Нітрогліцерин: показання до застосування при підвищеному тиску

Зміст статті:

 • 1 Інструкція по застосуванню препарату
 • 2 Наявність протипоказань і побічних явищ
 • 3 Правила зберігання Нітрогліцерину
 • 4 Форми Нітрогліцерину

Спочатку нітрогліцерин використовувався в якості основи для динаміту, яка має величезну руйнівну силу. Однак, якщо взяти це речовина в невеликій кількості, воно є лікарським засобом, який використовують в екстрених випадках при високому тиску для зниження навантаження на серце.

Сам по собі нітрогліцерин, який був отриманий в 1847 році, є хімічною речовиною у вигляді складного ефіру азотної кислоти і гліцерину. На лікувальні якості речовини звернув свого часу англійський лікар Мерилл, він помітив особливий вплив парів нітрогліцерину на стан здоров’я робітників, зайнятих на виробництві вибухівки.

Таким чином, було встановлено, що нітрогліцерин є ефективним ліками, яке можна приймати при спазмах судин серця.

Напади стенокардії за допомогою даної речовини швидко зупиняються після прийому однієї-двох крапель ліків, які капали пацієнту мовами. Поступово нітрогліцерин був визнаний лікарським препаратом, який короткочасно знижує високий тиск.

Сьогодні такий загальновідомий препарат, як Нітрогліцерин, має позитивні відгуки, його широко використовують хворі з ішемічною хворобою серця для швидкого купірування болю при підвищеному тиску. Ліки знеболює досить швидко, а через 45 хвилин дана речовина вже повністю виводиться з організму.

В яких випадках приймають Нітрогліцерин:

 • Нітрогліцерин можна приймати при нападі стенокардії, коли високий тиск викликає болі в області грудної клітини.
 • Також його використовують в профілактичних цілях, щоб попередити можливий напад при підвищеному тиску перед фізичними або емоційними навантаженнями, які провокують біль в області грудної клітини. Тому Нітрогліцерин можна приймати за три хвилини до виходу на вулицю в холодну пору року, перед підйомом по сходах або на гористу височина.
 • Додатково Нітрогліцерин здатний знімати спазми гладкої мускулатури ШЛУНКОВО-кишкового тракту і жовчовивідних шляхів, розслабляти область сфінктера жовчного міхура, тому його можна приймати у разі жовчних кольок, гострого панкреатиту, спастичній дискінезії кишечнику.

Інструкція по застосуванню препарату

Нітрогліцерин: показання до застосування при підвищеному тискуПри підвищеному тиску важливо дотримуватися певних правил використання препарату, щоб лікування було ефективним і безпечним.

Коли біль в області серця з’являється при емоційних або фізичних навантаженнях і триває більше двох хвилин, цілу або половину таблетки препарату кладуть під язик. Аналогічно можна використовувати одну капсулу лікарського засобу.

Нітрогліцерин досить швидко розсмоктується, в результаті чого речовина потрапляє в кров. Тому лікувальний ефект наступає буквально через півтори хвилини і триває близько 25 хвилин.

Перед тим, як приймати ліки, рекомендується прийняти сидячу позу. Пов’язано це з тим, що іноді препарат викликає запаморочення і навіть непритомність. Людям у віці краще всього приймати Нітрогліцерин лежачи на ліжку.

Коли біль у грудях з’являється, якщо людина знаходиться в стані спокою, Нітрогліцерин можна приймати аналогічним чином. Якщо біль не відступає більше двох хвилин після прийому ліки, препарат використовують через кожні п’ять хвилин не більше трьох разів.

При продовженні болю, слід викликати швидку допомогу, так як тривалий приступ стенокардії може свідчити про інфаркті міокарда.

 • При першому прийомі Нітрогліцерину слід використовувати половину таблетки, щоб виключити підвищену чутливість до препарату. Така ж доза рекомендована літнім людям, схильним до непритомностей.
 • Також Нітрогліцерин використовується при підвищеному тиску у вигляді крапель. У лікувальних цілях дві-чотири краплі ліки наносять на шматочок цукру і тримають його в роті в під’язиковій ділянці до повного розчинення, не ковтаючи.
 • Як варіант, дві-три краплі Нітрогліцерину наносять на мову або під’язикову область. У тому числі можна злизувати ліки прямо з пробки, щоб уникнути передозування.
 • Незважаючи на ефективність препарату, приймати його можна тільки після узгодження з лікарем, оскільки самолікування загрожує перевищенням дозування ліків. Це в свою чергу сильно знижує артеріальний тиск, із-за чого може настати колапс, людина різко відчуває слабкість, нудоту, шкірні покриви і слизові оболонки бліднуть.

  Щоб уникнути ускладнень і передозування, потрібно строго слідувати частоті прийому препарату і не перевищувати приписаного лікарем дозу.

  Наявність протипоказань і побічних явищ

  Нітрогліцерин: показання до застосування при підвищеному тискуНезважаючи на безперечні переваги ліки, Нітрогліцерин має численні недоліки. Люди, особливо чутливі до даного хімічній речовині, можуть відчувати погіршення стану, так як препарат різко знижує артеріальний тиск. В цьому випадку сильно частішає серцебиття, болить і паморочиться голова, пацієнт знаходиться в переднепритомний стані.

  Щоб уникнути таких наслідків, літнім людям рекомендується приймати ліки в сидячому положенні. Також використовувати препарат слід в мінімальних кількостях, поступово підвищуючи дозу. Для пом’якшення побічної дії Нітрогліцерин поєднують з ментолом або Валідолом.

  Іноді ліки може викликати запор, особливо у людей похилого віку. У цьому випадку можуть допомогти звичайні відомі засоби проносного дії у вигляді кори крушини, листя сени, Бісакодилу, Гуталакса. Також рекомендується харчуватися капустою, буряком, яблуками, чорносливом, кефіром і іншою їжею, багатою клітковиною.

  В якості альтернативи препарату можна приймати краплі Вотчала, у складі яких ментол, нітрогліцерин, настоянка беладони і конвалії. Таке поєднання покращує переносимість ліків, при цьому ментол знижує головні болі і відчуття розпирання голови при дії на організм Нітрогліцерину. В даній формі лікарський засіб потрібно приймати по десять крапель за один раз.

  До протипоказань відносяться наступні види патологій та захворювань:

  • Високий внутрішньочерепний тиск;
  • Крововилив у область мозку;
  • Інфаркт міокарда, коли препарат різко знижує артеріальний тиск;
  • Глаукома.

  Правила зберігання Нітрогліцерину

  Нітрогліцерин: показання до застосування при підвищеному тискуТак як Нітрогліцерин здатний швидко руйнуватися під впливом світла і тепла, зберігають його в холодильнику. При цьому важливо, щоб ліки знаходилося виключно в тому флаконі, в якому воно було куплене в аптеці. Справа в тому, що тару і вату обробляють спеціальною речовиною, що знижує абсорбцію.

  Коли ж препарат відкривають, лікувальні властивості втрачаються досить швидко, навіть якщо дотримуватися всіх правил зберігання. По закінченню двох місяців ефективність препарату знижується на 30 відсотків. Тому краще всього користуватися Нітрогліцерином у формі таблеток або капсул.

  Однак таблетки теж слід правильно зберігати. Деякий пацієнти вважають за краще брати з собою роздруковане ліки, загорнувши його в папір. Між тим від таких ліків немає ніякого ефекту.

  Якщо ж лікарський засіб використовувати тільки один раз в екстрених випадках, ідеально купити в аптеці спеціальний спрей, який можна тривалий час зберігати. Також таке ліки швидко всмоктується.

  Кілька правил, про які важливо пам’ятати:

 • Головні болі при першому прийомі ліки викликані тим, що розширюються кровоносні судини, тобто препарат починає діяти. Через кілька днів використання Нітрогліцерину подібний стан зникає, однак це зовсім не означає, що немає впливу на організм. З цієї причини ні за яких обставин дозу підвищувати не можна. Препарати пролонгованої дії також нерідко викликають головні болі.
 • При стенокардії потрібно носити ліки з собою. Коли з’являються напади, Нітрогліцерин приймають негайно. Людина при цьому повинна знаходитися в сидячому або лежачому положенні.
 • Через п’ять-шість годин після прийому лікарського засобу може почати «нити» серце. Пов’язано це з тим, що дозування препарату тривалої дії вистачає на даний проміжок часу, після чого серце починає функціонувати самостійно, без будь-якої підтримки. З-за цього серце починає про себе давати знати. Щоб болю не виникли, наступну таблетку приймають заздалегідь за кілька хвилин.
 • Якщо болі не зупиняються після прийому однієї таблетки, через 15 хвилин можна покласти під язик ще одну капсулу. Необхідно дотримуватися дозування, щоб не викликати ускладнення. При тривалих болях слід викликати лікаря.
 • Важливо знати, що червоні капсули Нітрогліцерину містять масляний розчин, тому такі ліки з-за поступового всмоктування в кров знижує артеріальний тиск дуже повільно. У зв’язку з цим при нападі стенокардії немає необхідності використовувати капсули, краще скористатися іншими лікарськими формами, швидко впливають на організм.
 • Коли Нітрогліцерин приймають більше місяця, може розвинутися звикання, із-за чого препарат втрачає свою ефективність. Тому потрібно робити перерву протягом 30 днів, після чого дозволяється заново проводити терапію. Щоб уникнути звикання приймати ліки слід з певним інтервалом в 7:00, 13:00 і 18:00.

  Людям із зниженим артеріальним тиском або при частому його зниження слід з обережністю приймати Нітрогліцерин. Інакше ліки викличе головний біль, сильну слабкість, запаморочення.

  Якщо пацієнт переніс інсульт, або у нього є глаукома, без консультації з лікарем приймати препарат не можна.

  У деяких випадках після тривалого використання ліки у пацієнта можуть засмутитися зорові функції. Коли людина дивиться на темне зображення на світлому тлі, в очах по центру з’являються жовті, а по краях – блакитні кола.

  Також може підвищуватися внутрішньоочний тиск. Щоб подібний стан зникло, слід припинити прийом лікарського засобу.

  Форми Нітрогліцерину

  Нітрогліцерин: показання до застосування при підвищеному тискуНітрогліцерин випускається у вигляді таблеток, капсул, крапель, спрею і ампул. Ціна на цей препарат досить низька і не перевищує 100 рублів, виняток становлять тільки ампули, вартість яких досягає 500 рублів.

  Хімічна речовина, яка відноситься до численної групи нітратів, використовується в якості основи для розробки різноманітних ліків пролонгованої дії. Такі препарати використовуються для профілактики нападів стенокардії.

  Найбільш відомими лікарськими засобами вважаються Нітронг, Эринит, Сустак, Нитросорбит. Їх рекомендується приймати заздалегідь, перед тим, як виходити на вулиці в холодну і вітряну погоду, а також напередодні фізичної та емоційної активності.

  Подібні засоби мають позитивні відгуки покупців, але здатні запобігати напади стенокардії протягом трьох-шести годин, тому вони набагато перевершують чистий Нітрогліцерин. При цьому у ліків практично немає побічних ефектів.

  Але величезним мінусом таких препаратів вважається відсутність швидкого впливу на організм, що є головною перевагою Нітрогліцерину, по відношенню до інших лікарських засобів. Якщо Нітрогліцерин починає свою дію вже через хвилину, то ліки пролонгованої дії активізуються лише через 20 хвилин, так як їх приймають всередину без розсмоктування. Винятком є Нитросорбит, який кладеться під язик і починає дію на організм через п’ять хвилин. Але при гострому нападі стенокардії таке ліки не здатне надати екстрену допомогу людині.

  Препарати з середньою і великою тривалістю дії нерідко використовуються при лікуванні серцевої недостатності. Вони знижують приплив венозної крові до серця, усувають застої в малому колі кровообігу, але не здатні відновити силу серцевого м’яза. Між тим така форма ефективна для полегшення перебігу хвороби та ослаблення приступів серцевої астми.

  В сучасний час багато фармакологічні компанії прагнуть розробити препарат, що купірує стенокардичні болі. Однак на даний момент така речовина, яка б могла гідно замінити Нітрогліцерин, наукою не виявлено. Про те, як правильно і безпечно приймати ліки, розкажуть фахівці у відео в цій статті.