Нестача вітаміну С призводить до захворювання організму

Біологічно активні речовини, які називаються вітамінами, впливають на всі функції організму. Вони відіграють важливу роль у роботі різних органів і систем, що виконують захисні та регулюючі функції, беруть участь в обмінних процесах. Вітамін С або аскорбінова кислота – одне з найважливіших біоактивних речовин, нестача якого може стати причиною розвитку хвороби.

Зміст:

 • 1 Роль вітаміну С в організмі людини
 • 2 Причини вітамінного дефіциту
 • 3 Симптоми і наслідки авітамінозу
 • 4 Джерела вітаміну С

Роль вітаміну С в організмі людини

Аскорбінова кислота – незамінна речовина, що виконує в людському організмі функцію антиоксиданту. Роль вітаміну полягає в участі в окисно-відновних процесах, необхідних для вироблення енергії з поживних речовин. Крім цього, кислота бере участь у виробленні колагену, деяких гормонів, а також сприяє засвоєнню інших вітамінів і мікроелементів.

Нестача вітаміну С призводить до захворювання організму

Роль вітаміну С

При відсутності недоліку вітамін С є антистресовим речовиною. Він знижує вироблення кортизолу, який є стресовим гормоном. Його активна секреція відбувається із-за сильних фізичних та емоційних навантажень на організм, а також внаслідок ендокринних розладів.

Дуже важливу роль аскорбінова кислота відіграє в роботі імунної системи. Даний вітамін значно збільшує стійкість організму до різних інфекційних захворювань. Крім цього, речовину корисно для алергетиків, так як значно знижує чутливість до алергенів, сприяє нормалізації процесу вироблення гістаміну, запобігаючи розвиток гострих алергічних реакцій.

Вважається, що вітамін С – ефективний засіб для профілактики онкологічних хвороб. Аскорбінова кислота виводить з організму токсичні речовини, підвищує стійкість інших вітамінів, запобігає розвитку тромбів і відкладень на стінках судинних.

В цілому, вітамін С – дуже важливе біологічно активна речовина, що виконує безліч життєво важливих функцій.

Причини вітамінного дефіциту

Нестача аскорбінової кислотою – серйозне порушення, що негативно відбивається на стані всього організму. Спровокувати дефіцит можуть різні причини, однак найчастіше недуга розвивається із-за впливу цілого ряду факторів.

Причини дефіциту вітаміну С:

 • Погана засвоюваність. Порушення процесу засвоєння аскорбінової кислоти можуть виникати на тлі захворювань органів ШКТ. Також розлад може виникнути на тлі серцево-судинних хвороб та ендокринних порушень.
  Нестача вітаміну С призводить до захворювання організму

  Причини дефіциту

 • Шкідливі звички. Регулярне вживання алкоголю і куріння перешкоджають нормальному всмоктуванню вітаміну стінками кишечника, а також знижують його біодоступність. Частий прийом алкогольних напоїв сприяє прискореному вимивання кислоти з організму разом з багатьма іншими корисними речовинами.
 • Регулярні стреси. При постійної емоційної чи фізичної навантаженні, вітамін С витрачається значно швидше. На відміну від багатьох інших речовин, аскорбінова кислота не відкладається в організмі, а тому постійного запасу, який може використовуватися в якості допоміжного ресурсу не існує.
 • Тривалий прийом препаратів. Нестача вітаміну С може бути викликаний застосуванням різних медикаментів. Найчастіше дефіцит розвивається на тлі прийому антибіотиків, гормональних ліків, антидепресантів.
 • Неправильне харчування. У разі якщо в раціоні недостатньо продуктів, що містять аскорбінову кислоту, ймовірність її нестачі значно підвищується. Особливо це актуально для людей, що віддають перевагу продуктам, що містять велику кількість жирів, повільних вуглеводів, цукру.
 • Існують різні причини дефіциту вітаміну С, проте незалежно від причини недуги, він вимагає правильного лікування.

  Симптоми і наслідки авітамінозу

  При нестачі вітаміну С відзначаються різні порушення. Дефіцит може призвести до розвитку захворювань печінки, викликати ендокринні захворювання, в числі яких цукровий діабет. При нестачі речовини збільшується чутливість кровоносних судин, вони стають менш еластичними, крихкими, і пошкоджуються навіть при незначному впливі. Це може спровокувати рясні кровотечі, погіршення заживляемости ран, поява великих синців.

  У разі тривалого нестачі вітаміну С розвивається цинга. Основними проявами цього захворювання є втрата зубів, постійні кровотечі ясен, болі в м’язах і суглобах. При відсутності лікування хвороба призводить до летального результату.

  Нестача вітаміну С призводить до захворювання організму

  Наслідки дефіциту

  При дефіциті значно зростає кількість вільних радикалів – речовин, здатних чинити негативний вплив на здорові клітини. Внаслідок їх впливу відбувається розвиток ракових пухлин. Тривала нестача вітаміну С призводить до захворювання крові – анемія, яка характеризується зниженням концентрації гемоглобіну та інших важливих складових компонентів. Відсутність вітаміну в організмі призводить до порушення жирового обміну, внаслідок чого з’являється зайва вага.

  Симптоми дефіциту вітаміну С:

  • слабкість в м’язах
  • болі в суглобах
  • низький тиск
  • кровоточивість ясен
  • шкірні набряки
  • порушення роботи шлунку і кишечника
  • запаморочення
  • підвищена дратівливість

  Виникнення даних симптомів відбувається через 4-6 тижнів після розвитку дефіциту. У разі їх появи необхідно звернутися до лікаря, і здійснити лікування авітамінозу.

  Джерела вітаміну С

  Щоб запобігти дефіцит аскорбінової кислоти, щоденно необхідно отримувати від 30 до 60 мг цієї речовини. У період вагітності споживання вітаміну С рекомендується збільшувати до 70-90 мг. Отримувати компонент краще всього за допомогою натуральних продуктів харчування.

  Нестача вітаміну С призводить до захворювання організму

  Де міститься вітамін С

  Джерела:

  • цитрусові продукти
  • шипшина
  • волоський горіх
  • цвітна капуста
  • молоко
  • хурма
  • червоний перець

  Вживати рослинні продукти, які містять вітамін С краще всього в теплу пору року, так як саме в цей період часу концентрація аскорбінової кислоти в них найбільша. Взимку не рекомендується вживати овочі і фрукти, які піддавалися заморожуванню або ж були законсервовані.

  У зимовий сезон рекомендується регулярно вживати настій з шипшини. Для його приготування досить змішати 250 мл окропу і 10 г сухих плодів цієї рослини. Напій слід настояти 15 хвилин, після чого остудити і випити. Щоденне вживання такого засобу дозволяє виключити ймовірність дефіциту вітаміну С, зміцнити імунітет і поліпшити загальне самопочуття.

  Крім натуральних джерел можна вживати синтезовану аскорбінову кислоту, яка випускається у формі таблеток. Проте в даному випадку слід уважно стежити за дозуванням вітамінів, щоб виключити можливість розвитку гіпервітамінозу.

  В цілому, лікування дефіциту вітаміну С здійснюється шляхом корекції раціону та прийому харчових добавок, що містять синтезовану аскорбінову кислоту.

  Нестача вітаміну С – серйозне порушення, яке може викликати цілий ряд порушень і хвороб. Правильний раціон, відмова від шкідливих звичок і лікування супутніх хвороб дозволяє виключити можливість дефіциту і пов’язаних з ним неприємних симптомів.