Неврит очного нерва: що потрібно знати про недугу?

Досі невідомі причини невриту зорового нерва. Але незважаючи на це – хвороба повністю виліковна, за умови своєчасного звернення до лікаря.

Зміст:

 • 1 Причини невриту очного нерва
 • 2 Діагностика захворювання
 • 3 Як розпізнати симптоми?
 • 4 Як лікувати неврит очного нерва?
 • 5 Методи профілактики

Причини невриту очного нерва

Запалення зорового нерва може трапитися з найрізноманітніших причин. Іноді простіше позбутися від симптомів хвороби, ніж знайти точну причину. Неврит очного нерва можна спровокувати будь-яка гостра або хронічна інфекційна хвороба.

Неврит очного нерва: що потрібно знати про недугу?

Причиною розвитку невриту можуть бути різні хвороби

Причиною може бути будь-яка з хвороб:

 • ангіна
 • грип
 • захворювання головного мозку
 • захворювання пазух носа
 • захворювання очей
 • травма очного яблука
 • стоматологічні проблеми
 • хвороби нирок
 • хвороба крові і сполучної тканини
 • цукровий діабет
 • розсіяний склероз

Викликати запалення зорового нерва можуть алергічні реакції, зловживання алкоголем, надмірне куріння, отруєння метиловим спиртом, свинцем або іншими металами.

Зоровий нерв може запалитися, якщо в організмі порушений кровообіг. Таке трапляється при черепному артерій, під час якого запалюються внутрішні артерії голови.

Нерідко зустрічається у вагітних жінок, чия вагітність носить патологічний характер. Такі серйозні хронічні захворювання, як туберкульоз, бруцельоз, сифіліс, тиф також є попередниками невриту очного нерва.

В основному неврит очного нерва чи ретробульбарний неврит зустрічається у молодих людей.

Середній вік хвороби – 30 років, вперше виявлена хвороба може бути у віці від 20 років, дуже рідко хвороба вражає людей старше 50 років. Найчастіше більш зрілі люди втрачають зір через запалення зорового нерва, а з-за ішемічної оптичної невропатії.

Призводить до невриту демієлінізація, попередником чого є запальний процес. Саме тому пацієнтів з розсіяним склерозом супроводжує запалення зорового нерва. Мієлінова оболонка нерва має схожу будову з мієлінової оболонкою центральної нервової системи (наприклад, черепні і периферичні нерви мають іншу будову).

Визначити причину захворювання практично неможливо, тим не менш, не варто впадати у відчай, головне не запускати і вчасно звернутися в лікарню.

Про причини цієї недуги дізнайтеся з запропонованого відео.

Діагностика захворювання

Спочатку проводиться зовнішній огляд пацієнта, на прийомі у офтальмолога оцінюється гострота зору і сприйняття світла. Дані доповнюються офтальмоскопией. Процедура проводиться наступним чином: на око впливають світлом, який дає можливість оцінити стан задньої частини ока. Якщо є неврит зорового нерва, то лікар побачить набряк диска зорового. Отже, вже на цьому етапі можна побачити проблему.

Неврит очного нерва: що потрібно знати про недугу?

У діагностиці проводиться реакція зіниці на світло

Далі проводиться реакція зіниці на світло. Якщо є запалення нерва, то зіниця буде звужуватися не так швидко і не так різко, як у здорової людини.

Останнім тестом офтальмолога буде визначення відповіді на візуальні подразники. Перед пацієнтом ставиться малюнок з шаховою дошкою. До голови приєднуються датчики, які реагують і фіксують відповіді реакції головного мозку. Комп’ютер дасть зрозуміти наскільки швидко проводиться нервовий імпульс. Мова піде про запаленні нерва, якщо нервові імпульси проводяться повільно, є затримка реакції.

Після цього пацієнта направляють на магнітно-резонансне сканування. Цей метод є найбільш точним і дає можливість візуалізувати будь-яку внутрішню частину тіла. В даному випадку інтерес представляє нервове волокно.

Щоб побачити його структуру, зоровий нерв вводиться контрастна речовина і робиться знімок.

Трохи більше труднощів виникає при діагностиці легко протікають невритів. Є ризик переплутати хвороба з застійними явищами диска або псевдоневритом.

Діагноз підтвердять наявність поодиноких дрібних крововиливів, ексудативні вогнища в тканини диска. Додаткову інформацію можна отримати, зробивши флюоресцентную ангіографію очного дна. Якщо гострота зору впала, але змін у диску не сталося, то швидше за все мова йде про ретробулярном невриті.

На відміну від виявлення причин – діагностувати неврит зорового нерва набагато простіше. Є ряд методик, що дозволяють чітко побачити проблему і визначити діагноз, форму захворювання.

Як розпізнати симптоми?

Ознаки невриту зорового нерва наступні:

 • погіршення функції зору
 • зниження кольоросприйняття
 • наявність темних ділянок і худобою в полі зору
 • головні болі
 • нудота
 • температура
 • больові відчуття під час руху очей (рідше в нерухомому стані)
 • невралгія в області над бровами і очниці

Неврит очного нерва: що потрібно знати про недугу?

При огляді визначається гіперемія

Під час проходження огляду офтальмолога визначається гіперемія (переповнення кров’ю судин) диска очного нерва. Чим сильніше запалення, тим більше виражена гіперемія. При гострому запаленні в зоні сітківки можуть бути дрібні крововиливи.

Для кожної форми нервів є свої симптоми. Якщо форма невриту интрабульбарная, то хвороба починається різко, симптоми яскраво виражені, нерв уражається повністю або більша його частина. У крайніх випадках хвороба може призвести до сліпоти.

При гострій формі колірне сприйняття порушено, важко адаптуватися в темряві. Коли набряк спадає, також симптоми згасають. Якщо протягом було важким, то втрачений зір вже не відновиться.

Хвороба може мати хронічний характер і тому час від часу поновлюватись. Чим частіше з’являються рецидиви, тим більше шансів заробити розсіяний склероз. Варто насторожитися, якщо зору різко падає після фізичних тренувань, після прийняття гарячого душу. Тривожним сигналом є поява різких спалахів перед очима, під час яких з’являється головний біль.

З деякими симптомами (нудота, головний біль) можна впоратися за допомогою медикаментів. В інших же випадках категорично заборонено займатися самолікуванням і пускати хворобу на самоплив.

Захворювання характеризується чітким набором симптомів. Лікар обов’язково враховує скарги пацієнта під час діагностики. Чим сильнішим є запалення у людини, тим більше буде набір і тим більш вираженими будуть симптоми.

Як лікувати неврит очного нерва?

Лікування хворого починається в умовах стаціонару. Якщо чітко виявлена причина захворювання, то лікування в першу чергу спрямована на її усунення. Але оскільки виявить причину найчастіше виявляється неможливо, то проводиться загальне лікування, спрямоване на усунення симптомів і запобігання рецидивів.

Неврит очного нерва: що потрібно знати про недугу?

Лікування включає в себе прийом деяких препаратів

Для лікування проводиться терапія з призначенням:

 • антибіотиків
 • протизапальних засобів
 • вітамінів
 • спазмолітиків
 • детоксикантов

Якщо лікування було підібрано належним чином, то зір та інші функції ока відновлюються. При тяжкому перебігу хвороби зір не відновлюється, але і не спостерігається подальших погіршень. Якщо лікування розпочато несвоєчасно, то запалення зорового нерва може призвести до ураження чутливих клітин, що в свою чергу призводить до атрофії зорового нерва.

Щоб знизити внутрішньочерепний тиск, додатково можуть призначатися сечогінні препарати. Глюкокортикоїдні препарати знімають запальні явища. Щоб не допустити атрофії нервової тканини і поліпшити її живлення, застосовують ноотропіл, трентал. Також призначають вітаміни групи В, інші препарати поліпшують живлення нервової тканини.

Додатково до антибіотиків призначають противірусні препарати і сульфаніламіди, іноді показані антигістамінні препарати.

У важких випадках буває не обійтися без гормональної терапії. При можливості рекомендується пройти лазерну стимуляцію і магнітотерапію.

Сучасні методи дозволяють у найкоротші терміни усунути ознаки хвороби без втрати зорової функції.

Методи профілактики

Важко визначити методи профілактики хвороби, точні причини якої досі не виявлено. Тому всі профілактичні заходи будуть спрямовані на підтримання здорового стану організму загалом.

Неврит очного нерва: що потрібно знати про недугу?

Важливо правильно харчуватися

Дуже важливо дотримуватися збалансоване харчування. Разом з їжею в організм повинні надходити всі необхідні вітаміни і мінерали. Також не можна зловживати шкідливими продуктами, а саме жирними, копченими, солодкими.

При виникненні будь-якого захворювання не потрібно пускати хворобу на самоплив, займатися самолікування, доводити його до хронічної форми. Все це може призвести не тільки до невриту зорового нерва, але і багатьом іншим серйозним захворюванням.

Лікування має призначати тільки лікар, виходячи з індивідуальних особливостей організму і клінічним аналізам. Стежити стоїть за кожною системою організму, в тому числі і ротовою порожниною.

Бажано захистити себе від ситуацій, які можуть призвести до травм, особливо голови. Важливо відмовитися або звести до мінімуму шкідливі звички, регулярно займатися спортом.

Всі ці прості правила профілактики допоможуть зменшити ризик захворювання невритом зорового нерва.
Захворювання зорового нерва є серйозною проблемою, яка може призвести до повної втрати зору. При появі перших ознак слід негайно звернутися до лікаря – сучасна медицина здатна повністю зупинити хворобу і повернути зорові функції.