозковій травмі, епілепсії, судомному стані, фобії або неврозі, склерозі, енцефалопатії, підвищеному артеріальному тиску у вигляді гіпертонії.

  Протипоказання і побічна дія препарату

  Лікарський засіб протипоказаний при гіперчутливості до активної речовини або входять до складу компонентів, гострої печінкової або ниркової недостатності.

  В цілому препарат має добру переносимість і у нього практично немає яких-небудь побічних ефектів. Серед небажаних наслідків при використанні ін’єкцій можуть спостерігатися такі симптоми, як нудота, підвищена сонливість, сухість слизових оболонок у роті, алергічна реакція.

  Таблетки Мексидол можуть викликати хворобливі відчуття або дискомфорт у шлунку, відрижку, нудоту, печію, здуття живота, нестійкий стілець і так далі. Також можлива поява бурчання в шлунку, підвищеного метеоризму, млявості або слабкості. У деяких випадках можлива алергічна реакція на препарат та його складові.

  Необхідно враховувати, що лікарський засіб іноді не тільки знижує, але і сильно підвищує артеріальний тиск, з-за чого спричиняється емоційна реактивність, порушується координація і пацієнт не може довго заснути.

  Якщо пацієнт схильний до алергічної реакції, має підвищену чутливість до сульфітів або діагноз бронхіальна астма, можлива поява важкої реакції гіперчутливості.

  Також важливо знати, що препарат уповільнює швидкість реакції і знижує концентрацію уваги, тому в період лікування бажано утриматися від керування транспортним засобом, якщо в цьому немає необхідності.

  Розчин для ін’єкцій: Інструкція по використанню препарату

  Розчин Мексидол використовують шляхом внутрішньом’язового або внутрішньовенного введення за допомогою уколів або крапельниці. При внутрішньовенному введенні рідина розводять з ізотонічним розчином хлориду натрію.

  Уколи роблять протягом 5-7 хвилин, швидкість крапельниці становить 40-60 крапель на хвилину. Максимально допустима дозування розчину – не більше 1200 мг на день. Дозу призначає лікар, залежно від захворювання, загального стану хворого, якщо немає протипоказань.

  • При гострих порушеннях кровообігу мозку за допомогою крапельниці вводиться 200-500 мг чотири рази на добу протягом двох тижнів. Після цього лікарський засіб вводять внутрішньом’язовим шляхом двічі в день по 200-250 мг протягом аналогічного періоду.
  • При черепно-мозкових травмах ліки вводять за допомогою крапельниці в обсязі 200-500 мг два-три рази в день на протязі десяти-п’ятнадцяти днів.
  • При повільно прогресуючої недостатності мозкового кровопостачання роблять крапельницю або уколи двічі на день протягом двох тижнів. Дозування становить 200-500 мг. Далі ін’єкцію вводять внутрішньом’язовим шляхом в обсязі 100-250 мг на день протягом аналогічного періоду.
  • Для профілактики дисциркуляторної енцефалопатії розчин вводять внутрішньом’язово в обсязі 400-500 мг в день, укол роблять двічі на добу. Тривалість лікування становить два тижні.
  • При легких порушення когнітивної функції у літніх людей і тривожному розладі укол роблять внутрішньом’язово 100-300 мг на день. Курс лікування становить два-чотири тижні.
  • При гострій формі інфаркту міокарда укол робиться внутрішньовенно або внутрішньом’язово протягом двох тижнів в якості додаткової терапії. Перші п’ять днів ліки вводиться у вену за допомогою крапельниці, далі роблять уколи внутрішньом’язово протягом одного тижня.

  Як внутрішньовенним, так і внутрішньом’язовим шляхом препарат при діагноз гостра форма інфаркту вводиться три рази в день при інтервалі 8 годин. Рекомендується вводити ліки з розрахунку 6-9 мг на добу, або 2-3 мг за одну процедуру на кілограм ваги людини. Максимальна доза становить 800 мг на день.

  Гострокутний глаукома лікується шляхом введення препарату внутрішньом’язово протягом двох тижнів. Денна доза становить 100-300 мг, уколи роблять три рази на добу.

  Крапельницю або внутрішньом’язову ін’єкцію два-три рази в день роблять у разі алкогольної абстиненції, добова доза не повинна перевищувати 500 мг. Лікування проводиться протягом тижня. При інтоксикації антипсихотичними засобами розчин вводиться внутрішньовенним шляхом у обсязі 200-500 мг на день. Тривалість лікування становить один-два тижні.

  При гострих гнійних запальних процесах черевної порожнини ліки використовується за день до проведення операції та протягом доби після хірургічного втручання. Лікування проводиться за допомогою крапельниці або внутрішньом’язових ін’єкцій. Добова доза становить 300-800 мг.

  Зупиняти лікування потрібно повільно, поступово зводячи нанівець прийом ліків, після досягнення позитивного ефекту.

  Інструкція по використанню препарату

  Таблетки приймають Мексидол два-три рази в обсязі 375-750 мг на добу. Максимальна доза становить 800 мг в день чи шість таблеток.

  Тривалість лікування зазвичай становить два тижні, у деяких випадках курс терапії продовжується до півтора місяців. При купировании алкогольної абстиненції ліки використовується протягом тижня.

  Важливо враховувати, що різко відміняти препарат не можна, терапія повинна припинятися поступово, з пониженням дозування протягом трьох днів. На початковій стадії лікар призначає прийом 1-2 таблеток один або два рази на добу. Через кілька днів дозування підвищується до необхідної кількості.

  При ішемічній хворобі лікування проводиться протягом півтора-двох місяців. Якщо необхідно, через певний проміжок курс терапії повторюється.

  Препарат слід зберігати в сухому місці, далеко від сонячних променів і дітей, при температурі до 25 градусів. Термін придатності таблеток та розчину становить три роки.

  Передозування і вплив з іншими препаратами

  Згідно інструкції, що додається до препарату, Мексидол в будь-якій формі при перевищенні рекомендованої дози може викликати сонливість. Лікарський засіб сумісний з будь-якими препаратами для лікування соматичних хвороб.

  Якщо одночасно приймати антидепресанти, транквілізатори, нейролептичні, протисудомні, протипаркінсонічні лікарські засоби, посилюється їх вплив на організм. Це необхідно враховувати, щоб заздалегідь знизити дозування додаткових ліків, щоб уникнути небажаних наслідків у вигляді побічних ефектів.

  Також Мексидол сприяє зниженню вираженості токсичного ефекту етанолу.

  У медичній практиці Мексидол використовують спільно з Ноотропілом для підвищення розумових здібностей дітей, а також після ішемічного інсульту або коми. На відміну від ноотропоного препарату, Мексидол не порушує сон і не підвищує судомну активність.

  Так як Мексидол і Актовегін мають подібний механізм дії, обидва препарати ефективно одночасно використовувати при гіпертонії. Другий тип препарату сприяє прискоренню процесів утилізації кисню і глюкози, за рахунок чого організм стає більш стійким до гіпоксії, при цьому нормалізується артеріальний тиск.

  Аналогічно спільно використовують препарат Кавінтон, основою якого виступає алкалоїд рослини барвінок малий. Активна речовина розширює кровоносні судини, покращує кровообіг головного мозку, завдяки чому знижує артеріальний тиск. Додатково препарат не дозволяє злипатися тромбоцитів і покращує обмін речовин у головному мозку.

  Мексидол сумісний з алкоголем, при цьому багато хто вважають, що препарат може нейтралізувати його вплив. Проте ліки тільки усуває симптоми інтоксикації, самі ж клітини залишаються не захищені від руйнування.

  Таким чином, зменшується головний біль, з організму виводяться токсичні речовини, але саме захворювання залишається.

  Відгуки про препарат

  Препарат Мексидол має досить позитивні відгуки з боку лікарів і пацієнтів. Він вважається ефективним лікарським засобом, який допомагає знизити симптоми гострого та хронічного порушення кровообігу в області головного мозку.

 • Ліки швидко знижує тягу до алкоголю при залежності, знижує тривожний стан і підвищує якість життя. Також відгуки вказують на високу ефективність таблеток і уколів при вегетосудинної дистонії, яка зустрічається у більшості дорослих людей.
 • Лікарі відзначають, що ін’єкції швидко стабілізують стан пацієнта при черепно-мозковій травмі і позбавляють від кисневого голодування і супутніх симптомів. Препарат широко використовується при ознаках гіпоксії як у дорослих, так і дітей. Після використання ліки харчування головного мозку нормалізується вже через дві години, при цьому знижується артеріальний тиск.
 • Так як вегетосудинна дистонія розвивається через вільно-радикального окислення, Мексидол сприяє ефективному придушення вільно-радикальних процесів за рахунок антиоксидантних властивостей.
 • Таблетки та ін’єкції допомагають стабілізувати біологічні мембрани клітин, активізувати энергосинтезирующую роботу мітохондрій, регулювати рецепторні комплекси, модулювати проходження іонних струмів, посилити зв’язок між ендогенними речовинами, поліпшити передачу і взаємозв’язок між мозковими структурами.
 • Між тим, незважаючи на позитивні відгуки, є й негативні думки людей, які виявилися незадоволені після використання препарату. Негативні відгуки в першу чергу спричинені тим, що лікарський засіб може провокувати побічний ефект у вигляді нудоти, сонливості, головного болю.

  Лікарі відносять дані факти до індивідуальних особливостей організму, пов’язаних з підвищеною чутливістю до препарату.

  Аналоги препарату

  У лікарського засобу є велика кількість аналогів. Так, таблетки Мексидол можуть успішно замінити такі препарати, як Гипоксен, Мекси В6, Меморія, Нуклео ЦМФ форте, Церебронорм, Цитофлавин, Гліцин, Полиневрин.

  Серед аналогів ліки у формі ампул – розчин Гипоксен, Витагамма, Комбилипен, Комплигам, Кортексин, Плацента композитум, Тригамма, Цитофлавин, Эмоксибел, Этоксидол.

  Про Мексидоле докладно розповість фахівець у відео в цій статті.