На якій руці міряють тиск: як правильно вимірювати артеріальний тиск

Зміст статті:

 • 1 Як виміряти показники
 • 2 Які тонометри використовувати?
 • 3 Як часто потрібно проводити вимірювання?
 • 4 Які показники АТ можна вважати нормальними?
 • 5 Інтерпретація показників АТ
 • 6 Як швидко знизити АТ у домашніх умовах?

Сьогодні вимірювання артеріального тиску (АТ) можна провести в домашніх умовах.

Ця процедура дозволяє визначити точний рівень тиску, завдяки чому лікар призначає правильне лікування, при якому використовуються антигіпертензивні лікарські засоби.

Такі вимірювання дуже важливі, так як вони дають можливість встановити наскільки ПЕКЛО стало вище за певний період часу.

При цьому пацієнт може не відвідувати лікаря, проводячи процедуру в звичній домашній обстановці.

Як виміряти показники

На якій руці міряють тиск: як правильно вимірювати артеріальний тискЩоб вчасно попередити виникнення неприємних симптомів гіпертонії, потрібно знати, коли і як міряти рівень тиску. Так, перш ніж здійснювати які-небудь дії, слід відпочити 5 хвилин.

Причому за пів години до процедури потрібно утриматися від вживання напоїв з кофеїном (чай, кола, кава) та тютюнопаління.

На якій руці міряти ПЕКЛО? В такому випадку все залежить від того, ким є людина (лівша чи правша). Хоча більшість лікарів радить проводити вимірювання по черзі на обох руках.

Коли проводиться вимірювання слід спертися на стілець, тримаючи спину прямо. Разом з тим не можна розмовляти, а рука повинна нерухомо лежати на рівній поверхні.

Манжету потрібно обернути навколо зони передпліччя, а центр надувного мішка повинен розміщується над плечовою артерією. Нижня манжета повинна розташовуватися на кілька сантиметрів вище ліктя. А надувний мішок слід розмістити на рівні серця.

Коли проводиться зміна АТ, ноги не можна схрещувати, вони повинні бути добре притиснуті до підлоги. Причому перш, ніж вимірювати рівень тиску, сечовий міхур краще спорожнити.

Як правильно вимірювати артеріальний тиск? Коли вимірюється АТ потрібно, щоб на руці пацієнта не було одягу. Причому плече теж не можна здавлювати.

Так, якщо правильно міряти тиск, то показники будуть правдивими, а в іншому випадку вони підвищаться:

 • після куріння на 5/5 мм рт. ст.;
 • після вживання спиртних напоїв – 8/8 мм рт. ст.;
 • якщо рука не лежить на рівній поверхні – 7/11 мм рт. ст.;
 • після випитої чашки кави – 11/5 мм рт. ст.;
 • якщо немає опори для спини – систолічний стає вище на 6/10 мм рт. ст.;
 • при неопорожненном сечовому міхурі – 15/10 мм рт. ст.
 • Які тонометри використовувати?

  В домашніх умовах часто застосовують такі типи приладів як:

  • автоматизовані електронні пристрої, елементи яких розміщують на пальцях, зап’ястя і плечі.
  • аускультативні ручні прилади (ртутні, анероидные і напівелектронні тонометри, яке, застосовуються разом зі стетоскопом).

  На якій руці міряють тиск: як правильно вимірювати артеріальний тискАвтоматичні, функціонуючі від мережі або на батарейках, або напівавтоматичні, в яких манжети надувають допомогою стискання груші, електронні пристрої, що вимірюють тиск на рівні плеча найзручніше використовувати в домашніх умовах. Такі тонометри простіше експлуатувати, їх вартість демократична, а ще вони не вимагають тривалої підготовки до використання.

  Краще всього придбати пристрій з пам’яттю, яка буде зберігати кожну зміну (день і час) і середні показники вимірів. А ось наручні апарати не відрізняються високою точністю. Тому їх можна застосовувати тільки, якщо плечове вимірювання АТ важко або неможливо.

  Щодо пальцевих приладів, то їх краще не використовувати взагалі. А ртутні пристрою, можна застосовувати тільки після навчання, адже вони були заборонені через не екологічності.

  Анероидные тонометри необхідно постійно калібрувати і готувати. Крім того, експлуатація таких пристосувань повинна бути обмежена пацієнтами, автоматичні вимірювання яких неточні або неможливі.

  Варто помітити, що далеко не кожен тонометр, призначений для домашнього використання, був повністю перевірений. Тому перед покупкою таких пристроїв важливо проконсультуватися з лікарем.

  Крім того, точність вимірювання АТ залежить від правильності вибору манжети. Головне правило – її розміри повинні відповідати руці пацієнта. Причому важливо, щоб надувний мішок манжети покривав 80-100% окружності плеча.

  Застосування манжет, що мають маленький розмір, може призвести до того, що показник буде вищим, а великі манжети навпаки знизять ПЕКЛО.

  Отже, при виборі тонометра важливо враховувати, щоб манжета підходила під окружність руки.

  Як часто потрібно проводити вимірювання?

  На якій руці міряють тиск: як правильно вимірювати артеріальний тискСкільки днів і з якою періодичністю необхідно вимірювати тиск? Щоб спочатку визначити показник ПЕКЛО і оцінити наслідки застосування антигипертонических коштів процедуру з використанням тонометра слід проводити 2 рази в день протягом 3-7 днів.

  Такий захід треба робити вранці і ввечері. Причому повторні заміри необхідно проводити після 1 хвилини.

  А середній показати розраховується після відкидання значень першого дня. Такого семиденним курсом потрібно слідувати перед кожним візитом до лікаря. А при тривалому спостереженні домашнє вимірювання можна проводити не так часто.

  Варто зауважити, що якщо пацієнт знаходиться в стресовому стані, то проведення процедури краще відкласти. При цьому навіть при підвищеному АТ слід уникати самолікування і не приймати без лікарського призначення сильнодіючі лікарські препарати.

  Всі результати необхідно записувати в журнал після кожного виміру, якщо тонометр не зберігає в пам’яті таку інформацію.Крім того, важливо порівнювати тиск і продукти, які були вжиті. так, наприклад, важливо знати, що кава підвищує або знижує тиск, це допоможе правильно вимірювати тиск.

  Які показники АТ можна вважати нормальними?

  Як було сказано вище, за кілька днів повторні заміри треба усереднити, що дозволить отримати максимально точну картину рівня АТ. Так, слід брати до уваги такі фактори:

 • діастолічний нижче 80 мм рт. ст і середнє систолічний менше 130 мм рт. ст. є нормальним артеріальним тиском;
 • систолічний АТ більше 135 мм рт. ст. і більше та діастолічний від 85 мм рт. ст. і більше вважається високим.
 • Інтерпретація показників АТ

  На якій руці міряють тиск: як правильно вимірювати артеріальний тискЩоб лікар міг встановити точний діагноз, пацієнту необхідно фіксувати протягом семи днів середні цифри тиску в домашніх умовах. При цьому з кожним днем показники можуть різнитися. А при панічних атаках, стресовому стані і надмірному хвилюванні значення можуть підвищуватися або знижуватися після підвищеної фізичної активності або тривалого відпочинку.

  Таким чином, якщо тиск вимірюється так сказати «одноразово», то такі дані можна вважати правдивими, адже вони не зможуть сформувати чітку картину середнього рівня артеріального тиску. Тому підвищений АТ після одного використання тонометра не повинно занадто насторожувати крім ситуацій, коли стан не змінюється після відпочинку або, якщо виникають такі прояви як:

  • утруднення мови;
  • задишка;
  • слабкість в кінцівках;
  • хворобливі відчуття в грудях.

  Як швидко знизити АТ у домашніх умовах?

  Щоб нормалізувати тиск можна випити таблетки або краплі, наприклад, Корвалол або Капотен. Так, гіпертоніки часто діють згідно з наступною схемою:

 • Капотен (1 табл.) розсмоктується під язиком. Якщо тиск не знизилося, тоді потрібно випити Корвалол. З цією метою 40 крапель засобу розмішують 1/3 стак. води і випивають.
 • Потім тиск слід контролювати щогодини. Якщо воно буде високим, тоді кожні 60 хвилин потрібно розсмоктувати по 1 табл. Капотена. Причому в добу можна приймати не більше чотирьох таблеток.
 • До того ж, щоб нормалізувати АТ треба розслабитися, постаратися ненадовго затримати дихання. Робити це слід за певною схемою: зупиняти дихання краще на видиху на 8-10 секунд протягом трьох хвилин.

  Ще можна застосувати народні способи лікування гіпертонії. З цією метою застосовують яблучний оцет, розведений з водою. Після в отриманому розчині змочують серветку і прикладають її до ступень. Компрес тримають 10 хвилин, що допоможе знизити тиск приблизно на 40 одиниць.

  Крім того, гіпертонікам може допомогти звичайна холодна вода. Так, руки до передпліччя потрібно опустити під холодну проточну воду. Відео до цієї статті покаже, як працювати з тонометром.