Нефропатія зловживання анальгетиками

Нефропатія зловживання анальгетиками є ХТИН, викликаним кумулятивним дією використаних протягом життя великої кількості певних анальгезуючих препаратів.

Нефропатія зловживання анальгетиками, була спочатку описана при зловживанні комбіновані анальгетики, що містять фенацетин. Однак, незважаючи на виведення фенацетину з ринку, НЗА продовжували спостерігати. Дослідження, проведені для уточнення етіології, мали сумнівний результат, але ацетоаминофен, ацетилсаліцилова кислота та інші НПЗЗ були відзначені у виникненні нефропатії зловживання анальгетиками. Механізм не ясний. Чи викликають інгібітори циклооксигенази -2 НЗА, не відомо, але ці препарати, ймовірно, можуть викликати ОТІН і нефротичний синдром у результаті хворобі мінімальних змін або мембранозної нефропатії.

Нефропатія зловживання анальгетиками переважає у жінок і в США відповідальна за 3-5 % усіх випадків термінальної стадії ниркової недостатності.

При зверненні пацієнти мають вже ниркову недостатність, м’який сечовий осад і ненефротическую протеїнурію. Характерна артеріальна гіпертензія і порушення концентраційної функції. Біль у боці та гематурія — симптоми некрозу ниркових сосочків, які зустрічають на пізній стадії захворювання. Хронічні скарги на кістково-м’язові, головні болі, нездужання і диспепсію можуть бути пов’язані з використанням анальгетиків, а не з НЗА.

Діагноз грунтується на анамнезі і неконтрастною комп’ютерної томографії. КТ-ознаки нефропатії зловживання анальгетиками —зменшення розмірів нирок; «круті» контури, определеямые за наявності щонайменше трьох вдавлення в звичайному опуклому контурі нирки; і кальцифікація сосочків. Чутливість і специфічність цих ознак для ранньої діагностики становить 92 і 100 %, відповідно.

При скасуванні знеболювального препарату ниркова функція стабілізується, крім випадків, що далеко зайшла ниркової недостатності. Пацієнти з НЗА мають підвищений ризик розвитку перехідно-клітинного раку сечових шляхів.