Норма артеріального тиску: який нормальний тиск людини?

Зміст статті:

 • 1 Що таке норма?
 • 2 Тиск за віком
 • 3 Показники АТ у маленьких дітей та підлітків
 • 4 Чому спостерігається відхилення від норми?

Показники артеріального тиску – суто індивідуальні настройки кожного пацієнта, які можуть залежати від безлічі факторів. Саме тому в різний час доби і під впливом ряду деяких обставин, величина може змінюватись в ту чи іншу сторону.

Тим не менше, прийнято виділяти і усереднену медичну норму, яка передбачає цифри 120/80. Якщо є відхилення від таких цифр, то лікар може запідозрити наявність патологічних змін в організмі, захворювань, в тому числі і артеріальної гіпертензії.

Як показує медична практика, тиск «як у космонавтів», зокрема 120/80 зустрічається досить рідко. У переважної більшості людей існує свій робочий тиск, який має відхилення від норми, але при цьому називається нормальним, так як не виникає негативних симптомів.

Через поширеність артеріальної гіпертензії, кожен чоловік повинен знати, який тиск вважається нормальним, а також яке ПЕКЛО вимагає негайного відвідування медичного закладу з метою обстеження.

Що таке норма?

Норма артеріального тиску: який нормальний тиск людини?Артеріальний тиск називають найважливішим показником, який характеризує функціонування всього людського організму. ПЕКЛО відображає силу, за допомогою якої кров чинить тиск на судинні стінки великих артерій.

Верхнє тиск має в устах звичайних обивателів назва сердечне. Воно показує ту силу, з якою кров тисне на артеріальні стінки в процесі викиду крові з серця.

Нижня називають діастолічним ПЕКЛО, і він показує ту силу тиску в судинах крові, яка відбувається в перерві між скороченнями міокарда. Пульсових тиском називають різницю між систолічним і діастолічним АТ.

У сучасному світі використовуються усереднені норми, під які підведені діти, дорослі та літні люди. Тим не менш, існують і нормальні (оптимальні) показники АТ, які характерні для кожної вікової групи людей.

Таблиця сучасної класифікації, що надає нормальний тиск для дорослої людини:

 • Оптимальним АТ вважається менше або включно 120/80.
 • Нормальний АТ варіюється від 120/80 до 130/85.
 • Підвищений нормальний АТ від 130/85 до 140/90.

Якщо показники пацієнта укладаються в рамки даних цифр – це означає, що у нього нормальний артеріальний тиск крові. Варто відзначити, що дана обставина не стосується нижньої межі. Так як гіпотонією називають такий стан, коли показники менш 80/60 мм ртутного стовпа.

Багато пацієнтів цікавляться, а нормальний тиск 112/85 або 111/75? Думка лікарів визначає такий тиск в нормі, але з невеликим відхиленням.

Тому це вважається просто робочим тиском, за умови, що самопочуття пацієнта не пригнічується, а стан не викликає побоювань.

Тиск за віком

Норма артеріального тиску: який нормальний тиск людини?Розглянувши усереднені значення, тепер потрібно уточнити, яка норма в певному віці людини, так як це питання найчастіше цікавить людей.

З медичної точки зору, норма за віком людини – це малоінформативні цифри, які не завжди допомагають діагностувати патології у певних клінічних випадках. Тим не менш, якщо вони існують, то їх необхідно розглянути, щоб отримати максимально повне уявлення про кров’яному тиску людини.

Спираючись на підручники медицини, в нормі прийнято вважати величини 120/80 для людей від 21 до 39 років. Буквально 10-20 років тому, для віку 40-59 років була прийнята норма АТ 140/85.

Починаючи з 1999 року, Всесвітня Організація охорони Здоров’я переглянула показники і постановила, що ідеальне тиск в незалежності від віку людини становить 130-110/70-80 мм ртутного стовпа.

А нормою вікової групи 16-20 років, можна допустити знижене значення систолічного і діастолічного показника, і становить вона в спокійному стані 100/70.

В сучасних медичних установах, існує таблиця показників, в залежності від віку людини, її статі. Для чоловіків прийнято вважати нормою наступні величини:

 • У 20 років нормальний тиск крові становить 110-120/70-75.
 • До 30 років ПЕКЛО повинно бути 110-125/75.
 • В 30-40 років норма артеріального кров’яного тиску – це цифри 130/80.
 • Від 40 до 50 років – 135/85, 51-69 років – 143/86-88.
 • У 70-річному віці і більше – 145/80.
 • Що ж стосується представниць прекрасної статі, то у порівнянні з чоловіками, у них в більш молодому віці прийнято вважати нормою менший тиск. Наприклад, якщо в 20 років для чоловіка норма 110-120/70-75, то для дівчат 20 років – припустиме 109-110/69-70.

  Варто відзначити, що іноді спостерігається суттєве відхилення від норми. Приміром, коли систолічний тиск 50, а діастолічний тиск крові дорівнює 30.

  В цьому випадку не можна ігнорувати ситуацію, необхідно негайно звернутися до лікаря, щоб він призначив відповідне лікування і встановив точні причини такого патологічного зниження тиску.

  Показники АТ у маленьких дітей та підлітків

  Батьки беспоНорма артеріального тиску: який нормальний тиск людини?коятся про здоров’я своїх дітей, тому і хочуть точно знати, який тиск має бути у дитини в 10,12 і більше років, і до речі, так звана юнацька гіпертонія — серйозна проблема.

  І це цілком нормально, так як раніше артеріальна гіпертензія диагностировалась найчастіше у літніх людей, з часом, вона помолодшала, діагноз ставили молодим людям. Але, пройшло буквально 10 років, і тепер нікого не здивуєш діагнозом артеріальна гіпертонія у віці 10-16 років.

  У дитини до 10-річного віку тиск нижче, порівняно з періодом 10-18 років. У маленьких дітей рівень артеріального тиску взаємопов’язаний з тонусом судинних стінок, функціонування серця, наявністю або відсутністю вад розвитку, а також залежить від стану центральної нервової системи.

  Для тільки що народженої дитини ідеальне тиск крові становить 80/50 мм ртутного стовпа. На другому тижні життя рівень тиску підвищується і складає 61-95/41-49.

  В ситуаціях, коли це не сталося, панікувати не потрібно, такий стан може бути обумовлено індивідуальними особливостями розвитку, і до 3-4 тижня життя тиск прийде в норму у відповідності з медичною інформацією – 80-112/40-70.

  Таблиця тиску в залежності від дитячого віку:

  • Починаючи від двох місяців до одного року тиск крові повинно бути 90-113/49-73.
  • У віці 2-3 роки тиск підвищується, і стає 100-111/59-75.
  • У віці 3-5 років нормальний артеріальний тиск дитини – 100-115/60-77.
  • Починаючи з 6-річного віку і до 10 років, оптимальний тиск становить 100-121/60/79.

  У період статевого дозрівання, який починається в 11-14 років, відбувається активний ріст і розвиток внутрішніх систем і органів, спостерігається набір маси тіла, гормональні зміни, що впливає на серце і судини.

  У зв’язку з цим тиск в такому віці підходить до дорослим показниками – 110-125/70-83. У віці від 13 до 15 років воно практично зрівнюється з нормативом дорослої людини.

  Чому спостерігається відхилення від норми?

  Норма артеріального тиску: який нормальний тиск людини?В незалежності від віку, суттєве відхилення від нормальних показників свідчить про розвиток патологічних процесів в організмі людини. І зовсім не важливо, дорослий чи це чоловік 40 років, або дитина 10-річного віку.

  Як відомо, артеріальний тиск може коливатися протягом доби, на його показники може вплинути навіть щільний обід, не кажучи про стресові ситуації, порушення сну, нервові напруги і хронічну втому.

  Якщо у людини або дитини 10-16 років спостерігається постійне високий або низький тиск, це є приводом відвідати лікаря, пройти обстеження, щоб абсолютно точно встановити причини такого стану.

  На тлі високого артеріального тиску в людському організмі відбувається збій в його роботі, внаслідок чого клінічна картина наступна: хворобливі відчуття в області серця, безпричинне занепокоєння, головний біль і запаморочення. Вважається, що причинами такого стану виступає наступне:

 • Доброякісні або злоякісні новоутворення надниркових залоз, хвороби ниркових судин, які характеризуються стійким підвищенням артеріального тиску, внаслідок чого діагностується симптоматична гіпертонія.
 • Вегето-судинна дистонія супроводжується різкими перепадами показників артеріального тиску, але вони не перевищують такі цифри: систолічний показник – 140, діастолічна величина – 90. Крім цього спостерігається вегетативна симптоматика.
 • Ниркові захворювання сигналізують ізольованим підвищенням діастолічного тиску крові.
 • Ендокринні порушення, недокрів’я, пороки серця можуть характеризуватися одиничним підвищенням систолічного тиску.
 • Варто зазначити, що в нормі пульсовий тиск – це різниця в 35, припустиме відхилення плюс/мінус 10. Коли різниці виходить за межі нормальних показників, то збільшується ймовірність виникнення інфаркту та інсульту.

  Низьке ПЕКЛО називається гіпотонією, як правило, його етіологія криється в слабкому функціонуванні серця, або специфічності вегетативного тонусу судин. АТ постійно знижений при таких патологіях:

  • Голодна дієта, мала вага тіла.
  • Захворювання міокарда.
  • Недостатність кори надниркових залоз.
  • Анемія.
  • Вегетативні розлади.

  При легкій формі гіпотонії у пацієнтів не знижується якість життя. Якщо величина верхнього тиску значно знижується, наприклад, шоковий стан, а на тлі цього і АТ діастолічний занадто низька, то це веде до серйозних ускладнень і незворотних змін в організмі людини, якщо не звернутися за медичною допомогою.

  Як показує медична практика, то для тривалої і повноцінного життя, людина зобов’язаний стежити за своїм здоров’ям, а також величинами АТ, намагаючись всіма способами підтримати його на цільовому рівні. Відео до цієї статті покликане показати, як правильно підходити до питання вимірювання тиску.