У людському організмі безперервно відбуваються процеси регенерації. Щодня оновлюються клітини крові, шкіри, нігтів і волосся. При цьому кожен волосок на голові має свій життєвий цикл, який в середньому триває три роки. Після завершення цього циклу волосся випадає і на зміну їй приходить нова одиниця. Це цілком природний процес, але якщо ви помічаєте, що пасма порідшали, волосся залишаються на гребінці клаптиками і вистилають ванну після миття, пора бити тривогу. Впоратися з проблемою допоможе лікар — трихолог. Давайте з’ясуємо, яка норма випадання волосся в день, як визначити причину патологічного стану волосся і які заходи вжити, щоб запобігти облисіння.

Зміст сторінки

 • 1 Життєвий цикл волосся і норма випадання
 • 2 Чому випадає волосся?
 • 3 Декілька найпоширеніших міфів про волосся
 • 4 Як підрахувати кількість випавшого волосся?
 • 5 Основні рекомендації по догляду

Життєвий цикл волосся і норма випадання

Структура шевелюри, її колір і густота закладені у кожної людини на генетичному рівні і збільшити кількість волосяних цибулин природним шляхом неможливо, як би цього не хотілося. Тому власниці і рідкісних тонких волосся, ніколи не обзаведуться густий і об’ємної шевелюрою. За допомогою сучасних косметичних засобів можна візуально зробити зачіску пишною і об’ємною, але структура і кількість волосся при цьому залишиться незмінним.

У своєму розвитку кожен волосок проходить три фази:

 • Оновлення (телоген);
 • Зростання (анаген);
 • Згасання (катаген).
 • На перших двох стадіях волосяний стрижень активно оновлюється і росте, на останній — його розвиток згасає і він випадає. На зміну йому здорова волосяна цибулина формує новий волосся. В результаті протягом усього життя людини відбувається постійне відновлення волосяного покриву.

  Середня тривалість життя здорового волосся від 3 до 5 років. При цьому близько 80% волосся на голові знаходяться у фазі росту, інші волосяні цибулини перебувають у стані спокою. Фахівці довели, що чим густіше шевелюра, тим більша кількість волосся втрачається за день.

  Скільки волосся повинно випадати в день? У середньому, нормальною вважається втрата від 50 до 100 одиниць на день. Але ця величина багато в чому умовна, так як велику роль грає кількість пігменту та структура волосся. Так, у блондинок найтонші волосся, зате їх набагато більше, ніж у власниць рудих пасм, тому і відсоток втрати вище.

  Отже, норма випадання волосся на добу становить:

  • Блондини – до 150 шт.
  • Брюнети – до 110 шт.
  • Рудоволосі – 80 шт.

  Норма випадання волосся в день у жінок може змінюватися під впливом різних факторів. Важливу роль відіграє стан здоров’я (хронічні хвороби, гормональні збої) і способи догляду за шевелюрою. Жінки часто експериментують з зачіскою, роблять гарячу укладання, піддають пасма впливу агресивних барвників. Все це позначається на стані та структурі волосся, що з часом може привести до їх ослаблення і сприяти випаданню.

  Тим не менш, з проблемою облисіння стикаються в основному чоловіки. Причина такого стану, насамперед гормональна, пов’язана з високим вмістом у крові чоловічого статевого гормону — тестостерону. Щоденна норма випадання волосся у чоловіків, така ж, як і у представниць слабкої статі і впливають на порідіння шевелюри різні чинники. Дізнайтеся як лікувати випадання волосся у чоловіків — https://moivolosy.com/vypadenie-volos-u-muzhchin/

  Чому випадає волосся?

  Причиною посиленого випадіння волосся можуть стати як внутрішні, так і зовнішні фактори.

  До зовнішніх причин відносяться:

  • Екологічний фактор (загазованість повітря , хлорована вода);
  • Вплив навколишнього середовища (перепади температури, спека, холод), ігнорування головних уборів в осіннє — зимовий період;
  • Часте фарбування агресивними барвниками або знебарвлення волосся;
  • Використання неякісних косметичних засобів (лаку для волосся, фіксаторів), часте термічне вплив при укладанні феном або плойкою;
  • Занадто тугі зачіски (колосок, кіски або пучок), перетягування волосся гумками;
  • Пошкодження шкіри голови в результаті травми.

  Внутрішні причини:

  • Спадковість (посилена втрата волосся переслідує тих, у кого найближчі родичі страждають від алопеції);
  • Гормональні збої, при яких в організмі підвищується рівень тестостерону;
  • Важкі стресові ситуації;
  • Анемія (дефіцит заліза), яка може бути наслідком дуже жорстких дієт;
  • Неправильне і нераціональне харчування, авітаміноз;
  • Тривалий прийом деяких медикаментозних препаратів (антидепресантів, оральних контрацептивів, антибіотиків, засобів хіміотерапії);
  • Хронічні захворювання внутрішніх органів;
  • Післяопераційний, або післяродовий період.

  Волосся чуйно реагують на будь-які зміни в навколишньому середовищі і є своєрідним індикатором стану здоров’я. Їх посилене випадання є тривожною ознакою, що свідчить про неполадки в організмі. Така ситуація вимагає проходження всебічного обстеження і виявлення причини поганого стану волосся. Тільки в цьому випадку подальші лікувальні заходи будуть ефективними.

  Декілька найпоширеніших міфів про волосся

  • Міф №1. Випадання волосся є тільки чоловічий проблемою. Насправді від облисіння страждають не тільки чоловіки, але і жінки. Хоча представниці прекрасної статі втрачають волосся рідше і на відміну від чоловіків, алопеція у жінок не має локального характеру. Тобто, лисини не утворюється, але сильне порідіння шевелюри відзначається по всій поверхні голови.
  • Міф № 2. Волосся випадає сильніше при митті голови. Насправді водні процедури не впливають на кількість втрачених волосся. Використання миючих засобів (шампунів, мила) не порушує функцій волосяної цибулини. І на поверхні раковини після миття голови ми бачимо тільки ті волоски, які закінчили свій життєвий цикл і в найближчі дні все одно б випали. Водні процедури просто прискорюють цей процес. При цьому норма випадання волосся при митті голови становить від 80 до 100 одиниць. Якщо втрата набагато значніше, пора йти на прийом до лікаря — трихолога.
  • Міф №3. Випадання волосся викликає носіння головних уборів. Носіння шапок або бейсболок може спровокувати ламкість і сухість волосся, але не впливає на їх втрату. Набагато гірше, коли в морози молоді люди ходять без головного убору, так як холодовий вплив негативно впливає на стан волосяних цибулин і може підсилити випадання волосся.

  Як підрахувати кількість випавшого волосся?

  Щоб правильно оцінити масштаб проблеми, фахівці радять зробити один з нескладних тестів:

  Тест 1

  Досліджуваному людині пропонують відмовитися від миття голови на 3-4 дні. Потім голову потрібно помити і піддати вологі волосся випробуванню. Для цього невеликі пасма волосся на потилиці та скронях злегка тягнуть за кінчики. Якщо при цьому в руці залишається більше 7 волосків, пора задуматися про підтримку здоров’я шевелюри.

  Тест 2

  У цьому випадку миття голови теж потрібно відкласти на три дні, на четвертий день з ранку збирають волосся, що залишилися на подушці і підраховують їх кількість. На наступному етапі миють голову з шампунем і тепер вже підраховують кількість волосся, що залишилися у ванній. На заключному етапі перераховують волосся, що випали після сушіння природним шляхом і розчісування. Далі підраховують загальну кількість випавшого волосся. Якщо втрата перевищує норму в 100 одиниць, значить, проблема дійсно існує.

  При цьому важливо не просто підрахувати кількість випавшого волосся, але і оцінити їх стан. Кожен з волосків потрібно уважно оглянути, щоб визначити випав він разом з цибулиною або просто обламався. Підрахунок волосків — справа копітка, вимагає терпіння і наявності вільного часу. Але провести такий тест необхідно, його результати є важливими для визначення тактики подальшого лікування.

  При огляді випали пасм повинні насторожити такі явища:

  • Корінь волосини, що випав природним чином, повинен бути білим. Якщо ж відмерлий волосся має темну цибулину, це може бути сигналом про початок процесу облисіння.
  • Якщо випали волоски занадто тонкі, це може свідчити про порушення їх структури і підвищеної ламкості в результаті фарбування або регулярної термічної укладання.
  • Тривожний знак, якщо норма щодобового випадання перевищена багаторазово і волосся випадає цілими пасмами. Таке явище свідчить про серйозні проблеми зі здоров’ям і потребує негайного звернення до лікаря.

  Іноді буває, що посилене випадання волосся провокують короткочасні причини: стреси або зовнішні фактори. Тому після першого тесту рекомендується почекати пару тижнів і потім провести повторне тестування.

  У тому випадку, коли повторна процедура підтверджує первинний результат, необхідно звернутися до лікаря і пройти повноцінне обстеження. Якщо з’ясується, що проблема з волоссям пов’язана з наявністю захворювань, в першу чергу слід займатися лікуванням патологічних станів. Тільки в цьому випадку можна розраховувати, що в подальшому втрата волосся припиниться.

  Що робити при сильному випаданні волосся?

  До якого лікаря звертатися з подібною проблемою? Якщо в результаті проведеного тесту з’ясується, що волосся випадає занадто інтенсивно, на першому етапі слід звернутися до лікаря – трихолога і терапевта. Фахівці зможуть визначити причину такого стану і при необхідності спрямують на консультацію до ендокринолога, гастроентеролога, невролога або психолога.

  Після встановлення діагнозу лікар підбере індивідуальну схему лікування, яка може включати прийом медикаментозних засобів, полівітамінних комплексів, косметичні та фізіотерапевтичні процедури. Якщо в ході обстеження серйозних проблем зі здоров’ям не виявиться, волоссю просто потрібно забезпечити правильний догляд.

  Основні рекомендації по догляду

  Правильний догляд за волоссям запобігає випадання волосся і дозволить пишатися і красивою пишною зачіскою:

  • Мийте голову тільки теплою водою (з температурою 36-37°С). Гаряча вода надміру сушить шкіру і послаблює коріння волосся. Під час миття волосся намилюйте двічі. Використовуйте для догляду якісні шампуні, відповідні типу волосся.
  • Небажано мити голову хлорованою водою з під крана. Для миття волосся краще використовувати пом’якшену кип’ячену воду. Як ополаскивающих коштів користуйтеся відварами лікарських трав (ромашки, кропиви, календули). Можна промивають пасма водою, підкисленою оцтом або лимонним соком.
  • Волосся краще сушити природним шляхом, без застосування фена. Розчісувати пасма, укладати або заплітати слід тільки після того, як вони повністю висохли.
  • Для догляду за волоссям використовуйте дерев’яні гребінці з рідкими зубцями або м’які масажні щітки з натуральною щетиною. Гребінці з дерева міняйте кожні півроку, так як на них швидко з’являються мікроскопічні зазублини, які плутають і рвуть волосся.
  • Намагайтеся не перевантажувати волосся укладальними засобами. Не варто одночасно використовувати шампунь, мус або бальзам. Лак для волосся та інші фіксують зачіску кошти застосовуйте тільки для урочистих випадків.
  • Слідкуйте за стан волосся, вчасно підстригайте посічені кінчики, і час від часу змінюйте положення проділу на голові, це допоможе запобігти втраті волосся в цій області.
  • Не піддавайте волосся впливу холоду або прямих сонячних променів. В осінньо – зимовий період надягайте головний убір, влітку носити капелюшки.
  • Для поліпшення кровообігу в шкірі голови і прискореного росту волосся регулярно робіть масаж. Процедура дуже проста, досить нанести на кінчики пальців по краплі будь-якого ефірного масла чайного дерева, м’яти, лаванди, розмарину) і легкими рухами масажувати шкіру. Це допоможе зміцнити коріння волосся, зробить тонізуючий і антисептичну дію.
  • Раз на тиждень робіть маски для волосся на основі натуральних продуктів (кефіру, касторової або оливкової олії, свіжих фруктів). Це допоможе наситити волосяні цибулини поживними речовинами і вітамінами і запобігти втраті волосся.

  Якщо цих заходів буде недостатньо, можна пропити полівітамінні комплекси або скористатися препаратами для зміцнення волосся, призначеними лікарем.