Ще зовсім недавно нікому б і в голову не прийшло піднімати питання щодо шкоди м’ясних продуктів. Але з недавніх пір все змінилося: на сьогодні все більша кількість людей агітує відмовитися від вживання «мертвечини» і перейти на натуральну їжу. М’ясо користь і шкодаодна з найбільш актуальних тем в нашому світі. У цій статті ми порівняємо корисні і шкідливі властивості м’яса і постараємося з’ясувати що ж переважає.

Що таке м’ясо

Багато людей регулярно вживають цей продукт, але навіть не замислюються про те, чим є м’ясо (з наукової точки зору). Ми надамо вам на точну відповідь на дане питання.

Отже, м’ясо являє собою кісткову мускулатуру тварини, що містить жир або сполучні тканини, а також прилеглі кістки. Можна також віднести до розділу м’ясних продуктів деякі органи тварин, наприклад, печінка, язик, серце, шлунок та інші. М’ясо може бути різних тварин. В більшості своїй їх спеціально вирощують на бойнях і фермах, а згодом вбивають і відправляють на ринок.

Далі в статті ми детальніше розглянемо шкоду м’яса і його користь, а також поговоримо про м’ясі різних тварин, а зараз хотілося б розповісти про недавньому дослідженні ВООЗ як раз на цю тему.

Зміст сторінки

 • 1 Що говорить ВООЗ про шкідливість м’яса
 • 2 Корисні властивості цього продукту
 • 3 Види м’яса і їх корисні властивості
 • 4 У чому шкоду м’яса для організму
 • 5 Дивіться відео: М’ясо — Користь чи шкода?
 • 6 Дивіться відео: Міфи про м’ясо

Що говорить ВООЗ про шкідливість м’яса

30 жовтня 2015 р. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) роз’яснила дані свого останнього дослідження м’ясних продуктів. Згідно йому оброблені м’ясні продукти, такі як ковбаса, бекон, шинка і хот-доги провокують розвиток онкологічних патологій.

Перераховані «делікатеси» офіційно внесли в список высококанцерогенных речовин 1-го рівня, в якому вже перебувають сигарети, алкоголь, миш’як і азбест. Потрібно зауважити, що внесення описаних вище продуктів в цей список зовсім не означає, що ковбаса канцерогенів також як, наприклад, куріння. Але це явний привід задуматися любителям смажених сосисок, гамбургерів і хот-догів.

За результатами дослідження, яке проводило Міжнародне агентства, що займається вивченням раку при ВООЗ було встановлено, що речовини, які присутні в оброблених м’ясних продуктах, призводять до розвитку раку кишечника. Доповідь ВООЗ про шкідливість м’яса свідчить наступне:

«Ризик виникнення колоректального раку у людини, яка споживає оброблене м’ясо, відносно невисокий, але він починає зростати з кількістю споживаної м’ясної продукції».

Вчені стверджують, що щодня з’їдаючи 50 грамів обробленого м’яса (це приблизно три шматочки смаженого бекону), ми збільшуємо ризики розвитку онкопатології кишечника на 18%.

Також у доповіді ВООЗ про шкідливість м’яса містяться дані про можливу канцерогенності червоного м’яса, а саме: свинини, баранини і яловичини. Червоне м’ясо було включено в список небезпечних продуктів 2-го рівня, нарівні з таким речовиною як глифосфат, що є активним компонентів більшої частини гербіцидів.

Результати ВООЗ засновані більше ніж на 800 дослідженнях, але вони встигли отримати величезну кількість негативних відгуків від компаній, що займаються переробкою м’яса. Представники компаній стверджують, що м’ясо – це невід’ємна частина будь збалансованої дієти і щоб оцінити небезпеку м’ясної продукції потрібно брати до уваги умови життя людини, а також певною навколишньому середовищі він проживає.

Корисні властивості цього продукту

Найголовніша користь м’яса полягає в підвищеному вмісті в ньому білка. Білок – це самий головний будівельний матеріал для клітин і органів людського тіла. Також у м’ясі міститься велика кількість вітамінів і мінералів, цінних амінокислот (в тому числі незамінних), жирів. У м’ясної продукції багато заліза, а цей елемент вкрай важливий у процесі кровообігу.

М’ясо різних тварин містить від 10 до 35% білка. Для порівняння, у бобових та горіхах, які є рослинними джерелами протеїну, цей показник не перевищує 25%. Крім цього, рослинний білок не так добре засвоюється організмом, як тваринний.

Виділяють і інші корисні властивості м’ясних продуктів, наприклад такі:

 • Тваринні жири мають виражений жовчогінний ефект і цим приносять користь печінки;
 • Нежирні сорти м’яса використовуються в різних дієтах, дозволяючи втрачати зайві кілограми, при цьому насичуючи свій організм корисними речовинами, важливими для здійснення всіх обмінних процесів.

Щоб максимально точно відповісти на питання, в чому ж користь м’яса, потрібно розглянути його різні види.

Види м’яса і їх корисні властивості

Найпопулярнішими на сьогодні і найчастіше вживаними в їжу виступають такі види м’яса:

 • Свиняче. Його корисні властивості обумовлені не тільки великим вмістом протеїну, але і наявністю в ньому вітамінів D, В12, цінних мікроелементів: натрію, заліза, калію, магнію, кальцію і фосфору. Свиняче м’ясо корисно для кісток і нервової системи, стверджують також, що воно позитивно впливає на чоловічу потенцію. Але не слід забувати, що свиняче м’ясо досить жирне, тому від нього необхідно відмовитися людям із зайвою вагою і при наявності захворювань шлунково-кишкового тракту.
 • Яловиче. Користь полягає у високому вмісті вітамінів С, А, Е, РР, групи В, мінералів: магнію, міді, кобальту, натрію, калію, заліза і цинку. Яловичина дуже корисна для кровообігу, підвищує рівень гемоглобіну, її важливо включати в свій раціон при анемії (недокрів’ї).
 • Куряче. Містить багато легкозасвоюваного білка і мінімум жирів. Також куряче м’ясо багате калієм, фосфором, залізом і магнієм. Даний продукт добре впливає на кров’яний тиск, бере участь в обміні жирів, приводить в норму вміст цукру в сечі, а також покращує роботу нирок і знижує рівень холестерину.
 • М’ясо індички користь і шкоду. Корисні властивості м’яса індички обумовлені великою кількістю в ньому вітамінів (Е і А), а також мікроелементів (кальцію, сірки, заліза, фосфору, натрію, калію, марганцю, йоду і магнію). У індичому м’ясі міститься натрію в 2 рази більше ніж в яловичому, тому в процесі його приготування можна повністю відмовитися від солі. Заліза в даному продукті також міститься набагато більше, ніж у свинині, яловичині і курятині. Індиче м’ясо практично не має протипоказань, єдиний можливий шкоди – це вживання несвіжого або неякісного продукту.
 • Качине. Це м’ясо є справжнім джерелом різних вітамінів (К, Е, групи В) і корисних елементів (селену, цинку, фосфору, заліза, міді, кальцію, калію, магнію). Але не слід забувати про те, що качатина є досить жирним продуктів, в якому містяться насичені жирні кислоти, сприяють появі холестеринових бляшок у судинах.
 • Кроляче. М’ясо кролика широко відомо як дієтичний продукт з високим вмістом протеїну і мінімумом жиру. Кролятина має вітамінно-мінеральний склад анітрохи не бідніші інших видів м’яса, але завдяки невеликій кількості натрію воно приносить велику користь організму. Слід включати в свій раціон кролятину при наявності харчової алергії, серцево-судинних патологій та захворювань шлунково-кишкового тракту.
 • Безумовно, це далеко не всі існуючі різновиди м’яса, але описані види вживаються найчастіше.

  У чому шкода м’яса для організму

  Розібравшись з корисними властивостями м’ясних продуктів потрібно розглянути, ніж м’ясо може нашкодити.

  • Тваринні жири погано перетравлюють нашим організмом. Холестерин з м’яса відкладається на стінках судин і провокує розвиток атеросклерозу.
  • У м’ясі міститься багато сечової кислоти – продукту обміну пуринових сполук, вона сприяє розвитку артрозів, артритів та інших судинних патологій.
  • Якщо часто і у великій кількості вживати м’ясні продукти в кишечнику виникають гнильні процеси. Шлаки при цьому потрапляють у кров’яне русло, провокують нездужання і погіршують перебіг багатьох захворювань. При цьому нирки і печінку починають працювати в посиленому ритмі.
  • В процесі вирощування тварин використовують різні хімічні добавки – прискорювачі росту, антибіотики, які разом з м’ясом виявляються в організмі людини.

  Шкода червоного м’яса полягає в підвищеному вмісті в ньому холестерину, який провокує появу різних серцево-судинних патологій. Прихильники м’ясних продуктів ж заперечують, що шкоду м’яса обумовлюється в основному способом його приготування. І рекомендують вживати даний продукт у вареному і запеченому вигляді.

  Що ж робити

  Виходячи з наведених фактів, можна зробити висновок, що м’ясо може принести як користь, так і шкоду. Скористайтеся наступними рекомендаціями і ви зможете є м’ясні продукти без остраху негативних наслідків.

 • Дотримуйтесь міри. Будь-який продукт може нашкодити, якщо вживати його в необмеженій кількості. Вчені встановили, що за добу доросла людина має отримувати від 60 до 80 міліграм білка на 1 кілограм своєї ваги. Наприклад, людина з масою тіла 60 кілограм повинен з’їдати від 36 до 48 грамів протеїну. При цьому половина цієї норми припадає на тваринний білок, а друга частина – на рослинні продукти (бобові, крупи, горіхи і так далі).
 • Не рекомендується також є м’ясні продукти щодня. В ідеалі м’ясо повинно бути у вашому раціоні близько трьох раз за тиждень. В інші дні його можна замінити рибою і молочними продуктами.
 • Вибираючи різновид м’яса, віддайте свою перевагу птиці і кролятини. Потрібно прагнути повністю прибрати зі свого раціону всі м’ясні напівфабрикати – ковбасу, сосиски та інші.
 • Щоб м’ясо було максимально корисним для організму, перед приготуванням його слід замочити на деякий час. При варінні виливайте первинний бульйон, отриманий після перших 5 хвилин кипіння, міняйте воду і починайте варити заново.
 • Відмовтеся від смаження м’яса. У процесі такого способу приготування їжі утворюються шкідливі речовини, в тому числі канцерогени, вони можуть спровокувати розвиток онкології.
 • Вживайте м’ясо спільно з зеленими або некрохмалистими овочами (наприклад, з редисом, а не з картоплею). Подібне поєднання цілком відповідає принципам сумісності продуктів і сприяє кращому перетравленню і засвоєнню їжі.
 • Травна система людини сильно відрізняється за своєю будовою від хижаків або травоїдних тварин. Це значить, що людина – істота всеїдна і наші органи шлунково-кишкового тракту підходять як для перетравлення і засвоєння рослинних, так і тваринних продуктів. Тому наполягати на тому, що м’ясо шкідливо або корисно безглуздо.

  Люди, які не уявляють свого життя без цього продукту, повинні навчитися вживати його помірно і правильно готувати. Ті ж, хто в силу різних причин змушені відмовитися від м’яса, повинні знайти йому повноцінну заміну іншою їжею.

  Дивіться відео: М’ясо — Користь чи шкода?

  Дивіться відео: Міфи про м’ясо