Не знижується тиск: причини, що робити для зниження

Зміст статті:

 • 1 Чому артеріальний тиск не падає після прийому таблеток
 • 2 Неправильно підібрана комбінація ліків
 • 3 Недостатня ефективність медикаментів першого ряду
 • 4 Затримка солі в організмі
 • 5 Феохромоцитома як причина стійкого високого артеріального тиску
 • 6 Інші причини стійкого високого артеріального тиску

Артеріальна гіпертензія – патологія, що не піддається повному лікуванню. Але пацієнт-гіпертонік обійтися без гіпотензивних таблеток не в змозі, інакше він ризикує отримати гіпертонічний криз та інші небезпечні ускладнення.

Тому таблетки для нормалізації тиску повинні бути в кишені або сумочці постійно.

У більшості випадків артеріальний тиск після прийому ліків нормалізується протягом 15-30 хвилин, якщо воно не було критичним.

Але іноді пацієнти скаржаться, що після прийому виписаних лікарем таблеток артеріальний тиск не знижується все одно. Що робити в цьому випадку, чому так відбувається? Причини та рекомендації щодо вибору таблеток від тиску нижче.

Чому артеріальний тиск не падає після прийому таблеток

Не знижується тиск: причини, що робити для зниженняЯкщо після того, як ліки прийнято, артеріальний тиск залишилося високим (нижнє цифри не менше 105 мм. рт. ст.) і вперто не падає, причини можуть бути в елементарному недотриманні лікарських приписів. Згідно зі статистикою, кожен другий пацієнт приймає лише 80% ліків, які йому призначив лікар.

Та й то не регулярно, а тільки тоді, коли самопочуття погіршується. З’ясувати це часто буває складно, пацієнти відверто брешуть, щоб уникнути засудження доктора і домашніх. Що відбувається в результаті? Лікар призначає нові обстеження і нові комбінації препаратів, в той час, як і попередні були б ефективні, якщо б їх приймали.

Недобросовісний пацієнт починає приймати нові ефективні таблетки від тиску, які, швидше за все, не допоможуть – зазвичай допомагає гіпертонікам якесь одне лікарський засіб, замінювати іншими яке вкрай небажано без вагомих на те підстав. І позитивний ефект від лікування знову не досягнуто.

Варто зазначити, що причини недотримання лікарських приписів не завжди криються в халатному відношенні хворого до власного здоров’я. Гіпотензивні препарати обходяться недешево, а гіпертонічна хвороба – та патологія, від якої страждають в більшості люди похилого віку, які живуть на одну пенсію. Деякі препарати вони просто не можуть собі дозволити, ось чому не приймають їх, а замінюють народними засобами.

Що робити в цьому випадку?

 • Розговорити хворого, знайти з ним контакт і з’ясувати, як часто і скільки разів у добу він дійсно приймає таблетки.
 • З’ясувати, які ще процедури або народні засоби він використовує для нормалізації артеріального тиску.
 • Дати направлення на аналіз сечі і крові та провести додаткові обстеження– за результатами буде видно, коли і скільки ліків хворий приймав. Препарати з групи бета-адреноблокаторів істотно впливають на частоту серцевих скорочень і пульс. А після прийому діуретиків змінюється рівень сечової кислоти в сироватці та знижується рівень калію.
 • Пояснити, що ліки потрібно приймати для того, щоб зберегти життя. А якщо нехтувати лікуванням, можна отримати серйозні ускладнення, які призведуть до ще більших фінансових витрат, а можливо, і інвалідності.
 • Відкоригувати схему лікування. Часто пацієнти не встигають або забувають приймати ліки тричі на день. У цьому випадку можна замінити його на препарат тривалої дії, який можна приймати один раз на добу, наприклад, вранці або ввечері.
 • Варто також уточнити, чи не криються причини у відмові від таблеток у їх побічні ефекти. Тоді потрібно роз’яснити, як з ними боротися і що робити, щоб по можливості пом’якшити небажані явища. Ефективно діє система нагадувань допомогою смс-розсилки або нагадування по електронній пошті.

  Важливо, щоб після бесіди пацієнт зрозумів: гіпертонічна хвороба невиліковна, це довічне стан, тому якщо він хоче зберегти активність і максимально продовжити життя, йому слід переглянути свої погляди і звички і налаштуватися на абсолютно новий спосіб існування.

  Неправильно підібрана комбінація ліків

  Не знижується тиск: причини, що робити для зниженняЯкщо ліки від тиску не ефективно, то цілком логічно припустити, що механізм його дії пригнічується дією іншого препарату, який приймається одночасно. Пацієнти часто забувають повідомити лікаря про те, що приймають ще якісь лікарські засоби. Цього робити не можна.

  Наприклад, велика частина нестероїдних протизапальних засобів пригнічує дію гіпотензивних препаратів. Найпоширеніші медикаментозні засоби, що літні пацієнти часто приймають, наприклад, від головного або суглобного болю:

  • Аспірин;
  • Індометацин;
  • Диклофенак;
  • Вольтарен;
  • Ортофен.

  Пригнічуючий ефект надають також оральні гормональні контрацептиви і антиконгестанты. Розібратися самостійно і відстежити, після прийому будь-яких ліків ефективність таблеток від тиску знижується, пацієнт не зможе. Що робити? Зібрати всі препарати, які приймаються регулярно, і віднести лікаря. Він розробить нову схему лікування з урахуванням отриманої інформації.

  Недостатня ефективність медикаментів першого ряду

  Сучасна фармацевтика пропонує найширший асортимент гіпотензивних медикаментозних засобів. Всі вони діляться на різні групи за механізмом своєї дії. Існують препарати першого ряду – тобто, ті, які використовуються найбільш часто, в більшості випадків добре переносяться і дають помітний ефект.

  Саме їх призначають у першу чергу після того, як пацієнт обстежений і встановлений точний діагноз. Але лікар не може передбачити напевне, подіє призначений препарат у кожному окремому випадку – адже організм кожної людини індивідуальний.

  Ось чому рекомендується перебувати на стаціонарі не менше 2 тижнів. Це дасть можливість поспостерігати за динамікою хвороби і з’ясувати, наскільки ефективна обрана тактика лікування. При необхідності він внесе коригування і підбере інші гіпотензивні препарати.

  Але буває і так, що таблетки, які допомагали до цього, раптом перестали діяти. У чому причини такого явища? Швидше за все, хвороба перейшла на наступну стадію або до неї приєдналися інші патології, тому препарат потрібно замінити на інший, більш сильний. Якщо і він не допомагає, то потрібно ретельно обстежити хворого в умовах стаціонару.

  В першу чергу слід виключити або підтвердити симптоматичну гіпертонію, ще раз переглянути призначену раніше схему лікування, поспостерігати за харчуванням пацієнта і його звичками.

  В більшості випадків в умовах стаціонару навіть без зміни препарату або включення в схему лікування нових артеріальний тиск приходить в норму – і це також явна ознака того, що в домашніх умовах пацієнт приписи лікаря не виконував.

  Затримка солі в організмі

  Не знижується тиск: причини, що робити для зниженняВсім гіпертонікам чудово відомо: затримка натрію в організмі сприяє збільшенню об’єму крові, набряків і стійкого підвищення тиску. Тому дотримуватися безсольової дієти потрібно обов’язково. Однак не завжди причина не піддається лікуванню високого артеріального тиску в тому, що пацієнт не відмовляє собі в задоволенні поласувати оселедцем або маринованими огірочками.

  Якщо після одночасного прийому двох і більше гіпотензивних засобів виникають набряки і тиск не падає, це говорить про те, що таблетки для зниження тиску потрібно доповнити діуретиками. Якщо сечогінні ліки вже приймається, його потрібно замінити на більш сильний.

  Інша причина – порушення роботи нирок. Саме нирки виробляють фермент, який виводить з організму натрій. Якщо його недостатньо, в організмі затримується зайва рідина, об’єм крові збільшується і показники артеріального тиску теж. Гіпотензивні препарати тут просто не можуть подіяти, так як здатність судин розширюватися заблокована.

  Якщо ниркові артерії звужені за причини дисплазії або атеросклерозу, відбувається приблизно те ж саме. Щоб компенсувати недостатнє кровопостачання нирок, організм починає збільшувати кровотік, а це веде до підвищення артеріального тиску.

  Тому, при стійкій артеріальній гіпертензії, що не піддається медикаментозному лікуванні, лікарі крім інших аналізів і обстежень призначають також УЗД нирок.

  Феохромоцитома як причина стійкого високого артеріального тиску

  Феохромоцитома – це захворювання наднирників, при якому вони починають у великій кількості викидати в кров гормони адреналін і норадреналін. Обидва вони сприяють різкому і стійкого підвищення тиску – подібні стрибки часто відзначаються у спортсменів після активного тренування.

  Симптоми феохромоцитоми можна сплутати із симптомами гіпертонічного кризу:

  • Не піддається контролю почуття страху і паніки;
  • Підвищена пітливість;
  • Прискорене серцебиття;
  • Пересихання слизової у роті;
  • Головний біль;
  • Нестабільний емоційний настрій;
  • Підвищення температури тіла.

  Наслідки такого стану можуть бути самими серйозним: мозкові крововиливи, набряк легенів, серйозні порушення мозкового кровотоку. Збій в роботі надниркових залоз може наступити спонтанно після пережитого стресу або великих фізичних навантажень.

  Це ще раз говорить про те, що при гіпертонії сам хворий повинен стежити за своїм здоров’ям і уникати ситуацій і факторів, які могли б йому нашкодити.

  Інші причини стійкого високого артеріального тиску

  Не знижується тиск: причини, що робити для зниженняЗдоровий спосіб життя – це перше, про що завжди повинні пам’ятати гіпертоніки. Кожна викурена сигарета, кожний випитий келих вина може зіграти вирішальну роль у перебігу хвороби і призвести до гіпертонічного кризу. Не має ніякого сенсу регулярно приймати гіпотензивні препарати, якщо при цьому пацієнт не може відмовитися від куріння.

  Безглуздо замінювати один препарат іншим і дотримуватися суворої дієти, якщо при цьому хворий на артеріальну гіпертензію щоденно вживає пиво або інші алкогольні напої. Якщо виписані лікарем таблетки від тиску не допомагають, слід для початку переглянути свої звички і поведінку.

  Зайва вага і відсутність руху – ще одні чинники, із-за яких тиск може не піддаватися впливу медикаментів. Варто спробувати хоча б 2-3 тижні не палити, не вживати сіль, щодня здійснювати піші прогулянки і повністю відмовитися від алкоголю – результати напевно будуть шокуючими навіть без зміни лікувального препарату.

  Іноді буває так, що пацієнта повністю обстежили, але жодних супутніх патологій не виявили. Дієту хворий дотримується, графік прийому медикаментів не порушує, але артеріальний тиск залишається високим. У чому причина? Відповідь може бути дуже простим – пацієнт неправильно вимірює тиск.

  Рекомендації будуть такими:

 • Взяти з собою домашній тонометр на прийом до лікаря і продемонструвати, як саме здійснюється вимірювання тиску. Багато пацієнтів просто не вміють правильно це робити, тому і виникають подібні непорозуміння.
 • Перевірити прилад на справність і відповідність розміру манжетки обсягом руки.
 • Перед вимірюванням тиску не пити каву і чай, не є шоколад, не рухатися. Треба спокійно сісти і розслабитися протягом 5-10 хвилин. А вже потім приступати до вимірювання артеріального тиску.
 • Під час процедури потрібно сидіти прямо, а не стояти або лежати. Ноги при цьому слід всією ступнею опустити на підлогу, а руку тримати строго на рівні серця.
 • Дотримуючись цих нескладних правил, вимірювання тиску буде коректним і правильним, за умови справного тонометра. Багато пацієнти відчувають сильне хвилювання перед візитом до лікаря, і це теж відбивається на показниках артеріального тиску.

  У день візиту краще приїхати в поліклініку трохи раніше, посидіти перед кабінетом, заспокоїтися, налаштуватися позитивно і лише потім заходити до лікаря і виконувати всі необхідні маніпуляції. Відео в цій статті допоможе розпізнати гіпертонію і пояснить, чому тиск не знижується.