Мішки під очима – симптоми, причини та лікування мішків під очима

Зміст статті:

  • Причини мішків під очима
  • Захворювання, що викликають поява мішків під очима
  • Мішки під очима у дитини
  • Мішки під очима при вагітності
  • Лікування мішків під очима
  • До якого лікаря звернутися за мішках під очима

Для кого-то наявність «мішків» під очима – всього лише проблема косметичного характеру. Хтось вважає це наслідком недосипання. Однак якщо щоранку ви бачите в дзеркалі опухлу фізіономію, слід замислитися, чи дійсно виною всьому недолік сну, ніж потім здійснювати занедбане лікування мішків під очима.

Варто трохи сказати про анатомію людського очниці — це допоможе краще зрозуміти суть проблеми. Так як очне яблуко є досить тендітним і ніжним органом, йому необхідна постійна захист. Роль захисника і амортизатора виконує шар жирової тканини (периорбитальной клітковини), який оточує око в очниці. Ніжна шкіра повік при цьому відокремлена від жиру тонкою мембраною, яка утворена сполучною тканиною. Завдяки цьому периобитальная клітковина не покидає меж очниці.


Причини мішків під очима

Причиною виникнення «мішків» є знижена еластичність розділової мембрани: вона розтягується, вибухає і формується так зване грижове випинання, зовні проявляється у вигляді «мішків». Також спровокувати їх виникнення може збільшення в об’ємі і сильне розростання клітковини, яка, в кінцевому підсумку, виходить із очниці. Із-за здатності клітковини накопичувати рідина навіть невелике випинання її стає помітним.

Жирова тканина може дуже сильно збільшуватися в об’ємі через набряків, які можуть бути викликані багатьма причинами. Серед них: надмірне вживання алкоголю, солі або інших речовин, що затримують рідину в організмі, сильне опромінення ультрафіолетом (в цьому випадку шкіра захищається і починає накопичувати вологу), а також стомлення очей.

«Мішки» під очима, що виникають із-за затримки рідини, зазвичай видно тільки в першій половині дня. Це пояснюється тим, що після обіду, як правило, настає період неспання, а значить, відбувається активація кровообігу. З-за цього відведення зайвої рідини з верхньої частини тулуба відбувається без будь-яких проблем.

Якщо цього не спостерігається, і «мішки» залишаються незмінними протягом доби, справа, швидше за все, в розрослася периорбитальной клітковині. Виникнення цього дефекту майже завжди обумовлено генетичною схильністю. Шкіра над выпятившимся жировим шаром темніє, що часто доставляє незручності.

Вікові зміни організму також залишають свій відбиток: погіршується еластичність тканин, у нижній частині очниці сильно розростається жировий шар. Саме тому у літніх людей так часто спостерігається цей дефект, адже з часом потрібно все менше і менше факторів, здатних його спровокувати. До того ж, чим більше вік пацієнта, тим вище шанс виникнення у нього захворювань, що викликають затримку рідини.

 

Захворювання, що викликають поява мішків під очима

Перш за все, «мішки» під очима можуть бути одним із симптомів захворювань нирок. Характерною особливістю в цьому випадку є швидкість появи набряків – буквально протягом 2х-3х годин. Крім цього, виникає загальна слабкість, біль у попереку, підвищується температура, змінюються характеристики сечі (колір і прозорість), збільшується її кількість. Всі описані симптоми характерні для захворювань нирок запального характеру, що представляють собою ускладнення циститу, ангіни або інших простудних захворювань.

Додатковий фактор, що позитивно впливає на розвиток набряків при таких захворюваннях – вихід з організму з сечею білка, який називається альбумін. Він необхідний для утримання води в крові і не потрапляє в сечу при нормально функціонуючих нирках. Якщо ж виникають які-небудь патології, в лабораторних умовах завжди можна вирахувати, яку кількість білка виділяється з організму. Не завадить проведення загального аналізу крові, як і ультразвукове дослідження нирок. Також необхідно контролювати артеріальний тиск пацієнта.

Набряк навколишнього очей клітковини може бути викликаний запальними захворюваннями біляносових пазух, які необхідні для зігрівання, а також зволоження повітря, що вдихається людиною. Цей діагноз підтверджується, якщо у пацієнта відзначається сильний біль в області придаткових пазух (може проявлятися як з одного, так і з двох боків), у окремих випадках нежить, більш сильний на ураженій стороні, підвищена температура і головний біль. Характер запалення може бути як вірусних, так і бактеріальних. Поставити діагноз лікар зможе тільки після огляду і опитування хворого, а також на підставі даних, отриманих в результаті рентгенографії і клінічного аналізу крові. Якщо запалюється верхньощелепна пазуха, розташована по сторонам від носа, ставиться діагноз гайморит. Фронтит ж діагностується при запаленні пазухи, розташованої біля перенісся і над бровами.

При алергічних захворюваннях також можуть виникнути «мішки». Наприклад, при кон’юнктивіті, який виявляється у запаленні слизових оболонок очей і розвивається внаслідок підвищеної їх чутливості до певних речовин, званих алергенами. Основні симптоми: свербіж, почервоніння очей, а також набряки. Характерною рисою є сезонність: загострення відбуваються в періоди цвітіння різних рослин. У цьому випадку необхідно як можна швидше захистити хворого від будь-яких контактів з речовиною-подразником і звернутися за допомогою до лікаря.

Природа кон’юнктивіту може бути не тільки алергічної, але ще хімічної або інфекційної. Бактерії можуть потрапити на що відрізняється особливою чутливістю слизову оболонку ока різними шляхами, наприклад, при контакті з брудними руками чи іншими предметами. Дія дратівної характеру дуже часто надають речовини, що знаходяться в повітрі, пил і косметика низької якості. Причини виникнення кон’юнктивіту з’ясує лікар-окуліст і пропише відповідне лікування мішків під очима.

Варто сказати кілька слів про набряку Квінке, який займає особливе місце в списку алергічних набряків. Це реакція на алерген, розвивається дуже швидкими темпами і нерідко загрожує життю хворого. При перших же ознаках, що проявляються в швидкому появі набряків на обличчі та шиї, сухому кашлі і проблеми з диханням, слід терміново викликати швидку медичну допомогу. Цей гострий алергічний набряк, крім підшкірної клітковини, робить негативний вплив на м’язові і слизові оболонки. В ході реакції на речовину-подразник різко збільшується рівень проникності судин для білка і рідин. Дуже небезпечні набряки, що зачіпають стінки гортані, адже при цьому може перекритися доступ повітря в легені і, в кінцевому підсумку, людина задихнеться. Влітку такий набряк може бути спричинена укусом різних комах, особливо якщо він був проведений в місце, насичене судинами або ж поруч з головою.

Кон’юнктивіт і набряк клітковини можуть бути викликані також гострими респіраторними вірусними інфекціями, що поєднують в собі больові відчуття в горлі, підвищену температуру і нежить.

Не можна не згадати і про гіпотиреозі, що проявляється в недостатній вироблення гормонів щитовидної залози. Основні його симптоми: набряки різних частин тіла (обличчя, ніг, рук, внутрішніх органів), уповільнення обміну речовин організму (ожиріння, уповільнення мови, пульсу, сухість шкіри і облисіння). У занедбаному стані викликає микседему – великий, пружний набряк шкіри, підшкірної клітковини, що охоплює всю її поверхню. Лабораторне дослідження підтверджує діагноз: встановлюється, наскільки знижений рівень гормонів в крові. Після цього ендокринологом призначається відповідне лікування.

Іноді причина появи «мішків» під очима — захворювання серця. В цьому випадку людина зазвичай відчуває біль в лівій частині грудей і задишку під час фізичних навантажень. При серцевій недостатності хронічного характеру серце не справляється з покладеними на нього обов’язками, багато органів страждають від нестачі кисню і поживних речовин, що доставляються з кров’ю. При цьому набряки починаються знизу і, у разі відсутності необхідного лікування, від ніг піднімаються до іншим частинам тіла. Якщо вони дісталися до обличчя і очей, все може закінчитися сумно. Такий набряк всіх внутрішніх органів і підшкірної клітковини називається анасаркой і нерідко призводить до летального результату. Підтверджуються захворювання серця з допомогою проведення ультразвукового дослідження та електрокардіограми, а також контролю тиску і кількості ліпідів в крові.

Частота виникнення набряків під очима не залежить від статі людини, однак чоловіки набагато рідше жінок надають їм значення і, як результат, пізніше звертаються за допомогою до лікаря. Нерідко спостерігається поява «мішків» під очима в дітей.

Мішки під очима у дитини

Виникнення набряків під очима у дітей далеко не завжди є симптомом якої-небудь хвороби. «Мішки» можуть з’явитися у абсолютно здорової дитини в наступних ситуаціях: при надмірному вживанні рідини або продуктів, що містять велику кількість солі, після довгого плачу, а також після сну в неприродному положенні, при якому голова була розташована нижче тіла.

У цих випадках набряки проходять самі, необхідно лише усунути причину їх виникнення. Однак діти часто схильні до тих же хвороб, що і дорослі, а це значить, що «мішки» під очима можуть бути одним із симптомів цих захворювань. Проконсультуйтеся з педіатром, якщо:

  • Виникнення набряків сталося раптово. Супутні симптоми у вигляді почервоніння очей, прозорих виділень з носа і занепокоєння без видимої причини можуть вказати на алергічну реакцію, при якій необхідна негайна допомога.
  • Разом з виникненням «мішків» піднялася температура тіла, почалися головні болі, а також болі в попереку. Все це, а також проблеми з сечовипусканням, вказує на захворювання нирок.
  • Крім набряків, спостерігається вибухання тім’ячка, плач і занепокоєння.
  • «Мішки» не проходять протягом тривалого періоду часу, постійно збільшуються і спостерігаються на протязі всього дня.

Мішки під очима при вагітності

Виникнення набряків в період вагітності — часто цілком нормальне явище, викликане затримкою рідини та солі в організмі. Крім цього, накопичення води в жировій тканині і клітковині сприяє збільшенню ваги і підвищення вологості шкіри.

Однак іноді «мішки» під очима можуть вказувати на різні захворювання, що представляють небезпеку, як для мами, так і для плоду. Це можуть бути патології нирок, гестоз або інші хвороби, тому бажано проконсультуватися з лікарем акушером-гінекологом.

Лікування мішків під очима

«Мішки» під очима можна вилікувати самостійно лише за умови, що причиною їх виникнення є простий набряк периорбитальной клітковини. Для цього необхідно відновити режим, відмовитись (хоча б на час) від шкідливих звичок і почати дотримуватися дієти, виключивши з раціону продукти з підвищеним вмістом солі.

Народні засоби косметичного характеру також можуть бути дуже ефективні. Наприклад, досить часто допомагають позбутися від набряків різні компреси з настоєм шавлії, кропу, ромашки та інших трав. Має сенс робити масаж і періодичні вправи, які зміцнюють очні м’язи. Лікар-косметолог може порадити професійні засоби, однак, найбільш радикальним методом боротьби з набряками є хірургічне втручання (блефаропластика).

Існує безліч ліків і різних способів лікування цього дефекту, тим не менш, будьте вкрай обережні. Не використовуйте для лікування «мішків» під очима препарати, не призначені для цього. В іншому випадку все може закінчитися плачевно: шкіра навколо очей відрізняється особливою чутливістю і ніжністю, викликати її роздратування дуже просто.

Обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж використовувати різні сечогінні засоби. Їх застосування може порушити баланс мікроелементів організму, що, в кінцевому підсумку, призведе до патологій серця.

Крім проблем із зовнішнім виглядом, подглазные «мішки» не доставляють ніяких незручностей. Тим не менш, не варто затягувати похід до лікаря, так як це може негативно позначитися на прогнозі захворювання, симптомом якого є набряки. У результаті може бути призначено невірне лікування нирок або серця, яке викличе незворотні зміни цих органів.

До якого лікаря звернутися за мішках під очима

Так як «мішки» є симптомом багатьох серйозних захворювань, розібратися в проблемі зможе тільки лікар. Для безпосереднього усунення «мішків» зверніться до косметолога, який визначить причину набряку клітковини. Потім відвідайте терапевта. Консультація інших фахівців більш вузького профілю має сенс тільки після проведення додаткових обстежень, які призначаються за необхідності.