Неврит трійчастого нерва: симптоми, прояви та ускладнення

Існує широкий спектр нервових патологій, що можуть призвести до різних розладів в організмі. Одним з найбільш поширених є неврит трійчастого нерва. Дане захворювання, як правило, характеризується гострим перебігом, а тому супроводжується рядом виражених симптомів і проявів.

Зміст:

 • 1 Загальна інформація
 • 2 Причини патології
 • 3 Ознаки захворювання
 • 4 Способи лікування
 • 5 Запобігання рецидивів

Загальний опис

Трійчастий нерв є одним з найбільш великих черепно-мозкових нервових вузлів, відгалуження якого досягають лицьову область і зубні нерви. Під невритом розуміється розвиток запального процесу, при якому відбувається ураження нервових тканин. Запалення провокує порушення функцій нерва, з-за чого втрачається чутливість, може розвинутися параліч лицьового.

Неврит трійчастого нерва: симптоми, прояви та ускладнення

Трійчастий нерв

Характер перебігу хвороби безпосередньо залежить від області поразки. Трійчастий нерв – це парний орган, кожен з яких знаходиться на відповідній стороні особи. Нервові тканини в даній області відповідають за скорочення мімічних м’язів, рух щелеп під час пережовування їжі або при розмові. Також одна з гілок відповідає за рухливість століття.

Важливо відзначити, що неврит – це захворювання, яке найчастіше має хронічний характер. Загострення відбуваються періодично і можуть бути викликані широким спектром чинників. Захворювання проявляється короткочасними, проте досить сильними нападами, що в більшості випадків тільки з одного боку особи. Захворювання в основному з’являється у літніх людей, що пов’язано з віковими змінами в організмі.

В цілому, неврит трійчастого нерва – розлад, який проявляється у вигляді короткочасних нападів у певній галузі лицьової поверхні.

Причини патології

На даний момент причини невриту трійчастого нерва не відомі. Розвиток патології пов’язане з безліччю чинників, надають негативний вплив на нерв, таким чином порушуючи його нормальну роботу.

Можливі причини:

Неврит трійчастого нерва: симптоми, прояви та ускладнення

Неврит

 • Інфекційні захворювання. Розвиток невриту може бути викликане дуже великою кількістю хвороб, як гострих, так і хронічний. Відомі випадки розвитку нервового розладу на тлі туберкульозу, пневмонії, грипу. Поразка нервових тканин може відбувається при сифілісі, хронічних запаленнях гайморових пазух.
 • Травми. Вважаються однією з найбільш поширених причин ураження нерва. При сильних ударах або інших видах травматичного впливу відбувається здавлювання нерва, що в свою чергу викликає порушення прохідності нервового імпульсу. У свою чергу це значно знижує чутливість нерва, таким чином провокуючи невралгічні напади.
 • Проблеми з зубами. Розвиток невриту у нижньої гілки часто відбувається через зубних захворювань. У число можливих провокуючих факторів входять пізні стадії карієсу, пульпіт, періостит.
 • Отруєння. Токсичні речовини чинять негативний вплив на нервові тканини. Нерви лицьової області не є винятком. Розвиток нападів невриту, що супроводжувалися сильними судомами, може відбуватися внаслідок отруєння алкоголем або іншими речовинами, що містять високі концентрації спирту.
 • Холод. Одним з факторів появи невриту є вплив низьких температур. Це може відбуватися при тривалому перебуванні на морозі, при регулярному вживанні холодної їжі або напоїв.

Розвиток невриту може відбуватися по цілому ряду причин, що важливо враховувати для успішного лікування.

Ознаки захворювання

Загалом, симптоми невриту трійчастого нерва спостерігаються протягом короткого проміжку часу, проте характеризується високою інтенсивністю. Найчастіше ознаки хвороби виникають в області нижньої гілки, навіть у випадку, якщо вражені інші.

Неврит трійчастого нерва: симптоми, прояви та ускладнення

Симптоми

Напади невриту супроводжується сильними ріжучими або пекучими болями в області верхньої губи, носа, іноді одного з повік. Також хворобливі відчуття можуть виникати в яснах або зубах з ураженої сторони. Больові напади найчастіше тривають кілька секунд, але в рідкісних випадках можуть тривати 2-4 хвилини.

Короткочасні болі є характерними для невралгії трійчастого нерва, однак одним із проявів можуть стати тривалі больові напади. Вони менш інтенсивні, однак викликають масу дискомфорту, особливо при вживанні їжі. Такий ознака в більшості випадків є свідченням того, що нервовий розлад, викликане запаленням інфекційного походження.

Також симптомом невриту є незначні м’язові скорочення в окремих ділянках поверхні особи найбільш часто виникають одночасно з болями. Судомні напади також супроводжуються рясним виділенням слинної рідини або слезоточивостью. У деяких випадках при невриті спостерігаються виділення з носа.

При ураженні верхньої гілки нерва у пацієнтів відзначається посмикування очних повік, сильна пульсація в області скронь.

Важливо зазначити, що симптоми невриту трійчастого нерва можуть свідчити і про інших нервових розладах. Наприклад, виражені болі виникають при невралгічному ураженні потиличного нерва.

При ураженні трійчастого нерва необхідно враховувати не лише характер симптомів, але і причини, які викликають нові напади. При невралгії напад може бути спровокований практично будь-яким, навіть самим незначним подразником, таким як зміна температури повітря, нанесення макіяжу, або дотик до ураженого нерва.

Неврит трійчастого нерва супроводжується вираженими болями і судомами, які є основними симптомами цієї хвороби.

Способи лікування

Перед проведенням терапії проводиться діагностика пацієнта. Вона полягає у вивченні симптомів, візуальному огляді хворого. Надалі для підтвердження діагнозу та отримання більш достовірних даних необхідно проводити томографію. З її допомогою фахівець визначає наявність пухлини в нервових тканин або будь-які інші патологічні зміни.

Терапевтичні заходи при невриті трійчастого нерва спрямовані в першу чергу на запобігання нових нападів. Зниження ймовірності можливо при правильному підборі лікарських засобів для медикаментозної терапії. Також одним з напрямків лікування є прийом знеболюючих препаратів.

Неврит трійчастого нерва: симптоми, прояви та ускладнення

Препарати

Препарати, які використовуються для лікування:

 • протиепілептичні засоби
 • біологічно активні добавки
 • протизапальні ліки
 • анестетики

Прийом лікарських засобів, зокрема судинозвужувальної дії, триває до повного зникнення нападів невралгії. Тривалість лікування може становити від кількох тижнів до 3-4 місяців, залежно від особливостей препарату. У деяких випадках прийом ліків триває навіть після повного зникнення симптомів хвороби. Пацієнту знижують дозу до мінімальної, щоб запобігти розвитку побічних явищ.

Крім медикаментозних методів лікування можуть використовуватися різні фізіотерапевтичні процедури. Найбільш ефективними вважається голкорефлексотерапія, опромінення ультрафіолетовими променями.

При відсутності позитивного ефекту в терапевтичних цілях використовуються внутрішньокісткові блокатори. Такий метод є хірургічним, проводиться під наркозом. Впровадження блокад дозволяє позбавити пацієнта від нападів невриту, однак даний спосіб лікування дає лише тимчасовий ефект, який, як правило, триває від 6 до 12 місяців.

Неврит трійчастого нерва: симптоми, прояви та ускладнення

Проведення операції

У разі, якщо захворювання виникло внаслідок здавлювання нерва розташованими в безпосередній близькості судинами, може проводитися інша операція – мікросудинна декомпресія. Вона полягає у видаленні патогенного судини. Показанням до даної операції, крім запалення, також може бути зміщення посудини внаслідок травм або вроджених аномалій.

Ймовірність рецидивів після даного способу лікування значно знижується, однак існує ймовірність ускладнень, серед яких оніміння лицьових м’язів, порушення зору і у важких випадках інсульт.

В цілому, лікування невриту здійснюється за допомогою медикаментозної терапії, фізіотерапії і при необхідності хірургічних методів.

Запобігання рецидивів

Профілактика патологій трійчастого нерва — цілий комплекс заходів, який рекомендується виконувати пацієнтам, які здійснювали лікування невриту.

Основою профілактики є ведення здорового способу життя, який передбачає відмову від шкідливих звичок, нормалізацію денного режиму, раціональне і правильно збалансоване харчування. У людей похилого віку поява невриту часто пов’язане з атеросклерозом. Таке порушення найчастіше виникає саме через неправильне харчування, і призводить до відкладення бляшок в судинах, що негативно впливає на мозок.

Для запобігання рецидивів рекомендується запобігати вплив низьких температур. У холодну погоду слід одягати теплий одяг, і піклуватися про те, щоб низька температура не впливала на голову. Після успішного лікування слід регулярно проходити обстеження у фахівця. При повторному появі симптомів патології візит до фахівця є обов’язковим.

Важливо пам’ятати про те, що самолікування невралгії є неприпустимим. До того ж, в терапевтичних цілях використовуються сильнодіючі лікарські засоби, придбати які можна тільки за рецептом. Неправильне використання симптоматичних препаратів, наприклад знеболюючих засобів, може стати причиною передозування і сильного отруєння.

Безсумнівно, профілактика невралгії є необхідною умовою для виключення ймовірності рецидивів.

Неврит трійчастого нерва – розлад, що супроводжується різними симптомами, серед яких біль, оніміння лицьових м’язів, судоми. Поява таких ознак – пряме показання до візиту до невропатолога для проведення діагностичних та терапевтичних процедур.