Може підвищуватися тиск від нервів: підвищення при стресі

Зміст статті:

 • 1 Повинно турбувати підвищення тиску
 • 2 Гіпертонія або тимчасове підвищення тиску?
 • 3 Як знижувати тиск в стресовій ситуації
 • 4 Дієта при стресі

Будь-які емоційні сплески – неважливо, позитивні емоції людина відчуває, або негативні, — можна віднести до стресу. Створюється незвична для організму ситуація, до якої він повинен адаптуватися.

Саме тому, в захисних цілях, організм починає виробляти інтенсивніше гормони певної групи, які іноді так і називають – гормони стресу.

Насправді це адреналін, який виробляється мозковим шаром надниркових залоз, і кортикоїди, які виділяються корою цих органів.

Адреналін робить дуже сильний вплив на судини, звужуючи їх, а глюкокортикоїди посилюють його дію. Ось чому при стресі тиск може підвищуватися дуже сильно.

Повинно турбувати підвищення тиску

Може підвищуватися тиск від нервів: підвищення при стресіЗазвичай людина відчуває стрес у певній життєвій ситуації, яка вимагає певних дій або прийняття рішення. Людині, як правило, не до показників тонометра в цей момент, тиск він не міряє, якщо тільки не погіршується самопочуття дуже сильно, і навіть не підозрює, що воно підвищилось.

Якщо ж людина регулярно вимірює свій тиск і стежить за показниками в силу різних причин, то він помітить, що при стресі тиск підвищився. Що це може означати і чи варто переживати з цього приводу? Відповідь буде залежати від того, як відчував себе людина до цього і які хронічні захворювання у нього є.

Для гіпертоніків підвищення тиску при стресовій ситуації може бути дійсно дуже небезпечним, так як виникає пряма загроза розвитку гіпертонічного кризу. А гіпертонічний криз, у свою чергу, може призвести до тяжких кардиоваскулярным ускладнень:

 • Нестабільної стенокардії;
 • Тахікардії;
 • Інсульту;
 • Інфаркту;
 • Набряку легенів.

Якщо ж пацієнт до цього був абсолютно здоровий, то незначне та тимчасове підвищення цифр артеріального тиску великої шкоди принести його здоров’ю не може. При відсутності патологій судин і серця впоратися зі стресом цілком можна своїми силами, без лікарських препаратів і медичної допомоги.

Тим же, хто страждає артеріальною гіпертензією, слід уникати будь-яких сильних переживань. Зрозуміло, що прожити все життя без стресу, ні про що не турбуючись, не може жодна людина.

Але максимально знизити і згладити конфліктні ситуації може кожен, це цілком посильне завдання, від виконання якої в чому буде залежати для гіпертоніка якість і тривалість життя.

Гіпертонія або тимчасове підвищення тиску?

Як же відрізнити, коли розвивається гіпертонія, а коли просто тимчасово підвищився тиск на фоні нервових перевантажень? Відповідь на це питання дуже важливий, так як в більшості випадків саме після стресу, особливо повторюваного, діагностується артеріальна гіпертензія: тиск так і не приходить в норму, пацієнт почуває себе все гірше і змушений звернутися до лікаря.

Одразу ж ставити діагноз «гіпертонічна хвороба» не буде ні один лікар. Одноразове підвищення артеріального тиску не є підставою для цього. Говорити про розвиток гіпертонії лікар може, тільки якщо підвищені показники відзначаються при трьох послідовних вимірах тиску протягом 14 днів.

Може підвищуватися тиск від нервів: підвищення при стресіТобто, повинно відзначатися стійке підвищення АТ. При стресі ситуація зовсім інша. Показники тонометра теж різко збільшуються, але викликано такий стан не патологією судин, а викидом гормонів надниркових залоз. Як тільки емоції підуть на спад, тиск теж повернеться до нормальних показників. Зазвичай стан нормалізується через 1-2 дні, і лише в дуже рідкісних випадках, якщо емоції були дуже яскравими, може знадобитися більше тижня.

Іншими словами, саме по собі тимчасове підвищення цифр на екрані тонометра загрози здоров’ю не несе, людський організм стійкий до таких перепадів. Але от якщо стреси дуже часті і тиск постійно скаче, це згубно позначається на судинах і роботі серцевого м’яза, що може призвести до розвитку не тільки гіпертонії, але й інших серйозних патологій.

Тим більш небезпечний стрес, що викликає підвищення ПЕКЛО, для гіпертоніків. Їм варто уникати будь-яких переживань і тримати свої емоції під контролем, щоб не опинитися в лікарні.

Як знижувати тиск в стресовій ситуації

Якщо единократно підвищився тиск, не варто відразу ж приймати гіпотензивні препарати, особливо це відноситься до лікарських засобів з групи бета-адреноблокаторів і інгібіторів АПФ. Ці препарати необхідні, тільки коли відзначається стійке підвищення артеріального тиску і диганостирована гіпертонія 1-2 ступеня.

В принципі, прямих протипоказань до їх застосування немає, якщо людина вип’є одну таблетку, то тиск знизиться. Але при цьому можуть виникнути неприємні побічні ефекти з-за так званого «феномена першої дози» або ж тиск знизиться надмірно через неправильно розрахованої дозування препарату.

Тому якщо людина не є гипертоником і у нього підвищився АТ на фоні нервових переживань, краще скористатися седативними препаратами на рослинній основі. Звернути увагу потрібно на такі лікарські рослини у складі:

 • Корінь валеріани.
 • Пустирник.
 • Меліса.
 • Можна іМоже підвищуватися тиск від нервів: підвищення при стресівикористовувати ці трави і у натуральному вигляді, заварюючи їх і приймаючи як настій або чай. При цьому потрібно враховувати, що валеріана дає кумулятивний ефект – тобто ліки з нею потрібно буде пропити не менше двох тижнів, щоб з’явився результат.

  Як правило, стрес до цього часу вже проходить і людина заспокоюється сам собою. А ось такі побічні явища при вживанні валеріани, як сонливість, млявість, неуважність, можуть доставити незручності.

  Пустирник діє швидше. Але краще приймати сучасні комплексні препарати, наприклад, Новопассит. Потрібно відзначити, що часто не так діє саме ліки, як спрацьовує психологічний, відволікаючий ефект: пацієнт при нервовому стресі приймає таблетку і заспокоюється, хоча насправді подіяти вона ще не встигла.

  Захоплюватися такими препаратами не варто, вони дратівливо діють на слизову оболонку шлунка. Тому краще при сильному емоційному сплеску прийняти заспокійливі краплі або таблетки, а потім перейти на трав’яні чаї заспокійливого дії.

  Дієта при стресі

  Якщо людина дуже емоційний і при найменшій нестандартній ситуації у нього підвищується артеріальний тиск, він повинен стежити за своїм харчуванням – деякі продукти здатні розслабляти нервову систему і благотворно впливати на роботу серця і судин.

  • для підтримки нервової системи необхідний фосфор – це бобові і злакові, морська риба, субпродукти;
  • для підтримки гормонального балансу потрібен йод – він міститься у всіх морепродуктах, особливо багаті ними устриці і морська капуста;
  • для підтримки роботи серцевого м’яза і регулювання передачі нервових імпульсів до рецепторів необхідні калій, кальцій, вітаміни групи В і лецитин – це м’ясо, печінка, горіхи і горіхові олії, насіння, капуста всіх сортів, шпинат, яєчний жовток, злаки, житній хліб, банани, чорнослив, цитрусові, пивні дріжджі, гарбуз, коренеплоди, проросла пшениця.

  При стресі лікарі рекомендують рухатися, а не лежати – це допомагає швидше нормалізувати стан організму. Відео до цієї статті повідає про те, як можна боротися зі стресом